Follow me
0

Jak voní vánoční sauna? Vánoční aromaterapie do sauny.

Advent v sauně –  magická adventní atmosféra při saunování.
Kouzlo vánočních ingrediencí v sauně.

Nastává jedinečné období, které si všichni rádi užíváme. Pro nadšence saunování momenty, kdy saunování a saunové ceremoniály voní Vánocemi a pohodou. Tu správnou pohodu vytvoří teplo, vůně, koření a jehličí.

Pomocí esenciálních olejů  si vytvoříme dokonalou, harmonickou relaxaci a současně maximálně podpoříme náladu, zdraví a kondici. Tělesnou i duševní.

Některé esenciální oleje jsou pro toto období opravdu výjimečné, ale vybírat můžeme jednoduše podle toho, o co si naše tělo i duše řekne.

Můžeme být tradiční, originální nebo individuální, důležitá je pohoda a skvělý zážitek.

Skvělou zprávou pro všechny kdo používají aromaterapii v sauně je skutečnost, že esenciální oleje  jsou imunostimulanty, tedy podporují imunitu, mají terapeutické, blahodárné účinky na tělo, duši i mysl.

Tedy pokud používáme přírodní a ne syntetické vůně. Esenciální oleje na nás také působí na rovině spirituální, mluvíme o spirituální aromaterapii, a ta je v období adventu a Vánoc opravdu zajímavá..

 

Jedinečná atmosféra adventu a Vánoc při saunování.
Jak ji vytvořit?

Přeneste to, co máte rádi do sauny a pohody kolem saunování. 

O adventu a o Vánocích je to hlavně vůně cukroví, jehličí, citrusů a koření. Chutnají nám vanilkové rohlíčky, okořeněný svařák, v prostoru voní františek, girlandy a vánoční stromeček, v dálce se třpytí sníh a večer blikají světélka.

To vše tvoří tu kouzelnou, hřejivou atmosféru, kterou milujeme. Při saunování v rámci aromaterapie můžeme použít řadu esenciálních olejů. Vánoční esenciální oleje si v sauně můžeme „vychutnat“ jednotlivě a dopřát si třeba vanilku či hřebíček, a nebo si z olejů můžeme připravit svoji jedinečnou vánoční směs. 

Hotové vánoční směsi si také můžeme koupit již hotové, mají i krásné názvy, například Veselé vánoce, Vánoční hvězda, aj. Kromě vánočních vůní se hodí pro období adventu i celé zimy osvědčené SOS esenciální oleje, například levandule, která nás kdykoliv potřebujeme správně uvolní a naladí nebo eukalyptus, který nám pomůže se zhluboka nadechnout..

Adventní aroma v sauně

Vanilka – patří k Vánocům a bez ní to nejde! V aromaterapii patří pravý vanilkový esenciální olej sice k těm opravdu drahým esenciálním olejům, ale i pár kapek přírodní vanilky provoní saunu dokonalým vánočním, pohodovým aroma.

Co nabízí vanilka? Dokáže nás dobře naladit svou sladkou smyslnou vůní, cítíme se  uvolnění, v bezpečí a naplnění pohodou a blahem. Aztékové dříve připravovali nápoj z vanilky a kakaa, tento nápoj zajišťoval radost ze života.

Vanilka nabízí objetí, pohodu, je lékem na samotu a chmury. Pokud nemáme vanilku, můžeme ji do jisté míry nahradit benzoe styrax, což je také balzám na duši, raněnou či osamocenou. Uklidňuje a konejší v těžkých chvílích, mírní vztek a zlobu, krásně nás vyladí.

 

 

Skořice 

Skořice – další člen vánoční aroma rodiny, který o Vánocích nesmí chybět. Je velmi oblíbená v gastronomii i při vánočních dekoracích. Velmi oblíbená a používaná je v Čechách i při saunování, často ale dosti neopatrně. Pokud se skořice správně nenaředí, je dráždivá a při vyšších dávkách je toxická. V kosmetice a aromaterapii je esenciální olej ze skořice dosti dráždivý a v aromaterapii se s ním pracuje s nejvyšší opatrností a varováním: nikdy se nesmí používat vnitřně a nikdy se nepoužívá neředěná, protože může velmi podráždit a popálit pokožku. Esenciální olej skořice patří k „horkým“ olejů, které prohřívají, což je další důvod k opatrnosti, zejména při saunování.

Do peelingů by se raději neměla neuváženě a bez zkušeností používat. V aromaterapii se při masážích ředí na maximálně 0,5% ( do 10 ml nosného oleje se dává max 1-1,5 kapek a i tak se doporučuje nejdříve testovat na malém místě na kůži). Pokud si nejsme jisti, dáme si skořicový olej raději do aromalampy nebo difuséru.

Co nabízí skořice? Je protiinfekční, antibakteriální, antivirová, skvěle působí na naši imunitu, detoxikaci a očistu. Podporuje tvořivost a dobrou náladu, pomáhá nám najít svůj cíl, vypořádat se se strachy a stresem, posiluje duševní i fyzickou imunitu, zvyšuje a podporuje pocit radosti. Pomáhá najít vnitřní klid a mír.

 

 

V zimě jsou oblíbené hřejivé pryskyřice

Nejen kadidlo, myrha, benzoe, ale i další skladce kořenité vůně zahřejí, pro Vánoce je to rozhodně Myrha.

Myrha 

Myrha – spojení hořké a sladké vůně, jedna z nejvýznamnějších pryskyřic zmiňovaná již v Bibli,  s léčivými účinky na tělo i na duši. Velmi spirituální olej, který nás propojuje s námi samými a s našimi kořeny.

Myrha byla jedním z darů, které přinesli tři králové pro malého Ježíška. Léčí a regeneruje kůži a rány, podporuje imunitu a mentálně stimuluje.

 

Hřebíček

Hřebíček také nesmí chybět a také je to esenciální olej, který zahřívá a používáme ho při saunování opatrněji. O vánocích je jedinečný v kombinaci s pomerančem a nebo mandarinkou, tradiční kombinace, kterou všichni známe. Spojení horkého silného koření a šťavnatého osvěžujícího pomeranče je prostě dokonalá! Nakopne naši imunitu i náladu, skvěle nás prohřeje na těle a zahřeje i na duši.

Co nabízí hřebíček? je proti plísním, protizánětlivý, antiseptická, používá se jako dentální anestetikum, je silným antioxidantem. Má úchvatnou sladko-kořeněnou vůni, která podporuje naše energetická centra. Stimuluje fyzické tělo a podporuje emocionální odolnost. Pomáhá nám očistit spirituální tělo, je velmi silným čistícím prostředkem pro imunitu i emoce. Dobře se po něm usíná a spí.

Citrusy

Citrusy pro dokonalou pohodu a kondici, nesmí chybět po celou zimu! Citrusy rozhodně patří k prosinci z několika důvodů. Jsou maximálně „anti“, neboli „proti“ virům, bakteriím, infekcím a protizánětlivé. Podporující detoxikaci a správný tok lymfy, dobře působí na dobrou kondici pokožky.

Krásně voní v aromalampách, čistí vzduch, podporují nás při infekcích a těžkém dýchání, celkově podporují imunitu i náladu i koncentraci (v kombinaci s rozmarýnem) a zahání deprese (zejména bergamot).

Citrusy také již tradičně patří k Vánocům, v této době jsou nekvalitnější, když dozrávají. V aroamterapii si zimu, advent a Vánoce bez citrusů asi nedovedeme představit. Citrusy v mnoha podobách jsou jedinečné a nezastupitelné, pro své aroma je oblíbený sweet- sladký pomeranč, červený pomeranč, zajímavý je bergamot, používá se také svěží limetka, pro děti a jemné aroma nabízí mandarinka, tangarinka..

Zapojit také můžeme neroli – esenciální olej z květů pomerančů a nebo esenciální olej z listů  pomerančů – petitgrain, úžasný je z mandarinkových listů! I u citrusů ale musíme být opatrní, jsou totiž fototoxické, obsahují vysoké procento látek, díky kterým je naše kůže citlivá na sluneční záření a mohou na ní vznikat skvrny.

Pokud používáme esenciální oleje z citrusů na kůži, nechodíme na přímé slunce ani do solárka. Pro snížení rizika fototoxicity můžeme používat esenciální oleje, u který došlo k odebrání složky zodpovědné za fototoxicitu, jsou to esenciální oleje BEZ FUROKUMARINŮ.

Co nabízí citrusy? Vytváří v synergiích( směs 2 a více olejů, kdy účinky jednotlivých olejů se navzájem podporují) jedinečné voňavé a posilující kompozice, patří téměř do všech směsí na podporu nálady.

Jsou hlavní zbraní v období nachlazení a v době smutků ( zima, krátký den, vysoké výkony v době, kdy máme odpočívat, atd..), říká se tomu také období SAD ( sezonní afektivní porucha). S pomerančem v sauně zdoláme veškeré starosti..

 

Jehličnany

Jehličnany jsou úžasné po celé zimní období. Esenciální oleje z jehličnanů jsou vhodné k pročištění vzduchu, podporují dýchání, ulevují nám od bolesti hlavy a přetížení.

Borovice, dá nám síly více. Borovice posiluje naší vitalitu, pozitivitu a celkově harmonizuje, zejména místnosti, kde se hodně setkávají lidé, čistí atmosféru, podporuje mír, úžasné při rodinných sekáních.

Modřín – velmi využívaný i v Bachových esencích, přitom celkem málo používaný jako esenciální olej.  Krásná vůně modřínu vynikne samostatně i v kombinacích, je svěží a přitom plná. Uvolňuje nás, rozjasňuje, podporuje při nedostatku odvahy.

 

 

Jedle rozhodně patří k vánocům, balzámově teplá jedle, je úžasným společníkem do sauny, v podobě esenciálního oleje ji seženeme v mnoha variantách, například sibiřská nebo bílá a zajímavé jsou i jedlové šišky. Podporuje a posiluje naši odolnost, pomáhá nám nadechnout se a čelit výzvám.  Vzpřímená jedle se špičkou nahoře, takový postoj v nás podporuje, pomáhá nám přeprat naše strachy a špatně myšlenky.

Cedr, majestátní a bájný strom, velmi oblíbený pro své svěže sladké aroma, úžasné v kombinaci třeba s pomerančem, výborný, když se přidá do medové detoxikační masáže. Dokáže saunu nádherně a harmonicky provonět, má povzbuzující a posilující aroma. Uvolňuje nás, rozjasňuje náladu. Podporuje nás v těžkých chvílích, při nedostatku elánu, podporuje naši důvěru, pomáhá při stresu a přetížení.

Na cedr bychom určitě neměli zapomínat, je dokonalým společníkem, jehož obliba stále roste. Pár cedrových kapek si můžeme přidat do medového potírání do sauny pro dokonalou kondici pokožky i organismu. Cedr spolu s medem je úžasný pro sametově hedvábnou pokožku, je vhodný na celulitidu i otoky, uklidňuje, posiluje a je hojivý na rány, ekzémy, ideální pro mastnou pokožku i pro zábaly vlasů…

  

Čas klidu a pohody s kvalitními éterickými oleji.

Proč si vybrat čistě přírodní esenciální oleje a nebo BIO oleje?

Dopřejme si to nejlepší, co příroda nabízí, bez rizika negativních účinků, které nabízí umělé ( syntetické oleje a vonné olejíčky)

ESENCIÁLNÍ OLEJE

Přírodní esenciální oleje – destilované z přírodních zdrojů, květin, listů, kořenů, kůry a dalších částí rostlin. Jsou to koncentráty, téměř nikdy je nepoužíváme neředěné a neužíváme je vnitřně.
Syntetické oleje/ vonné oleje/ přírodně identické – vyrábí se z různých vonných syntetických molekul, které nahrazují přírodní složky. U těchto olejů však nehledejte žádné terapeutické účinky. Pouze voní a to, z čeho jsou vyráběné může poškozovat naše zdraví.
Přírodně identické vůně – je jen dalším označením pro syntetické vůně, ale nikdy nemohou být stejné, ani nevoní stejně. Přírodní esenciální olej obsahuje např. 500 různých vonných molekul. Mnoho z nich nebyla doposud identifikována, takže se ani nemohou vyrobit a dát  dohromady tak, aby to odpovídalo původní, přírodní vůni. Tyto vůně jsou podobné s těmi přírodními, voní stejně tak, jako ty přírodní, ale jsou to uměle vyrobené – syntetické látky, nikoliv přírodní látky.

 

 

♦ foto a text archiv webu

 

 

 

Kam dál?

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu

Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness

Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

 

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                        

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.