Follow me
0

Nový trend ve wellness a spa – Forest Bathing / Forest Therapy – vykoupat se v náruči lesa

Zpět k blahodárné přírodě.
Sílu a energii nabízí les.

Možná by se to zdálo být úsměvné, nebo až příliš jednoduché, aby to bylo zajímavé a funkční i ve světových wellness centrech, ale opak je pravdou.

Relaxační procházky v lese patří již několik let k novým a trendovým směrům, které se ve wellness a spa nabízejí a vyzdvihují pod atraktivním názvem Forest Therapy nebo Forest Bathing. Co si pod tímto názvem představit? 

Potřeba hluboké regenerace

Stále rychlejší a rychlejší životní tempo, nároky na výkon a množství úkolů, které sami sobě dáváme způsobuje, že jsme totálně přetíženi, že kolikrát i když si dopřejeme nějakou zajímavou a blahodárnou wellness proceduru s cílem ulevit si a odpočinou, účinky nemohou doznít v plném efektu.

Tělo, duše i mysl je kolikrát tak unavena, že i wellness procedury prostě nestačí. Ztrácíme radost ze života, energii, schopnost koncentrovat se, radovat se, začínáme si podlamovat fyzickou i psychickou imunitu. Pro to, abychom tento proces zvrátili je potřeba jít ještě dál, než jen na masáž, musíme hlouběji do svého nitra a tam začít proces uzdravování. 

 

Zvolnění, pohoda a klid

Základem pro znovuzískání svojí energie a radosti ze života, je pohoda, klid a cílené vědomé zvolnění. Časté argumenty, že ani na procházku v lese, natož pravidelnou, není čas, jsou běžné.

Přičemž právě pobyt v lese je dokonalou základnou pro to, abychom nastartovali procesy, které nás vrátí do pohody a podpoří zdraví a to jak na úrovni fyzické, tak zejména na úrovni duše a mysli. Přitom nás toto rozhodnutí nic nestojí a lesy jsou u nás všude krásné. Někteří ale tuto super proceduru objevují v rámci nabídky služeb různých wellness center.

 

 Do lesa pro zdraví

Skvělou zprávou pro nás je, že si tuto proceduru můžeme kdykoliv dopřát sami,  udělat se den volna a vyrazit do přírody. Chce to určité vědomé naladění se. Samo to nepřijde, musíme si škrtnout program v diáři a opravdu vyrazit ven. I půlden v klidné přírodě je velkou odměnou a náplastí na naši utrápenou mysl i duši. Někdo může do lesa vyrazit cestou z práce.

O tom, jak významný efekt klidná procházka v lese má svědčí i to, že klidné pobyty a procházky o samotě v lese zařazují mnohá wellness, spa a lázeňská centra po celém světě do své nabídky.

Řada provozů i v Čechách uvádí jako možnost aktivit v místě ubytování právě terapii Forest Bathing – tedy relaxační pobyt v lese. Z činnosti, která byla našim předkům blízká a kterou běžně využívali, se tak stává marketingově zajímavá wellness procedura, jejíž počátky vzniku zahraniční wellness média nacházejí v Japonsku. (shinrin-ryoho)

Že jde o vyhledávanou aktivitu, které se připisuje stále větší význam dokládá i fakt, že například v V USA nebo Velké Británii existují třeba i místní kluby – forest bathing club, které s organizací a tipem kam vyrazit vyjdou vstříc. 

 

V lese najdeš sílu

Není nutné být fyzicky aktivní, a ani to není žádoucí, nejde o to uběhnout pár kilometrů nebo ujet zajímavý úsek na kole krásnou lesní stezkou. Naopak u procedury Forest Bathing tempo není žádoucí.

Důraz se klade na klid, pohodu, zpomalení, na činnost, kdy stačí pouze BÝT. V klidu a nerušeně používat svoje smysly, které vysílají signály dále do našeho nitra a díky tomu dochází k uzdravování.

Stačí pouze být, to je ta jediná aktivita, která se zde odehrává a která podpoří vše ostatní sama. Obrovská síla a účinek lesa pomáhá podpořit naše samouzdravovací procesy. 

 

Problém uvolnit se?
Hlavně pro naši hlavu.

Možná, že to někdo hned tak nedává a potřebuje se něčím v lese zaměstnat. I s plánem co v lese se dá začít. Čím se zabývat v lese, než se naučíme totálně vypnout? Zaměřit se na naše smyly, zrak, čich, hmat, sluch.  Vědomě od sebe odhánět myšlenky na rodinu, práci, všechny starosti.

Někomu pomůže 20 minutová rychlá chůze, při které se lehce unaví a uvolnění je snadnější. Pak by měl přijít například poslech zvuků ptáků, zaměření se na to, jaké stromy zde jsou a jak vypadají, jaké mají odstíny zelené, jaká je kůra stromů, jak šumí les, co v lese kvete, jaké rostliny jsou na cestě, šišky v jehličí..

Být ve spojení s přírodou a hlavně ve spojení sami se sebou nám nabízí znovu upevnit základy našeho zdraví a pohody. A trochu té krásné a mocné přírody si můžeme přinést s sebou. Trochu jehličí, šišek, list, z takové sbírky zajímavých lesních úlovků si můžeme udělat dekoraci na dekorační místu na stůl nebo i k počítači. Z přineseného mateirálu si také můžeme vytvořit vykuřovací relaxační směs, kterou při vykuřování provoníme místnost.

Z vonných silic nejen jehličnatých stromů se teplem po zahřátí uvolňují aromatické molekuly a ty pak krásně a příjemně provoní naše okolí a působí na naše zdraví v éteru. Podobně je tomu i při samotné procházce v lese, vzduch je prosycen vůní lesa – tedy aromamolekulami, které se z jehličnanů uvolňují. 

Wellness centra sází právě na tuto relaxaci a nazývají ji Forest Bathing, je to vlastně procházka v lese, kde se z jehličnanů uvolňují vonné esence, slyšíme šum listnatých stromů a zpět ptáků, nebo bublající potok, zaměřujeme se napohled na velkou plochu zelených tónů stromů rostlin a keřů, vnímáme krásné scenérie, můžeme se dotýkat kůry stromů, rostlin. To vše nabízí a zprostředkuje hluboké uvolnění, pocit pohody a štěstí se začíná dostavovat automaticky. Podpoříme tím nejen fyzickou kondici, ale také harmonizujeme mysl a duši. Harmonizujeme se, vylaďujeme, uzdravujeme.

 

Forest Bathing
les má kouzlo, v každé roční době

V duchu principu „v jednoduchosti je krása a síla“ dalo by se říci, tak v tomto směru  se začíná ubírat nabídka wellness, spa a lázeňských center, ale také medical wellness provozů a destination a resort spa center. Zejména ve wellness oblasti je to směr, který se ukazuje být velmi účinný a nabízí tolik potřebnou pomoc na to, co v posledních letech všichni potřebujeme nejvíce, a to je zklidnění, zvolnění, hluboký nádech, klid a schopnost být sám se sebou, srovnat si mysl a dopřát si čas jen pro sebe.

V nabídkách služeb hotelů a wellness center se stále více cílí na uspokojení individuálních potřeb klientů a hledají se účinné terapie a balíčky procedur, které centra sestavují klientům na míru tak, aby klient z péče těžil skutečně maximum. K tomu je ale potřeba, aby si klient tuto wellness péči vychutnával zcela fyzicky uvolněný a s klidnou myslí. 

Běžná  nabídka složená z masáží, péče o tělo a pleť, kondiční nabídky zaměřené na modelaci a očistu těla doplňují ty procedury, ve kterých dochází k hlubokému uvolnění klienta tak, aby se co nejvíce mohl odpoutat od starostí všedních dnů, tlaků a intenzívního tempa a stresu.

