Test dětských opalovacích přípravků odhalil propadák
Jak se opalovat a chránit před spálením?
Hledat vhodnou ochranu není až tak jednoduché.
Děti mají tenčí a zranitelnější pokožku než dospělí; spálení v dětském věku může mít celoživotní zdravotní následky. Ochrana dětské kůže před škodlivými ultrafialovými paprsky slunečního záření je proto velmi důležitá. Spotřebitelská organizace dTest otestovala kvalitu a účinnost 14 dětských opalovacích přípravků s vysokým nebo velmi vysokým ochranným slunečním faktorem. V jednom případě byl skutečný ochranný faktor osmkrát nižší, než výrobce uváděl na obalu.
Hlavním cílem nezávislého testu spotřebitelské organizace dTest bylo změřit, jak účinné jsou dětské opalovací přípravky v ochraně před UVA a UVB paprsky. Oba dva typy ultrafialového záření mají dopad na imunitní systém a mohou se podílet na zvýšení rizika vzniku rakovinného bujení kůže.
Organizace podrobila laboratorním zkouškám celkem 14 opalovacích sprejů s ochranným slunečním faktorem 50 a 50+ speciálně určených dětem. Veškeré testování probíhalo podle mezinárodně platných norem.
Až na jeden poskytují všechny testované opalovací přípravky skutečně takovou ochranu proti UVB záření, jakou výrobci deklarují na etiketách. „Opalovací mléko ve spreji Nubian Kids 50 při zkouškách ochrany zcela propadlo. Ačkoliv by se podle evropského doporučení měla jeho ochrana proti UVB záření pohybovat v rozmezí 50 až 59,5, laboratoř zjistila pouhých 6,3.
Přípravek neuspěl ani ve zkoušce ochrany proti UVA paprskům. Před oběma typy záření poskytuje místo vysoké pouze nízkou ochranu – rodiče proto před jeho koupí důrazně varujeme. Kvůli výrazně nižší ochraně přípravku Nubian Kids 50 jsme podali podnět k prošetření České obchodní inspekci,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.
Kromě laboratorních zkoušek ochranného faktoru dTest hodnotil i kosmetické vlastnosti přípravků a informace uváděné na obalu. O výsledné známce rozhodovala také přítomnost nežádoucích látek a alergenů.
Tři přípravky obsahovaly endokrinní disruptory, které mohou mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na fungování hormonálního systému. V případě některých se navíc jedná o látky toxické pro korály, řasy a fytoplankton. Spreje Uriage Bariésun Kids 50+, Chicco Spray Solare a Nubian Kids 50 obsahovaly shodně po jednom z disruptorů, konkrétně ethylhexyl methoxycinnammate.
Přehled testovaných dětských opalovacích přípravků najdete na webu www.dtest.cz/detske-opalovaci-pripravky. Kompletní výsledky testu přineslo červnové vydání časopisu dTest.
Praktické rady dTestu k výběru opalovacích přípravků:
Jak vybrat opalovací přípravek pro děti?
Buďte opatrní a sáhněte raději po přípravku s vysokým ochranným slunečním faktorem. Faktor musí být na obalu jasně a čitelně uveden pod zkratkou SPF (Sun Protection Factor).
Co vyjadřuje cifra ochranného slunečního faktoru?
Faktor SPF popisuje účinnost opalovacího přípravku – konkrétně jeho schopnost blokovat UVB paprsky, které způsobují opálení a při nadměrné expozici i spálení. Na etiketě je vždy uveden pod přesnou cifrou (například 15, 20, 25, 30, 50 nebo 50+) a slovním hodnocením úrovně ochrany (nízká, střední, vysoká a velmi vysoká). Ochranným faktorem 15 projde jedna patnáctina (tedy 6,66 %), faktorem 30 jedna třicetina (3,33 %) a faktorem 50 jedna padesátina (tedy pouhá 2 %) UVB paprsků. Faktor 15 tedy odfiltruje 93 %, faktor 30 odrazí 97 % UVB záření a faktor 50 by se měl vypořádat s 98 % UVB záření. Rozdíl mezi přípravkem s faktorem 15 a 50 tak představuje zhruba 5 % propuštěného UVB záření. U přípravků s nejvyšší ochranou 50+ pak musí skutečná ochrana přesahovat faktor 60, přípravek propustí 1,66 % paprsků.
Kde jsou na etiketě informace o míře ochrany proti UVA záření?
Podle doporučení Evropské komise z roku 2006 by se měl se zvyšujícím ochranným slunečním faktorem zvyšovat i UVA ochranný faktor. Etiketa přípravku UVA faktor neprozrazuje, ale podle evropského doporučení by měl dosahovat alespoň třetinové hodnoty ochrany proti UVB záření. Z vědeckých poznatků vyplývá, že při dodržení tohoto podílu může přípravek při řádné aplikaci předejít, zabránit nebo snížit dopad negativních vlivů UVA záření na kůži. Mezi ně patří předčasné stárnutí kůže.
Které látky jsou ve složení nežádoucí?
Všechny kosmetické přípravky musejí své složení uvádět v rámci takzvaného INCI listu (Mezinárodní nomenklatury kosmetických přísad), který je uveden na zadní straně obalu. Snažte se vyhnout přípravkům, které obsahují endokrinní disruptory. Ve složení se nejčastěji vyskytují jako propylparaben, butylparaben, ethylhexyl methoxycinnammate, BHA, oxybenzon, cyclotetrasiloxane. Dejte si pozor také na potenciálně nebezpečnou a dráždivou látku butylphenyl methylpropional, která patří mezi alergeny. U kosmetiky nadbytečná je také vonná složka HICC (hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde), kterou plánuje Evropská komise od roku 2021 zakázat. Spolu s jejím používáním v kosmetických výrobcích se totiž v posledních letech objevuje čím dál tím více případů alergických reakcí. Na spotřebitele proto apelujeme, aby četli složení obzvlášť pečlivě, pokud se jedná o výrobek pro děti.
Zdroj:text a foto dTest, červen 2019
Kam dál?
Akce, pozvánky, školení, konference
Další články v rubrice Bylinky a koření
Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody?
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy
Další články domácí wellness:
Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?
Esence do sauny, vůně do sauny
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření
Wellness interiéry
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část
Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Další články – sauny a saunování
Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness
Rubriky na wellnesslife.cz
Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness