Follow me
0

Zázračné koření – kurkuma přírodní lék pro zdraví i krásu – kurkuma léčivé účinky

Zlatá bohyně – kurkuma je jedním z koření,
které by člověk měl znát a „žít s ním“

kurkuma-jak-vypada-rostlinaKurkuma dodává zevní krásu a vnitřní čistotu, po tisíce let ji používá většina obyvatel Indie a traduje se, že má tucty prospěšných vlastností. To co ayurveda zná již po tisíciletí se nyní začíná ověřovat i v laboratořích a na klinikách po celém světe.

“ Kdybych se měl spolehnout jen na jednu bylinu v oblasti zdravotní i kulinářské, bez váhání bych sáhl po tomto indickém koření. Je na svět jen málo, s čím si kurkuma ve světě uzdravování nedokáže poradit a málo v čem by ji jiná bylina nahradila.“ říká o kurkumě učitel, znalec a autor knih o ayurvedě.

Kurkuma – pozemská bylina Slunce

  Zlatá bohyně,
léčivé účinky kurkumy

Pro ájurvédu je typické, že každá bylina má spousty jmen, která upozorňují na různé aspekty v ní, včetně jejího vzhledu, mytologie a jejích léčebných schopností.

Jeden z překladů kurkumy zní Zlatá bohyně,  Radostná, Ta, která vítězí, Božský dar, Bohyně transformace a nádhery, Vyvolená, aj. Často se vyskytuje ve Védách, nejstarších knihách moudrosti, starých nejméně 10 000 let.koreni-wellness-spa-bylinky

Podle dochovaných dokladů se používá kurkuma denně v Indii nejméně  6000 let jako lék, zkrášlovací prostředek, koření při vaření a jako barvivo. Ženy ji používají k projasnění a zlepšení kvality pokožky. Čínská medicína používá kurkumu přinejmenším 1000 let, říkalo se jí „omezené zlato“ . Zmínil se o ní i Marko Polo ve svém deníku: „Našel jsem bylinu, která má všechny kvality šafránu, ale je to kořen“. Její síla je vyvážená a má velmi široké spektrum působení.

 

Jemný kořen barvy šafránu – blahodárné účinky kurkumy

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma má široké spektrum účinků, které jsou jemné, ale zaručené. Je vhodná jak pro dlouhodobé tak i denní užívání. I když je známým kořením, jen málo lidí zná její hodnotu a možnosti širokého působení a použití.

Kurkuma je především známá jako indické koření, je základem kari koření, dává jídlu typické žluté zabarvení, bylina má jemnou chuť koření a je mírně nahořklá. Prohlubuje přírodní chuť potravin, není příliš pálivá a je vhodná i pro ty, kteří nemají rádi čili koření, nebo jiné příliš aromatické koření.

Kurkuma léčí – přírodní lékárna domácí
Zlatý prášek první pomoci

Kurkuma má široké spektrum účinků. Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci – omlazuje a tím podporuje dlouhověkost. Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy. Celkově zlepšuje kvalitu potravy.

kurkuma-koreni-wellness-terV tradiční lidové medicíně, ale i po celém světě,  se kurkuma používá jako první pomoc, může se použít na nejrůznější poranění akutní i chronická. Má mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu je úžasná na řezná poranění, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat místo problému.

Kurkuma je vhodná po operaci pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Je to také významná bylina při mnoha ženských obtížích a bylina důležitá pro srdce a játra. Posiluje srdce, snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním chorobám či záchvatům. Čistí játra a mírně zvyšuje tok žluče. Přináší úlevu při emočním napětí a depresi, očišťuje od toxinů uložených hluboko v těle.

Kurkuma má analgetické vlastnosti – zmírňuje bolesti, antibakteriální a protiplísňové – působí na bakterie a ničí je (konzervuje potraviny), působí také protizánětlivě – proti různým zánětům, je silným antioxidantem a antiseptikem.Uklidňuje zažívání, uvolňuje křeče, posiluje imunitu, srdce, podporuje tvorbu a vylučování žluči za jater, ochraňuje buňky proti stárnutí, mírní ekzémy a záněty kůže, působí proti únavě, má antidepresivní účinky. Oživuje mozkovou činnost, je vhodná proto pro většinu starších lidí.

Kurkuma v kosmetice

Kurkuma zlepšuje jaterní a srdeční funkce, pomáhá při artritidě, cukrovce, napadá karcinogeny, její účinek zaznamenává i naše kůže, je obdivuhodně čistá!

Účinky kurkumy, jejích esenciálních olejů, jsou prokázány stovkami věděckých studií ze spolehlivých zdrojů a tisíciletími každodenního používání miliónů lidí na celém světě.

Kurkuma podporuje dobrý stav a pěkný vhled kůže a pomáhá cirkulaci a výživě povrchu těla. Proto ji ženy v Indii používají jako pleťovou masku zdraví a krásy. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné i na pihy.terapie spa wellness masaze bylinky

Největší léčivou sílu ze všech složek kurkumy poskytují éterické oleje a kurkuminoidy. Éterický olej z kurkumy je velice potentní částí rostliny protože je koncentrovanou směsí silných vzácných a unikátních molekul.  Olej má protivirový, protibakteriální, protiplísňový a protiparazitální účinky.

Kurkumu můžeme přidávat do pleťových masek, nebo například ji zapojit při masážích. Přidat se může do bylinných váčků k bylinkám, těmito nahřátými váčky/razítky pak terapeut promasíruje celé tělo, více zde.

 

Kurkuma v ayurvedě

kurkuma kosmetika wellness spaKurkuma je nejpoužívanější ajurvédskou bylinou. Všichni hledáme ty nejlepší lékaře a léčitele, snažíme se najít to, co nám umožní být zdraví, spokojení a mít radost. Kurkuma je jedním z nejlepších léčitelů na této planetě. Nejčastěji se používá na čištění krve a jako léčebný prostředek kožních potíží.

Kurkuma pomáhá na všech úrovních podpořit dobré zdraví. Zejména při oslabené imunitě působí jako přírodní regulátor optimálního zdraví a energie. Podle ájurvédy působí kurkuma dobře na všechny dóši, její chuť a účinek jsou především anti-kapha, snižuje tuk a hlen v těle. Jako mírné a ne příliš ostré koření je použitelná i pro typy pitta, především v kombinaci s hořkým a nepálivým kořením, působí na ně jako jaterní regenerace.

Kurkuma působí dobře v kombinaci s jinými bylinami, což přináší další  vlastnosti a možnosti. Kurkuma vitalizuje naše tělo naší vlastní přirozenou léčivou energií tím, že posiluje zažívání a cirkulaci. Pomáhá také regulovat všechny tělesné systémy. Může být použita jako koření i jako medicína, je jednou z nejlepších očistných bylin.

 

Odhalte tajemství této skvělé byliny.
Vše o kurkumě

Kurkuma- ájurvédské koření života – Prashanti de Jager MSc,

Kniha Kurkuma by měla být přítomna v knihovně každého bylinkáře nebo každého, kdo se zajímá o své zdraví, rostliny a koření.
Kurkuma je skutečně kořením života, přináší energii života do celé naší bytosti.

Kniha o kurkumě je bohatým a dobře čitelným zdrojem informací, je dobrým rádcem v kulinářské oblasti i zdravotní. Překypuje informacemi o zdravotních účincích a tipech využití kurkumy k prevenci, posílení i zlepšení zdraví.  Slouží i pro ti, kteří se zdravím zabývají profesně. Obsáhle se zabývá medicínským použitím  kurkumy, nabízí ájurvédskou klasifikaci a kategorizaci, použití kurkumy v tradičních a běžných kuchyních, domovech, rituálech, kosmetice a lékárničce.  Nenabízí žádná holá fakta, ale velmi podrobné a široké spektrum možností, jak kurkumu používat. Kniha o kurkumě obsahuje řadu vědeckých fakt, referencí z přírodní medicíny, lidové zvyky a zkušenosti a  také úchvatný seznam použití podpořený vědeckými referencemi. Kniha o kurkumě zcela jistě ohromí laickou i veřejnou skupinu čtenářů. Potěší zejména i tím, že čtenář má všechny praktické informace i návody stále při ruce, zejména v době, kdy nám EU omezila šířit informace o léčivých účincích bylin.  ČLÁNEK zde

Zajímavosti o kurkumě

autor v knize uvádí například:

♣ “ Jak jsem putoval Indií, kurkuma se stávala zcela běžným jevem, nebo spíše zajímavostí, nejčastěji byla ke spatření červená kurkuma, sestra žluté kurkumy. Používá se jako t i l a k , červená tečka mezi obočím u většiny hindských žen a mnoha mužů. Tilak symbolizuje několik věcí, od manželství po zasvěcení. Jsem přesvědčen, že slouží jako medicína, neboť je aplikována na tzv. „třetí oko“, což je velmi citlivé místo, a tudíž mimořádně vhodné na aplikaci bylin. Kurkuma pravděpodobně filtruje vnímání „třetím okem“. Pravděpodobně také pomáhá udržovat dutiny v obličeji čisté a chrání před negativními vlivy.

♣ recept na krásu: V Indii běžně spatříte žlutě natřené obličeje místních žen. Pokud si nanesete na obličej vrstvu pasty vyrobené ze směsi kurkumy a mléka nebo vody, dáte tak svému obličeji jednu z nejlepších pleťových masek.

♣ kurkuma v kosmetice – kurkuma ke zkrášlování: zdraví je tou nejvyhlášenější kosmetičkou a kurkuma nám pomáhá býti zdraví. Konečný výsledek užívání kurkumy není pouze zářivá kůže ale vede také k harmonii těla a mysli. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné, na pihy

Jak používat kurkumu v medicíně, kosmetice, při podpoře imunity a celkového zdraví ? Tipy a recepty uvádí autor v knize o kurkumě.

Zajímavé kapitoly v knize o kurkumě

♦ kurkuma v ayurvedě a v historii, v medicíně,
♦ botanika a chemie, aromaterapie,
♦ kurkuma ke zkrášlování
♦ kurkuma jako první pomoc, kurkuma na bolest a záněty, výtečný antioxidant,
♦ kurkuma v kuchyni, koření života,
♦ recepty a příběhy,
♦ kurkuma a čakry, detoxikace, srdce a krev, dýchací systém, žaludek a střeva, ženský reproduktivní systém

kontakt pro objednání knihy:
Vladimír Mazal – Ájurvédské rodinné lázně v Českém ráji
www.ajurv.cz, mazal@ajurv.cz

 

Kam dál?

 

Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy 
Bylinkové maceráty – třezalkový olej, růžový olej, ..

 

2-wellness-spa-beauty-bylinKnihy o wellness, knihovnička webu

Kniha Tajemství výrobců potravin, víme co jíme?

Akce, pozvánky, školení, konference –

Děti ve wellness – Děti a rodina

 Knihy o aromaterapii

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.