Follow me
0

Léčivá sůl – domácí solné lázně pro podporu zdraví, krásy a vitality – sůl ve wellness a spa

Jak využít blahodárných účinků soli?

Sůl se  po staletí používala jako léčivý prostředek a dnes znovu objevujeme její léčivou sílu a přínos pro zdraví krásu a pohodu.Sůl se z kuchyně postupně dostává do naší koupelny v podobě koupelí, nálevů, solného peelingu a obkladů či zábalů. Solí lze zmírnit mnohé obtíže.

Sůl jako lék

Sůl se k léčení používá od nepaměti, sůl není škodlivá, naopak léčí.  Podvědomí, že sůl je škodlivá vyvolává fakt, že její příjem v některých částech světa je nadměrný v potravě, což s sebou přináší zdravotní problémy. Je ale také pro život nezbytná, zdravotní problémy provází stejně tak i její nedostatek. Podle hesla všeho s mírou nám sůl rozhodně škodit nemůže, naopak můžeme ji využívat pro naše dobro a blaho.

Solné recepty krásy a zdraví jsou dnes stejně aktuální jako byly za dob našich babiček. Léčení solí a solné terapie doporučoval již řecký lékař Dioskurides, zábaly se soli praktikoval Sebastian Kneipp, podle dochovaných zdrojů se léčilo solí již před mnoha staletí před naším letopočtem.

Solí se léčilo v Ebyptě, Řeckou i Římě. Bez soli se neobešlo  žádné lidové léčitelství. Za osvědčený způsob léčby považoval sůl i Hippokratés, básník Eurípidés o soli říká „Moře smývá z člověka všechno zlo“.  U moře se léčila tuberkoloza a plicní choroby.

Léčebné a kosmetické využívání soli je široké. Důkazem je například thalasssoteparie, blahodárné léčivé pobyty u moře, zejména u Mrtvého moře, vyhledávané jsou lázně se slanými termálními prameny, sůl se používá v homeopatii ( Natrum muriaticum –  mořská sůl pro jedince unavené, slabé, přecitlivělé, se sklonem k častému nachlazení.). Známé jsou léčivé Schüsslerovy tkáňové soli. Sůl je také součástí kosmetických přípravků a směsí pro péči o pokožku, oblíbené jsou řady přípravků s himalájskou solí nebo se solí z Mrtvého moře.

Solné lázně a solné koupele

Marinedda thalassocentrum Sardinie

Solné koupele jsou osvědčenou léčebnou kúrou a jsou součástí thalassoterapie a lázeňských léčebných pobytů po celém světě.  Oblíbené jsou pobyty u solných termálních pramenů, kam dojíždí mnoho lidí léčit své bolavé tělo, nebo kožní problémy, stejně tak i dýchací potíže.

Solné koupele v lázních nebo v mořské vodě působí při mnoha zdravotních potížích.  Zejména kožních( lupénka, akné, dermatitidy), při problémech pohybového aparátu, bolestí kloubů, při svalové únavě, bolestí páteře, při revmatických potížích.

Sůl působí blahodárně na dobrý stav kůže, podporuje přirozené obranné funkce kůže, látkovou výměnu,  zmírňuje svědění a působí  protizánětlivě.

Bad-Füssing- termální lázně

Solné koupele jsou účinné jako prevence zdraví a podpora obranyschopnosti, zejména na podzim a v zimně. Jsou účinné při nachlazení a pro celkovou detoxikaci organismu, který je pak odolnější, zdravější, a lépe odolává nejen zimním virózám, ale i psychickému vyčerpání a únavě. Sůl je jedním z nejlepších prostředků jak podpořit celkovou detoxikaci a očistu organismu. Solné koupele se využívají v rehabilitaci, pozitivně působí na ženský organizmus.

Sůl svým blahodárným a léčivým působení podporuje celý organizmus, jeho obranyschopnost, zvyšuje imunitu kůže i celkovou psychickou a fyzickou kondici. Sůl podporuje i nervový systém a rovnováhu.  Výborně podporuje imunitu zejména u dětí, které jsou náchylnější a snadno se nachladí nebo vyčerpají, trpí opakovanými dýchacími potížemi a virózami.

Domácí solné koupele

Pro podporu dobrého zdraví, imunity, nálady a kondice si můžeme solné kúry dopřát i doma. Preventivně, pro radost nebo v rámci domácího wellness. Řadu z nás také trápí různé zdravotní potíže, které se dají mírnit například solnou koupelí nebo zábalem.

Výborné účinky mají solné terapie zejména na kožní problémy, například na lupénku. Většina z nás si ale nemůže dovolit trávit každý rok několik týdnů například u Mrtvého moře, které je díky vysokému obsahu soli vyhlášenou oblastí pro léčbu mnoha onemocnění.

Pro pohodu, zdraví a kondici můžeme využívat solné koupele v pohodlí domova. Pokud s nimi začínáme, je lépe začít pozvolna, stačí 5-10 minut pobytu v slané vodě, maximální délka se doporučuje 20 minut.

Teplota by ideálně měla být 30 stupňů, čím vyšší teplota vody, tím větší účinek koupel má, ale může také znamenat větší zátěž pro organismus.

Preventivně se solná koupel doporučuje 1 x za týden, v náročném období zátěže pro imunitu, intenzivně pak působí 2 x týdně. Kůže by se neměla během koupele ani po ní nijak namáhat drhnutím, kartáčováním ani dřením ručníkem. Stačí lehce osušit. Po koupeli by měl následovat klidový režim, ideálně odpočinek či spánek.

Sůl pro krásnou pokožku

Sůl kůži nevysušuje, naopak sůl v kůži váže vodu. Může se sice zdát, že je kůže po pobytu ve slané vodě ( zejména v moři) vysušená, ale není tomu tak. Sůl se stará o rychlé odlupování odumřelých svrchních buněk, odumřelé zrohovatělé kožní kuňky se rychleji odlupují, to může tvořit dojem, že je kůže vysušená. Kůže která se zbaví této horní vrstvy potom zůstává krásně hladká a hebká, ve vnitřních vrstvách hydratovaná, právě díky tomu, že zde sůl drží vodu. Tím podporuje dobrou kondici kůže, což je vhodné zejména pro ty, kteří mají suchou kůži.

Pro někoho mohou být solné koupele příjemnější než olejové bylinné koupele.   Sůl má dezinfekční účinky, kůži čistí, hojí, detoxikuje i z hlubších vrstev, kožní projevy se mírní, kůže je méně svědivá a zánětlivá. Kůže při častějším opakování pobytu v solném roztoku zůstává dlouho v dobré kondici.

Kdo nemá možnost solných koupelí ve vaně, může využít alespoň solné koupele nohou pro podporu zdraví a imunity. Nohy se krásně prokrví a zahřejou. Slaná voda při koupeli nohou působí léčivě na kožní projevy, látkovou výměnu a detoxikuje.

 

Solné recepty

Sůl pro zdraví, krásu i kondici, psychickou i fyzickou

Saunahof- Bad-Füssing- peeling v sauně

– účinné jsou solné obklady, například ve formě teplých sáčků, či váčků, které se naplní solí a přikládají se několikrát denně na bolestivá místa, klouby, ucho,.. tlumí bolest i záněty

– nejjednodušší a také nejúčinější jsou solné koupele.

– solné koupele působí blahodárně na naši kůži, kterou čistí a také detoxikuje. Sůl váže vodu, tudíž udržuje pokožku hydratovanou, zdravou a hladkou, krásně ji prokrvují a podporují látkovou výměnu.

– podle lidové medicíny se sůl míchala také s octem, olivovým olejem nebo medem a obklady se přikládaly na různé štípance, rány a zejména kožní projevy, například i bradavice. Lžíce octa se smíchala se lžící solí, nebo s olivovým olejem v poměru 3:1 (sůl, olej), směs se používala na lehké popáleniny a bolavá místa

– velmi ozdravný a pro kůži jedinečný je solný peeling těla a solný peeling v sauně, připravit si můžeme i domácí solné peelingy pro tělo i peelingy do sauny, více→

– solný  peeling těla prováděný ve sprše nebo například v sauně má velký přínos nejen pro krásu a zdraví naší kůže ale pro organizmus celkově

– solné terapie jsou vhodné zejména na podzim pro podporu imunity v zimním období a také na jaře v rámci očistných a ozdravných jarních detoxikačních kúr

– solné zábaly můžeme aplikovat ve formě zábalů do obinadla nebo šátku, který namočíme do silného solného roztohu a důkladně vyždímaný přikládáme na postižená místa jako jsou otoky, opuchliny, bolavé klouby, špatně se hojící rány, poštípání od hmyzu, aj.

Kontraindikací jsou zejména akutní zdravotní projevy, srdeční onemocnění, cévní, záněty, horečnatá onemocnění, onemocnění krevního oběhu. Vždy když váháme zda je solná terapie vhodná či nikoliv, je lépe poradit se s lékařem.

 

Sůl v mnoha podobách

Můžeme vyzkoušet různé druhy solí, kuchyňskou sůl, mořskou sůl, bylinnou sůl, ajurvédskou sůl. Smícháním soli a éterických olejů či rostlinných olejů můžeme připravit zajímavé domácí léčebné koupele, podle účinků zvolených esencí či bylin.

ČERNÁ SŮL:

Méně známá ale zajámavá je černá sůl, nerafinovaná vulkanická sůl se těží v sopečných oblastech Indie a Pakistánu. Díky vysokému obsahu železa a dalších minerálů je ve skutečnosti růžovo- šedá, chemicky je to chlorid sodný se železem.

Pro své složení je vhodná  při chudokrevnosti, při nedostatku železa v těle, díky obsahu sirnatých minerálů má proti parazitní účinky, je vhodná při vysokém krevním tlaku, protože nezvyšuje obsah sodíku v krvi, působí proti bolestem břicha a střevním potížím (čistí střeva, při plynatosti a  nadýmání).  Podporuje tvorbu krve a žluči. Působí detoxikačně, regeneruje všechny tkáně. Je vhodná též na kloktání při zánětech nosohltanu, bolestech v krku a alergií dýchacích cest.

 

Haloterapie – vdechování solných mikročástic, byla známa již ve starověkém Řecku. Od řeckého slova halos (sůl) vznikl i její samotný název. Je to originální přírodní metoda – léčba solí, která zaznamenala největší rozkvět v 70. letech 20. století.

Nejčastěji se s haloterapií, tedy umístěním a použitím soli ve wellness interiérech a při procedurách, setkáme v solné jeskyni nebo v saunách, využít můžeme solné koupele a zábaly.

 

 

 Zdroj: archiv, Vladimír Mazal, foto archiv webu  a archiv lázní

Kam dál?

Thalassoterapie a thalasso procedury
Thalassocentrum – ráj pohody
Mořská kosmetika
Peelingové saunové rituály– solné peelingy
Solné dekorace v interiéru, krásné a léčivé

 

 

 

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Domácí wellness – inspirace

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Peelingové saunové rituály – domácí sauna
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

 

                                                  Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.