Follow me
0

Destilace éterických olejů a hydrolátů – domácí destilace

 

Oblíbená aromaterapie 
– hydroláty a éterické oleje
 můžeme si je destilovat sami doma, pokud víme jak na to.

Dnes již téměř všichni znají  éterické oleje, kterými si často provoníme domov, nebo které používáme při masážích a při výrobě domácí kosmetiky. 

Čistě přírodní éterické oleje, získané z rostlin v přírodě jsou součástí aromaterapie, stejně jako hydroláty, neboli květinové vody (v angličtině se používá výraz hydrosoly).

Obojí se získává procesem, kterému se říká destilace. Éterické oleje i hydroláty si můžeme běžně koupit, ale někteří propadají kouzlu výroby těchto krásných přírodních produktů v rámci domácích destilací.

V Čechách není destilace z rostlin až tak pestrá, díky klimatu nezískáme velké množství kvalitních éterických olejů vysoké kvality, ale můžeme získat různé zajímavé hydroláty z rostlin, bylin i jehličnanů..

 

Domácí destilace 

Destilace, proces zachycení těkavých látek z rostlin vodou a teplem, je na první pohled možná jednoduchá záležitost. Potřebujeme k tomu hlavně destilační přístroj a rostlinný materiál. 

Obojí je téměř snadně získatelné. Samotný přístup a postupy destilace, jsou ale světem velkého poznání, trpělivosti, zkušeností a otevřeného vnímání, přírody, rostlin i samotného procesu destilace. 

V dnešní době, díky technologiím a vývoji, existuje několik možností destilací. Tím  původním a stále nejvíce ceněným je způsob parovodní destilace.

Jde téměř o kouzlo souhry tepla a vody, kdy pára z rostlin zachycuje molekuly, které s sebou nese z destilačního přístroje a poté, co projde chlazením, získává destilér hydrolát a podle zvoleného rostlinného materiálu, také i éterický olej.

Tento proces probíhá ve velkých destilérkách i malých lokálních destilačních kolonách po celém světě. Nám se tento svět kouzelných vůní a účinků rostlinných silic přibližuje až nyní, kdy se aromaterapie dostává do popředí zájmu i díky celosvětovému trendu návratu k přírodě. 

Ty, které zláká myšlenka a možnost vlastní domácí destilace bude trápit řada otázek, na které není jednoduché si odpovědět. Je to ale zásadní a podstatné, pokud se chceme ušetřit trápení a zklamání.

Historie, či jakýsi rodokmen destilace hydrolátů a esenciálních olejů v naši končinách zcela chybí a není dostatek lokálních informací ani odborníků na které se obrátit. Je proto moudré hledat nejdříve informace o destilacích a poté možnosti koupě a způsobů destilace rostlin.

Sdílení informací je důležité, ale ty opravdu cenné informace, které vše usnadní hned od začátku se musí hledat. Je potřeba hledat informace od těch, kteří nemají za sebou jednu či dvě destilační sezony, ale také obrátit se na ty, kteří pomohou krok za krokem vybrat kolonu a naučit se správně vybírat rostliny pro destilaci a také je správně destilovat.

 

Co řešíme před tím, než se vydáme na cestu
poznání kouzla destilace na vlastní zahradě?

Podstatné je zamyslet se nad tím, jak velký destilační přístroj (destilační kolonu) budeme chtít pořídit. Velikost se vyjadřuje v litrech, tedy kolona na například na  5, 20 nebo 50 litrů vody. Zvažujeme také z jakého materiálu by měl být destilační přístroj vyrobený. 

Ceny jsou poměrně vysoké a dobrý výběr na poprvé je dost zásadní. Podstatné je také položit si otázku, kolik rostlinného materiálu jsme schopni zajistit, vypěstovat, nebo koupit a to je pro výběr kolony rozhodující.  Dále řešíme jak kolonu zprovoznit a jaké jsou k tomu důležité doplňky.

Po pořízení správného destilačního přístroje pro domácí destilace nás čekají další dotazy a otázky jak na to..

 

Dosti zásadní je způsob, jakým destilujeme, kolik kilo materiálu, jak dlouho a na jakou teplotu destilujeme, jak s materiálem pracovat, jak ho uchovávat a jak ho používat a hlavně které rostliny a bylinky jsou pro domácí destilace vhodné. Což je jen ve zkratce a velmi jednoduše řečeno dosti náročné v každém detailu.

Každá fáze postupu destilace má svoje pro a proti, výhody a nevýhody a další specifika, náročnosti a požadavky.

Vše v každém kroku, co a jak zvolíme, provedeme, zanedbáme či ošidíme se ihned projeví na výsledném produktu a jeho kvalitě. Tedy na tom jak kvalitní hydrolát vydestilujeme, zda se soustředíme pouze na hydrolát či máme zájem i o destilaci esenciálního oleje.

Destilace byla a je umění, kterému se destiléři učí dlouhá léta, zejména praxí, zkušenostmi a soustředěním, otevřenou myslí a trpělivostí. 

 

Domácí destilace je krásná výzva

Je to krásná, ale na začátek náročná pouť, dobrodružství a výzva zároveň. V rámci domácí destilace nezískáme v menších kolonách tolik éterického oleje jako získávají velké destilérky, ale pár mililitrů pro domácí použití nás určitě potěší. Přičemž i hydroláty z bylinek a rostlin, pokud jsou správně vydestilované a skladované, nám udělají velkou radost.

„U nás v Čechách jsou krásné hydroláty zejména z meduňky, máty a i levandule,“ říká Hana Yasminka Šimčíková, aromaterapeutka a znalkyně destilací éterických olejů a hydrolátů. Destilacím se intenzivně věnuje již řadu let.

Cestuje za nimi po celém světě, jezdí přímo na místa destilací zajímavých rostlin jako je ylang ylang či hřebíček do dalekých exotických krajin stejně tak i do Francie, Portugalska nebo Řecka, kde se destilují převážně nádherné a silné aromatické byliny, oregano, levandule či tymián. Procestovala mnoho zemí, ostrovů, země blízkého i dálného Východu, Čínu, Nepál, aj. Poznala řadu míst, způsobů destilací a ví mnohé o tom, jak které rostliny destilovat.

PhDr.Hana Yasminka Šimčíková, je uznávanou profesionální aromaterapeutkou, která se zabývá aromaterapií a bylinkami nejen po stránce teoretické. Snaží se tento obor uchopit holisticky a propojit ho s řadou dalších uznávaných disciplín.
 Byla jedna z prvních, odborníků, kteří začali vyučovat v České a Slovenské republice destilování rostlin, koření, dřev a pryskyřic. Organizovala také pro zájemce studia aromaterapie i některé mezinárodní stáže. 

Ty se konaly přímo na místě kde krásné a aromatické rostliny rostou ve své domovině a na místě lokálního sběru a destilace,  v severní Africe či Portugalsku.

Má velké zkušenosti s různou kvalitou éterických olejů i hydrolátů, zná svět správného sběru, postupu destilace i toho, jak se  hydroláty a éterické oleje používat.

Hanka vede Holistickou aromaterapeutickou školu v České republice, je spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti a prezidentkou Institutu slovenské aromaterapie a fytoterapie. Pořádá řadu odborných setkání a seminářů zaměřených a praktickou aromaterapii i na destilace hydrolátů a éterických olejů.

Pro zájemce o hydroláty a jejich široké a zajímavé použité vydala krásnou knihu, ve které například uvádí, jak květinové vody používat terapeuticky pro podporu zdraví, v kosmetice a denní péči o nás a děti, ale nabízí i jedinečné informace o tom, jak hydroláty používat v gastronomii.

„Hydroláty jsou jedineční spojenci naší pohody, zdraví a krásy,“ říká Hanka Yasminka, proto také pořádám školení pro zájemce, kteří se o hydrolátech a jejich správné destilace chtějí dozvědět více.

„Mezi moje neoblíbenější rostlinky, které jsme destilovali v Portugalsku patří Cistus Ladanifera. 

Jeho listy jsou pokryty vrstvou silic, které se využívají v parfumerii, farmacii i v kosmetice. Jeho pryskyřice , která vytéká z listů a větviček se nazývá labdanum. Éterický olej z cistus ladanifery je považován za jeden z dávných duchovních olejů a je používám také při vykuřování, podobně jako kadidlo a k meditaci.

  Hydrolát se používá pro ošetření pleti pro svoje hojivé vlastnosti, na drobné jizvičky, je vhodný na pigmenty a pro podporu sjednocení tónu pleti. Výborná je v rámci péče o zralou a stárnoucí pleť. Olej i hydrolát se získávají destilací vodní parou.“

 

Odborné školení pro destilaci hydrolátů a éterických olejů 
Kontakt: Yasminka.cz , info@yasminka.cz

 

 

Text a foto: archiv webu wellnesslife, Jiřina Kopřivová, YasminaCzech

 

 

Kam dál?

Makový olej a mák v kosmetice, ve wellness a spa

Maceráty z bylinek, růžový a třezalkový olej,  jak je připravit

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.