Follow me
0

Květinové vody- Hydroláty – zdraví a krása patří k sobě – hydroláty v kosmetice a aromaterapii

 

Květinové vody – svěží koktejly krásy a zdraví.

 

kosmetika spa wellness cz

Každý odborník na krásu bude tvrdit, že první pravidlo pro krásnou a zdravou pleť zní „čistit a hydratovat“. Květinové pleťové vody, známé také pod názvem hydroláty nebo hydrosoly, jsou pro tento účel ideální. Celkově zvyšují vlhkost pleti, velmi jemně ji vyčistí, osvěží, tonizují a zanechají ji dokonale uvolněnou a připravenou k další péči.

Na rozdíl od termální vody ve spreji nabízí také příjemnou květinovou vůni a na pleť rozprašují blahodárné léčivé účinky, které vodě propůjčují vybrané květiny a byliny.

Květinové vody mohou sloužit i k obličejovým a tělovým obkladům, k potírání a zvlhčování kůže kdykoliv během dne. Díky lahvičce s rozprašovačem, která se vejde i do kabelky, je možné mít osvěžení v letních dnech, na cestách nebo při cvičení na dosah.

aroma kosmetika spa wellness cz

Někdy si stačí lehce osvěžit obličej, někdy si můžeme osvěžit i dlaně. Na kůži zůstává krásná vůně, která pozvedne i naši náladu. Květinová voda je také výborná pro ošetření vlasů a jako voda po holení a depilaci.

Květinové pleťové vody  v různě velikých lahvičkách s rozprašovačem mohou být kdykoli po ruce jako osvěžující obličejová sprcha v horkém dni, v klimatizovaném prostředí nebo na cestách.

Nejen pleť, ale i vlasy vypadají tím lépe, čím častěji je zvlhčujeme. Bez vody se můžeme rozloučit s jejich silou a objemem.

Květinové pleťové vody mohou používat i muži jako vodu po holení.

 

hydrolat-kosmetika-mimozaCo jsou květinové vody?
Jak se získává hydrolát?

Květinové vody vznikají při výrobě éterických olejů parovodní destilací  čerstvých rostlin, listů nebo květů. Při tomto procesu na sebe vážou blahodárné látky: rostlinné vosky (hojí a regenerují pokožku) a rostlinné biostimulátory (obnovují přirozené funkce pokožky, hydratují, urychlují hojení). Po destilaci získáme z rostlin esencální olej a také hydrolát – květinovou vodu. Esenciální olej je směsí látek získaných destilací z aromatických silic rostlin, je to silný koncentrát látek z rostlin, které mají různé účinky a používají se v aromaterapii. Hydroláty obsahují také řadu těchto prospěšných a účinných látek pro krásu a zdraví, jen v jemnější formě.

Jsou to skutečně čistá přírodní tonika s takovým množstvím účinných látek, jaké nenajdete ani u nejluxusnějších kosmetických výrobků (nikoli produkty vyrobené smícháním destilované vody a éterického oleje za použití syntetických emulgátorů, konzervantů a vonných látek).

Pravá květinová voda (hydrolát/hydrosol) vzniká pouze destilací, nikoliv smícháním vody/alkoholu a esenciálního oleje dohromady. Někdy se bohužel tyto směsi prodávají jako pravé hydroláty. Říká se jim spíše aromaterapeutické vody.  Poctivě destilované květinové vody krásně voní a mají významné terapeutické účinky, stejné jako esenciální oleje, jen v jemnější formě a užívat se mohou i vnitřně.

 

destilace-hydrolat-mimoza-wDestilace hydrolátu

Nejlepší jsou ty hydroláty, které neobsahují  žádné konzervanty ani alkoholy a pochází z prvních 5 litrů při procesu destilace – výroby esenciálních olejů parovodní destilací. Ještě dříve, než se destilovaly esenciální oleje, se původně destilovalo právě kvůli úžasným květinovým vodám a esenciální olej, který při destilace vznikal se vůbec nepoužíval. Hydroláty – květinové vody, se kromě kosmetické péče používaly k léčení a k vnitřnímu využití, a stále to mu tak  je.

destilace-hydrolatu-aroma-k Na  kvalitě hydrolátu se velmi odráží i to, z jakého materiálu je vyrobený destilační přístroj, používaný k destilaci esenciálních olejů a hydrolátu. Odborníci mají nejraději měděné přístroje, které hydroláty i přirozeně konzervují, vydrží déle než například hydroláty destilované ve skleněném destilačním přístroji.  Déle také většinou vydrží hydroláty destilované z listů, například skvělá myrtová voda,  mátová voda nebo meduňková, či skvělá voda pistacia lentiscus, než hydroláty z květů, ty mají o něco kratší „životnost“, ale jsou úžasné pro pleť i v gastronomii.

V zemích Orientu, arabské země a řada dalších, kde se hydroláty běžně používají  po staletí v domácnosti, při vaření a k podpoře zdraví a krásy, hydroláty ničím nekonzervují a tak  zde mají i pestřejší výběr různých květinových vod. V Evropě nám dostupnost trošku „komplikuje“ Evropská Unie, která trvá na přidání konzervantů do hydrolátů a některé se do Evropy kvůli omezení EU ani nedováží.

Pokud chce firma na evropském trhu prodávat hydroláty, musí projít každý výrobek přísnou procedurou kontroly EU, než se dostane na trh. Květinové vody – hydroláty jsou získávány z živé přírody a také se tak chovají, jako „živý materiál“ s velmi cenou biologickou hodnotou, což je pro nás to nejlepší. Bohužel pro přísnou legislativu je to známka toho, že se do některých přírodních produktů musí dávat konzervanty, aby produkty prošly mikrobiologickými testy, které jsou součástí získávání certifikace ke zhodnocení produktu z hlediska bezpečnosti pro spotřebitele jako kosmetického produktu.

hydrolat-kvetinova-voda-aroKvětinové vody se běžně v některých zemích používají v gastronomii. Růžovou vodu nebo neroli milují nejen v arabských zemích. Přidávat se může při pečení do cukroví. Neroli (pomerančový květ) krásně ochutí svěží čerstvé jahody, ale i kávu.

O destilaci hydrolátů se můžete dozvědět z různých zdrojů, a řadu z nich si vyzkoušet od různých prodejců nebo dovozců kosmetiky, vždy je potřeba si ověřit, zda se jedná skutečně o pravý  hydrolát získaný destilací a nikoliv o aromaterapeutickou vodu, získanou  mísením esencí (esenciální olej) a vody. Úžasné je si destilace hydrolátu zažít v rámci některého aroma kurzu nebo například v rámci Holistické aromaterapeutické školy. ( Česká aromaterapeutická škola)

Foto z destilací hydrolátu, rostlinný materiál se destiluje čerstvý, nastříhaný na drobné kousky v přístroji na destilaci. ( květiny, listy)Foto z aroma stáže v Africe, destilace hydrolátu, pořádala Yasmina.cz a kurzů aromaterapie ( Hana Yasminka Khlaif)

destilace-hydrolat-mimoza-wdestilace oleje aromaterapie oleje (1)hydrolat-destilace-aromahydrolat-destilace-aroma-te

 

Co nabízí květinové vody a jaké vybírat?

Ty nejlepší květinové vody by měly být v biokvalitě nebo by měly být vyrobené pouze ze zaručeně přírodních surovin.  (Přírodně identické znamená syntetické!)

♦ Květové vody by měly mít čistě přírodní původ,  být vyráběny z pečlivě vybraných rostlin, což zaručuje špičkovou kvalitu produktu, který si nanášíme přímo na kůži. Důležitý je také obsah, měli bychom vybírat květinové vody, které mají nejvyšší možné množství bioaktivních látek a dovedou tyto látky v maximální míře předat pokožce.

♦  Kupovat bychom měli květinovou vodu, která nevyvolávají alergické reakce neměla by obsahovat zásadně žádné syntetické konzervanty a emulgátory, syntetické parfemace, ani barviva.

Nejen v létě jsou neopakovatelným osvěžením pro pleť vonné květinové pleťové vody. Květinové vody a mlhy jsou milými společníky během celého dne. Doma, v práci, na cestách.

 

hydrolat-aromate-terapie-weKvětinovou vodu můžeme také používat po sprchování, po koupeli nebo po saunování jako příjemnou tečku k celé relaxaci. Pokožka zůstává příjemně hydratovaná a provoněná. Výsledkem pravidelného používání květinové vody je krásná, svěží a hydratovaná kůže. Podle nálady si můžeme zvolit vůni, která nám momentálně nejvíce voní a nebo nás nejvíce přitahuje a tou se osvěžit.

Květinovou vodu můžeme také pravidelně nanášet například po dočištění pleti, před nanesením séra nebo masky. Kdykoliv ráno po probuzení nebo večer před spaním. Kdykoliv můžeme pro osvěžení a příjemné aroma květinovou vodu pustit i do interiéru kolem sebe.

Květové vody a mlhy jsou také vhodné v zimně. V interiérech, kde je velmi suchý vzduch a pleť může být vysušená, dehydrovaná a podrážděná, nabízí květinové vody pleti jednoduché a efektivní voňavé osvěžení.

 

Květinové vody můžeme také používají při manikúře nebo pedikúře. Květinovou vodu či mlhu můžeme během ošetření rukou nebo i nohou nastříkat na pokožku.

Květinové vody a mlhy jsou většinou cenově dostupné a  můžeme ji  někomu věnovat jako vhodný dárek. Většinou mají květinové vody také krásné obaly a jsou i ozdobou koupelny nebo milým drobným dárkem pro kohokoliv.

 

Jaká má být ta nejlepší květinová pleťová voda?

1. Lehká a svěží
Květinové pleťové vody jsou lehčí než různé emulze, gely a tonika, na léto jsou tedy opravdu „jako ulité“. Na obličeji zanechávají nekonečně dlouhý pocit svěžesti, který můžete obnovit kdykoli během dne. Jsou navíc vysoce funkční, čistí a hydratují zároveň. To jistě oceníte nejen v období dovolených. Kdo by s sebou na cesty chtěl brát kufr plný kosmetických lahviček! Jsou přece potřebnější jiné „důležité věci“ a kufr je jen jeden…

kvetinova-voda-myrta-wellne2. V praktickém balení s rozprašovačem
Ideální partnerka na cesty, můžete ji použít kdykoli během dne. Noste ji s sebou v kabelce pro osvěžení pleti v parných letních dnech. Pokud budete cítit, že ji vaše pleť potřebuje, tak ji prostě použijte. V pokožce se znovu obnoví hladina hydratace, ucítíte okamžitý pocit svěžesti a díky obsahu esenciálních olejů povzbudíte i horkem znavenou mysl.

3. Bez chemie a konzervantů
Velké stop chemickým přípravkům. Vaše pleť potřebuje dýchat a dostat to nejlepší z přírody.
Skutečně kvalitní květinové pleťové vody neobsahují žádné syntetické látky, barviva ani konzervanty. Naopak v nich najdete ty nejkvalitnější rostlinné výtažky, které pokožku regenerují, a rostlinné biostimulátory, které pleť hydratují a obnovují její přirozené funkce.

 

wellness kosmetika spa

Oblíbené květinové vůně
v péči blahodárných květin a rostlin

vybíráme posle toho, co si žádá naše pleť, podle typu pleti nebo jejích potřeb, nebo prostě podle toho, která vůně nám momentálně voní nejlépe a kdykoliv je můžeme prostřídat.

Květinová voda z růže

Nejoblíbenější květinovou vůní je růže. Získává se z čerstvých okvětních lístků růže. Je vhodná pro všechny typy pleti, zejména pro citlivou a zralou. Čistí, tonizuje a projasňuje pleť. Ochlazuje při zánětech a zarudnutí, je mírně adstringentní. K osvěžení na cestách, k obkladům nebo potírání. Usnadňuje rozčesávání vlasů, regeneruje vlasovou pokožku. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Povzbuzuje psychiku, účinná při depresích a smutku.

 

 

Květinová vůně  neroli

Z čerstvých pomerančových květů (název podle princezny Anne Marie z Neroli, která používala silici ke koupelím a parfemaci). Květinová voda Neroli je vhodná pro všechny typy plet. Suché a citlivé pokožce dodává energii a vitalitu.  Čistí, osvěžuje a podporuje regeneraci. Je velmi příjemná k osvěžení na cestách, k obkladům nebo k potírání. Usnadňuje rozčesávání vlasů, regeneruje vlasovou pokožku. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Pozitivně působí na psychiku, napomáhá koncentraci.

 

 

Květinová voda  z levandule

Vzniká z čerstvých levandulových květů. Je vhodná pro všechny typy pleti. Čistí, zklidňuje a mírně dezinfikuje. působí velmi svěže a lehce dezinfekčně. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Má mírně sedativní účinky, pomáhá při nespavosti a nervozitě.

 

 

 

Květinová voda z rozmarýny

Vzniká z čerstvých listů rozmarýny. Je vhodná především pro mastnou a smíšenou pleť, zklidňuje akné, pomáhá hojení zánětů, působí antibakteriálně. Ideální tonikum také pro seniory, přidává se do ranních koupelí při očistných kúrách. Rozmarýna prokrvuje pleť, přidává se do obkladům nebo k potírání pokožky. Usnadňuje rozčesávání vlasů, posiluje vlasové kořínky, které lépe rostou, zamezuje přílišnému maštění. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Je příjemná a svěží.

 

 

Květinová voda z meduňky

Získává se z čerstvých citrusově vonících listů meduňky. Je vhodná pro všechny typy pleti, zvláště pro citlivou. Čistí, tonizuje a posiluje pleť. Je příjemná k osvěžení nálady kdykoliv během dne a před spaním. Usnadňuje rozčesávání vlasů a regeneruje vlasovou pokožku. Zklidňuje pokožku po holení a depilaci. Rozradostňuje srdce, podporuje dobrou náladu.

 

 

 

Květinová voda z myrty

kvetinova-voda-myrta-hydrol Je silně protizánětlivá, čistí pokožku, ucpané póry a tzv. černé tečky. Je vhodná pro eliminaci rozšířených pórů,  má výrazně detoxikační účinky. Vhodná při léčbě akné i těžkého typu. Silné revitalizační účinky s okamžitým efektem na pleti. Vytváří ochranný filtr – podporuje přirozenou vlhkost pokožky. Reguluje tvorbu mazu. Změkčuje a vyhlazuje pokožku.

 

 

Zdroj: kosmetika Saloos, Yasminka, archiv webu wellnesslife.cz

odkazy: Česká aromaterapeutická společnost, Holistická škola aromaterapie
www.yasminka.cz 

 

 

Kam dál?

 Aura parfémy

Akce, pozvánky, školení, konference

 

 Aromaterapie ve wellness a SPA

ruze-aromaKvětinové vody ve wellness  – hydroláty jsou oblíbené
Intuitivní aromaterapie – Mikael Zayat – aromaterapie jinak
Vykuřovadla – přírodní parfémy pro prostory – jak vykuřovat?
Magická aromaterapie ve wellness, jak nás ovlivňuje? Co je to scent marketing?
Aromaterapie do sauny, vůně do sauny pro relaxaci a zdraví
Aroma koupele, vůně a voda, harmonie pro tělo, duši i mysl

 

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu

Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy
Bylinkové oleje – jak  připravit maceráty z bylin?

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.