Follow me
0

Svatojánské bylinky v sauně, devatero čarovné kvítí

Saunování, bylinky a magie patří k sobě

Tradice, rituály a zvyky našich předků nás můžou inspirovat k různým zpestřením během saunování.

Jednou z lákavých možností, jak si užít skvělé letní saunování je připravit se na období Slunovratu a nebo Svatojánské noci, tradičně spjatou s kouzly, rituály a hlavně ohněm, vodou a bylinkami a užít si tak netradiční letní saunování bohaté na magii, bylinky a kouzla.

Slunovrat, 21.6., je období, kdy je nejkratší noc a nejdelší den. Svatojánská noc připadá na 23.6. V tomto období a speciálně o Svatojánské noci, mají bylinky zvláštní magickou noc.

Sbírají se dnes jen tak pro potěšení, ale můžeme to udělatnaopak jako naši předkové, rituálně. Svatojánské bylinky se hledají v noci, v lese a třeba i za speciálních zaříkávadel a proseb o pomoc dané rostliny.

Sbírají se ke konkrétním účelům, například pro přivolání lásky, nebo se sbírají  pro sušení, tinktury i pro vykuřovadla.

Toto období, ve spojení Slunovratu a Svatojánské noci, jsou bylinky obzvláště výjimečné. Je to období, kdy slunce je na vrcholu svých sil a to vnímají i rostliny.

Jsou řádně prosluněné a vyhřáté a obsah účinných látek v nich obsažených je tedy výraznější, než kdykoliv jindy. A pak ta čarovná noc samozřejmě..

 

Připraveni na Svatojánskou saunovou noc?

Noc plná magie, kouzel a bylin. V tuto noc se prováděli různé rituály a zvyklosti, které sahají až do středověku, jako je třeba skákání přes oheň a házení věnců z bylin do vody. Prosby dívek k přivolání lásky, sběr devatera čarovného kvítí, se kterým lze kouzlit a má magickou moc.

Ožívají nadpřirozené síly, víly a skřítkové. Hlídají poklady, které země v tuto noc odkrývá. Důležité je právě to čarovné kvítí a květ kapradiny.

Složení devatera čarovného kvítí je v různých zdrojů různé, přesný recept tedy asi bohužel neznáme, takže je to na vás, které rostliny vás zaujmou, za mne určitě nesmí chybět třezalka a kapradí, pokud někdo v lese najde květ kapradiny, najde i tajný vchod k pokladu. Pozor jen na bludné kořeny a bludičky..

Při saunování s bylinkami v období Svatojánské noci, můžeme vytvořit krásnou atmosféru díky bylinkám, rostlinám, květinám nebo i koření. Ideálně z louky, lesa nebo zahrady. 

Do sauny si můžeme připravit nějaký super bylinný magický čaj a  lektvar na polévání kamen. Nějaké to kvítí si ale určitě dejte i pod polštář. Možná i to kapradí, pro jistotu..

Hodí se pro dekoraci sauny i saunového zázemí.  Můžeme z nich také připravit silné výluhy na polévání kamen.

Lehče s předstihem můžeme nasušit různé svazky bylin a vonných aromatických rostlin, které, pokud trochu víme jak, použijeme pro víření vzduchu v sauně, namočené ve vodě a nahřáté nad kamny.

Krásné a hravé jsou i saunové kloboučky, které můžeme ozdobit tématicky květinami nebo listy. 

 

 

Kde se inspirovat a kde hledat kouzelné bylinky?

Stačí vyrazit do přírody a nechat se vést svojí intuicí, rostliny, které nás na první pohled zaujmou, bývají pro nás ty pravé a třeba nám chtějí něco sdělit..

Inspirovat se můžeme i v magických herbářích, knihách o bylinách nebo u zvyklostí Keltů, kteří žili kouzly, zvyky, bylinami a přírodou velmi intenzivně.

Měli i svůj keltský seznam magických stromů a rostlin a je hravé a podnětné občas k nim zabrousit na výzvědy a objevovat, co a jak uctívali a proč.

Některým stromům a rostlinám přisuzovali obzvláště kouzelnou moc a magii, například bezu, jeřabinám, bříze, ale i dalším rostlinám, třeba i kapradí. Používali je při různých rituálech, pro ochranu a bezpečí domova.

 

Zásoba čarovné energie na celý rok

Pokud si najdeme čas, můžeme si připravit a nasbírat řadu bylin, rostlin a větviček, které pak můžeme používat po celý rok a využít tento jedinečný čas, kdy jsou rostliny a příroda v účincích a kouzlech nejvíce bohaté.

Jednodruhové svazky nebo pestré směsi. Je to právě období, kdy v přírodě kvete a intenzívně voní největší počet rostlin, bylin a květin. 

Ty můžeme také využít pro různé nálevy a maceráty.

Olejové maceráty jsou zásobárnou blahodárných látek pro péči o pokožku po saunování, po koupeli a nebo při masáži jako masážní olej. Sbírá a suší se i pro čaje a květinové suché dekorace a vazby. Je top velmi intenzívní čas pro sklizeň a sběr..

 

 

 

 

Magické bylinky pro saunovou kosmetiku

V tomto krásném a magickém období můžeme myslet i na bylinkovou kosmetickou péči. Zásoby ze sběru můžeme pro saunové účely využívat také pro přípravu saunové kosmetiky, zejména solných bylinných saunových peelingů, ale i pro přípravu různých tělových masek, které se nanášejí při saunování třeba v parních kabinách. 

Jou součástí úžasných herbal saunových rituálů. Přírodní materiály se různě kombinují, bylinky se ideálně propojují s jíly a bahny a s dalšími výživnými ingrediencemi. Velkou inspirací pro tyto ceremoniály a bylinnou saunovou kosmetiku  je pak podzimní Sauna Herbal Cup, festival bylinkového saunování, který vznikl v České republice a rozšířil se i do dalších zemí.

 

autor: text a foto Jiřina Kopřivová, wellnesslife.cz

 

 

Kam dál?

Makový olej a mák v kosmetice, ve wellness a spa

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.