Ve společnosti je cítit silné přetížení a to na úrovni těla, duše i mysli. Jednotlivé wellness, spa a beauty procedury začínají být samostatně méně účinné, pokud nedojde k totálnímu uvolnění tak, aby tělo, duše a mysl přijala plně veškeré možnosti procedur a došlo k jejich plnému přijetí s plným efektem.

Terapie Forest Bathing nebo také Fores Therapy, tedy relaxační pobyt v lese, je velmi účinným a jednoduchým způsobem jak zacílit prostřednictvím čisté a mocné přírody na celou naši kondici komplexně.

 

Forest bathing – Relaxace v lese
Předpověď světové wellness organizace Spa Finder Wellness

Forest Bathing je novým  trendem, který by se dle předpovědí světových wellness asociací měl velmi široce rozvíjet. Některé zprávy a předpovědi dokonce hovoří o boomu v oblasti „Forest Therapy“. Předpokládá se, že se  budou masivně doporučovat pobyty v přirozeném prostředí přírody, budou se budovat a rozvíjet trasy a programy pro činnost ve volné přírodě.

Tyto aktivity mají kromě úžasného komplexního – celkového přínosu pro naše tělo, duši i mysl také i dalekosáhlejší účinky. 

wellness-v-lese

Pozitivní přínos by tyto lesní terapie měly mít zejména v boji proti depresím a podobným onemocněním a také výchozí tam, kde z nějakého důvodu, zejména přetížení, již došlo k rozvoji některých psychických nebo fyzických problémů. 

Forest Bathing je tak nový pojem pro činnost, které se naše generace v minulosti věnovaly zcela běžně, ale my jsme postupně přírodu začali vypouštět a teď ji znovu objevujeme jako úžasný lék i terapii. Možná je to ten správný směr, který získá pozornost klientů a nabídne jim zamyšlení nad tím, jak se sami dát do pohody tím nejjednodušším způsobem. Najít si čas na svoji vlastní klidnou relaxaci v přírodě. 

Forest Bathing vyjadřuje zejména užívání si lesní atmosféry pro zlepšení své tělesné, duševní i mentální kondice. Procházky v tichu lesa pročistí mysl, zapojují se všechny naše smysly, které vybízíme k tomu, aby se plně otevřely a probudily. Pocit vnímání lesa nás celkově uvolňuje a naplňuje pozitivní energií. Doslova vykoupeme všechny naše smysly a tělesné buňky v atmosféře dokonalé pohody lesa.

Významná je podpora imunitního systému a to v rovině fyzické, mentální i duševní.

Workshopy a procedury spojené s pobytem ve volné přírodě jsou vyhledávanou službou hotelů a resortů. Forest bathing jde ještě dál, nabízí pokud možno jen samotný pobyt klienta v lese tak, aby nebyl rušen žádnou jinou aktivitou nebo lidmi ve skupině.

 

Aromaterpie z lesa,
borovice dej mi sílu více.

Na nový wellness trend Forest Bathing/Waldbaden, navazují i společnosti, které na trh nabízejí esenciální oleje.

Některé společnosti představují nabídku určitých olejů, které jsou destilované z jehličnanů v ucelené nebo cílené řadě nazvané například Wild Forest nebo právě Fores bathing/ Waldbaden. 

Takovou krásnou řadu představila na světovém veletrhu bio kosmetiky Vivaness 2019 společnost Privavera. 

Je tedy vidět, že tento směr se dále rozvíjí a přenáší do dalších sektorů wellness a spa trhu. Doufejme ale, že právě oleje, i když špičkové kvality, nenahradí skutečný pobyt v lese těm, kteří zvolí cestu krásné vůně jako dostačující lesní relaxaci.

esence-aroma-wellness

Spíše je to další možnost, jak si les přiblížit a užít si této vůně třeba během koupele nebo saunování nebo si esenciální lesní olej přidat do blahodárné masážní směsi. Pobyt v lese je ale nosný a nenahraditelný základ.

 

Při hledání dalších informací na netu můžeme použít výrazy:  forest bathing, forest therapy, shinrin-ryoho

 

 

 

Kam dál?

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody?  
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.