Follow me
0

Metličkování v sauně – saunová lahůdka -větvičky v sauně

Blahodárná i zážitková procedura.

zazitek sauna ceremonial doplnky (12)Dokonalé znovuzrození v sauně

Metličkování v sauně probudí tělo, duši i mysl, osvobodí nás od neduhů a nabije novou energií!

Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující.  Během saunování se v příjemném prostředí dřevěné sauny se uvolňují svaly i mysl, tělo se začíná potit a vyplavuje toxiny. Známá, oblíbená a blahodárná procedura, která v poslední době nabírá na oblíbenosti zejména díky novému trendu, kterým je zážitkové saunování a saunové ceremoniály, které dnes nabízí již řada saunových center.

Vrcholem tohoto směru v saunování je  SaunaFest, festival zážitkového saunování a saunových ceremoniálů, který se pořádá jednou za rok, a ve kterém se setkávají největší sauna Mistři, profesionální saunéři z Čech i celého světa. V rámci letošního SaunaFestu 2016 a jeho doprovodného programu bylo možné ochutnat řadu saunových specialit, jednou z nich bylo i metličkování v sauně v podání  členů Litevské SPA federace.

Metličkování v sauně se hojně praktikuje ve Finsku a také v Rusku,  v ruské banje. Používají se zejména březové větvičky, ale mohou to být i větve z dalších listnatých nebo i jehličnatých stromů. Díky  nim se do prostředí vlhké sauny dostávají nejen přírodní vůně, ale v teple se uvolňují i silice z listů a působí nejen jako příjemná aromaterapie, ale tento efekt má i svůj terapeutický účinek. Tělu velmi prospěšné je samozřejmě i samotné metličkování, které prokrví  a uvolní celé tělo.

 

zazitek sauna ceremonial doplnky (10)sauna-metlicky-zazitek-cere

 

Aromaterapie v sauně

Během metličkování, kdy se v sauně mává a masíruje svazky mladých větévek svázaných do metliček, se z  listů díky teplu a vlku dobře uvolňují vonné silice, které mají výrazné antiseptické, desinfekční, antivirové a antibakteriální účinky. A to nejen v prostoru sauny, ale díky tomu, že tyto přírodní látky vdechujeme, působí jako imunostimulárory, posilují imunitu, zejména dýchací systém, nervový systém, působí proti křečím, uvolňují svaly, povzbuzují krevní oběh a celkově harmonizují náš organismus.

 

metlickovani-sauna-ceremoniHlavní přínos metličkování
v sauně:

krásná vůně – čistě přírodní aromaterapie

léčivé účinky přírodních silic z listů

masáž a prokrvení těla, uvolnění svalů a napětí

osvěžení pro tělo, ducha a mysl

posílení imunity a harmonizace organismu

 

 

Mocná příroda a magie měsíce, aby metličky vydržely v dobré kondici

zazitek sauna ceremonial doplnky (11)A jak je možné, že větvičky jsou stále, a to  i v únoru nebo březnu, v plné síle?  Mistři metličkování dobře vědí, kdy je to správné období pro sběr větviček. Sleduje se zejména fáze měsíce, důležité je vědět, kdy měsíc přibývá a kdy ubývá, podle toho sílí energie v listech.

Je také dobré vědět, kdy je vhodný čas pro sběr větviček a pro jejich dlouhodobé skladování, aby větve dlouho vydržely v dobré kondici. Měsíc v různé dny prochází různými znameními zvířetníku, což opět mění energie v rostlinách. Důležité pro kondici a kvalitu metliček je dobré vědět i to, jaké větvičky a z jakých stromů v kterou roční dobu sbíráme, protože každý strom má svoji nejlepší kondici v různé roční období, duben, květen, červen…

K nejznámějším větvičkám pro metličkování v sauně patří bříza. Svazek může být pouze z listnatých mladých větviček  břízy nebo pro další efekt vůně a účinků se bříza kombinuje i s jinými aromatickými bylinami. Což přináší další rozměry pro metličkování, nové aroma a další blahodárné silice do vzduchu.

Sbírají se různé keřovité větzazitek-sauna-metlicky-aromvičky a aromatické byliny, které se mísí do svazků listnáčů a jehličnanů. Některé byliny se používají samostatně, například ty, které mají výrazné pupeny nebo semeníky a nabízejí tak jemnější masáž a další možnosti zpestření při metličkování.

