Follow me
0

Květinové vody, hydroláty, aromaterapie – aneb dělejte to jinak

Hydroláty – jemná péče magické přírody

kniha-aromaterapie-hanka-kh„Ocitla jsem se v zemích vůní a tajemných dálek, vlastně ani nevím přesně jak. Ovšem ty vůně mi prostě učarovaly. Nic podobného jsem nikdy předtím nezažila,“.. tak uvádí svoji knihu autorka, Hanka Yasminka Šimčíková, která objevovala kouzla aromaterapie při svém pobytu v severní Africe a tyto zkušenosti z oblasti využívání hydrolátů v kosmetice, wellness a spa shrnuje v krásné knize Květinové vody, hydroláty, aromaterapie – aneb, dělejte to jinak.hana yasminka khlaif aromaterapie knizka

„Lidé, kteří zde aromaterapii běžně používají v každodenním životě, znají rostliny, ze kterých lze vodu destilovat a naopak byliny, které k tomu vhodné nejdou.

Vědí vše o tom, co tyto kouzelné větové vody umí. Od nejstarších lidí se dodnes učím nejvíce, nikdo jejich moudrost a zkušenosti nezapisuje, ale jsou to staletími  prověřené nauky a já jsem se snažila přiblížit tento jedinečný svět aromaterapie a vůní v podobě květových vod právě v knize o hydrolátech“.

 

Posvátné hydroláty, cennější než esenciální oleje?

12-aroma-terapieTak to vlastně původně vše začalo. Lidé dříve prováděli destilaci pro získání léčivých aromatických vod a dnes mnohem více ceněné esenciální oleje byly považovány za druhotný produkt nebo odpad. Hydroláty se získávají při výrobě éterických olejů parovodní destilací, při které získáme dva produkty, olej a hydrolát.

Hydroláty – květinové vody mají snad dnes již v aromaterapii také své důležité místo, jsou označovány jako vody léčebné nebo terapeutické, jsou používány v rámci péče o pleť a pokožku, ale také v rámci léčby a prevence zdraví. Obsahují prakticky téměř stejné aromatické složky jako éterické oleje, ale v mnohem jemnější formě.

Haroma hydrodestilace-wellnesslifeydroláty, hydrosoly, květové vody či květinové vody ( všechny názvy jsou správné a znamenají totéž) jsou malým zázrakem v aromaterapii a stále důležitější v péči o tělo, duši a mysl.

Současně také jedinečné pro používání v denní péči o pleť, pokožku i vlasy  v rámci wellness, beauty a spa péče.

Hodí se pro každodenní péči kdykoliv potřebujeme účinné, vonné a terapeutické osvěžení. A nejen to.

 

hydrolat-kvetinova-voda-arohydrolat-aromate-terapie-wehydrolat-kosmetika-mimoza

 

Jak můžeme využívat hydroláty?

hydrolat-aromaterapie-wellnNapříklad v gastronomii, při péči o pleť a pokožku, jako podpůrný léčebný prostředek, při celostních koupelích, pro přípravu vykuřovadel a vonných dýmů, při přípravě léčivých vín a nápojů nebo vonných octů a čajů. Hydroláty se ale také dají využívat v péči o zahradu. Všechny tyto zajímavosti a mnohé další najdete v nové knize o hydrolátech, která vyšla na jaře roku 2017.

Kniha o hydrolátech nabízí ucelený pohled na to, jak se hydroláty získávají a co je pro kvalitní výrobu hydrolátů důležité.  Popisuje celý proces od výběru, sběru a zpracování rostlin až po tradiční i specifické využití hydrolátů. Kniha také nabízí řadu zajímavostí z historie i současnosti.

Zajímavostí je například i to, jaký vliv má při výrobě květinových vod samotná voda, nebo další okolnosti, které destilaci mohou provázet. Třeba zapojení muzikoterapie nebo litoterapie – využití polodrahokamů, a dalších spirituálních vlivů se může odrazit i v chemickém rozboru vody tím, že tyto vody, které jsou destilované s láskou a péčí mají vyšší hodnoty jednotlivých účinných složek.

Autorka popisuje i konkrétní využití jednotlivých kamenů při destilaci hydrolátů, nebo použití vážné hudby, která hraje při procesu destilace hydrolátů.  Kniha také napoví jak si destilací rostlin vyrobit hydroláty doma a rozhodně by neměla chybět v knihovně odborného aromaterapeuta stejně jako laika a nadšence či milovníka aromaterapie v domácí péči.

 

Malá ochutnávka květinových vod

aromaterapie-kniha-Hanka-KhV kosmetice jsou hydroláty ceněné pro úžasnou, jemnou, ale přitom velmi účinnou a blahodárnou péči o pleť.

Používají se nejen přímo na pokožku, jako osvěžení a péče, nebo při hand spa a foot spa, ale jsou výborné například i pro přípravu účinných pleťových masek.

Autorka v knize uvádí úžasné receptury a možnosti použití hydrolátů v kosmetice. Malou ochutnávkou z úžasných receptur, typů a možností jak hydroláty využít je například květinovo-bylinná pleťová maska:

ruze-aroma-bylinkySušené a nadrcené růžové květy smícháme se špetkou pudru z květu mimózy, přidáme květovou vodu růžovou a mimózovou a necháme chvíli odpočinout. Bylinky mají tendenci lehce nabobtnat.

Poté přidáme rostlinný olej, kapku éterického oleje z růže a kapku z éterického oleje cistu ladanifera. Když vše důkladně promícháme do podoby kašičky a naneseme na pleť získáme jedinečnou péči, po které pleť září a je vyživená, hydratovaná a dokonale osvěžená a již nevyžaduje další péči v podobě krému.

 

Hydroláty pro zdraví

aroma-hydrolaty-ve-wellnessHydroláty se také dají využít při alergiích, astma nebo chřipce a nachlazení. Účinné jsou při detoxikaci a pro zlepšení látkové výměny, mohou se také podílet na posilování jednotlivých orgánů.

Velmi účinné jsou hydroláty v oblasti spirituální aromaterapie, řeší efektivně různé emoční stavy, strachy, úzkosti, fobie a šoky. Celkově harmonizují naši energii.

Například mátová květinová voda je  jednou z nejoblíbenějších pro své široké možnosti využití. Působí zejména při potížích trávicího traktu a užívá se i vnitřně. Zastavuje zvracení a pomáhá při pocitu nauzey či při poruchách žlučníku.  Výborná je při péči o pleť, nejen pro osvěžení, ale  hlavně v péči o problematickou pokožku. mata-hydrolat-aroma-wellnes

Rozprašování mátové květinové vody pomáhá při šoku, nebo omdlévání, jako nosní kapky se osvědčuje při senné rýmy a ucpaného nosu. Ulevuje i astmatikům. při použití na pokožku a masírování je ideální při revmatismu. Také se jí doporučují natírat těžké a unavené nohy. Její krásná vůně nás uklidňuje, pomáhá při emočním vypětí a psychickém vyčerpání, čistí mysl a krásně osvěžuje, na těle i na duši.

Jaké vybrat hydroláty?

Na co se zaměřit a jak vybrat kvalitní hydroláty? Účinky hydrolátů jsou podobné účinkům éterických olejů, ale nejsou ve všem stejné. Jak které používat a jak působí, to najdeme v profilech květových vod. Seznámíme se s jednotlivými květinovými vodami, s jejich historií, způsobem výroby, složením a způsobu použití pro tělo duši i pro spirituální použití.

Určitě neváhejte objevovat další skvělé možnosti jak využít hydroláty. Tato krásná kniha je skvělým průvodcem jak na to, aby se hydroláty staly pomocníkem dobré nálady, krásy a zdraví.

kvetinova-voda-myrta-hydrolkvetinova-voda-myrta-wellnewellness-bylinky-koupele-sp

 

 

HANA-Khlaif-Simcikovao autorce: PhDr. Hanka Yasminka Khlaif/Šimčíková je uznávanou profesionální aromaterapeutkou, která se zabývá aromaterapií nejen po stránce teoretické, ale i praktické. Aromaterapii, fytoterapii a litoterapii se věnuje více než deset let. Aromaterapii studovala také v rámci odborných stáží v severní Africe, kde je jedinou a váženou členkou v Institutu pro zachování tradiční medicíny a to za střední a východní Evropu. Aktivně se zúčastňuje destilací éterických olejů přímo v zemích, kde se byliny pěstují. V současné době vede Českou holistickou aromaterapeutickou školu a je spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti. Účastní se také jako přednášející mnoha tuzemských i mezinárodních konferencí.

 

kontakt: www.yasminka.cz

 

Kam dál?

 Aura parfémy

Akce, pozvánky, školení, konference

 

 Aromaterapie ve wellness a SPA

ruze-aromaKvětinové vody ve wellness  – hydroláty jsou oblíbené
Intuitivní aromaterapie – Mikael Zayat – aromaterapie jinak
Vykuřovadla – přírodní parfémy pro prostory – jak vykuřovat?
Magická aromaterapie ve wellness, jak nás ovlivňuje? Co je to scent marketing?
Aromaterapie do sauny, vůně do sauny pro relaxaci a zdraví
Aroma koupele, vůně a voda, harmonie pro tělo, duši i mysl

 

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu

Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy
Bylinkové oleje – jak  připravit maceráty z bylin?

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uložit

Uložit

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.