Follow me
0

Osvětlení do sauny – pro dokonalou atmosféru při saunování – designové světlo v sauně

Správně vybrané světlo v sauně
umocní zážitky ze saunování.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (6)Odpočinek v sauně s příjemnou atmosférou

Pobyt v sauně je tradičně spojen s příjemnou relaxací, pohodou a odpočinkem. Sauna je místem kde čerpáme blahodárné účinky pro tělo, duši i mysl.  Kromě toho, že by sauna měla být technicky a stavebně v pořádku, je neméně důležité, aby měla příjemnou relaxační atmosféru.

Interiér sauny na nás působí pokaždé při našem pobytu v sauně. Velmi povzbudivé je, že si interiér díky široké nabídce osvětlení, můžeme opravdu individuálně doladit a vytvořit si tak svoji jedinečnou saunu.

Zejména pokud stavíme saunu na míru, je vhodné věnovat se i detailům a postavit si saunu přesně podle svých představ.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (2)Jaké světlo do sauny?
Tipy pro osvětlení sauny.

Designový kousek, osvědčená klasika nebo promyšlená technologie?

Při osvětlení do sauny se nevyhází z potřeby centrálního světla v sauně. Naopak. Je dobré vyhnout se jednomu centrálnímu osvětlení v sauně, kdy by světlo mohlo oslňovat, což je v sauně vlastně pro vytvoření příjemné, spíše tlumené – intimní atmosféry nežádoucí.

Osvětlení do sauny se vybírá tak, abychom docílili efektu, který podpoří pocit pohody a relaxace, proto se snažíme rozložit osvětlení mezi více menších světelných zdrojů. Takové osvětlení navodí intimnější atmosféru, zjemní a opticky rozčlení jinak malý a jednolitý prostor sauny či okolí.

Volit můžeme mezi klasickými saunovými světly, pořídit třeba i nějaké designové – zajímavé světlo nebo využít osvětlení, které kromě světla nabízí ještě terapii a zážitek z měnících se světel.

 

sauna-interier-wellness-lifKolorterapie v sauně,
barevná terapie.

Zcela nový rozměr saunování umožní využití  světelné terapie (kolorterapie) v interieru sauny.  Barevný systém světel se může používat jako hlavní osvětlení sauny, který současně také působí na saunujícího intenzivními barevnými podněty a jejich změnami, což pozitivně ovlivňuje stav mysli. Tohoto příznivého efektu využívali už kdysi dávno i staří Řekové.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (5)Volit můžeme mezi klasickými saunovými světly, pořídit třeba i nějaké designové – zajímavé světlo nebo využít osvětlení, které kromě světla nabízí ještě terapii a zážitek z měnících se světel.

Světelný systém do sauny obsahuje různobarevné výkonné halogenové reektorové žárovky, které jsou umístěny v rohové dřevěné konstrukci. S pomocí dodané ovládací jednotky lze navolit požadovanou jednu konkrétní barvu, popř. měnit rychlost změn barev či stmívačem korigovat jas.

 

osvetleni-do-sauny-svetloLuxusní interiery sauny,
design s efektem

Sníte o  luxusní jedinečné sauně?

Naprostou novinkou do exkluzivnějších saun jsou skleněné panely – např. velký panel od Cariitti nazvaný Fantazia o rozměrech 1 465 × 565 × 36 mm, vytvářející z drceného skla postmoderní abstraktní vzory.

Je podsvícen velkým množstvím optických vláken, která jsou vlepena do skleněné tabule. Například modré podsvícení evokuje zobrazení rozdrceného ledu.

sauna-svetlo-do-saunyDalším zajímavým řešením je světelný systém imitující polární záři. Optická vlákna jsou vedena do dvou hliníkových lišt, které jsou umístěny za zádovými opěrkami.

Mezi projektor a svazek vláken je zařazen skleněný barevný kotouč s tzv. twinkle efektem, díky kterému se mění  barevnost a intenzita světla. Stejně tak je možné vykouzlit efekt plamenů ohně za kamny.

Hravé detaily v sauně

Upoutat pozornost, osvěžit interiér a vnést zajímavý prvek do interiéru sauny. Menší světelné zdroje pomohu dotvořit jedinečnost sauny – lze tak například prosvítit polévací vědro či saunový teploměr nebo hrany kamen.

Efektivní je podsvícení lavic nebo spodní podsvícení kamen. V interiéru se využívají se krystaly, které zajímavě lámou světlo a vytváří v sauně světelné efekty.

 

 

osvetleni-do-sauny-svetlo-(Osvětlení sauny a bezpečnost,
co říká vyhláška?

Sauna, pára, infrakabina, potní chýše,…ale i odpočívárna, vše potřebuje osvětlení. Co na to říká vyhláška, zejména pokud jde o veřejné prostory?

Sauna a její součásti, jako je např. ochlazovna, jsou specifická prostředí, která mají jiné požadavky na parametry osvětlení než běžné prostředí.

 Podle vyhlášky 238/2011 Sb. je nutné v kolaudovaných, tj. komerčně provozovaných saunách zajistit nouzové osvětlení nejen v prohřívárně, ale i v chodbě, šatně, vnitřní ochlazovně a odpočívárně.

Toto osvětlení musí mít vlastní zdroj napájení. Kromě toho je nutné instalovat hlavní osvětlení. Podle stejné vyhlášky je nutné dodržet tuto osvětlenost:  v prohřívárně minimální intenzitu osvětlení 50 lx, v obou ochlazovnách (vnitřní i vnější) a odpočívárně min. 75 lx,  v chodbě a na záchodě 100 lx a v šatně min. 200 lx.

osvetleni-do-sauny-svetlo (4)osvetleni-do-sauny-svetlo (7)osvetleni-do-sauny-svetlo (3)

Jak hlavní, tak nouzové osvětlení musí splňovat požadavky dané podmínkami, které jsou v prohřívárně. Ve výšce  2 m může teplota dosahovat až 110 °C, ve výšce 1,5 m to může být až 80 °C. V sauně je navíc vysoká relativní vlhkost, proto je nutné zajistit tepelnou odolnost všech svítidel i kabeláže a jejich odpovídající krytí, což je podle normy ČSN EN 60529 krytí IP44. (Pozn.: Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a před dotykem drátem a krytím proti stříkající vodě.) Jako kabeláž pro svítidla je v sauně ideální použít silikonové SiHF kabely vhodné pro použití při malém mechanickém zatížení, ve vlhkých i mokrých prostorách a při vysokých teplotách okolního prostředí. Jejich provozní teplota je od –60 do +180 °C, krátkodobě +250 °C. Jsou tedy vhodné do vnitřních i venkovních saun.

osvetleni-do-sauny-svetlo1Praktickým a profesionálním osvětlením do sauny je jeden centrální zdroj světla, tzv. projektor, který je umístěn vně sauny, popř. pod lavicemi, kde tep-loty dosahují max. 80 °C (v tom případě musí být dodrženo krytí IP44 pro umístění do vlhkých prostor). Z tohoto projektoru jsou vyvedena speciální skleněná optická vlákna, kterými je světlo rozvedeno do dalších světelných prvků (např. samostatná svítidla, zlaté čočky, teploměry, podsvícení kamen, krystaly Swarovski).

Na výběr je množství čoček, ozdobných zakončení, průměrů vláken i jejich rozdílný počet. Zákazník si může nechat orámovat stěny sauny tenkými paprsky světla či ze stropu úzkým kuželem nasvítit pouze saunová kamna. Použít světelná optická vlákna se doporučuje proto, že jsou bezpečná a neprobíjí elektrický proud. Velkou výhodou je také variabilita zakončení a možnost různě řešit nasvětlené prostory, tzn. jak intenzivně a kterým směrem budou paprsky světla vycházet, což je při navozování příjemné atmosféry velmi důležité.

Nejpodstatnější výhodou je však vysoká odolnost a dlouhá životnost (4 000 h provozu, jednoduchá výměna jediného světelného zdroje). Skleněná optická vlákna jsou odolná do 400 °C a vynikají skvělou světelnou vodivostí.

Levnější plastová optická vlákna je možné instalovat do běžného interiéru nebo do infrasaun či parních saun – všude do teploty 80 °C. Jsou-li instalovány do klasické či finské sauny, musí to být na místo pod lavice, max. do výšky zádových opěrek. Jestliže není toto pravidlo dodrženo, začínají černat a propouštějí čím dál méně světla. Další jejich nevýhodou je skutečnost, že propouštějí o 30 % méně světla než skleněná vlákna, jde-li o plně funkční, nový výrobek.

 

 

 svetlo-wellness-osvetleni spaOsvětlení ve wellness

Sauny, bazény, kompletní wellness provoz, zde všude musíme respektovat a dodržet požadavky na bezpečné a funkční osvětlení. Zejména pokud jde o náročné vlhké prostředí a prostory v exteriéru.

I bazény mohou mít díky zajímavému osvětlení svoji osobitou a jedinečnou atmosféru, která vyniká zejména v tlumeném nebo nočním světle.

Kromě nutného provozního osvětlení a zajištění bezpečnosti se kolem bazénů stále častěji využívají doplňková efektivní světla, originální zahradní osvětlení, nebo plovoucí bazénová světla.

svetlo-wellness-osvetleni spa 4Pro zajištění bezpečnosti ve wellness a spa se používají světla s různou hodnotou krytí, která vyjadřuje a umožňuje způsob použití světel v náročném prostředí.

Do bazénů či venkovního prostředí je vhodné použít vodotěsná svítidla s krytím IP68 (trvalé ponoření do vody pod tlakem).  Při použití čiré vnitřní čočky světlo vyzařuje pod úhlem 15°, při použití mléčné čočky pod úhlem 50°. Nad vodní plochu i v okolí bazénu je  nutné instalovat osvětlení s krytím IP44.

Využít lze například stylový duální projektor pro osvětlení,  jako klasické svítidlo  (2× 18W klasická žárovka) či jako projektor se 75W halogenovou žárovkou, který na vodě vykouzlí magickou atmosféru, či oba světelné zdroje dohromady.  Je možné projektor doplnit efektem jiskření či změny barvy (například až šest barev – červená, žlutá, světle modrá, fialová, zelená, bílá). Barevnost se mění v nekonečné smyčce či zastavením na jedné barvě.

 

Pod hvězdami za každého počasí
hvězdné nebe ve wellness

 

osvetleni-do-sauny-svetlo-4Působivým doplněním ochlazovací místnosti, bazénu nebo celého wellness může být tzv. hvězdné nebe, někdy také hvězdná obloha

Je to komplet projektoru a optických vláken, při použití rotačního kolečka mezi projektorem a svazkem vláken, který vzniklým „hvězdám“ dodá efekt jiskření. Vlákna i projektor se instalují do podhledů. Velikost a intenzita takto vytvořeného hvězdného nebe závisí na počtu vláken, např. se 300 optickými vlákny lze připravit velkolepou mihotající se oblohu na prostoru 10 m2.

Při tomto počtu vláken je jejich délka následující: 25× 2,0 m, 50× 2,5 m, 75× 3,0 m, 75× 3,5 m, 50× 4,0 m, 25× 4,5 m. Dokonalost dojmu hvězdné oblohy dokreslí několik zakončení v podobě krystalů v kombinaci s vlákny a to díky zajímavé koncovce, která může mít různý tvar.

Osvětlení do wellness je obor, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Umožňuje nám to navrhnout a realizovat jedinečné relaxační i zážitkové prostory. Určitě stojí za to se této oblasti věnovat již v projektu, ale i do již existujícího prostoru si můžeme vždycky pořídit něco nového a zajímavého a potěšit sebe i své hosty.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo5Inspiraci pro osvětlení sauny a osvětlení do wellness najdete zde:
Osvětlení do sauny
Efekty z optických vláken pro sauny
Interiérové osvětlení do wellness a spa

 

 

♦  Zdroj: archiv webu, archiv Finská Sauna, archiv firem webů Finská Sauna

 

 

 

 

 

Kam dál?

 

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie do sauny – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

–  trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

 –  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

Wellness interiéry a dekorace

Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Kamenné tapety – ohebný kámen pro dokonalé obložení
Barvy v interiéru – barvy kolem nás, jak na nás působí barvy?

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy 
Bylinkové maceráty – třezalkový olej, růžový olej, ..

 

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaven, wellness doma,

Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy,  aromaterapie aroma terapie ve wellness, aroma, esencialni oleje ve wellness, vune ve wellness, rostlinne oleje ve wellness, wellness kosmetika, kosmetika wellness spa kosmetika, wellness procedury, zahradni wellness, wellness na zahrade, Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy, bylinky ve wellness herbal spa, wellness bylinky, aroma koupele, bylinne koupele, bylinky, tinktury, maceraty

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

 Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,

 sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

Sauna  Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, sauna doma, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

Finska sauna: Sauny na míru, sauny na miru, sauna na miru, sauna na míru, atypicke sauny, Atypické sauny, atipycká sauna, atypicka sauna, izolace sauny, izolace do sauny, sauna izolace, izolace pro saunu, Sauna.cz,  SPU- Sauna-satu, Kingspan, izolacni material do sauny, izolační materiál do sauny, desky do saun izolace, účinky sauny děti v sauně, těhotné  saunování doma, deti v saune, děti v sauně, saunování saunovani ucinky.světlení do sauny, světlo do sauny, osvětlení wellness, optická vlákna do sauny, skleněná vlákna pro projektor do sauny, hvězdné nebe, osvětlení sauny, osvetleni do sauny svetlo dos auny, osvetleni wellness, oticka vlakna sauna, vlakna do sauny, sklenena vlakna pro projektor do sauny, sklenena vlakna osvetleni sauna, hvezden nebe v saune, nebe do sauny

 

 

 

 

Uložit

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.