Třezalkokvý olej – léčí kůži i duši
Třezalka, velký pomocník pro naši pohodu,
by v péči o pleť a tělo neměla chybět.
Třezalka tečkovaná – anglicky St. John’s Wort „svatojánský zázrak“, se sbírá za plného rozkvětu, ideálně v období Svatojánské noci, ( anglicky St. John’s Day) 24. června, kdy je plná slunce a energie. Právě třezalka, pojmenovaná v angličtině podle tohoto svátku Slunce, je Slunci velmi podobná, nejen vzhledem, ale i tím, jak na nás působí.
Její krásně teplá sytá žlutá barva zahřívá už na pohled. Svými účinky dodá tu správnou energii v depresi a vyčerpání, léčí kůži a uzdravuje duši.
Její červené barvivo, které se velmi intenzivně projeví v macerátu v oleji nás také překvapí a dodává energii po celou zimu ve formě masáží. Šálek čaje zažene chmury a koupel nabídne objetí pokožce, duši i mysli, kdykoliv to potřebujeme.
Stejně tak i další byliny a květiny nasbírané v tomto čase, kdy kvetou v období dlouhých dnů, mají hodně nejen sluneční energie. Ideální je udělat si z bylinek a květin maceráty, svoji sílu předají do oleje, který z rostlin účinky „vytáhne“ a my získáme nádherné tělové a obličejové oleje, které vydrží minimálně do příštího roku, ale i déle. Tedy pokud si třezalkový olej nezamilujeme, pak mizí velmi rychle..
Dokonalý třezalkový olej
Třezalkový olej má krásnou červenou barvu, je plný sluneční energie a blahodárných účinků, které třezalka oleji předává tím, že ji v oleji „louhujeme“ !!
Je úžasný na vše co souvisí s kůží, které dodává zdraví, krásu, mládí, hlavně elasticitu, pružnost a hydrataci. Krásná a zdravá kůže nám bude skvělým výsledkem, pokud vsadíme na přírodní třezalkový macerát v oleji.
Třezalkový olej léčí kůži a vše co nás na ní trápí. Má antimikrobiální účinky, zmírňuje a hojí celkem rychle problematické stavy kůže a různé projevy na kůži a podporuje její regeneraci.
Třezalkový olej je skvělý při poškrábání, spáleninách a odřeninách třeba i u dětí. Kůže se krásně hojí a obnovuje.
Vhodný je na různé dermatitidy, špatně hojící se rány a poškození kůže.
Například na chorvatském ostrově Hvar je třezalkový olej velmi ceněný a lidé si ho zde každý rok sami připravují.
Třezalkový olej je zde tradicí a používá se jako SOS prostředek hlavně na cokoliv, co souvisí s kůží, je základem lékárničky, na všechny odřeniny a štípance, používá se i po opalování, na spálenou kůži, po celodenním koupání v moři, jako výživná péče pro pokožku celého těla.
Třezalka uvolňuje tělo i mysl.
Třezalkový olej celkově krásně uvolňuje ztuhlé tělo, namožené svaly, zatuhlé blokády a to z fyzického vyčerpání i psychického!!
Uvolňuje fyzické bloky na těle, ale současně uvolňuje i stres a napětí, díky kterým se cítíme v křeči, nepružní, bolí nás záda a hlava.
Vhodný je na uvolňující masáže večer před spaním, i pro děti, které se masáží i účinkem třezalky lépe připraví – zklidní na spánek a klidněji spí.
Jak používat třezalkový olej?
Olej můžeme užívat vnitřně. Pro kosmetické účely budeme potírat celé tělo a obličej, lépe kombinovat potírání s masáží. Třezalkový olej bychom ale asi měli používat lépe na večer, olej bychom určitě neměli používat těsně před sluněním protože u někoho třezalka může způsobit flíčky na kůži – látka hypericin obsažená v třezalce je „fotosensitivní“ to znamená, že u některé pokožky zvyšuje citlivost na sluneční záření a pokožka pak může reagovat, což platí i pro opalování v solárku!
