Magické bylinky – maceráty z bylinek -růžový a třezalkový olej- jak připravit macerát?
Domácí kosmetika – luxusní péče přírody
Jak uchovat bylinky pro zimu a získat luxusní kosmetický olej?
Maceráty si lidé připravují od pradávna, energie, aktivní látky a léčivé účinky vyluhované z rostlin a květin v oleji můžeme k péči o pokožku používat po celý rok a nahradit tak kupované krémy. Maceráty jsou základem pro skvělou péči o celé tělo.
Maceráty můžeme kdykoliv použít samostatně, v péči o pokožku celého těla, například po koupeli, nebo po saunování nebo při masáži. Můžeme je použít i k péči a výživě pleti obličeje. Úžasný a velmi oblíbený je třezalkový nebo růžový macerát například růžový macerát. Můžeme jím nahradit jinak velmi drahý destilovaný růžový olej, kdy na 1 litr růžového oleje je potřeba natrhat až 5 tun okvětních lístků. Kvalitní nepančovaný růžový olej je pak velmi drahý, ale u žen pro své úžasné účinky, po celém světě velmi oblíbený.
Luxusní péče o naši pokožku
Samotným používáním bylinkových a květinových macerátů můžeme dopřát pokožce skvělou výživu díky úžasným, cenným látkám, které z rostlin přecházejí do oleje.
Vhodné jsou také jako základ pro cílenou péči, když do úžasného bylinkového či květinového macerátu přidáme pár kapek esenciálního oleje, získáme dokonalou kosmetickou či terapeutickou péči, které se nic nevyrovná.
Esenciální oleje přidáváme podle toho, jakého účinku chceme péčí či masáží dosáhnout. Je potřeba vědět, na co který olej používat a také vědět, že kapek stačí jen pár, protože esenciální oleje jsou hodně koncentrované a ve velkém množství by mohli pokožku naopak dráždit. Pro zklidňující masáž po slunění, nebo na večer před spaním, můžeme například použít pár kapek levandule. Do 10 ml macerovaného bylinného olejíčku přidáme pro dospělého člověka 3 kapky.
Dokonalá souhra přírody
Květiny spojí svoji sílu se silou kvalitního rostlinného oleje, do kterého bylinky naložíme. Připravíme si tak jedinečný a blahodárný koktejl účinných látek, kterým dopřejeme naší pleti a pokožce celého těla jedinečnou, voňavou výživu a hydrataci a my tak získáme krásnou a zdravou pleť. Nejen v péči o pokožku jsou maceráty jedinečné, díky blahodárným složkám si přijde na své celé tělo, mysl i duše, podpoříme dobrou náladu i energii.
Tradičně si doma vyrábíme zejména třezalkový nebo růžový olej. Velmi ceněné jsou pro své účinky i různé bylinkové maceráty, které nejen krásně voní, a mají řadu skvělých účinků.
Bylinky pro výrobu macerátů z bylin a květin se sbírají především za slunného teplého dne a nejlépe v plném květu. Může se přihlížet i k tomu, jaké postavení má měsíc, zda zrovna dorůstá, nebo ubývá nebo je v úplňku. Největší sílu mají rostliny před, při a těsně po úplňku.
Důležité je i slunce
Ideálním časem je pak období mezi Slunovratem a Svatojánskou nocí, kdy se věří, že jsou plné slunce, energie a mají v sobě i trochu té magie a kouzel. Je to ale také díky tomu, že v tomto období, kdy je slunce na vrcholu svých sil, jsou dny nejdelší, nejteplejší a nejprosluněnější. Rostliny mají tudíž hodně energie a větší zásobu účinných látek a esenciálních olejů. Čím více horké, sluneční dny jsou, tím vyšší obsah rostliny mají.
Zvláštní moc se bylinkám přisuzuje právě na Svatojánskou noc, dne 24.6. Ale maceráty si můžeme připravit kdykoliv během sezony. Třeba podle toho jak kvetou postupně růže, divoké i ty zahradní. Někdo růžovému macerátu propadne natolik, že se pustí i do pěstování opravdu voňavých růží, například starých anglických a damašských růží. Jsou krásné, voňavé a vykvétají opakovaně.
Tradice Svatojánského kvítí
Noc plná MAGIE, 24.6. – Svatojánská noc, je spojená především se Sluncem, třezalkou a pověstí devatera kvítí, ale sbírají se různé byliny, rostliny a květy.
Je to pohanský svátek spojený s různými rituály a zvyky, s ohněm, vodou a bylinami. Pálí se svatojánské ohně, symbolicky představující slunce, které je v době letního slunovratu na vrcholu sil. Tyto ohně lidé pro získání síly přeskakují.
Důležitým prvkem je i svatojánské čarování, týkající se především sběru bylin a také milostné magie. S magií lásky souvisí víra v „devatero bylin“, květy natrhané o této noci mají zvláštní kouzlo a moc a věneček z nich upletený zajistí dívce přízeň jejího milého.
Třezalka – typická svatojánská bylinka, by jako macerát
v domácnosti neměla chybět
Třezalka tečkovaná s tímto dnem hodně souvisí. V angličtině se jí říká St. John’s Wort (svatojánský zázrak) a podle ní je i pojmenovaný den – anglicky- St. John’s Day – Svatojáský den. Sbírá se právě v tomto období, kdy je v plném květu a plné síle. Stejně tak i další byliny a květiny nasbírané v tomto čase.
Ideální je udělat si z bylinek a květin maceráty v právě v tuto dobu. Nejen že jsou plné slunce, ale také kvete hodně druhů rostlin, a můžeme si sestavit svoji magickou kombinaci devatera kvítí, svoji sílu předají do kvalitního rostlinného oleje, který z rostlin účinky „vytáhne“ a my získáme nádherné tělové a obličejové oleje, které vydrží minimálně do příštího roku. Tudíž skvělou přírodní domácí kosmetiku.
Jaké mají domácí bylinné maceráty výhody?
Bylinkové a květinové maceráty můžeme mít zcela jednoduše kdykoliv k dispozici, bez konzervace, bez chemie, zbytečného transportu a skladování. Víme, že jsou čerstvé a dobře uchovávané.
Máme svoje čisté bylinkové oleje, které jsme si sami připravili, víme, co v nich máme a máme radost i z jejich přípravy i sběru.
Jejich přípravu provází nádherné procházky v přírodě, sběr bylin a kvítí. Sami si volíme místo sběru a známe původ rostlin a bylin. Určitě se vyhneme těm z polí, které zemědělci hnojí a stříkají společně s pěstovanými plodinami a kde je půda plná chemie.
Rostlinné oleje pro maceráty
Rostlinné oleje jsou jednoduše ty, které se připravují lisováním plodů, ideálně za studena a často je používáme v kuchyni. Typickým příkladem je olivový, slunečnicový, ale také meruňkový, jojobový, dýňový, lněný, atd. Při výrobě domácího bylinkového macerátu se sami můžeme rozhodnout, jaké byliny si připravíme, namícháme a jaký rostlinný olej chceme pro maceráty použít.
Nejlepší jsou ty, které jsou lisované za studena a ty, které jsou v bio kvalitě. Kvalitní rostlinné oleje se v kosmetické péči používají pro svůj obsah a účinné látky i samostatně nebo pro přípravu aromaterapeutických masážních olejů do kterých se přidávají esenciální oleje. Nejčastější volbou pro pro výrobu macerátu je olivový olej nebo i úžasný náš domácí slunečnicový olej, ovšem kvalitní, nejlépe v bio kvalitě, nikoliv levný „slunečnicový“ olej za pár korun, který slunečnici nejspíš v životě neviděl.
Jaké bylinné maceráty připravit?
Připravit si můžeme jednodruhové maceráty, například macerát z růže, heřmánku, nebo si nakombinovat do skleničky svůj vlastní výběr bylinek a květin.
Luxusní růžový olej získáme macerací okvětních plátků růží, z divoké růže šípkové, ale i ze zahradních voňavých růží. Poskytuje ochranu citlivé pokožce, ale hlavně zralé pokožce, kterou vyživuje a vypíná. Macerát z růží je dokonalý anti-aging prostředek, který pohladí pokožku i naši duši. Vhodný je také pro malé děti a miminka.
Připravit si můžeme i léčivé maceráty na zimní potírání při nachlazení, rýmě nebo kašli. Úžasný je šalvějový macerát, levandulový macerát, kdo má můžeme si naložit i myrtu, která působí příjemně, antisepticky. Stejně tak macerát připravený z meduňky nebo oregána, které je považované za přírodní antibiotikum. Přidáním rozmarýny získáváme olej na prokrvení pokožky, skvělý i na zábaly vlasů.
Příjemná zimní směs na nachlazení je tymián, šalvěj, oregano.
Například i z jehličí jsou velmi zajímavé a příjemné maceráty. I v našich končinách roste například cedr, skvělá je i borovice. Pro miminka můžeme připravit macerát z kmínu a anýzu, pro jejich pokojná bříška bez prdíků. Krásně voní i macerát z heřmánku…
Maceráty můžeme masírovat nejen oblast hrudníku při nachlazení, nebo bříško miminek, ale stačí třeba i jen kotníky a bolavé nohy ke kolenou. Bylinkové maceráty jsou vhodné pro celé tělo, po koupeli i po saunování. Jsou blahodárnou zásobárnou přírodních látek a výživou pro pokožku celého těla. Jako péče, hydratace i výživa, skvěle nahradí průmyslově vyráběná a chemií zatížená pleťová mléka, často dlouho skladovaná při přepravě a distribuci.
Pokud připravujete větší množství macerátu, a to tak většinou je, praktické je přendavat si z větší skleněné lahve, ve které hotový macerát skladujeme, menší množství macerátu do malé praktické lahvičky, třeba i s kapátkem, která se lépe používá při masáži, lépe se dávkuje, lépe přenáší, když cestujeme nebo jdeme do sauny, do bazénu, můžeme si pokožku poté natřít. promastit a promasírovat.
Lahvička s kapátkem také dobře poslouží pokud maceráty používáme na výživu vlasové pokožky, dostaneme se přímo k ní a cíleně na místa kam potřebujeme, když jsou pokožka i vlasy „zamaštěné“ zabalíme do igelitu a čepice, necháme alespoň 20 minut vyživovat a pak umyjeme. Vlasová pokožka i vlasy získají skvělou výživu a velmi je to posilní.
Lahvičku si mohou vzít i děti s sebou na výlety, na tábor, na lyžák, když mají bolístku a jsou naučené se o sebe postarat, s malou lahvičkou si lépe poradí. Často je to i baví, sami si můžou namazat svoji bolístku.
Přírodní mazání proti klíšťatům jsou stále oblíbenější. Macerovat můžeme směsi zaměřené na odpuzení hmyzu, zejména klíšťat a získat tak skvělou náhradu za chemické postřiky. Vhodný je hřebíček a rozmarýna nebo i voňavé druhy gerania – muškátu, třeba citronového. Do macerátu můžeme přidat pár kapek esenciálních olejů, levandule, geránia, vetiveru nebo palmarosy, účinek bude silnější.
Pokud používáme bylinkové maceráty na pleť, opravdu nám stačí i pár kapek. Oleje a maceráty se lépe vstřebávají do pokožky, když je pokožka lehce navlhčená, stejně tak i pleť na obličeji nezůstává mastná, když olej nanášíme na vlhkou tvář, v malém množství, a dobře vmasírujeme. Krásnou a dokonalou volbou je použití hydrolátu místo vody – postříkáme pleť květinovou vodou..
S maceráty razítkujeme
Maceráty a bylinkové oleje můžeme krásně využít i při úžasných masážích bylinnými razítky, které patří v luxusních wellness centrech po celém světě k nejdražším masážím. Sušené bylinky balíme do plátěných sáčků, uvážeme a před používáním zahříváme nebo namáčíme.
Bylinné váčky se těsně před procedurou máčí či nahřívají v horké páře, nebo ještě lépe v horkém oleji, například právě v macerátu. Zahřátím se z bylin a koření uvolňují účinné látky, které váčky přenášejí na pokožku.
Tím, že jsou váčky horké, působí na vrchní kůži tak, že ji uvolňují a otevírají póry kůže, jemným hnětením při masáži dochází k dokonalému uvolnění těla, duše i mysli.
Účinné aktivní látky ze směsi bylin, koření a olejů tak lépe a hlouběji pronikají do kůže, kde působí. (Více : bylinná razítka a váčky)
Jak si vyrobit macerát z bylinek?
Do skleněné lahvičky nandáme rostlinný materiál, bylinky nebo kvítí, které nasbíráme. Sklenice musí být čisté a suché. Bylinky nesmí být mokré ani vlhké. Bylinky zalijeme olejem (olivový/slunečnicový) tak, aby nic nečouhalo z oleje, ideální je zachovat cca 1 cm oleje nad vloženým materiálem. Sklenice uzavřeme a necháme macerovat 3 týdny v teple, občas protřepeme. Na to, kde lahviček nechávat při maceraci se názory různí.
Já nechávám maceráty ráda na slunci, tak jak to dělají lidé ve Středomoří, kde společně s „domorodci“ občas připravujeme třeba třezalkový macerát nebo macerát ze slaměnky. Věřím, že je to tak správně a dříve se to tak dělávalo. Dnes se objevuje i doporučení, nechávat macerovaný materiál v chladu a temnu. Nevím proč…
Sklenici stačí občas protřepat a pak po 3-4 týdnech přecedit a uskladnit na tmavém místě, kde nejsou vysoké teploty a nebo se teploty extrémně nemění. V Chorvatsku nechávají macerovat byliny minimálně měsíc, na slunci a pak macerát skladují v lednici, nebo studenější komoře, kam chodí a odeberou jen co je potřeba na běžné užívání.
Macerát z růží je velmi oblíbený
Luxusní olej získáme macerátem z růží. Samotný esenciální olej z růží patří k těm nejdražším a tak výroba domácího růžového macerátu ho může tak trochu nahradit. Z divokých růží má olej nádhernou svěží vůni a účinky na pleť!! Funguje jako dokonalý přírodní anti-aging prostředek. Použít se mohou jakékoliv růže.
Dokonalý třezalkový olej
Třezalkový olej má krásnou červenou barvu, a ta energie!! Je úžasný na vše co souvisí s kůži ( krása, zdraví, mládí, dermatitidy, poškození, odření, štípance) a s psychikou.
Například na chorvatském ostrově Hvar je velmi ceněný a lidé si ho zde každý rok sami připravují. Třezalkový olej je zde tradicí a používá se jako SOS prostředek hlavně na cokoliv, co souvisí s kůží, je základem lékárničky, na všechny odřeniny a štípance, používá se i po opalování a celodenním koupání v moři, jako výživná péče pro pokožku celého těla.
Potírat celé tělo a obličej bychom ale asi měli lépe na večer, olej bychom neměli používat těsně před sluněním protože u někoho třezalka může způsobit flíčky na kůži – látka hypericin obsažená v třezalce je „fotosensitivní“ to znamená, že u některé pokožky zvyšuje citlivost na sluneční záření a pokožka pak může reagovat, což platí i pro opalování v solárku!
V létě je určitě bezpečnější používat třezalkový olej večer, nebo s odstupem minimálně 8-12 hodin před pobytem na slunci.
Používání třezalkového oleje – macerátu pomáhá skvěle právě i na problémy kůže spojené s psychikou. Podrážděná pleť, svědivá, reaktivní, spojená s tím, že máme stres, nervujeme se trápíme… i v těchto případech třezalkový olej výborně pomáhá, mírní projevy na pokožce a působí blahodárně na naši psychiku, dvojí zásah!
Mírní projevy i příčinu potíží. Ve středověku ji nazývali „ďáblův útěk“ protože údajně zaháněla veškeré zlé duchy. Bylina má řadu skvělých účinků a použití, zvyšuje produkci enzymů v játrech čímž urychluje čištění organismů, vytlačuje a detoxikuje z těla vše nepřirozené. ( více o třezalkovém oleji )
Maceráty jsou krásné z růží, třezalky, měsíčku, z heřmánku, … Z bylinky která je nám blízká a která nám voní budou dokonalé.
text a foto: Jiřina Kopřivová
Kam dál?
Makový olej a mák v kosmetice, ve wellness a spa
Další články v rubrice Bylinky a koření
Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody?
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy
Další články domácí wellness:
Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?
Esence do sauny, vůně do sauny
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření
Wellness interiéry
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část
Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Další články – sauny a saunování
Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness
Rubriky na wellnesslife.cz
Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,
wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni
Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,
wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni
Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,