Follow me
0

Má vaše dítě dyslexii? A co se s tím dá dělat?

Dyslektické dítě ve škole. 

Když dítě ve škole „nestíhá“, často jsou jeho problémy označovány za dyslexii a nikdo nepochybuje o tom, že to je záležitost mozkových činností. Lékaři dovedou popsat a sledují mozek spíše z pohledu jeho nefunkčnosti, nemoci.  Méně už z pohledu jeho správné funkčnosti, neboli výkonnosti.

Ve škole nás hned od počátku sledovali, jak čteme, zda plynule a zda se souvisle vyjadřujeme. A podle toho nás hodnotili. Samozřejmě, že jsme to hned neuměli, a sklízeli jsme za to od autorit – učitelů a rodičů –  výtky.

Nakonec se nám smály i děti – pokud na tom byly lépe než my, ale dokonce i ty, které na tom byly hůře. Byla to od nich určitá forma sarkasmu – jsi na tom stejně – hloupý jako já.

Vše ale závisí od práce  levé a pravé mozkové hemisféry a jejich spolupráce. V levé sídlí centra řeči a logického myšlení, pracuje s detaily. Pravá mozková hemisféra zase vidí celek, má prostorovou představivost a souvisí s ní naše umělecká a tvůrčí činnost.

Každá hemisféra má svůj vlastní způsob vnímání vnější reality a vlastní způsob vědění. A aby to nebylo tak jednoduché – tak levou hemisférou posuzujeme, hodnotíme, analyzujeme a má i určitou část, která souvisí s naším strachem. A co udělá s námi strach? Uvízneme v levé hemisféře, přestaneme se na svět dívat holisticky, tedy pravou mozkovou hemisférou a tudíž  vidět i jiná řešení. V tomto stavu nám  zamrzne také intuice, která je vlastní pravé mozkové hemisféře.

Malé děti více používají pravou hemisféru. Nemají problém vyjádřit se kresbou. Vidí podobnosti mezi věcmi, rozumí metaforám. Stačí slovo – kočička, slunce – a nakreslí je. Jenomže ve škole se vše mění. Učení je založeno na slovním vyjadřování, důraz na ně  snadno  převálcuje řešení, která vznikají v jejich mozku. Stále více se přizpůsobují tomu, co se od nich očekává.

Jak často děti slyší od dospělých: toto nemůžeš takhle dělat, jediný správný postup je…

Pak nastává situace, že s nimi bojujeme. Stavíme se vůči nim jako autorita a omezujeme je v jejich vyjadřování. Něco jiného je dětem ukázat, že existují pravidla, která mohou používat samy pro sebe ale současně i to, že mohou být svojí vlastní autoritou.

Jak toho však docílit?

Jsou pedagogové, kteří si s tím dokáží poradit. Učit se abecedu je nuda. Ale nakreslit obrázek spojený s písmenem abecedy je zajímavější.  Malé děti se ještě zajímají o obrázky, to je funkce pravé mozkové hemisféry. Znám pedagoga, který hodinu českého jazyka začínal s kytarou v ruce a písničkou, která obsahovala vyjmenovaná slova (hudba je totiž zajímavá pro pravou mozkovou hemisféru).  Nebo učitelku, která děti učila psát písmenka také dolními končetinami na podlahu či kreslit kočku oběma rukama. K učení používala říkanky doprovázené pohybem (děti např. „trhaly jablíčka nebo rukama naznačovaly padající déšť),   používala maňásky. Vypadá to všechno spíše jako hra, ale ve skutečnosti je to úžasné propojení pohybu/těla s mozkem a propojování levé a pravé hemisféry..

Pří písemných pracích nebo testech hledáme odpovědi v levé  hemisféře. Jsme-li ve stresu, informace z pravé hemisféry se nám na mysl nedostanou. Někdy k uvolnění stresu stačí napít se a tělo se uvolní.

Dyslektičtí vlastně jsme ve chvíli, kdy se nám mozek „zadře“. Nevidíme nic z té škály možností, které máme k dispozici, protože uvízneme ve strachu. Dyslexie souvisí se špatným propojením hemisfér. Odehrává se to v takové malé částičce mozku zvané corpus collosum – kde se spojující hemisféry a kde vlastně se předávají  informace z levé části do pravé a opačně. Aby nám tato část fungovala, k tomu mnohdy stačí jednoduché fyzické cvičení. Zvané křížové programování, práce se symboly atd.

One Brain – kineziologie, je velmi dobře propracovaným systémem jak pracovat s dyslexií u dětí. Používá techniky k odblokování emocionálních příčin, které souvisejí se stresem a vhodnými jednoduchými fyzickými cvičeními pomáhá k propojení obou hemisfér.

Naučit se s tím pracovat mohou i rodiče.

Pokud máte zájem o jednodenní seminář pro rodiče a učitele na toto téma, prosím kontaktujte mne.

 

autor: PhDr. Magdalena Lautnerová
Více informací a kontakt na www.alternativni-leceni.cz

 

 Kam dál?

Kreslení pravou mozkovou hemisférou – rozvoj osobnosti

 

 

 

 

 

Kam dál?

Děti ve wellness – Děti a rodina

 

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.