V létě je určitě bezpečnější používat třezalkový olej večer, nebo s odstupem minimálně 8-12 hodin před pobytem na slunci.
Třezalkový olej ocení vlasy, kůže i naše nálada
Ve farmacii se třezalka využívá úspěšně při léčbě depresí, sklíčenosti a špatné nálady. Můžeme ji používat jako účinné přírodní antidepresivum.
Používání třezalkového oleje – macerátu pomáhá skvěle právě i na problémy kůže spojené s psychikou.
Podrážděná pleť, svědivá, reaktivní, spojená s tím, že máme stres, nervujeme se a trápíme… i v těchto případech třezalkový olej výborně pomáhá, mírní projevy na pokožce a působí blahodárně na naši psychiku, dvojí zásah!
Mírní projevy i příčinu potíží. Ve středověku ji nazývali „ďáblův útěk“ protože údajně zaháněla veškeré zlé duchy.
Třezalkový olej je i skvělý na zábaly vlasů, které posiluje. Samotný olivový olej je skvělý na problémy vlasů a ve spojení s třezalkou máme dokonale účinný olej pro vlasy slabé, lámavé i při vypadávání vlasů.
Bylina má řadu skvělých účinků a použití, zvyšuje produkci enzymů v játrech čímž urychluje čištění organismů, vytlačuje a detoxikuje z těla vše nepřirozené.
Jak si vyrobit třezalkový olej?
Třezalkový olej se připravuje macerací v oleji, můžeme si ho připravit i sami. Potřebujeme květy třezalky a rostlinný olej. Nejlepší oleje pro přípravu macerátů určitě budou bio oleje, ale i kvalitní oleje lisované za studena jsou skvělé a sami o sobě blahodárně působí nejen v rámci stravy, ale i na naši pokožku a vlasy, jsou výživné a prospěšné.
Ve spojení olejů s bylinkami se blahodárné účinky násobí a vznikají přírodní bylinné synergické směsi. Synergie je více než jeden zdroj, účinek samotné jedné byliny. Je to společná práce, kdy se spojí a nebo navzájem podporují účinky ze dvou a více zdrojů, třeba z bylin.
Za tímto účelem se například míchají různé směsi olejů a připravují se synergické směsi. Při maceraci – louhování bylin v olejích, dochází k tomu, že olej z bylinek účinné látky „vytáhne“, spolu s olejem pak pokožka i organismus tylo látky dobře vstřebává a přijímá.
Třezalku i jiné bylinky, které do olejů nakládáme, trháme suché. Do oleje přijdou také suché, nesmí být ani navlhlé. Sklenici celou naplníme květy, zalijeme olejem a necháme asi 3 týdny na teplém místě. Ve Středomoří nechávají třezalku v oleji na přímém slunci, teplo pomáhá uvolňovat účinné látky do oleje.
Občas protřepeme. Pak slijeme přes plátno opět do skleněné dobře uzavíratelné sklenice a uskladníme na teplém, suchém místě. Pro lepší dávkování a používání si potřebné množství můžeme přendat do menší lahvičky, například při používání na obličej stačí jen pár kapek, lépe se také aplikuje na vlasovou pokožku z lahvičky s kapátkem.
Maceráty jsou krásné z růží, třezalky, měsíčku, z heřmánku, … Z bylinky která je nám blízká a která nám voní budou dokonalé. Jaké maceráty používat a jak si je připravit?
Kam dál?
Makový olej a mák v kosmetice, ve wellness a spa
Maceráty z bylinek, růžový a třezalkový olej, jak je připravit
Další články v rubrice Bylinky a koření
Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody?
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy
Další články domácí wellness:
Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?
Esence do sauny, vůně do sauny
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření
Wellness interiéry
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část
Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Další články – sauny a saunování
Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny
Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness
Rubriky na wellnesslife.cz
Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor