Follow me
0

WELLNESS a SPA slovníček

Výrazy používané ve wellness a spa.

 Kde znovu načerpat potřebnou energii, najít pohodu, relaxaci a odpočinek?

  wellness interiéry wellness a spa spa kosmetika wellness provoz  wellness interiéry wellness a spa spa kosmetika wellness provoz umělý kámen

 

 

WELLNESS

význam slova wellness: Být zdravý, vypadat dobře, cítit se skvěle a jednat pohodově, to je cílem wellness – dobrý život. A co znamená wellness? Pro každého něco jiného, protože každý potřebujeme a nebo děláme rádi něco jiného za tím účelem být zdravý, vypadat dobře a cítit se skvěle. Aktivní i pasívní činnosti, které přispívají našemu zdraví, kráse, mládí, kondici a dobré náladě jsou považovány za „naše“ wellness aktivity. Ty často vyhledáváme ve wellness centrech, v rámci domácího wellness, nebo ve svém volném čase na sportovištích, v sauně, v přírodě…

 

 

 

SPA -

SPA – z aj. „lázně“
SPA – lázeňské město v Belgii
SPA – Sanus Per Aqua, nebo–li zdraví vodou

význam slova SPA a SPA provoz  –  jde o procedury a kúry přímo spojené s vodou. Jakákoliv procedura spojená s vodou je vlastně SPA procedura. Nejčastější podobou jsou koupele, minerální koupele, perličkové, uvolňující olejové, koupele s květinami a tichou hudbou, aroma koupele, ale také sprchy, vichy sprcha. Nabízí se různé formy terapií, při kterých se využívá voda, zaměřené na léčení, relaxaci, odpočinek, zlepšení kondice organizmu či pokožky.  Při spa – terapii se používají různé produkty s cíleným zaměřením na zdraví, krásu, mládí a pohodu. Například esenciální oleje, bylinky, jíly, různé přísady, obklady, moře a mořské produkty. Dobrý pocit, uvolnění, důkladné ošetření těla a obličeje jsou hlavní zbraně SPA.

♦ Podle zaměření a procedur můžeme najít různé spa provozy, nejčastěji jsou to lázně  termální (ThermalSPA), nebo mořské (thalassoSPA).
♦ SPA provozy se také rozdělují podle místa provozu, day spa, resort spa, destination spa.
♦ V rámci wellness provozu můžeme najít různé spa procedury, například hand spa, hair spa, foot spa, aj.

                                             HAND SPA   -

význam slova Hand spa: Hand spa jsou procedury spojené s péčí o ruce, při procedurách se využívá voda, koupele, zábaly, namáčení… Například i mokrá manikúra, jejíž součástí je máčení rukou ve vodě se nazývá HAND SPA.  Procedura by ale měla mít nějaký efekt, například léčit či zlepšit stav a kondici kůže rukou. Často jsou nabízené balíčky péče o ruce, které zahrnují masáž, peeling, koupel, zábal, závěrečné ošetření kůže, manikúru… Pro koupele, zábaly, obklady a péči se používají esenciální a vonné oleje, bylinky, zábaly do bahna a jílu, solné peelingy, výživné masky, atd., více→

HAIR SPA -

význam slova hair spa: Hair spa je procedura, při které se ošetřují vlasy a vlasová pokožka. Důraz je kladen na zlepšení kondice a stavu vlasů a vlasové pokožky a také je důležitý relaxační zážitek klienta během procedury. Hair spa balíčky péče zahrnují zejména konzultaci kvality vlasů s odborníkem, návrh péče, masáže  vlasové pokožky, aplikace účinných výživných kosmetických produktů a  také zábaly vlasů. Následuje mytí vlasů, případně závěrečná úprava. Při ošetření se používají intenzivní séra, účinné masky plné aktivních látek, výživné oleje, bylinky a koření. více →

HOME SPA -

význam slova home spa: Home spa, neboli domácí lázně, znamená relaxace a odpočinek v domácím prostředí. Wellness má mnoho podob, relaxovat v domácím prostředí je velmi pohodlné. Odpadá cestování do a z veřejného wellness centra. „Návštěvní hodiny“ si každý člen rodiny může upravit podle svého.  Domácí wellness centrum / home spa, se stále častěji stává součástí našich domovů. Jako součást koupelny, samostatná místnost, kompletní domácí wellness centrum nebo jako část zahrady či terasy.

 

DAY SPA

Význam slova day spa:  Day spa (jednodenní lázně) je provoz , kde se rychle vyřeší akutní problém či potřeba péče o tělo, duši či mysl. Ideální způsob, jak dopřát naší unavené mysli a zmoženému tělu regeneraci a úlevu, je navštívit Day Spa (denní lázně /městské lázně / denní provoz wellness/ beauty/ SPA).  Day spa je provoz, který nabízí jednotlivé procedury nebo kombinované balíčky, například kompletní procedury na jednu hodinu nebo tři hodiny anebo na půl dne (masáže, kosmetika, zábaly, koupele, sauny, aj).  Nabídka služeb vychází z konkrétního konceptu DAY SPA.  Vždy jde o „ambulantní“ péči, provoz neposkytuje ubytování. Day spa v hojné míře využívají především zaměstnaní a vytížení lidé ve městech, kteří se zde zotavují ze stresu všedního dne. Název Day spa se používá především v Americe nebo v Kanadě. U nás je day spa vlastně kosmetický salon, wellness či beauty provoz. Provoz, který nabízí krátké jednodenní služby.

 

RESORT SPA – zajímavé místo

význam slova resort spa: Resort spa je místo, které poskytuje SPA a wellness služby spolu s ubytováním na nějakém zajímavé místě. Je to například hotel u moře, na horách, na ostrově, v golfové destinaci, prostě na nějakém zajímavém místě, kam cestujeme a kde jsme ubytovaní.  Hlavním důvodem příjezdu na místo není užívání wellness a spa.  Při příležitosti pobytu na horách či dovolené u moře si klient dopřeje služeb hotelového spa, dokoupí si služby, navštíví spa či wellness centrum. Hlavní nabídka je ubytování, gastronomie, zážitky v místě a okolí, důležitou součástí je wellness či spa provoz.

 

DESTINATION SPA – zaměřeno na nabídku

význam slova destination spa: Destination spa je místo, kam klient jezdí na delší dobu se záměrem nejen si odpočinout,  ale i se záměrem zlepšit svůj zdravotní stav – léčit se. Pobyt bývá někde pod lékařským dohledem.  Klient využívá maximálně nabízených wellness služeb a programů (zlepšení životního stylu, prevence nemocí, rehabilitace). Jsou to například termální lázně, místo spojené s golfem, jde hlavně o nabídku. Klienti cestují do destination spa především kvůli využití wellness a spa služeb a vybírají si takové místo, které nabízí služby, jež preferují nebo místo, které je pro ně lákavé i z hlediska využití volného času v okolí.

 

MEDI SPA /MED SPA / MEDICAL WELLNESS

definice slova medical wellness: Medical wellness je provoz  – místo, které klientům nabízí speciální služby a pobyt pod dohledem lékaře. Pobyty začínají vstupním odborným vyšetřením a konzultací s lékařem. Ten klientovi doporučí konkrétní kúry, jejich počet, stravu, pití bylinných čajů a podobně. V hotelech jako je Mandarin Oriental v Hong–kongu nebo na Maledivách jsou v nabídce například programy doprovázené jógou, čínskou medicínou, různými terapiemi a cvičením jako je thai–chi. V USA jsou hojně rozšířené také místa, zejména kliniky, které nabízí také služby zaměřené na estetickou medicínu a plastickou chirurgii.  Medical wellness se dnes považuje za obor, který spojuje wellness a medicínu.

 

THALASSOCENTRUM

Thalassoterapie – léčba u moře

definice slova thalassocentrum: Používání mořské vody, mořských řas, mořského bahna a mořského klimatu působí blahodárně na celý organizmus. Thalassocentrum jsou vlastně lázně u moře s nabídkou služeb terapií, jejichž podstata je využívání moře a jo zdrojů. Pravé thalassocentrum poskytuje thalasoterapii, nikoliv jen thalasso služby. Rozdíl je v tom, že kompletní thalassoterapie má velmi přísná pravidla, lze ji praktikovat pouze v těsné blízkosti moře, tam kde je lehce dostupná mořská voda a mořský vzduch. Thalasoterapie spočívá v uváženém a dobře kombinovaném využití blahodárných účinků mořských produktů. Kombinace mikroorganizmů, solí, minerálů a ostatních prvků přítomných v mořské vodě a ovzduší bohatého na jód, také  chaluhy a mořské bahno mají blahodárný vliv při léčebných trapiích i procedurách zaměřených na zdraví, krásu a mládí  (anti-aging). Těchto pozitivních účinků se používá k prevenci i léčbě, která je komplexní a efektivní pouze u moře. Mořská voda se čerpá několik kilometrů od pobřeží a přivádí se přímo do střediska, kde se zahřívá na teplotu 30– 35 ºC. Centra thalassoterapie jsou velice rozšířená především ve Francii, na Sardinii nebo v Turecku, ale najdeme je po celém světě.

 

THALASSO péče a procedury

význam slova Thalasso procedury: Thalasso  procedury a programy – léčba a ošetření, při kterých se používají produkty z moře. Jsou to procedury, které může klient podstoupit kdekoliv aniž by musel jezdit do thalassocentra. Aplikují se třeba ve městě, v rámci wellness, beauty a spa center. Jsou to programy péče o tělo, které různými způsoby využívají mořské produkty, bahno, mořské řasy, sůl, vodu a zařazují se do wellness programů wellness center.  Zejména jde o ošetření kosmetikou s přídavkem některého produktu z moře, především řas. Thalasso péče spočívá v uváženém a dobře kombinovaném využití blahodárných účinků mořských  produktů, zaměřeném na harmonizaci tělesné a duševní rovnováhy.

 

FYTOTERAPIE

význam slova fytoterapie:  Spojení pochází z řeckých slov fyton–rostlina a therapeuein–pečovat, léčit. Dříve se označovala jako bylinářství. Fytoterapie je obor, který využívá přírody –  léčivé sily rostlin v kosmetice, při procedurách, léčení a ošetření těla. Fytoterapie bývá označována jako druh alternativní medicíny. Osoba praktikující fytoterapii se označuje jako fytoterapeut.

 

 

GEMMOTERAPIE

význam slova gemmoterapie:  Gemmoterapie je léčba založená na přírodních látkách obsažených v pupenech stromů a keřů nebo i v  semínkách. V nich je uschovaná všechna síla budoucích listů a květů, kořene nebo plodů. Jde o různé hormony, enzymy, minerály, stopové prvky, vitaminy a další prospěšné látky. Z nich se vyrábějí různé tinktury, které léčí, regenerují nebo posilují organizmus.

 

 

AROMATERAPIE

význam slova aromaterapie: Aromaterapii lze definovat jako cílené používání esenciálních olejů k udržení, podpoře a zlepšení fyzické, emocionální a duševní pohody. Olej se získává několika metodami, nejznámější  je parní destilace a lisování za studena. Esenciální oleje jsou velice aromatické a jejich vůně je důležitou složkou přírodních léčivých vlastností. Využití aromaterapie napříč wellness, beauty a spa je velmi široké.

 

 

 KOLORTERAPIE

význam slova kolorterapie: Kolorterapie nebo také chromoterapie, je procedura, při které se využívá terapeutického působení barevných světel. Každá barva na nás nějak působí. Některé barvy mají zklidňující účinek, jiné povzbuzují. Světlo působí na naši psychiku, pomáhá lidskému tělu při regulaci mnoha důležitých biologických procesů. Kolorterapie se nejčastěji instaluje do solných jeskyní, do van, whirlpoolů  a do saun, například jako „hvězdné nebe“ do stropu sauny. Fotogalerie→

 

 

HALOTERAPIE

význam slova haloterapie: Haloterapie – vdechování solných mikročástic, byla známa již ve starověkém Řecku. Od řeckého slova halos (sůl) vznikl i její samotný název. Je to originální přírodní metoda – léčba solí, která zaznamenala největší rozkvět v 70. letech 20. století. Nejčastěji se s haloterapií, tedy umístěním soli do wellness interiérů, setkáme v solné jeskyni nebo v saunách.

 

 

KRYOSAUNA a  KRYOTERAPIE

význam slova kryoterapie: Kryoterapie – léčba mrazem je poměrně nová metoda, při níž se lidské tělo vystavuje po určitou dobu extrémně nízkým teplotám. Mrazivý pobyt má řadu příznivých účinků na lidský organizmus a pomáhá ulevit při různých zdravotních potížích. Tato mrazivá terapie se osvědčuje zejména při bolestech zad, celulitidě nebo při lupénce, kdy léčba vykazuje velmi dobré výsledky.  Kryoterapie (cryoterapie / cryotherapy) má však dobrý vliv nejen na naši fyzickou kondici, ale i na celkovou pohodu. Příznivě ovlivňuje psychiku tím, že při proceduře výrazně klesá hladina úzkosti a dráždivosti, zlepšují se rozhodovací procesy, pohybová a vizuální koordinace, lepší je i přesnost práce a emocionální kontrola, orientace v prostoru i přesnost myšlení. Při kryoterapii člověk pobývá v kryosauně, v uzavřeném mrazivém prostoru, po dobu tří minut a podstupuje teploty blížící se až k -170°C. Vše by mělo probíhat pod dohledem zkušeného odborníka.

Důvod, proč nám hluboký mráz kryoterapie neublíží, vyplývá ze skutečnosti, že kryosauna uvnitř obsahuje pouze upravený suchý vzduch, technicky absolutně zbavený vlhkosti. Nedochází tedy vůbec ke snížení vnitřní teploty těla, prudce a výlučně se však ochladí jeho povrch, což vede k obrovskému perifernímu překrvení těla, dosahující čtyřnásobných hodnot oproti stavu před začátkem. Tento efekt pak přetrvává ještě několik hodin. Dochází při něm zejména k výraznému zlepšení metabolismu tkání. Rychleji se vyplavují z těla škodlivé látky a dosahuje se výrazného urychlení hojení zranění a zánětů. Při kryoterapii se také zvyšuje hladina hormonů tlumících zánětlivé reakce, svaly zatuhlé nadměrnou aktivitou se uvolňují a na mnoho hodin mizí i dlouhodobé bolesti zad a  pohybového ústrojí. Pro dlouhodobý efekt léčby a zdravotního stavu se doporučuje kúra deseti až dvaceti vstupů do kryosauny.

 

S P E L E O T E R A P I E

význam slova speleoterapie: Speleoterapie je soubor léčebných metod, jejichž základem je využívání mikroklimatu podzemního prostředí. Tím zpravidla bývají krasové jeskyně, případně jiné podzemní prostory, kde se dá vypracovat léčebná metodologie. Speleoterapie je alternativní léčebná metoda pro pacienty s nejrůznějšími typy onemocnění. Často se jedná o onemocnění a vady dýchací soustavy a využívání jeskynního klimatu k léčení těchto problémů. Speleoterapeutické sanatorium například funguje ve Slezsku v městě Zlaté Hory, kde se léčí děti s dýchacími problémy. Jeskyně působí blahodárně na lidský organismus, pobyt v ozdravovnách se speleoterapií často doporučují alergologové, atmatologové a imunologové,

 

 

WELLNESS BREAK

Krátká procedura během dne pro osvěžení, která je zpravidla netrvá déle než hodinku či dvě,  během pracovní doby, místo oběda, cestou domů z práce. Například masáž šíje, reflexní masáž plosky nohou, parafínový prohřívací zábal rukou, aj.

 

 

 

Kam dál?
rubriky:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Krása a zdraví
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení

 

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny,

 

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,