Follow me
0

Třezalkový olej v kosmetice a při masážích, macerát z třezalky

Třezalka – typická svatojánská bylinka
by v péči o pleť a tělo neměla chybět.

trezalkovy-olej-bylink-wellness spaTřezalka tečkovaná – anglicky St. John’s Wort  „svatojánský zázrak“, se sbírá za plného rozkvětu, ideálně v období Svatojánské noci, ( anglicky St. John’s Day) 24. června, kdy je plná slunce a energie.  Právě třezalka, pojmenovaná v angličtině podle tohoto svátku Slunce, je Slunci velmi podobná, nejen vzhledem, ale i tím, jak na nás působí.

Její krásně teplá sytá žlutá barva zahřívá už na pohled. Svými účinky dodá tu správnou energii v depresi a vyčerpání, léčí kůži a uzdravuje duši.

Její červené barvivo, které se velmi intenzivně projeví v macerátu v oleji nás také překvapí a dodává energii po celou zimu ve formě masáží. Šálek čaje zažene chmury a koupel nabídne objetí pokožce, duši i mysli, kdykoliv to potřebujeme.

Stejně tak i další byliny a květiny nasbírané v tomto čase, kdy kvetou v období dlouhých dnů, mají hodně nejen sluneční energie. Ideální je udělat si z bylinek a květin maceráty, svoji sílu předají do oleje, který z rostlin účinky „vytáhne“ a my získáme nádherné tělové a obličejové oleje, které vydrží minimálně do příštího roku, ale i déle. Tedy  pokud si třezalkový olej  nezamilujeme, pak mizí velmi rychle..

macerat olej bylinky wellness (1)macerat olej bylinky wellness (14)macerat olej bylinky wellness (16)

 

Dokonalý třezalkový olej

macerat olej bylinky wellness (2)Třezalkový olej má krásnou červenou barvu, je plný sluneční energie a blahodárných účinků, které třezalka oleji předává tím, že ji v oleji „louhujeme“ !!

Je úžasný na vše co souvisí s kůží, které dodává zdraví, krásu, mládí, hlavně elasticitu, pružnost  a hydrataci. Krásná a zdravá kůže nám bude skvělým výsledkem, pokud vsadíme na přírodní třezalkový macerát v oleji.

Třezalkový olej léčí kůži a vše co nás na ní trápí. Má antimikrobiální účinky, zmírňuje a hojí celkem rychle problematické stavy kůže a různé projevy na kůži a podporuje její regeneraci.

Třezalkový olej  je skvělý při poškrábání, spáleninách a odřeninách třeba i u dětí. Kůže se krásně hojí a obnovuje.

 

Vhodný je na různé dermatitidy, špatně hojící se rány a poškození kůže.trezalka-bylinky-wellness-s

Například na chorvatském ostrově Hvar je třezalkový olej velmi ceněný a lidé si ho zde každý rok sami připravují.

Třezalkový olej je zde tradicí a používá se  jako SOS prostředek hlavně na cokoliv, co souvisí s kůží,  je základem lékárničky, na všechny odřeniny a štípance, používá se i po opalování, na spálenou kůži, po celodenním koupání v moři, jako výživná péče pro pokožku celého těla.

 

Třezalka uvolňuje tělo i mysl.

bylinky-spa-wellness-oleje

Třezalkový olej celkově krásně uvolňuje ztuhlé tělo, namožené svaly, zatuhlé blokády a to z fyzického vyčerpání i psychického!!

Uvolňuje fyzické bloky na těle, ale  současně uvolňuje i stres a napětí, díky kterým se cítíme v křeči, nepružní, bolí nás záda a hlava.

Vhodný je na uvolňující masáže večer před spaním, i pro děti, které se masáží i účinkem třezalky lépe připraví – zklidní na spánek a klidněji spí.

 

 

Jak používat třezalkový olej?

