Follow me
0

Eko SPA – wellness interiéry a zelená filozofie – nové směry pro wellness a spa

Nový společenský trend
– návrat k přírodě se prosazuje i ve wellness a spa interiérech.

 

Aktuální trendy a směry
ve wellness a spa interiérech.

bylinky-ve-wellness-a-spa-Výrazným směrem pro další roky v budování a provozování wellness a SPA je zelená filozofie a eko provozy. Zelená filozofie se ve wellness a SPA oboru projevuje již několik let. Nabírá a sílí.

Například v Americe už není eko či zelený provoz ve wellness trendem, ale společenskou nutností, často se zde již před několika lety hovořilo o tom, že kdo nezezelená, nepřežije.

Celosvětově výrazně rostou obraty v oblasti bio-eko-organic produktů a zejména v oblasti potravin a kosmetice. Více dbát o svoje zdraví a o přírodu je směr, kterým se vydáváme nejen ve svých domovech, ale samozřejmě i v oblasti, kde relaxujeme a kam chodíme za kondicí, zdravím a krásou.

bio-kosmetika wellness a spaWellness a SPA odvětví patří celosvětově k těm, které se velmi dynamicky rozvíjí. I v tomto oboru se projevují různé trendy a směry. Velká pozornost se samozřejmě soustředí na dokonalé prostředí, ve kterém se wellness a spa služby nabízí. Interiéry wellness a SPA jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, kterým provozovatel cílí na své klienty. Emoce, dojmy a pocity z prostředí, ve kterém se poskytují služby a produkty zaměřené na relaxaci, krásu, odpočinek, zdraví a kondici jsou důležité pro to, aby provoz prosperoval. Tam, kde se zaměstnanci a klienti cítí dobře, tráví rádi svůj čas. Stejný princip samozřejmě platí i pro domácí wellness (home spa a home wellness).

Podle mnoha výzkumů stále více žen zohledňuje ekologický přístup při nakupování různých produktů i jejich spotřebě. 72 % z nich tvrdí: „…velmi mi záleží na životním prostředí a dávám přednost ekologicky šetrným výrobkům, které nezatěžují životní prostředí…“

Budeme-li uvažovat o zařizování prostředí ve wellness a SPA interiérech a ve wellness provozech nebo při stavbě wellness budov, je jasné, že je budeme vytvářet a budovat  s cílem nabídnout klientům i zaměstnancům příjemné a přívětivé prostředí, maximální pohodlí, pocit tepla a útulna.

 

Samui-spa - Sauna Praha

Samui SPA Praha

 

Budeme vytvářet wellness prostor nabitý pozitivní energií. Právě to je cílem eko interiérů, zelené filozofie nebo třeba bioarchitektury.

Od meditačních místností po kompletní provozy a celé domy, vše co je ve stylu eko interiéru a zelené filozofie, je pro jejich uživatele i okolí maximálně prospěšné, přináší pohodlí, pohodu, zdraví, spokojenost a v konečném efektu i prosperitu a rozvoj. Týká se to wellness a spa interiérů i exteriérů.

 

 

Co je podstatou eko wellness a SPA interiérů?interier-spa-wellness

SPA a wellness stavby a wellness interiéry založené a realizované podle principů eko-bio-organic jsou šetrné k těm, kteří v nich tráví svůj čas i k životnímu prostředí. Bývají nerušeně zasazené do prostředí a okolí, důležitá je vzájemná komunikace s okolím, exteriér a interiér jsou v harmonickém souladu.

Saunový domek v lese, u jezera

Saunový domek v lese, u jezera

V eko interiérech wellness a SPA provozů se také klade důraz na „eko“ chod celého provozu, od dodavatelů přes spotřebu a samotný provoz až po odpad. V eko wellness a SPA provozech se také projevuje určitá úcta a ohled na to, jakým způsobem se wellness či SPA prezentuje a jak komunikuje a také jaký sortiment nabízí.

Ve wellness a spa se v zahraničí například používá ruční papír a ekologický tisk pro výrobu vizitek, pro výrobu obalů pro kosmetiku, při přípravě spa nabídky a katalogů, používají se například i ekologické – bambusové propisky, atd. Vše by mělo být v harmonii a souladu s citelným harmonickým a přínosným efektem pro všechny, kteří zde pracují a zejména na klienty.

 

 

 spa-wellness-eko-kosmetika-spa-wellness-eko-kosmetika

 

 

nábytek z hrubě otesaného dřeva

nábytek z hrubě otesaného dřeva

Hlavní znak eko interiérů ve wellness a spa
je PŘÍRODA – spojení s přírodou

Vážíme si přírody, najdeme zde vše co potřebujeme, příroda nás léčí a umožňuje nám lépe žít. Příroda nám neškodí, není toxická. Důležitý je právě ten faktor čistoty a zdraví, souladu a harmonie. Pozornost se obrací k přírodním materiálům, nacházíme zde řadu zajímavých materiálů mnoha podob, barev, struktur.

Téměř jakákoliv kombinace těchto přírodních zdrojů a materiálů na nás působí příjemně a harmonicky, ve stylu minimalistickém, elegantním, moderním i exotickém.

 

wellness-inteerier-spaProč je nyní období zelené filozofie?
Návrat k přírodě má zelenou – ve zdravém prostředí žijeme zdravě

Zní to jako „zelená revoluce“, vše kolem zelená a život je zelenější víc než kdy předtím. Rok od roku se po celém světě stále více rozvíjí silný společenský trend: pozornost k přírodě a návrat ke zdravějšímu a k přírodě šetrnějšímu životnímu stylu. Proč? Protože zjišťujeme, že současné tempo a styl života nám jen ubírá a nic nám nepřináší, tedy ne ty pravé hodnoty, které potřebujeme k tomu, abychom žili zdravě, byli šťastní a pohodoví. Zamýšlíme se nad tím, jak trávíme svůj čas, co jíme, jakou kosmetiku používáme, čím se obklopujeme.

Pool Villa Indonésie

Pool Villa Indonésie

Objevujeme informace, které jsou dosti zarážející. Spousty věcí, které denně používáme a na které se spoléháme jsou zdraví škodlivé až nebezpečné. Zejména při jejich kombinaci a akumulaci. Jsme zoufalí, unavení, nemocní, otrávení, uhonění….

.Kde hledat pomoc? Příroda nám přináší úlevu, uvolnění, zpomalení a návrat skutečných hodnot. Začínáme objevovat styl života – Méně a kvalitněji – méně věcí,  ale kvalitních, takových, kterých se nemusíme obávat. Ty nejlepší zdroje najdeme v přírodě. Nacházíme zde zajímavé barvy, materiály, pozitivní energii, mnoho inspirace.

Kámen - dekorace chodby, wellness - Sardinie

Kámen – dekorace chodby, wellness – Sardinie

Celosvětový trend -
zelená filozofie
-ekologické prostředí

Označení „zelená“ se za několik málo let vžilo jako synonymum pro šetrné chování k přírodě a okolí (ekologicky šetrné chování). Souvisí s naším každodenním chováním, k sobě samému a ke svému okolí.

V oblasti bydlení a interiérů jde zejména o obrat ke stylu Eko-Bio-Organic – k přírodním věcem, ke zjednodušení. Důležitá je funkčnost a jednoduchost nezávadných stavebních i dekoračních materiálů.

Důležitá je nízká energetická spotřeba, recyklace, zdravotní nezávadnost, biologická rozložitelnost, výrobky s co nejnižším životním zatížením.

hotel Velveta - wellness

hotel Velveta – wellness

Hlavním stavebním a dekoračním materiálem ve eko wellness a spa interiérech  jsou dřevo a kámen. U dřeva se klade také důraz na to jak a kde bylo vypěstované, jakým způsobem zpracované.

Používají se ekologicky šetrné výrobky a služby, což jsou ty, které jsou v průběhu celého životního cyklu šetrné nejen k životnímu prostředí, ale i ke spotřebitelům, zejména jejich zdraví. Jejich hodnota a kvalita je přitom na velmi vysoké úrovni.

 

Eko wellness a SPA interiéry
stavíme wellness či SPA ve stylu eko

Při stavbě eko wellness a SPA interiérů je snaha použít maximum přírodních materiálů nebo těch, které jsou maximálně šetrné k přírodě. Při stavbě budov se  hledí nejen na to, aby byla zajištěna  stavba a vybavení v duchu eko, ale aby se plánovalo i to, že celý chod wellness provozu bude v duchu eko. Důležitý je ekologický provoz, soulad s okolím, nabídka služeb či produktů v odpovídajícím prostředí s minimálně škodlivým dopadem na okolí.

 Co vše může být v souladu s eko provozem a zelenou filozofií?
Zelený provozovatel a zelení klienti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASpolečnosti se zavazují, že budou šetrnější k přírodě a životnímu prostředí, spotřebují méně vody, energie, vyprodukují méně škodlivých emisí, méně odpadu. V provozech je kladen důraz na výběr přírodních materiálů pro interiéry, zajištění nabídky bio a eko produktů.

K občerstvení jsou v nabídce biopotraviny, k péči o tělo, pleť a vlasy se používá přírodní či bio kosmetika, která je balena do obalů z recyklovaného a recyklovatelného materiálu. Používají se moderní technologie, které mohou nabízet recyklaci spotřebovaného tepla nebo vody.
Okna bezpečně zamezují únikům tepla.  Používá se vlastní čistička odpadní vody. Dešťová voda slouží k zalévání zahrady či parku. Všude v objektu proudí takzvaná zelená elektřina, tedy energie z obnovitelných zdrojů. Vesměs se svítí úspornými žárovkami. Pro údržbu mohou provozovatelé použít pro přírodu nezávadné a šetrné čistící a prací prostředky.

wellness v přírodním stylu

wellness v přírodním stylu

Provoz se věnuje třídění odpadu,  přednostně využívá místních jedinečných zdrojů potravin a tím podporuje produkci v regionu. Hledáme-li nové dodavatele, hledáme nejprve v „zelených“ řadách. Všichni zaměstnanci jsou odborně proškoleni tak, aby každý dle možností fungoval na „zelených principech“ a choval se šetrně k životnímu prostředí.

zeleny-provozHosté a klienti mohou být vhodně informováni o tom, jak se k ekologickým snahám sami mohou připojit (třeba šetřením vodou, spotřebou ručníků, či šetrným větráním). A věřte, že veškeré „zelené“ snažení rozhodně není na úkor maximálního pohodlí a servisu pro návštěvníky.  Pokud provozovatel  úspěšně projde přísným klasifikačním procesem, na jehož základě mu Ministerstvo životního prostředí České republiky udělí licenci k používání ekoznačky Evropské unie, může tuto skutečnost využít k dalším, zejména marketingovým aktivitám. Svým chováním a přesvědčením splňuje evropskou směrnici č. 43-2005, a má tak právo používat květinový symbol označující takto oceněné „zelené“ provozy. Některé již najdeme i v České republice a další přibývají.

 

wellnessV souladu s pozitivním přístupem ke svému životu a okolnímu prostředí, ve kterém žijeme, se formuje nová spotřebitelská skupina zákazníků. Mají společnou zejména silnou orientaci k přírodě a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Na trhu tím také vzniká nová poptávka po jiném zboží a jiných službách. Na tuto poptávku začaly reagovat i firmy a společnosti, pro které je nová cílová skupina zákazníků zajímavá. Promítá se to samozřejmě i v oblasti wellness, spa, relaxace a odpočinku.

Uvědomělí lidé do svého zdraví, kondice a vizáže investují stále více peněz. Což opět vypovídá o jejich hodnotách a přístupu k sobě samým a ke svému okolí. V reakci na poptávku uvádějí společnosti na trh nové eko a bio produkty, hlásí se k ekologii a nabízí nové skupině spotřebitelů novou – zelenou filosofii. Jinak přistupují k výrobě zboží a v nabídce produktů i služeb. Přičemž není potřeba se obávat, že klienti budou na novou ekologickou a tudíž i cenově vyšší nabídku reagovat zdrženlivě, protože tito zákazníci již dávno přijali za své za tyto produkty a služby platit vyšší cenu.

 

Dřevo ve wellness a SPA interiéru
– zcela v rytmu přírody wellness-dekorace

Dřevo ve wellness a spa je důležitým zdrojem pro stavbu i dekoraci  a také pro výrobu funkčního zařízení. Dřevo ve svých mnoha podobách nabízí barvy, struktury a textury, které ladí ke všem ostatním materiálům. Světlé, tmavé, hrubě opracované, či jemně vybroušené, nabízí svoji hodnotu jako solitérní nábytek, funkční vybavení  i jako drobné dekorační předměty. Dřevo ve wellness a spa může vyniknout například jako solitérní paraván, dekorační dřevěné misky. Svým jedinečným kouzlem působí zejména v saunových světech, všude kolem saun, v odpočívárnách a také v exteriérech. Dřevo v interiéru působí vždy příjemně a přívětivě, dobře se kombinuje i s jiným materiálem, kovem, sklem či obklady. Dřevo ve wellness má své nezastupitelné místo při vytváření harmonické atmosféry.

wellness-interier-paravanDSC_0656

 

salon S Visage

salon S Visage

Přírodní motivy we wellness a SPA
– v náruči harmonie a pohody

Místo lakovaného nábytku můžeme volit přírodní zdroje, ratan, bambus, dřevo. Pro tkaniny používané ve wellness len, bavlnu. Pro osvětlení wellness a spa prostor můžeme volit emotivní osvětlení ve formě luceren nebo solných lamp. Efektivní jsou dekorativní  kamenné obklady, používají se oblázky, přírodní kámen, betonové obklady, nově také kamenné tapety (tenký ohebný kámen).

Trochu světla do kosmetické kabiny přinesou luxfery, tlumené a přitom neprůhledné, dodají prostoru také další zajímavý prvek, sklo, které se dobře kombinuje jak s kamenným obkladem, tak se dřevem.

Další prvky přírody vnesou do wellness a spa interiérů různé drobnosti z přírody, z lesa, louky, moře…

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERAwellness a spa-sardinie nabytek-domkácí wellnesswellness-interier-kamen

 

 

Bad-Füssing-Saunahof - saunové nádvoří

Bad-Füssing-Saunahof – saunové nádvoří

Zahradní wellness
ve stylu eko SPA

Zahradní wellness je skvělou součástí každého wellness či SPA provozu. Propojení wellness interiéru s outdoorem nabízí další úžasné možnosti, jak vytvořit jedinečnou a originální atmosféru ve wellness. Jako skvělá možnost se nabízí zejména propojení vnitřního saunového světa se zahradou nebo parkem či nádvořím.

Další častou dominantou eko wellnessů jsou samozřejmě přírodní zdroje vody zahrnuté do provozu wellness či SPA. Může to být například jezero využité jako ochlazování při saunování, místo klasického bazénu se pak často volí přírodní biotopy a jezírka.

saunove centrum Infinit Maximus (2)saunove centrum Infinit Maximus (1)

Venkovní saunový svět  – Wellness centrum Infinit – hotel Maximus

 

 

 

Bioarchitektura – symfonie depozitních energií
Práce s prostorem a jeho energií

wellness-exterieryArchitekti, kteří navrhují wellness v duchu bio architektury věří, že pokud budeme co nejvíce naslouchat přírodě a žít v harmonii s ní, budeme více šťastní, zdraví a spokojení. Stejně jako se říká, jsi to, co jíš, tedy že to co jíme nás bezprostředně ovlivňuje, fyzicky, mentálně i psychicky, stejně tak na nás působí prostředí ve kterém žijeme a pracujeme.

Při posuzování stavby wellness a spa, ale i jiné, se také zohledňují další vlivy, jakou jsou světové strany, geopatogenní zóny, důležité je správné proudění blahodárné energie, která proudí celým prostorem. Vytváří se interiéry, ve kterých se cítíme dobře, protože na nás interiér dobře působí.

Bioarchitektura je umění a věda o tom, jak stavět budovy, které vytvářejí, udržují a rozvíjejí život a živé systémy. Biologická architektura zahrnuje všechny úrovně viditelného i neviditelného světa – nejedná se o „zelenou” architekturu ani o stavby z bio materiálu. Jde o vyjádření maximálního spojení s přírodou. Žijeme v neustálém těsném spojení s přírodou, kterou se snažíme měnit a přitom je to právě příroda a její principy, které mění nás.

 

 

 

Fasady-obklady-umely-kamen-na-fasadu Jaký vliv mají na provoz wellness centra fasády


Elegance, styl a pohodová údržba

Každý wellness hotel nebo wellness či spa v samostatné budově řeší otázku, co zvolit na fasádu, aby byla budova elegantní, reprezentativní, její charakter odpovídal tomu, co se zde nabízí. Dalším, neméně důležitým kritériem pro výběr fasády, je to, aby byla pokud možno bezúdržbová a s dlouhou životností. Velkým trendem v posledních několika letech jsou fasády obložené kamenem nebo betonovými obklady. Fasáda je krásná, elegantní, vydrží bez údržby téměř 20 let a budově také nabízí zateplení. Hodí se na jakékoliv budovy, ploty, garáže. Elegantní je celoplošné obložení i částečné. Fasády jsou vhodné i do hor, uplatňují se na hotely, penziony a wellness či sportovní areály. Pro své vlastnosti a eleganci si získávají stále více příznivců.

 

♦ zdroj: www.wellnessinteriery.cz,  foto, archiv webu a archiv firem

 

 Kam dál?

rubriky webu SPAwellness.cz:


Wellness kosmetika
Wellness trendy
Krása a zdraví
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela

 

 

 

sauna

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny,

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,