„Staletí praktikování a předávané zkušenosti zaručí, že jsou větvičky vždy připravené ve své nejlepší kondici. Větve se před metličkováním namáčí do věder s vodou. Po proceduře už se znovu nepoužívají, svoji energii už vydaly a dále by se neměly používat. Použité metličky nevyhazujeme, správně by se měly spálit“, říká Vladas Jokubauskas, prezident Litevské SPA federace a člen litevského týmu, který letos přijel do Prahy na SaunaFest.

Důležité je saunu před metličkování větrat, aby zde byla svěží energie, důležitá je také vyšší vlhkost, která lépe rozvádí aroma silic.

jedle-sauna-aroma-metlickymetlicky-do-sauny-aromasauna-metlickymetlicky-sauna-aroma-zazite

metlickovani-sauna-aroma-te

Provoněná relaxace

Litevci nabízeli ukázky metličkování v sauně, krásné zážitkové procedury. Přivezli si různé větvičky, které  během saunování střídali.

Metličkování bylo doplněné o intenzívní vdechování mořské soli, kterou saunér před každým účastníkem přesýpal z  mísy do mísy přímo před obličejem a tím měl každý možnost si  hluboce vychutnat účinky soli, bylo potřeba pořádně a hluboce se nadechovat.

Během ceremoniálu se větve namáčejí ve vodě, mává se s nimi ve vzduchu, před i okolo účastníků.

Metličkami se také provádí jemná masáž, točení kolem hlavy, obličeje i těla, čímž se mění teplota kolem pokožky a každý má možnost pocítit intenzívní aroma z metliček.

metlickovani-v-saune-aromaPro osvěžení je možné si vymáchanou metličku nasadit na hlavu a nechat vodu stékat pro rozpáleném těle..

Litevci měli krásné čapky do špičky a připomínali skřítky z lesa, kteří přišli do sauny  pronášet svoje zaříkávadla, šustit větvemi a skotačit. Speciální pohyby a způsoby metličkování byly úžasné.

Každý si mohl vzít svoji metličku a ovívat se, tím že účastníci sedí na dřevěných lavicích v řadě a otáčejí se vpravo a vlevo, mohou si navzájem metličkovat záda.

Zajímavé bylo i jakési balení chodidel do metliček, čímž se ještě více soustředilo teplo od nohou a podpořilo se pocení.

 

metlickovani-v-saune-ceremoaroma-sauna-metlickovani

 

 Jaké metličky můžete používat v sauně?

wellness-briza-spaBŘÍZA v sauně, březové metličky, zejména silice z mladých listů, působí výrazně blahodárně na celý organismus. Bříza je pro své léčivé účinky využívána od pradávna. Léčitelé   ji uctívali, šamané o ní mluvili jako o stromu života,….

Použití břízy v sauně podporuje celkovou  detoxikaci a lymfu, odstraňuje z těla toxiny, uvolňuje namožené svaly a klouby, má výrazné čerstvé, povzbudivé aroma, působí desinfekčně, antisepticky, stimuluje – podporuje imunitu, dýchání, příznivě působí na pohybový aparát. Bříza má také blahodárný vliv na kondici naší kůže a vlasů.

 

jehlici-sauna-aroma-metlickJEHLIČNANY – plíce lesa, nabízí silné a účinné silice, které se v teple proměňují na „lesní lékárnu“ s výraznými antiseptickými účinky, zejména na dýchací systém, celkové posílení imunity a celého organismu.

Například jedle je velmi antiseptická, lehce stimuluje, je vhodná při revmatických potížích, nedostatečném prokrvení končetin, výrazně osvěžuje vzduch…

 

lipa-sauna-metlickyLISTNÁČE – používají se hlavně dubové větvičky (zelený dub, červený dub),  topolové větvičky, lipové větvičky, ty mohou být i s květy, pak má metlička medovější aroma. Větvičkám se nechávají delší „stonky“ aby se metličky dobře držely v ruce.

 

 

 

Metličkování v sauně je úžasný blahodárný zážitek pro všechny smysly a stojí za to ho vyzkoušet.

 

Foto: archiv webu, SaunaFest

 

 

Kam dál?

sauna-aroma-prirodarubrika: Sauna a saunování,

Saunové ceremoniály – trendy v saunování

Saunové ceremoniály – fotogalerie – ukázky

 

 

 

 

Další články –  sauny a  saunování

Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitky

Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu
Originální potní rituál – Temazcal

 

Aktuálně ve wellness a SPA

SPA WELLNESS beauty kosmetika do wellnessAktuality, pozvánky, akce ve wellness a spa  
Spa a wellness hotely –  wellness novinky a zajímavosti
N
ovinky v kosmetice – kosmetické produkty
Novinky a aktuality – wellness , beauty a SPA

Saunové ceremoniály a zážitkové saunování – trendy v saunování

 

wellness-inteerier-spaKlientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?
Wellness koncept – každé wellness je jiné

Thalassoterapie a thalasso procedury
Jak nalákat klienty do wellness a spa?

 

Další články na webu SPAwellness.cz

Jak nalákat klienty do wellness a spa?
Saunové ceremoniály – zážitkové saunování
Občerstvení pro klienty ve wellness a spa – inspirace
Léčivá sůl ve wellness a spa
Eko wellness – Eko spa – nové trendy ve wellness
Bylinky ve wellness a spa, koření a bylinné terapie
Drahé kameny ve wellness a spa
Květiny ve wellness, květinová výzdoba a inspirace pro wellness a spa
Dekorativní obklady ve wellness a spa – fotogalerie-obklady-inspirace
Recepce ve wellness a spa

 

 

Profesionální kosmetika

spa-wellness-kosmetika-profJíly v kosmetice, wellness  a spa
Wellness trendy – zpomalení ve wellness – nový směr
Arganový olej – absolutní HIT v kosmetice a wellness
Novinky – wellness kosmetika a profi kosmetika
Profesionální aromaterapie pro kosmetiku
Aromaterapie do sauny
Profi SPA kosmetika

Tajemství krásy – Intenzivní boj s vráskami – nové trendy
Jak účinně používat aroma marketing?

 

Další články –  sauny a  saunování

Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda
Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitkyJaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu

Saunové ceremoniály – trendy v saunování
Saunové ceremoniály – fotogalerie – ukázky

 

rubriky webu SPAwellness.cz:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela
Wellness design a wellness dekorace   

 

 

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness marketing, marketing ve wellness, marketing pro wellness, spa marketing spa wellness marketing.

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
Vybavení
Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

Interier
Wellness interier, wellness interiér, spa interiér, spa interier, interiér wellness, interier wellness, interiér spa, interier spa, spa wellness interiér, spa wellness interier, wellness interiéry, wellness interiery, spa interiéry, spa interiery, wellness spa interiery, wellness a spa interiery, wellness centrum interiér, interiéry wellness centrum, interiery wellnes centrum, exkluzívní interiéry, exkluzivní interiery wellness, exkluzivni wellness interiery, exkluzivní spa interiéry, exkluzivni spa interiery, exkluzivni interiery wellness a spa, exotické wellness interiéry, exoticke wellness interiery, zajímavé wellness interiéry, zajimave wellness interiery, zajimave interiery wellness, zajimave spa interiery, zajímavé spa interiery, interier dekorace, Exotický interiér wellness, jávský interiér wellness, thajský interiér wellness
Design         Wellness design, design wellness, spa design, design spa, wellness spa design, design pro wellness, wellness a spa design, spa wellness design, wellness centrum design, design wellness centrum,

Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy

Wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellness, nabytek do wellness, nábytek do wellness, nabytek pro wellness centrum, spa nábytek, wellness a spa nábytek, wellness a spa nabytek, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek do wellness centra, nabytek do wellness centra, saunový a wellness nábytek, saunovy a wellness nabytek, wellness lehátka, wellness lehatka, lehatka do wellness, lehátka do wellness, relaxační nábytek, relaxacni nabytek, nabytek k bazenu, nabytek pro soukrome wellness, nábytek pro wellness, nábytek do odpočívárny, nabytek do odpocivarny, potahy nabytek wellness, zahradní nábytek, nábytek do wellness a spa, luxusní zahradní nábytek, outdoor nábytek, odpočinkový nábytek, kvalitní zahradní nábytek, teakový nábytek, zahradní wellness, zahradní velnes, zahradní welnes, wellness vybavení, wellness trendy, wellness doplňky, wellness doma, domácí wellness, wellness dekorace, výstavba wellness, výstavba domácí wellness, vybavení relaxačních zón, relaxační nábytek, nábytek do wellness, spa vybavení, soukromé wellness, designový nábytek do zahrady, ratanový nábytek, kovový nábytek, vyplétaný nábytek, proutěný nábytek, napínané plachty na zahradu, relaxace na zahradě, obložení krbu, zahradní krb, home spa, home wellness, domácí wellness, wellness doma, soukromé wellness,