Olej můžeme užívat vnitřně. Pro kosmetické účely budeme potírat celé tělo a obličej, lépe kombinovat potírání s masáží. Třezalkový olej bychom ale asi měli  používat lépe na večer, olej bychom určitě neměli používat  těsně před sluněním protože u někoho třezalka může způsobit flíčky na kůži – látka hypericin obsažená v třezalce je „fotosensitivní“ to znamená, že u některé pokožky zvyšuje citlivost na sluneční záření a pokožka pak může reagovat, což platí i pro opalování v solárku!macerat olej bylinky wellness (13)

V létě je určitě bezpečnější  používat třezalkový olej večer, nebo s odstupem minimálně  8-12 hodin před pobytem na slunci.

Třezalkový olej ocení vlasy, kůže i naše nálada

Ve farmacii se třezalka využívá úspěšně při léčbě depresí, sklíčenosti a špatné nálady. Můžeme ji používat jako účinné přírodní antidepresivum.

Používání třezalkového oleje – macerátu pomáhá skvěle právě i na problémy kůže spojené s psychikou.

Podrážděná pleť, svědivá, reaktivní, spojená s tím, že máme stres, nervujeme se a trápíme… i v těchto případech třezalkový olej výborně pomáhá, mírní projevy na pokožce a působí blahodárně na naši psychiku, dvojí zásah!

wellness-spa-kosmetikaMírní projevy i příčinu potíží. Ve středověku ji nazývali „ďáblův útěk“ protože údajně zaháněla veškeré zlé duchy.

Třezalkový olej je i skvělý na zábaly vlasů, které posiluje. Samotný olivový olej je skvělý na problémy vlasů a ve spojení s třezalkou máme dokonale účinný olej pro vlasy slabé, lámavé i při vypadávání vlasů.

Bylina má řadu skvělých účinků a použití, zvyšuje produkci enzymů v játrech čímž urychluje čištění organismů, vytlačuje a detoxikuje z těla vše nepřirozené.

 

 

 Jak si vyrobit třezalkový olej?

trezalka-bylinky-wellness

Třezalkový olej se připravuje macerací v oleji, můžeme si ho připravit i sami. Potřebujeme květy třezalky a rostlinný olej. Nejlepší oleje pro přípravu macerátů určitě budou bio oleje, ale i kvalitní oleje lisované za studena jsou skvělé a sami o sobě blahodárně působí nejen v rámci stravy, ale i na naši pokožku a vlasy, jsou výživné a prospěšné.

Ve spojení olejů  s bylinkami se blahodárné účinky  násobí a vznikají přírodní bylinné synergické směsi. Synergie je více než jeden zdroj, účinek samotné jedné byliny. Je to společná práce, kdy se spojí a nebo navzájem podporují účinky ze dvou a více zdrojů, třeba z bylin.

macerat olej bylinky wellness (6)Za tímto účelem se například míchají různé směsi olejů a připravují se synergické směsi. Při maceraci – louhování bylin v olejích, dochází k tomu, že olej z bylinek účinné látky „vytáhne“, spolu s olejem pak pokožka i organismus tylo látky dobře vstřebává a přijímá.

Třezalku i jiné bylinky, které do olejů nakládáme, trháme suché. Do oleje přijdou také suché, nesmí být ani navlhlé. Sklenici celou naplníme květy, zalijeme olejem a necháme asi 3 týdny na teplém místě. bylinky olej macerat wellness (2)Ve Středomoří nechávají třezalku v oleji na přímém slunci, teplo pomáhá uvolňovat účinné látky do oleje.

Občas protřepeme. Pak slijeme přes plátno opět do skleněné dobře uzavíratelné sklenice a uskladníme na teplém, suchém místě. Pro lepší dávkování a používání si potřebné množství můžeme přendat do menší lahvičky, například při používání na obličej stačí jen pár kapek, lépe se také aplikuje na vlasovou pokožku z lahvičky s  kapátkem.

Maceráty jsou krásné z růží, třezalky, měsíčku, z heřmánku, … Z bylinky která je nám blízká a která nám voní budou dokonalé. Jaké maceráty používat a jak si je připravit?

 

 

 

 

Kam dál?

 Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.