Follow me
0

Výhody pro letní saunování – jste také meteosenzitivní?

Kdo se saunuje je odolný
a užívá si léta na plno.

Saunování je jedna z nejpříjemnějších a současně nenáročných aktivit, která nám dokonale zlepší zdraví i náladu. A to platí celoročně. Víme, že v zimně je saunování ideální k podpoře imunity, fyzické, duševní i psychické.

O letním saunování už tak moc nepřemýšlíme, ale to je škoda. Protože právě to, co platí v zimě, v létě platí úplně stejně. A letní saunování má ještě další rozměry, které v zimně prostě nejsou. Skvělé na letním saunování je to, že můžeme ze sauny jen tak vyběhnout ven a třeba se opalovat, propojovat vnitřní saunu a pobyt venku. To ohromě nakopne naši náladu a pohodu.

Využíváme dokonalé prodloužené relaxace v přírodě, užíváme saunové večery při grilování  a také aktivně bojujeme saunováním proti meteosenzitivitě. Díky tomu, že se máme lépe a lépe se cítíme, tak si také léto lépe užíváme.  A na to se přece celou zimu těšíme!

 

Meteosenzitivita

Je nás stále více, kdo vnímáme citlivě změnu počasí a právě pro tyto potíže se začal užívat termín meteosenzitivita. Ti, kteří vnímají, někdy opravdu výrazné změny počasí velmi citlivě, označují odborníci za meteosenzitivní.

Co je to meteosenzivitiva a jak se projevuje?

Je to citlivá a podrážděná reakce na změny počasí. Stále méně pružně reagujeme na změny počasí, více si je připouštíme, nepříjemně je prožíváme a špatně se s nimi vyrovnáváme.

Tato zvýšená vnímavost přichází v různých podobách v období, kdy se výrazněji, či prudce mění počasí. Setkáváme se nejčastěji s citlivou a podrážděnou reakcí, reakce se ale mohou zhoršovat a následovat mohou další různé problémy (deprese).

 

 

Chladná hlava a teplá sauna se vyplatí

SaunaHof

Nicméně kromě toho, že se touto problematikou odborníci velmi vážně zabývají, se nám také snaží sdělit, že náchylní jsme všichni, i ti jinak zdraví jedinci, někdo více, někdo méně, takže vlastně úplně všichni.

Tak to je na jednu stranu dobrá zpráva, nejen pro milovníky sauny. Další plus pro letní saunování.

Můžeme se více  terapeuticky saunovat a více odolávat počasí a jeho změnám, možná také budeme odolnější k tomu nechat se onálepkovat hodnocením citlivka na počasí a lépe budeme odolávat i těm marketingovým doporučením co máme v boji proti této citlivosti udělat či zakoupit.

 

Proč jsme najednou tak citliví,
až nás to nutí něco s tím udělat?

Otázkou také je, zda je to opravdu něco nového, zda reakce organismu na změny počasí nejsou prostě přirozené a měli bychom je tak vnímat. Tyto reakce organizmu na změny počasí vlastně vnímali již naši dědové a babičky a říkali, že cítí bolest v kloubech, že bude brzo pršet, nebo, že je bolí hlava a přijde bouřka.

Jenže, my jsme celkově mnohem více přetížení, žijeme v jiném tempu, k tomu přidáme špatnou vodu, stravu, stress, životní styl a pak to vše v jednom koktejlu teprve dělá ten správný efekt. A proto možná jsme tak meteosenzitivní, citliví na změny počasí, které naši předkové zvládali mnohem lépe.

Odborníci k tomu také například dodávají, že míra citlivosti souvisí s naší kondicí. Méně náchylní jsou lidé žijící na venkově, kteří jsou více venku, více v pohybu a tudíž i více vystaveni vlivům, změnám i celkově horšímu počasí. Jsou prostě více trénovaní a tudíž odolnější. Možná se také více saunují???

