Follow me
0

Jaké dřevo pro saunu? Design sauny v mnoha podobách. Dřevěná sauna je oblíbená.

 Hřejivá náruč teplé sauny.

Při výběru sauny řešíme několik zásadních otázek, umístění sauny, způsob vytápění a hlavně výběr dřeva pro saunu.

Výběr materiálu na stavbu sauny záleží zejména na finančních možnostech budoucího majitele sauny, jsou dřeva levnější, dražší i luxusní. Záleží také na tom, zda chceme dobrou funkční saunu nebo si chceme dopřát skutečný originál. Zda půjde o saunu zabudovanou nebo volně stojící.  Z českých lesů a hájů se používají především smrk, lípa, topol, olše a osika.

Ze zahraničí se k nám dostávají  skandinávské a severské smrky, kanadská borovice (hemlock) a cedr nebo i krásná varianta červeného cedru. Dřeva se také dají různě kombinovat.

Na venkovní obložení se používá například i teakové dřevo. K těm nejlepším a momentálně vyhledávaným patří červený cedr.

Krásné a designové sauny vznikají kombinací různých podob dřevěných obkladů v kombinaci s kamenným obkladem.

 

Designové dřevěné sauny

saunovy-ceremonial-v-saune-Pro ty se obvykle volí kombinace různých dřev  pro dosažení výrazného efektu v interiéru sauny. Působivé je například kombinování světlého dřeva a tmavého dřeva na lavice a opěrky.

Každé dřevo je jinak drahé, ale nabízí také i jiné užitné hodnoty a vlastnosti. Běžně se staví i sauny kombinované, kdy se na vnitřní stavbu, vnější obložení a na lavice použije jiné dřevo než na obklady stěn sauny.

Cena sauny se tak může lišit, ale mohou také vznikat originální sauny a saunové stavby.

Interiér sauny pak doladí výběr topeniště, skleněné dveře nebo také velmi žádaný kamenný obklad v sauně či solné panely do sauny.

Dřevo se používá na stavbu sauny, obklady sauny a dekoraci v okolí sauny v rámci celé saunové zóny. Krásné jsou sauny z kartáčovaného dřeva v surové i mořené podobě. Venkovní sauny vynikají z velkých trámů a kulatiny.

 

 

interier-finské-sauny- domácí sauna doma rodinná sauna soukromá saunaPro stavbu sauny by se mělo použít kvalitní vyschlé dřevo, které dobře absorbuje teplo i vlhkost, důležitá je nízká smolovitost dřeva.

S výhodami, přednostmi či rozdíly jednotlivých materiálů by každého zákazníka měl dokonale seznámit prodejce saun.

V České republice je v provozu mnoho komerčních či „městských“ saun a saunových světů, které se pyšní různými designovými saunami a je to také dobrý tip, si saunu prohlédnout a vyzkoušet, jak na nás interiér sauny působí. Mnohdy je to také inspirace k tomu, jaké materiály můžeme v sauně kombinovat. Tou nejlepší volbou pro atmosféru přírodního stylu je určitě dřevo a kámen.

Je zajímavé nechat se těmito saunovými světy inspirovat, některé navštívit a na různé stavby a typy saun se podívat a vyzkoušet si pobyt v různých interiérech.  (interier finské suany – saunový svět lázní Therme Laa)

 

 

 

design-sauna-obklad-interie

 Originální sauna

Dřevo má mnoho podob a stejně tak i každá sauna může být originál. Vynikat může interiérem, detaily, zajímavé mohou být saunové dveře, lavice i opěrky.
Kromě surového dřeva a velkých trámů jsou nyní také používané různé panely a hladký design dřevěných desek, který je vhodný pro minimalistické pojetí sauny, hladký design  a moderní saunové projekty, které osloví čistým designem.

 

Nejčastěji volené dřevo pro saunu

Skandinávský smrk

– je typickým a tradičním dřevem pro výrobu saun. Skandinávský smrk je světlé dřevo, roste v drsných podmínkách, oproti smrku z našich končin má tak hustější strukturu a menší suky. V chladných klimatických podmínkách strom déle roste a má vyšší hustotu, dřevo je více odolné a pevné. Hodí se na vnitřní i vnější obklady.

Kanadská borovice (hemlock)

– má dřevo světlehnědé až růžové či načervenalé barvy. Považuje se za exkluzivní materiál pro obložení stěn i díky velmi jemné struktuře bez suků a pryskyřice. Je stabilní, minimálně pracuje a nekroutí se.

 Topol (nebo osika)

– je nejvhodnější dřevo z listnatých stromů a nejčastěji používaný tuzemský materiál pro výstavbu saun. Dřevo je měkké a bez suků, pryskyřice i třísek. Nezahřívá se, zůstává příjemně chladné. Pokládá se za ideální pro obložení a veškeré vybavení sauny. Oproti ostatním materiálům je osikové dřevo světlé, hladké a s jemnou kresbou.

 

 

Abachi

– neboli africká vrba má světlou až bílou barvu. Dřevo je bez suků, pryskyřice či třísek. Má minimální tepelnou vodivost, tzn. že jen velmi pomalu přijímá teplo z okolí a zůstává jen příjemně teplé, tudíž nepálí pokožku. Proto se hojně používá zejména na výrobu lavic a opěrek.

