Jaké dřevo pro saunu – jak postavit saunu?
Sauna voní dřevem.
Výběr materiálu pro stavbu sauny záleží zejména na finančních možnostech budoucího majitele. Z českých lesů a hájů se používají především smrk, lípa, topol, olše a osika. Ze zahraničí se k nám dostávají zejména skandinávské a severské smrky, kanadská borovice (hemlock), cedr. Na venkovní obložení se pak často používá teak.
Jiné dřevo je vhodné pro stavbu sauny, jiné pro doplňky a vybavení interiéru. S výhodami, přednostmi či rozdíly jednotlivých materiálů by každého zákazníka měl dokonale seznámit prodejce. Podle umístění sauny (sauna v interiéru/venkovní sauna) by se mělo použít odpovídající – kvalitní vyschlé dřevo, které dobře absorbuje teplo i vlhkost, důležitá je nízká smolovitost dřeva.
Dřevo vhodné pro stavbu sauny
Skandinávský smrk
– je typickým dřevem pro výrobu saun. Světlé dřevo má jen menší suky a živou strukturu. V chladných klimatických podmínkách strom déle roste a má vyšší hustotu, dřevo je pak odolné a pevné. Hodí se na vnitřní i vnější obklady.
Kanadská borovice (hemlock)
– má dřevo světlehnědé až růžové či načervenalé barvy. Považuje se za exkluzivní materiál pro obložení stěn i díky velmi jemné struktuře bez suků a pryskyřice. Je stabilní, minimálně pracuje a nekroutí se.
Topol (nebo osika)
– je nejvhodnější dřevo z listnatých stromů a nejčastěji používaný tuzemský materiál pro výstavbu saun. Dřevo je měkké a bez suků, pryskyřice i třísek. Nezahřívá se, zůstává příjemně chladné. Pokládá se za ideální pro obložení a veškeré vybavení sauny.
Abachi
– neboli africká vrba má světlou až bílou barvu. Dřevo je bez suků, pryskyřice či třísek. Má minimální tepelnou vodivost (tzn. že jen velmi pomalu přijímá teplo z okolí a zůstává příjemně chladné), tudíž nepálí pokožku. Proto se používá zejména na výrobu lavic a opěrek.
Cedr
– se považuje za luxusní materiál. Je oblíbený kvůli bohatému obsahu esenciálního oleje, díky čemuž je velice aromatický. Cedrové dřevo má příznivý vliv na fyzický i psychický stav člověka. Má extrémní trvanlivost podmíněnou způsobem růstu stromu a obsahem přírodních olejů. Nemá žádné suky. Jeho barevná škála zahrnuje snad všechny odstíny od tmavě hnědé až po světlou máslovou. Obrovskou předností jsou nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech druhů dřev.
Thermo borovice
– jde o speciálně upravenou přírodní borovici. Díky této úpravě dostává tmavší barvu a její struktura se mění z pórovité na letitou. Palubky z takto opracované borovice nepodléhají tak snadno deformaci, poněvadž zpracováním se zvyšuje tvrdost dřeva, zlepšuje se jeho biologická trvanlivost a snižuje se tepelná vodivost.
Interiér sauny – zajímavé kombinace dřeva
Dřevěný interiér sauny může vynikat originalitou. V interiéru sauny se běžně kombinují různé (pro saunu vhodné) dřeviny. Díky kombinaci tmavého a světlého dřeva vznikají příjemné barevné interiéry saun.
Kombinují se různé povrchy, různá dřeva, tmavá se světlými, s různými výraznými strukturami, zejména pro obložení stěn a lavice sauny. Sauny mají díky těmto barevným kombinacím zajímavé a originální interiéry, které dále vynikají například při kombinaci dřeva a kamene v sauně. více – fotogalerie sauny
♦
Kam dál?
rubrika: Sauna a saunování,
Saunové ceremoniály – trendy v saunování
Saunové ceremoniály – fotogalerie – ukázky
Další články – sauny a saunování
Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně
Peelingy do sauny – saunové zážitky
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu