Follow me
0

Jak postavit saunu doma – důležitá izolace sauny. Atypická sauna a sauna na míru jsou žádané.

Sauna doma je skvělá příležitost jak podpořit zdraví a kondici.
Co vše ovlivní správná izolace sauny?

mala sauna doma sauna design (4)Sauna doma se stává běžnou součástí našich všedních dnů, do kterých přináší pohodu, relaxaci, uvolnění, prevenci a podporu zdraví i dobré nálady.

S renesancí saunování  u nás přichází na trh také pestrá nabídka možností jak si saunu pořídit a nebo jak si postavit saunu doma. Široký výběr saun, infrasaun i venkovních saun nabízí realizovat si svoji domácí saunu přesně podle svých potřeb a představ.

Typizované saunové kabiny na trhu doplňuje nabídka možností realizace sauny na míru. Žádané jsou atypické sauny, vyhovující v detailech všem přáním svých nadšených uživatelů.

mala sauna doma sauna design (2) Sauna na míru a atypické sauny jsou volbou především pro menší prostory nebo pro individuální řešení sauny.

Při dodání sauny firmou i při stavbě sauny doma je potřeba pečlivě vybírat materiál pro stavbu sauny i ohlídat si správný postup instalace, zejména pokud jde například o izolaci sauny, která se podstatně podílí na životnosti sauny a na jejím bezproblémovém užívání.

 

Domácí sauna na míru
pro každý prostor elegantní a funkční řešení

Sauna na míru vychází vstříc všem, kteří si chtějí  domácí saunu realizovat přesně podle svých potřeb tak, aby sauna nabízela komfort při používání v bytě, domě, soukromém wellness nebo i v rámci zahradního wellness.  Sauna na míru je také ideálním řešením  pro ty, kteří se chtějí saunovat na chatě nebo chalupě.

Majitel může volit i způsob atypické sauny ve stylu, který bude ladit se stavbou chaty či chalupy a budou spolu v harmonickém stylu i provedení. Sauna na zahradě může být i zajímavým solitérem, který venkovní prostor oživí a obohatí o další dimenzi relaxace.

 

luxusni-sauna-doma-sauna-na Sauna na míru – atypické sauny
ideální relaxace na horách

Zejména horské chaty ožívají  v poslední době opravdu dokonalou relaxací.

Domácí sauna na míru při víkendovém pobytu nebo zimních pobytech na horách přijde vhod a pozvedá volné chvíle na luxusní a blahodárný odpočinek a příjemný čas trávený v kruhu rodiny nebo s přáteli.

Sauna na míru nabízí příjemný program kdykoliv je nepříznivé počasí nebo zrovna  nejsou lyžařské podmínky ideální.  Pak takové útulné prostředí  chaty a zázemí se saunou zahřeje o to více..

Spousta rodin a lyžařů v sauně rádi relaxují, protože domácí sauna nabízí dokonalý odpočinek namoženým svalům i pohybovému aparátu.

 

Sauna pro každý prostor
mala sauna do bytu sauna domusauna ideální do bytu

Sauna na míru je také vhodným řešením do malých prostorů bytů a stává se stále častěji součástí rodinných domů, kde se v pohodlí domova může kdykoliv saunovat celá rodina.

Není výjimkou stavba domácí sauny v rámci panelového bytu. Domácí sauna se může zrealizovat také v rámci terasy nebo balkonu.

Inspirovat se můžeme u severských národů, kde téměř každá rodina má svoji domácí saunu na míru doma a to i přes to, že například Finové často navštěvují i veřejné sauny.

Ve Finsku najdeme také zajímavou inspiraci pro atypické sauny, které jsou zajímavé svojí neobvyklou stavbou, designem a umístěním.

 

mala sauna doma sauna design (3)luxusni-sauna-doma-wellnessmala sauna doma sauna design (1)

 

 

 

Co je důležité při stavbě domácí sauny na míru?

luxusni-sauna-domaKvalitní materiál pro stavbu sauny a dobře provedená stavba sauny doma zajistí komfort při užívání sauny i její bezproblémový chod a dlouhou životnost sauny.

Jak se v během let používání sauny potvrzuje, izolace sauny je stejně důležitá jako například výběr dřeva pro saunu či výběr saunového topidla.

Je jasné, že u atypické sauny je velmi důležitý její vzhled, který je po celou dobu životnosti sauny „na očích“.  Budoucí majitelé domácí sauny se tak často zaměřují především na výběr správného dřeva pro saunu, ale až budeme mít saunu doma, začneme ji oceňovat nejen z estetického hlediska, ale také z hlediska jejího provozu.

sauna na miru sauna domaci saunovaniPo počátečním nadšení nás začne zajímat ekonomický provoz sauny a to, abychom zajistili dlouhou životnost sauny.

Při stavbě sauny  je proto jednou z nejdůležitějších věcí izolace sauny.Tento fakt se ale nezřídka opomíjí a zanedbává. Místo pohodového užívání sauny pak přicházejí starosti, což je pravým opakem toho, co  má sauna přinášet.

Správně navržená  a provedená izolace sauny nabízí majitelům domácí sauny výrazné výhody, proto je potřeba se na izolaci sauny skutečně zaměřit.

Izolace sauny a provoz sauny doma
– úspory a pohoda

Díky saunové izolaci vytopíme saunu podstatně rychleji a na výrazně vyšší teplotu. Správná izolace sauny logicky zajistí i to, že nebudeme ztrácet teplo a sauna nebude degradovat.

 

 

 Jaké jsou způsoby izolace sauny?

izolace sauna doma stavba sauny domaci  (1)Minerální vata pro izolaci sauny: bývá většinou z čediče (proto se někdy nazývá kamenná vata), má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako skelná vata, je měkká a tudíž dobře zpracovatelná.

Na rozdíl od skelné vaty není zdraví škodlivá. Je ale nasákavá vodou, proto by se měla pokrývat speciální galvanizovanou ALU folií, jež nepropouští vlhkost. Dvě sousední vrstvy ALU folie pak vždy přelepíme ALU páskou. Zde je vhodné vyvarovat se obyčejných ALU folií a pásek, které nemusí být bezpečné pro zdraví z důvodu uvolňujících se neznámých lepidel.

 

 

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci  (2)PUR desky pro izolaci sauny: jsou to tvrdé desky ze speciálního tvrzeného EPS polystyrenu, oproti minerálním vatám jsou 2x tenčí při stejných tepelně-izolačních vlastnostech, jsou již z výroby opatřeny oboustrannou vrstvou ALU fólie, nenasáknou vodou a tvarově se nedeformují.

Jsou ideální do malých saun, kde potřebujeme ušetřit místo, a do koupelnových saun. Jsou výrazně lehčí oproti minerální vatě, a tak při koupi přes e-shop ušetříte na ceně za dopravu.

 

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (3)Desky Sauna-SatuSpeciální izolace vyvinutá pro sauny:

Pokud jde o izolaci sauny, tak desky Sauna-Satu jsou úplnou novinkou, přicházející na trh v roce 2016.

Jsou to speciální izolační PUR desky, které umožňují úsporu prostoru v sauně, kdy místo 60mm minerální vaty použijeme na každou stěnu pouze 30mm desku (na šířku tak v sauně dohromady ušetříme 6cm na obě strany).izolace-sauna-doma-stavba-s

Jedná se o původní finský produkt, navíc certifikovaný speciálně pro sauny.

Každá deska je také opatřena fólií s odrazovou vrstvou hliníku na obou stranách panelů – už tak není potřeba desky pokrývat ALU folií.

Vzhledem k uzavřené buněčné struktuře tento materiál neabsorbuje ani nepřenáší vodu – má dokonce ze všech izolací na trhu nejmenší propustnost vody λ 0,023 W/(mK).

izolace sauna doma stavba sauny domaci (10)Desky Sauna-Satu nabízí snadnou montáž a díky systému drážek se navíc eliminuje vznik tepelných mostů, které vznikají u minerálních vat.

Výhodou je také to, že konstrukční hranolky lze instalovat přímo na desku, a nikoliv mezi jednotlivé kusy minerální vaty – opět se tím minimalizuje vznik tepelného mostu.

Výhodou použití desek Sauna-Satu při izolaci sauny je i nákup po jednotlivých deskách, nikoliv po balících, což je jinak obvyklé.

Nižší je opět i cena přepravy oproti minerální vatě.

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (9)izolace sauna doma stavba sauny domaci (7)

 

 

 

Návod jak izolovat saunu.
Jak nejlépe izolovat saunu doma?

izolace sauna doma stavba sauny domaci (2)U dodavatele sauny na míru a atypických saun je potřeba si izolaci sauny dopředu konzultovat a vybrat vhodné řešení.

U stavby sauny svépomocí je potřeba si rozmyslet, jaký typ izolace zvolit a jak postupovat, abychom ji v domácích podmínkách zvládli co nejlépe.

Což je v podstatě celkem jednoduché.  Zejména s možnostmi, které přinášejí nové materiály vyvinuté přesně pro to, aby instalace byla jednoduchá a přitom za použití vhodného a zdraví neškodného materiálu.

Výsledkem je sauna, která je plně funkční, s menšími ztrátami na teple, tudíž i s menší režií za zdroj tepla a navíc zbytečně nezadržující vlhkost.

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (4)izolace sauna doma stavba sauny domaci (1)izolace sauna doma stavba sauny domaci (6)

 

 

Lze pro izolaci sauny použít polystyrén?

Polystyrén určitě není vhodný pro izolaci sauny a to z následujících důvodů, jeho použití je v podstatě dosti riskantní.izolace-sauny-doma

  • Postupně při teplotách nad 50 °C sublimuje – zmenšuje objem. Je tedy pro izolaci sauny zcela nevhodný.
  • Pro zachování stejných izolačních vlastností by se musela použít cca 2x silnější vrstva – úspora prostoru zde tedy není a úspora finanční je také diskutabilní.
  • Polystyrén není bezpečný v případě požáru  – není samozhášivý.  Z toho navíc vyplývá bod č. 4
  • V případě požáru se bude při hrazení škod pojišťovna ptát, jestli byly na výrobu sauny použity vhodné a certifikované materiály. V případě, že díky sauně izolované polystyrénem shoří celý dům, není šetření na izolaci asi ideální rozhodnutí
  • Ze stejných důvodů nedoporučujeme izolaci způsobem „co dům dal“ u komerčních wellness.

 

Lze použít starší skelnou vatu,
kterou máme doma?

izolace sauna doma stavba sauny domaci (5)

Pokud si někdo bude izolovat svoji domácí saunu starou dobrou štípající skelnou vatou jež našel ve sklepě,  nebo ji má doma, tak nikdy neví, jaké látky se z ní mohou uvolnit.

To samé platí i s jinými materiály, které navíc na rozdíl od minerální vaty či PUR desek mohou urychlit hoření.

 

 

Postup, jak zvládnout izolaci sauny, můžete najít například zde: Jak si izolovat saunu krok po kroku – návod na izolaci sauny

 

kamen-v-saune-obkladVíce informací o tom jak správně izolovat saunu najdete zde:

 https://www.sauna.cz/
https://www.sauna.cz/izolace-sauny
https://www.sauna.cz/izolace-do-sauny-sauna-satu-30-mm

 

 

 

♦  Zdroj: archiv webu, archiv Finska Sauna

 

 

 

Kam dál?

 

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

Wellness interiéry a dekorace

Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Kamenné tapety – ohebný kámen pro dokonalé obložení
Barvy v interiéru – barvy kolem nás, jak na nás působí barvy?

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy 
Bylinkové maceráty – třezalkový olej, růžový olej, ..

 

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.