Síla a energie jarní stravy – aktuální trendy ve výživě – zelené rostliny
Zelená energie pro pohodu a dobrou kondici.
Zelená pro jarní probuzení
Je známo že mnoho přírodních národů na jaře sledovalo zvířata a jejich chování poté, co se probudí ze zimního spánku. Medvědi mají například jako první stravu čerstvé jarní zelené výhonky, které spolehlivě nastartují metabolismus a zažívání. Dnes je „zelená“ strava všeobecně na jaře doporučována a v našich kuchyních se objevuje stále častěji, právě díky tomu, že mladé výhonky, listy a pupeny stromů mají na jaře největší nutriční hodnotu a mnoho živin.
S jarem každý rok řeší otázku výživy a zdravého životního stylu stále více lidí. I když se výživové směry různě mění a střídají, základ zůstává stejný. Pokud možno volit kvalitní zdroje surovin, ideálně lokální, zařazovat dostatek čerstvé zeleniny a ovoce a k tomu se také přiměřeně hýbat.
Zelená jarní energie
Na jaře můžeme svůj organismus výrazně ozdravit a podpořit. Na jaře se tělo přirozeně lépe detoxikuje a vylučuje, pokud ho v tom také vhodně podpoříme můžeme se dostat do skvělé kondice, tělesné, duševní i mentální. I podle TCM – tradiční čínské medicíny, je jaro obdobím jater a žlučníku a tudíž ideální doba na odlehčenou stravu a detoxikaci organismu.
Po zimě jsme přetížení, unavení a potřebujeme odlehčit a získat novou svěží energii. Ideálně, pokud upravíme jídelníček tím, co je na jaře v přírodě dostupné. Mladé zelené rostliny nám pomohou přirozeně se odlehčit, detoxikovat a přitom dobře zásobit kvalitní výživou. Kyselé jako je ocet, citrón, šťovík, rebarbora a případně také chřest a čerstvé bylinky jsou suroviny, které pomohou výrazně s detoxikací. Naopak omezujeme maso, smažená jídla, oleje, ořechy a hlavně konzumaci bílé mouky a cukrů.
Síla přírody, když se probouzí
Mladé divoké rostliny, pokud je známe, si můžeme na jaře nasbírat v přírodě nebo na zahradě. Jedlé jsou i některé květy, třeba sedmikrásky. Sbírat můžeme mladé listy lípy na salát, pampeliškové listy, kopřivy. V lese mladé lístky maliníku, jahodníku. Kdo do přírody nemůže, může využít pestrou nabídku firem a najít si netradiční suroviny i na trhu.
Řada firem, které dodávají na trh potravinové doplňky a zdravou výživu již několik let aktivně nabízejí produkty vhodné pro jarní probuzení ve formě jemně mletého prášku, tablet nebo kapslí z různých zelených bylin a rostlin, nebo přímo z naklíčených surovin.
Používáme je do čerstvých smoothie nebo jako koření do jídel, salátů, polévek. Že je o divoké zelené rostliny zájem dokazuje i momentálně velký výběr knih na toto téma třeba téma divoké rostliny v kuchyni) a také množství kurzů a workshopů zaměřených na poznávání, sběr a způsoby využití a konzumace divokých a zelených rostlin.
Z únavy do plné kondice
Nutriční poradci proto doporučují k jarním bylinkám a salátům doplnit také například mladý zelený ječmen či řasu chlorellu a spirulinu v tabletách nebo sypkém prášku.
Vhodné jsou na jaře také naklíčené výhonky fazolí mungo, quinoi, čočky, cizrny a různých semen. Ideálně čerstvé, ale i ty jsou na trhu k dostání i ve formě sypkého sušeného prášku, takže se dají použít kdykoliv a není třeba sledovat jejich dobu použitelnosti po naklíčení.
Stále více se také hovoří o přínosu jarních zelených výhonků jehličnatých stromů, zejména smrku a borovice, v nabídce také ve formě jemně mletého prášku. Suší se lyofilizací – mrazem při nízkém tlaku pro zachování všech živin a pak se rozemelou. Mají řadu živin, éterických olejů a vysoký obsah vitamínu C. Jsou tak lahodné a výjimečné, že je do svých gurmánských receptů přidává řada kuchařů.
Zelenou stravu můžeme doplnit například kopřivovým čajem, pampeliškovým salátem a třeba i jarním pocením v sauně či bylinkovou koupelí s březovým výluhem.
♦
Článek vyšel v časopise ZPRAVODAJ APR 1/2020, foto a text archiv webu
Kam dál?
Makový olej a mák v kosmetice, ve wellness a spa
Maceráty z bylinek, růžový a třezalkový olej, jak je připravit
Další články v rubrice Bylinky a koření
Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody?
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy
Další články domácí wellness:
Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?
Esence do sauny, vůně do sauny
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření
Wellness interiéry
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část
Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Další články – sauny a saunování
Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness
Rubriky na wellnesslife.cz
Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor