Follow me
0

Nejčastější problémy s vířivkami, co nás trápí a jak to řešit, I.část

  Úprava malého objemu teplé vody.
Kvalitní chemie pro vířivky.
Správné dávkování chloru do vířivky.

Uvažujete o pořízení vířivky nebo už vířivku máte a hledáte odpovědi na některé problémy spojené s jejím provozem? Vířivka je skvělá věc, horká bublající voda neustále připravená nabídnout odpočinek, relaxaci, zábavu nebo úlevu. Někdy ale může také pěkně potrápit a to zejména v případě, že se ji nedaří udržet v perfektní provozní kondici. Jde zejména o úpravu a údržbu vody.
Bez dobrých instrukcí a rad jak na to si s tím poradí málokdo, proto Vám v následujícím článku přinášíme několik praktických informací a tipů.

 

Nejtěžší úkol bývá zvládnutí režimu úpravy vody o malém objemu a s teplotou ideální pro rychlé znečištění ( teplá voda). Bez pravidelné desinfekce to většinou nejde a to  i když je vana vybavena ozonátorem, který by měl desinfekci zvládnout, ale pouze pokud voda není zatížena koupajícími.

• Udržení čisté vody ve vířivce

Ošetření vody ve vířivce před použitím

Většinou je i pitná voda z veřejného vodovodního řádu zakalená a pro vířivku nedostatečně čistá.  Proto je vhodné čerstvě napuštěnou vodu vždy ošetřit chemií, i když se voda zdá na první pohled nádherně čistá. Je potřeba změřit pH vody a upravit ji na úroveň 7,2-7,6 přidáním chemikálií pH mínus nebo pH plus. Když se někdy  přidá hodně látky pH plus, může se to bez obav napravit látkou pH mínus nebo zředěním čerstvou vodou. Je potřeba také přidat desinfekci podle návodu vířivky, nejčastěji  je to chlor a to tak, aby jeho obsah ve vodě naměřený na testeru byl ideální. Na kvalitních testerech jsou ideální hodnoty pro bazén i pro vířivku označeny a jejich jednotky jsou uváděny různé, takže si hodnoty nemusíte pamatovat.

Ošetření vody ve vířivce po používání

Po použití vířivky by se hodnoty měly opět zkontrolovat a ověřit zda se změnily. Desinfekční látka z vody přirozeně samovolně odchází a přestává časem účinkovat. Je také rychle konzumována nečistotami, které musí z vody odstranit, proto může její úbytek nastat i po relativně krátké době, záleží na zatížení vody a jejím znečištění. Jednoduchým a praktickým trikem, jak udržet vodu a chemii v normě je dodržení zásady přidání trochu chloru po každém koupání a to hlavně při větším počtu lidí.

Dbejte na to, abyste pro úpravu vody ve vířivce používali kvalitní chemii a kupovali ji tam, kde s jejím výběrem a používáním dokáží odborníci poradit. Malý objem vody je zárukou malé spotřeby chemických látek a kvalitní chemie má často vyšší koncentrace látek nebo lepší účinnost, takže je ve výsledku levnější a lépe se s ní pracuje.

• Pozor na přechlorování, nebezpečí velkého množství chloru ve vířivkách

Pokud se voda ve vířivce přechloruje, což se při malém objemu a horké vodě může snadno stát, hrozí nejen to, že koupání v takové vodě není vhodné, ale může se také poškodit  zařízení samotné vířivky.

Přechlorování nejlépe poznáme podle silného zápachu chloru, který je nepříjemný a navíc agresivní k pokožce a sliznicím, chlor rychle prchá do ovzduší a nedá se dýchat. První pomocí je větrat prostor a ředit vodu ve vířivce.

Naprosto nevhodné je vířivku zavírat s očekáváním, že se chlor sám vytratí.  On se sice ztratí, ale poškodí všechny nerezové a plastové části vany nad hladinou a také termokryt  vířivky. Odbarvené polštářky – podhlavníky do vířivek a termokryty pro vířivky  jsou prvním důsledkem a ukazatelem přechlorování vody ve vířivce (u levnějších van už po jediné chybě) a dál následuje jejich rozpadání, praskání a drolení.

 

 

• Jak správně dávkovat chlor do vířivky
– správné dávkování chloru do vířivky

Správný postup jak přidávat chlor do vířivky je přidávat chlor po malých dávkách a pokud se voda ve vířivce přechloruje, musí se nechat otevřená a prostor je nutné řádně a dostatečně větrat. Dobré je také část vody vypustit a přidat vodu čerstvou,  vyšší dávky chloru ve vířivce se tak rychle naředí. Kvalitnější  vířivé vany jsou vybaveny vestavěným automatickým dávkovačem, který dokáže chlor regulovat a udržet správné množství chloru ve vířivce.

K cílenému přechlorování vody ve vířivce může dojít také při takzvaném „šokování vody“, které je potřeba zajisti, pokud se ve vířivce koupou uživatelé v plavkách a do vody se tím dostávají fosfáty z pracích prášků, nebo po nedostatečném osprchování před koupelí ve vířivce.

Do vody se tak dostávají zbytky kosmetických látek z kosmetických přípravků, olejů a dalších přípravků. Anebo jednoduše , když se voda ve vířivce zkazí, protože jsme na její péči zapomněli.  Šokování vody ve vířivce znamená přidání vysokého obsahu chloru do vody, který vířivku zdesinfikuje. Voda se zachrání, ale odcházející chlor je potřeba opět řádně vyvětrat.

připraveno ve spolupráci s Canadiana Whirlpools,
foto Canadiana Whirlpools a archiv wellnessinteriery.cz

Obklady z umělého kamene a obklady z přírodního kamene do wellness,
interiérů a exteriérů: www.res-stavby.cz

 

Další články:
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit II. část

Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

 

Kam dál?

Jak na nás působí barvy, barvy v interiéru
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.