 Cedr – cedrová sauna

– se považuje za luxusní materiál pro stavbu sauny, je také nejoblíbenější a momentálně nejvíce žádaný.  Cedr je pro saunu vhodný  zejména díky bohatému obsahu esenciálních olejů, díky čemuž je velice aromatický. Má extrémní trvanlivost podmíněnou způsobem růstu stromu a obsahem přírodních olejů. Nemá žádné suky. Jeho barevná škála zahrnuje snad všechny odstíny od tmavě hnědé až po světlou máslovou. Obrovskou předností jsou nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech druhů dřeva pro stavbu sauny. Cedrové dřevo sauně vypadá velmi příjemně, má příznivý vliv na fyzický i psychický stav člověka.

Červený cedr ( Kanadský cedr, Americký cedr)

– Thuja Plicata, je jedno z nejkvalitnějších a nejžádanějších dřev na stavbu sauny na světě. Červený cedr je severoamerická odolná a vytrvalá dřevina, která odolává velké nepřízni počasí a dožívá se vysokého stáří. Má krásný vzhled a příjemný červený nádech, krásně voní. Pro tyto vlastnosti si získává při stavbě saun stále více příznivců. Červený cedr na saunu je uznávaný pro svůj jedinečný vzhled, pro svoji houževnatost, lehkost, izolační schopnosti a rozměrovou stabilitu.   sauny z cedru červeného

Červený cedr má dlouhou životnost, běžně se používá jako vhodná dřina pro stavbu dřevěných domů a pro obložení fasád, přičemž nepotřebuje žádnou náročnou údržbu.

Thermo borovice

– jde o speciálně upravenou přírodní borovici. Díky této úpravě dostává tmavší barvu a její struktura se mění z pórovité na letitou. Palubky z takto opracované borovice nepodléhají tak snadno deformaci, poněvadž zpracováním se zvyšuje tvrdost dřeva, zlepšuje se jeho biologická trvanlivost a snižuje se tepelná vodivost.

 

Kámen a dřevo.
Elegantní spojenci.

kamen-v-saune-obkladPřírodní kámen má mnoho podob a to je pro interiér sauny lákavé. Různé druhy kamene, jeho barvy, struktura a povrchy kombinované s teplými tóny dřeva vytváří jedinečné kombinace.

Obklady se používají jako dekorativní obklad na vnitřní stěny sauny, ale kolem saun a například v odpočívárnách.

Stěny sauny obložené kamenem celoplošně nebo částečně pomáhají vytvořit velmi útulné prostředí.

Používá se hladký kámen, kámen otesaný na hrubo, štípaný kámen nebo například dekorační obkladové pásky.

Oblíbený je štípaný přírodní kámen, kterým se obkládají různé části sauny, například plocha za topeništěm, nebo se obkladem zvýrazní pouze jedna celá stěna.

Kámen je se dřevem dobrý partner, kombinovat se mohou různá provedení kamene s různými odstíny dřeva. Často se volí tmavý kamenný obklad do interiéru sauny se světlým dřevem, kde vznikají zajímavé kontrasty. Naopak harmonicky vypadají interiéry, kde se kombinuje světlý kamenný obklad se světlým dřevem.

 

Pro dokonalou atmosféru v sauně

sauny foto (17) Saunování je také zážitkem a potěšením pro všechny smysly. Do sauny můžeme přidat a instalovat řadu doplňků. různé druhy osvětlení a ozvučení.

Během saunování se dají střídat teploty, vlhkost, vůně a také barvy.
Kolorterapie v sauně nebo také chromoterapie,  je procedura, při které se využívá terapeutického působení barevných světel.

Každá barva na nás nějak působí. Některé barvy mají zklidňující účinek, jiné povzbuzují. Světlo působí na naši psychiku, pomáhá lidskému tělu při regulaci mnoha důležitých biologických procesů.

Použít můžeme také solné obklady a panely, nebo solné dekorace, pro jejich dekorativnost i efekt pro zdraví.

 

 

Kam dál?

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness

 

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaven, wellness doma,

Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy,  aromaterapie aroma terapie ve wellness, aroma, esencialni oleje ve wellness, vune ve wellness, rostlinne oleje ve wellness, wellness kosmetika, kosmetika wellness spa kosmetika, wellness procedury, zahradni wellness, wellness na zahrade, Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy, bylinky ve wellness herbal spa, wellness bylinky, aroma koupele, bylinne koupele, bylinky, tinktury, maceraty

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

 Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,

 sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

Sauna  Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, sauna doma, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

Finska sauna: Sauny na míru, sauny na miru, sauna na miru, sauna na míru, atypicke sauny, Atypické sauny, atipycká sauna, atypicka sauna, izolace sauny, izolace do sauny, sauna izolace, izolace pro saunu, Sauna.cz,  SPU- Sauna-satu, Kingspan, izolacni material do sauny, izolační materiál do sauny, desky do saun izolace, účinky sauny děti v sauně, těhotné  saunování doma, deti v saune, děti v sauně, saunování saunovani ucinky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.