Follow me
0

Magické bylinky – maceráty z bylin – luxusní oleje pro pleť

Jak uchovat bylinky pro zimu a získat luxusní kosmetický olej?

trezalkovy-olej-bylink-wellness spaMaceráty si lidé připravují od pradávna, energie a léčivé účinky vyluhované v oleji můžeme používat celou sezonu, získat krásnou pleť a skvělou péči o celé tělo, pokožku i náladu a energii.

Bylinkové maceráty krásně voní a třeba třezalkový olej působí i na naši psychiku a krásně detoxikuje.

Bylinky pro výrobu macerátů z bylin a květin se sbírají především za slunného teplého dne a nejlépe v plném květu. Někdy podle fáze měsíce, zda zrovna dorůstá, nebo ubývá nebo za úplňku.

Zvláštní moc se bylinkám přisuzuje dne 24.6.

macerat olej bylinky wellness (4)Noc plná MAGIE, 24.6. – Svatojánská noc, je spojená především se Sluncem a třezalkou, ale sbírají se různé byliny a kvítí.

Pálí se svatojánské ohně, symbolicky představující slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně se pro získání síly přeskakují.

Důležitým prvkem je i svatojánské čarování, týkající se především sběru bylin a také milostné magie. S magií lásky souvisí víra v „devatero bylin“, květy natrhané o této noci mají zvláštní kouzlo a moc a věneček z nich zajistí dívce přízeň jejího milého.

macerat olej bylinky wellness (3)macerat olej bylinky wellness (12)macerat olej bylinky wellness (7)

Třezalka – typická svatojánská bylinka by jako macerát
v domácnosti neměla chybět

Třezalka tečkovaná – anglicky St. John’s Wort (svatojánský zázrak)s tímto dnem souvisí- St. John’s Day.  Sbírá se právě v tomto období, je v plném květu a plné síle. Stejně tak i další byliny a květiny nasbírané v tomto čase. Ideální je udělat si z bylinek a květin maceráty, svoji sílu předají do oleje, který z rostlin účinky „vytáhne“ a my získáme nádherné tělové a obličejové oleje, které vydrží minimálně do příštího roku.

macerat olej bylinky wellness (1)macerat olej bylinky wellness (14)macerat olej bylinky wellness (16)

 

macerat olej bylinky wellness (9)Jaké mají domácí bylinné maceráty výhody?

Bylinkové a květinové maceráty můžeme mít zcela jednoduše kdykoliv k dispozici, bez konzervace, bez chemie, zbytečného transportu a skladování.

Máme svoje čisté bylinkové oleje, které jsme si sami připravili, víme, co v nich máme a máme radost i z jejich přípravy. 

Jejich přípravu provází nádherné procházky v přírodě, sběr bylin a kvítí.

Také se sami můžeme rozhodnout, jaké byliny si připravíme, namícháme a jaký olej chceme pro maceráty použít, nejlepší určitě budou bio oleje, ale i kvalitní oleje lisované za studena jsou skvělé a sami o sobě blahodárně působí, jsou výživné a prospěšné. Ve spojení s bylinkami se jejich účinek násobí a vznikají přírodní bylinné synergické směsi.

Připravit si můžeme jednodruhové maceráty, například z růže, heřmánku, nebo si nakombinovat do skleničky svůj vlastní výběr bylinek a květin.

Luxusní růžový olej získáme macerací okvětních plátků růží, z divoké růže šípkové, ale i ze zahradních voňavých růží. Poskytuje ochranu citlivé pokožce, ale hlavně zralé pokožce, kterou vyživuje a vypíná.

 

bylinky olej macerat wellness (4)macerat-olej-bylinky-wellnebylinky olej macerat wellness (3)

Připravit si můžeme i léčivé maceráty na zimní potírání při nachlazení, rýmě, kašli. Úžasný je šalvějový macerát, levandulový, kdo má můžeme si naložit i myrtu, která působí příjemně, antisepticky. Stejně tak macerát připravený z meduňky nebo oregána.

Příjemná zimní směs na nachlazení je tymián, šalvěj, oregano.

Například i z jehličí jsou velmi zajímavé a příjemné maceráty. Pro miminka můžeme připravit macerát z kmínu a anýzu, pro jejich pokojná bříška bez prdíků. Krásně voní i macerát z heřmánku…

Maceráty můžeme masírovat nejen oblast hrudníku při nachlazení, bříško miminek, ale stačí třeba i jen kotníky a bolavé nohy ke kolenou. Bylinkové maceráty jsou vhodné pro celé tělo, po koupeli i po saunování.

macerat olej bylinky wellness (11)bylinky olej macerat wellness (2)150

Jsou také blahodárnou zásobárnou přírodních látek a výživou pro pokožku celého těla.

Praktické je přendat si z větší skleněné lahve menší množství macerátu do menší lahvičky, třeba i s kapátkem, která se lépe používá při masáži, lépe přenáší, třeba k někomu na masáž, nebo do sauny a i děti si s ní lépe poradí, pokud je to baví, sami si můžou namazat svoji bolístku.

Pokud používáme bylinkové maceráty na plet, opravdu nám stačí i pár kapek. Lépe se vstřebává na lehce navlhčenou pleť, třeba květinovou vodou..

terapie spa wellness masaze bylinkyMaceráty a bylinkové oleje můžeme krásně využít při masážích bylinnými razítky.

Bylinné váčky se těsně před procedurou máčí či  nahřívají v horké páře, nebo ještě lépe v horkém oleji. Zahřátím se z bylin a koření uvolňují účinné látky, které váčky přenášejí na pokožku.

Tím, že jsou váčky horké, působí na vrchní kůži tak, že ji uvolňují a otevírají póry kůže.

Účinné aktivní látky ze směsi bylin, koření a olejů tak lépe a  hlouběji pronikají do kůže, kde působí. (Více : bylinná razítka a váčky)

 

 macerat olej bylinky wellness (6)Jak si vyrobit macerát z bylinek?

Do skleněné lahvičky nandáme rostlinný materiál, bylinky nebo kvítí, které nasbíráme, nesmí být mokré ani vlhké. Bylinky zalijeme olejem (olivový/slunečnicový), uzavřeme a necháme macerovat 3 týdny v teple, občas protřepeme.

Já nechávám na slunci, tak jak to dělají lidé ve Středomoří, občas protřepat a pak přecedit a uskladnit na tmavém místě kde nejsou vysoké teploty a nebo se teploty extrémně nemění.

Luxusní olej získáme macerátem z růží. Z divokých růží má olej nádhernou vůni a  účinky na pleť!!  Funguje jako dokonalý přírodní anti-aging prostředek.

macerat olej bylinky wellness (10)macerat olej bylinky wellness (17)macerat olej bylinky wellness (8)bylinky-wellness-sauna

Dokonalý třezalkový olej

macerat olej bylinky wellness (2)Třezalkový olej má krásnou červenou barvu, a ta energie!! Je úžasný na vše co souvisí s kůži ( krása, zdraví, mládí, dermatitidy, poškození, odření, štípance) a s psychikou. 

Například na chorvatském ostrově Hvar je velmi ceněný a lidé si ho zde každý rok sami připravují. Třezalkový olej je zde tradicí a používá se  jako SOS prostředek hlavně na cokoliv, co souvisí s kůží,  je základem lékárničky, na všechny odřeniny a štípance, používá se i po opalování a celodenním koupání v moři, jako výživná péče pro pokožku celého těla.

Potírat celé tělo a obličej bychom ale asi měli  lépe na večer, olej bychom neměli používat  těsně před sluněním protože u někoho třezalka může způsobit flíčky na kůži – látka hypericin obsažená v třezalce je „fotosensitivní“ to znamená, že u některé pokožky zvyšuje citlivost na sluneční záření a pokožka pak může reagovat, což platí i pro opalování v solárku!

V létě je určitě bezpečnější  používat třezalkový olej večer, nebo s odstupem minimálně  8-12 hodin před pobytem na slunci. macerat olej bylinky wellness (13)

Používání třezalkového oleje – macerátu pomáhá skvěle právě i na problémy kůže spojené s psychikou. Podrážděná pleť, svědivá, reaktivní, spojená s tím, že máme stres, nervujeme se trápíme… i v těchto případech třezalkový olej výborně pomáhá, mírní projevy na pokožce a působí blahodárně na naši psychiku, dvojí zásah!

Mírní projevy i příčinu potíží. Ve středověku ji nazývali „ďáblův útěk“ protože údajně zaháněla veškeré zlé duchy.  Bylina má řadu skvělých účinků a použití, zvyšuje produkci enzymů v játrech čímž urychluje čištění organismů, vytlačuje a detoxikuje z těla vše nepřirozené. ( více o třezalkovém oleji )

 

Maceráty jsou krásné z růží, třezalky, měsíčku, z heřmánku, … Z bylinky která je nám blízká a která nám voní budou dokonalé.

wellness-spa-beauty-bylinkybylinna-sauna-peeling-sul

 

Kam dál?

 Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.