Follow me
0

Aromaterapie do sauny – provoněná pohoda – vůně do sauny a esence do sauny

Jak zpříjemnit domácí saunování?
Blahodárné účinky sauny podpoří
bylinky, kameny a pivo.

Přidáním vonných esencí a olejů  můžeme svůj pobyt v sauně obohatit o aromaterapii. Podle toho, jakou saunovou esenci zvolíme, docílíme i určitého účinku na organismus.

 

Sauna je ideálním místem, kde se dá maximálně využít pozitivních účinků aromaterapie. Přidáním vonných esencí do sauny můžeme svůj pobyt v sauně obohatit o příjemnou společnost aromaterapie a její blahodárné účinky.

Protože částice uvolňující se do vzduchu mívají většinou antiseptické a dezinfekční účinky, je aromaterapie výtečným pomocníkem při léčbě nachlazení a rýmy.

Některé složky napomáhají uvolnit stresové stavy, další pak odplavit toxiny a tím přispívají i k celkově očistě těla.

aroma do sauny vuneDůležité je, abychom vždy volili přírodní esenciální oleje a přírodní produkty do sauny, nikoliv chemické a syntetické vůně, které nám v žádném případě nic dobrého nepřináší.

Esenciální oleje se  nejčastěji používají tak, že se přidávají do vědra s vodou, kterou se pak polévají kameny. Zvyšuje se vlhkost v sauně a současně se uvolňuje vůně do prostoru sauny.  Jsou ale i jiné způsoby, zejména pokud polévat kameny nemůžeme.

Pak můžeme do sauny pořídit různé držáky a misky a do nich do vody nakapat opět pár kapek zvolené přírodní vůně. Používat můžeme i různé sušené byliny a ovoce…

domácí-sauna-doma wellness interiéry wellness design wellness a spa
Therme Laa – finská sauna – interiér sauny

Automatické dávkovače aromaterapie
především pro parní lázně

Pro vytvoření aromaterapie v potírně můžeme rovněž využít speciální zařízení, automatickou dávkovací pumpu esencí.

V klasické sauně toto zařízení směšuje vodu s vonným koncentrátem a prostřednictvím trysky umístěné nad topidlem ji vstřikuje na kameny, čímž se uvolňují vonné látky.

Interval a velkost dávek lze nastavit, stejně jako mix jednotlivých esencí. Existuje i aromapumpa pro parní lázně, která dávkuje aroma spolu s párou.

 

aromasauna-wellness-interiery welness design wellness provoz
aroma sauna – bylinná sauna

 

 

 

 

aroma v saune bylinky vůne do sauny (1)Bylinky v sauně – nástavce a držáky

Pro vytvoření bylinné sauny- bylinných lázních se do saunové kabiny umístí nad topidlo držáky na které se pokládají ve speciální nádobce nebo nástavci nad kameny jednotlivé sušené byliny nebo ovoce či hotové aromatické směsi.
Použít můžeme nakrájené ovoce (nejčastěji citrusy), z nichž se ve vlhkém teplém ovzduší uvolňují léčivé aromatické látky.

Nejen dekorativní, ale také i účinné jsou různé kameny používané v sauně, mohou to být hrudky solných kamenů, ale mohou to být i křišťály a další drahé kameny.

Existuje mnoho variant jak využít různé misky na aroma v sauně. Pevné misky na vodu mohou doplnit různé nástavce se síty, na které se nandá suchý materiál, bylinky, koření, směsi květů a jehličí….

 

aroma v saune bylinky vůne do sauny (2)aroma v saune bylinky vůne do sauny (3)vune do sauny doma aroma

 

 

domácí sauna, domaci sauna, sauna doma, kameny do sauny, interiér sauny, interier sauny,  foto:  Sauny Salus

 Terapie kameny -léčivé kameny v sauně

Ani kameny nezůstanou ležet ladem. V tomto případě jde o terapii léčivými kameny, které se umisťují do nástavců nad saunové kameny.

Při zvyšujících se teplotách se z nich uvolňují minerály a pozitivní energie, uvádí se však, že potřebného efektu lze docílit jen při teplotách do 40 stupňů Celsia a šedesátiprocentní vlhkosti.

 

domácí sauna, domaci sauna, sauna doma, kameny do sauny, interiér sauny,  interier sauny,  foto:  Sauny Salus

 

Pivo budiž pochváleno

Pivo se považuje za iontový nápoj plný energie. Uplatnění nachází i v interiérech sauny jako součást terapie. Pivní lázně vytvoříme poléváním horkých kamenů pivem, přičemž se do vzduchu dostává typická vůně piva, tato terapie je rozšířená zejména v Chorvatsku. Někdy se používá i slivovice.

Esence do sauny- oblíbené saunové esence
pro navození příjemné nálady, vůně a atmosféry

Při nákupu esencí do sauny se vždy vyplatí k nim přivonět, orientovat se hlavně nosem, spíš než názvem. Je důležité, aby nám esence v sauně voněla. Praktické je zásobit se několika různými vůněmi, které můžeme při saunování různě obměňovat, podle toho, na jakou vůni máme zrovna náladu. Hlavně, když jsou při ruce..

Volit bychom měli rozhodně kvalitní produkty

Pouze 100% přírodní esence mohou skutečně příznivě ovlivňovat lidskou mysl, náladu, emoce, nervový a imunitní systém a také podporovat a stimulovat náš organismus.

♦ Pouze přírodní esence do sauny patří jednoznačně k těm nejkvalitnějším, které můžeme použít.

♦ Pokud saunové esence používáme často a nehledíme na jejich kvalitu či složení, spolu s přírodními složkami proniká naší kůží i plícemi do těla řada látek, které jsou alergenní, škodlivé a mohou být i zdraví nebezpečné, zejména ve větším množství.

♦ U kvalitních saunových esencí a aromaterapii osvědčených výrobců a značek si můžeme být jisti, že každá esence prochází přísným laboratorním zpracováním a kontrolou, splňují se náročná kritéria na kvalitu.

♦ Naopak syntetické esence vyrobené chemickou cestou v laboratořích nejenže nikdy nemohou nahradit přírodu a její účinky, ale zároveň mohou v organismu způsobit řadu problémů.

Aromaterapie do sauny

  ♦  Saunové esence prostupují do těla dechem i pokožkou (při natírání) a pozvolna jej uklidňují, regenerují, příjemně stimulují nebo osvěžují. Zvolit si můžeme z hotových saunových směsí, nebo volit jednotlivé esence a ty střídat či kombinovat.

♦ S výběrem a použitím konkrétních esencí můžeme cíleně dosahovat konkrétních výsledků při podpoře našeho zdraví a celkové kondici organizmu, podle toho, jaký problém nás trápí.

♦  Tím, že póry v pokožce jsou vlivem saunování rozšířené, přijímají přírodní éterické látky se zvýšenou intenzitou.

Stromy a jehličí:

Nejoblíbenější esence do sauny jsou kombinace klasických éterických olejů z jehličnanů,  samostatně nebo ve směsích, uvolňují svaly,  působí příznivě na dýchání, kondici průdušek, harmonizují a prohlubují dýchání.

Posilují obranyschopnost organismu a tělesnou výkonnost. Oblíbené jsou více u mužů.

 

Ovocné esence a směsi:

patří k nim hlavně citrusy, pomeranč, červený pomeranč, mandarinka, klementinka, a také se do směsí přidávají citronové trávy.

U citrusů může vznikat fotosensitivita, reakce pokožky na slunění, venku nebo v solárku. Mají pozitivní vliv na náladu, povzbuzují, osvěžují, harmonizují, podporují dobrou náladu, mírní deprese a skleslost. Citrusy a ovoce milují i děti, jsou oblíbené u žen více než u mužů. Citrusy v sauně působí také antisepticky, podporují dobrou imunitu.

 

Borovice
má výrazné antiseptické účinky, pomáhá při nachlazení, rýmě, výborně regeneruje při svalové únavě, hojně se přidává do saunových směsí, dezinfikuje a čistí vzduch
Jedle
je antiseptická, vhodná k osvěžení vzduchu, při nachlazení lehce stimuluje dýchání, při revmatických bolestech a nedostatečném prokrvení končetin, lze použít do saunových směsí i do osvěžovače vzduchu
Smrk
je účinný při nachlazení, podporuje pocení, silně čistí vzduch, je vhodný do masážních olejů a koupelí při revmatismu či silné únavě, saunových směsí, uklidňuje, stimuluje činnost kůry mozkové
Modřín
uvolňuje nervozitu, působí proti revmatismu, bronchitidě, dráždivému kašli a svalové bolesti
Jalovec
má výborné čistící schopnosti, je antiseptický na dýchací cesty, účinný na svalové a revmatické bolesti, podporuje pocení. Pomáhá při onemocnění močových cest
Eukalypt
patří k nejúčinnějším prostředkům při dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch
Rozmarýn
silný stimulátor, podporuje koncentraci, zahání únavu a úzkost, pomáhá při nachlazení, chřipce a revmatismu, využívá se k masážím při bolesti svalů (látku není vhodné aplikovat, jde-li o těhotné ženy, epileptiky a při vysokém krevním tlaku).
Citron
díky osvěžujícím účinkům se doporučuje při duševní námaze, působí proti bolestem hlavy, infekcím dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť
Citronela
má antidepresivní, silně antivirové, podporuje koncentraci a zlepšuje náladu, vhodná při bolestech hlavy
Klementinka
svěží vůně podobná mandarince, je velmi oblíbená u dětí, uvolňuje napětí, vhodná proti migrénám, používá se také do koupelí, k masážím, aromalamp
Lemongras
osvěžující vůně povzbuzuje při dlouhodobém zatížení, napomáhá koncentraci, je vhodný do zakouřeného prostředí, má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a pohmožděnin
Limeta
svěží vůně povzbuzuje při únavě, mírní deprese a rozveseluje, má výrazné antiseptické a antivirové účinky, čistí vzduch
Červený pomeranč
harmonizuje psychiku, navozuje dobrou náladu, silně osvěžuje, může zvyšovat fotosenzibilitu

 

 

 

Kam dál?

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

 

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.