Follow me
0

Metličkování v sauně – saunová lahůdka SaunaFestu

Blahodárná i zážitková procedura.

zazitek sauna ceremonial doplnky (12)Dokonalé znovuzrození v sauně

Metličkování v sauně probudí tělo, duši i mysl, osvobodí nás od neduhů a nabije novou energií!

Ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu je příjemné a relaxující.  Během saunování se v příjemném prostředí dřevěné sauny se uvolňují svaly i mysl, tělo se začíná potit a vyplavuje toxiny. Známá, oblíbená a blahodárná procedura, která v poslední době nabírá na oblíbenosti zejména díky novému trendu, kterým je zážitkové saunování a saunové ceremoniály, které dnes nabízí již řada saunových center.

Vrcholem tohoto směru v saunování je  SaunaFest, festival zážitkového saunování a saunových ceremoniálů, který se pořádá jednou za rok, a ve kterém se setkávají největší sauna Mistři, profesionální saunéři z Čech i celého světa. V rámci letošního SaunaFestu 2016 a jeho doprovodného programu bylo možné ochutnat řadu saunových specialit, jednou z nich bylo i metličkování v sauně v podání  členů Litevské SPA federace.

Metličkování v sauně se hojně praktikuje ve Finsku a také v Rusku,  v ruské banje. Používají se zejména březové větvičky, ale mohou to být i větve z dalších listnatých nebo i jehličnatých stromů. Díky  nim se do prostředí vlhké sauny dostávají nejen přírodní vůně, ale v teple se uvolňují i silice z listů a působí nejen jako příjemná aromaterapie, ale tento efekt má i svůj terapeutický účinek. Tělu velmi prospěšné je samozřejmě i samotné metličkování, které prokrví  a uvolní celé tělo.

 

zazitek sauna ceremonial doplnky (10)sauna-metlicky-zazitek-cere

 

Aromaterapie v sauně

Během metličkování, kdy se v sauně mává a masíruje svazky mladých větévek svázaných do metliček, se z  listů díky teplu a vlku dobře uvolňují vonné silice, které mají výrazné antiseptické, desinfekční, antivirové a antibakteriální účinky. A to nejen v prostoru sauny, ale díky tomu, že tyto přírodní látky vdechujeme, působí jako imunostimulárory, posilují imunitu, zejména dýchací systém, nervový systém, působí proti křečím, uvolňují svaly, povzbuzují krevní oběh a celkově harmonizují náš organismus.

 

metlickovani-sauna-ceremoniHlavní přínos metličkování
v sauně:

krásná vůně – čistě přírodní aromaterapie

léčivé účinky přírodních silic z listů

masáž a prokrvení těla, uvolnění svalů a napětí

osvěžení pro tělo, ducha a mysl

posílení imunity a harmonizace organismu

 

 

 

Mocná příroda a magie měsíce, aby metličky vydržely v dobré kondici

zazitek sauna ceremonial doplnky (11)A jak je možné, že větvičky jsou stále, a to  i v únoru nebo březnu, v plné síle?  Mistři metličkování dobře vědí, kdy je to správné období pro sběr větviček. Sleduje se zejména fáze měsíce, důležité je vědět, kdy měsíc přibývá a kdy ubývá, podle toho sílí energie v listech.

Je také dobré vědět, kdy je vhodný čas pro sběr větviček a pro jejich dlouhodobé skladování, aby větve dlouho vydržely v dobré kondici. Měsíc v různé dny prochází různými znameními zvířetníku, což opět mění energie v rostlinách. Důležité pro kondici a kvalitu metliček je dobré vědět i to, jaké větvičky a z jakých stromů v kterou roční dobu sbíráme, protože každý strom má svoji nejlepší kondici v různé roční období, duben, květen, červen…

K nejznámějším větvičkám pro metličkování v sauně patří bříza. Svazek může být pouze z listnatých mladých větviček  břízy nebo pro další efekt vůně a účinků se bříza kombinuje i s jinými aromatickými bylinami. Což přináší další rozměry pro metličkování, nové aroma a další blahodárné silice do vzduchu.

Sbírají se různé keřovité větzazitek-sauna-metlicky-aromvičky a aromatické byliny, které se mísí do svazků listnáčů a jehličnanů. Některé byliny se používají samostatně, například ty, které mají výrazné pupeny nebo semeníky a nabízejí tak jemnější masáž a další možnosti zpestření při metličkování.

„Staletí praktikování a předávané zkušenosti zaručí, že jsou větvičky vždy připravené ve své nejlepší kondici. Větve se před metličkováním namáčí do věder s vodou. Po proceduře už se znovu nepoužívají, svoji energii už vydaly a dále by se neměly používat. Použité metličky nevyhazujeme, správně by se měly spálit“, říká Vladas Jokubauskas, prezident Litevské SPA federace a člen litevského týmu, který letos přijel do Prahy na SaunaFest.

Důležité je saunu před metličkování větrat, aby zde byla svěží energie, důležitá je také vyšší vlhkost, která lépe rozvádí aroma silic.

jedle-sauna-aroma-metlickymetlicky-do-sauny-aromasauna-metlickymetlicky-sauna-aroma-zazite

metlickovani-sauna-aroma-te

Provoněná relaxace

Litevci nabízeli ukázky metličkování v sauně, krásné zážitkové procedury. Přivezli si různé větvičky, které  během saunování střídali.

Metličkování bylo doplněné o intenzívní vdechování mořské soli, kterou saunér před každým účastníkem přesýpal z  mísy do mísy přímo před obličejem a tím měl každý možnost si  hluboce vychutnat účinky soli, bylo potřeba pořádně a hluboce se nadechovat.

Během ceremoniálu se větve namáčejí ve vodě, mává se s nimi ve vzduchu, před i okolo účastníků.

Metličkami se také provádí jemná masáž, točení kolem hlavy, obličeje i těla, čímž se mění teplota kolem pokožky a každý má možnost pocítit intenzívní aroma z metliček.

metlickovani-v-saune-aromaPro osvěžení je možné si vymáchanou metličku nasadit na hlavu a nechat vodu stékat pro rozpáleném těle..

Litevci měli krásné čapky do špičky a připomínali skřítky z lesa, kteří přišli do sauny  pronášet svoje zaříkávadla, šustit větvemi a skotačit. Speciální pohyby a způsoby metličkování byly úžasné.

Každý si mohl vzít svoji metličku a ovívat se, tím že účastníci sedí na dřevěných lavicích v řadě a otáčejí se vpravo a vlevo, mohou si navzájem metličkovat záda.

Zajímavé bylo i jakési balení chodidel do metliček, čímž se ještě více soustředilo teplo od nohou a podpořilo se pocení.

 

metlickovani-v-saune-ceremoaroma-sauna-metlickovani

 

 Jaké metličky můžete používat v sauně?

wellness-briza-spaBŘÍZA v sauně, březové metličky, zejména silice z mladých listů, působí výrazně blahodárně na celý organismus. Bříza je pro své léčivé účinky využívána od pradávna. Léčitelé   ji uctívali, šamané o ní mluvili jako o stromu života,….

Použití břízy v sauně podporuje celkovou  detoxikaci a lymfu, odstraňuje z těla toxiny, uvolňuje namožené svaly a klouby, má výrazné čerstvé, povzbudivé aroma, působí desinfekčně, antisepticky, stimuluje – podporuje imunitu, dýchání, příznivě působí na pohybový aparát. Bříza má také blahodárný vliv na kondici naší kůže a vlasů.

 

jehlici-sauna-aroma-metlickJEHLIČNANY – plíce lesa, nabízí silné a účinné silice, které se v teple proměňují na „lesní lékárnu“ s výraznými antiseptickými účinky, zejména na dýchací systém, celkové posílení imunity a celého organismu.

Například jedle je velmi antiseptická, lehce stimuluje, je vhodná při revmatických potížích, nedostatečném prokrvení končetin, výrazně osvěžuje vzduch…

 

lipa-sauna-metlickyLISTNÁČE – používají se hlavně dubové větvičky (zelený dub, červený dub),  topolové větvičky, lipové větvičky, ty mohou být i s květy, pak má metlička medovější aroma. Větvičkám se nechávají delší „stonky“ aby se metličky dobře držely v ruce.

 

 

 

Metličkování v sauně je úžasný blahodárný zážitek pro všechny smysly a stojí za to ho vyzkoušet.

 

Foto: archiv webu, SaunaFest

 

 

Kam dál?

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Další články wellness a SPA

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness
We

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.