 

Letní saunování nás podpoří

Naštěstí ale máme saunu. Nová saunová centra a nové možnosti saunování. Takže čím více a pravidelněji blahodárně stresujeme organismus saunováním, tím lépe pak reagujeme na výkyvy teplot, změny klimatu, rychlé nástupy léta hned po zimě,  či delší deštivé období v letních měsících. I v létě dochází k prudkým změnám a výkyvům teplot.

Lépe také reagujeme na vedra a dusna a když nastanou, fungujeme mnohem lépe.  Tělo je  i na prudké střídání tepla, vlhka a chladu díky pravidelnému saunování zvyklé. Umí dobře reagovat, nepřichází neočekávané stavy totálně špatné nálady, únavy a vykolejení. Letní saunování se stává důležité pro naši celkovou kondici a skvělou pohodu během léta.

A co tedy odborníci vlastně řadí mezi projevy citlivosti vůči počasí? Každý to asi umíme pocítit sami na sobě, ale je to definováno takto: apatie, špatná nálada, bolesti hlavy, poruchy spánku, nesoustředění se, malátnost, skleslost až depresivnost, lehké deprese, neklid a podráždění, únava a nezájem, někdy pocity jakoby nastupující virózy..

Při pochybnostech a pokud bychom měli pocit, že příznaky jsou vážné, nebo špatně zvladatelné, měli bychom svůj stav konzultovat s lékaři, abychom projevy meteosenzitivity  nezaměňovali s příznaky skutečných nemocí.

A pokud deštivé období a smutná nálada přeci jen dorazí, letní saunování je ideální způsob, jak reagovat. Třeba i tak, že si ze saunování uděláme krásný zážitek. K letnímu saunování patří pohoda, klídek, relaxace venku, skvělé jídlo, ovocné a bylinné koktejly, pobyt venku v noci pod hvězdami.

Řada center nabízí skvělé saunové programy nabité tím nejlepším, co se dá při novodobém způsobu saunování zažít, a to opravdu často jsou krásné zážitky  plné vůní, hudby, tance..Určitě stojí za to, zúčastnit se saunového ceremoniálu, jsou to skvělé zážitky, které špatné náladě nedají šanci.

 

 

Vůně nás vždycky podpoří,
magie saunové aromaterapie

Skvělým pomocníkem jak se udržet fit a v dobré náladě je také aromaterapie, používání přírodní esenciálních olejů v sauně a rostlinných olejů v péči o pleť a pokožku.

Z aromaterapie působí dobře krásná svěžest jehličnanů, v teplých i deštivých dnech, když je trochu chladněji volíme například nasládlý cedr, přidáme santalové dřevo, amyris, růžové dřevo, zkusit můžeme heřmánek.

V horku bude dobrá máta, litsea cubeba (třeba s borovicí), citronový eukalypt, úžasná je levandule či lavandin, magická je šalvěj muškátová, s nádhernými svěžími, kořeněnými a zároveň nasládlými tóny.

Pro podporu soustředění je skvělá rozmarýna, v létě dobře ladí v kombinaci s petitgrainem. Péči můžeme doplnit například mojito peelingem, nebo peelingem s růží. Naopak hodně prohřívací, intenzívní vůně typu skořice, tymián, kasie, hřebíček, bychom měli šetřit na zimu.

I když, zrovna hřebíček dobře odpuzuje hmyz a klíšťata, třeba v kombinaci s vetiverem, levandulí a citronovou trávou, jako přírodní varianta k chemickým postřikům. Hodí se nakapat do rostlinného oleje a používat před výpravou do lesů. Můžeme tedy natírat třeba po saunování, když se jdeme projít do hlubokých lesů..

 

Čerstvá, šťavnatá letní sauna má své kouzlo..

Kdo miluje saunu, ten se má dobře. Užívejte krásné letní pohodové saunování.

 

Jiřina Kopřivová, foto archiv webu, saunové centrum SaunaHof

 

 

Kam dál?

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

 

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                        

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.