Česko bojuje proti dětské obezitě, dětí s nadváhou přibývá
Den boje proti dětské obezitě – 25. května.
Česko se hýbe ve školách plných zdraví.
Dlouhodobé výzkumy ukazují, že dětí trpících nadváhou a obezitou stále přibývá. Podle studií iniciovaných Světovou zdravotnickou organizací trpí ve věku 6,5 – 7,5 let nadváhou a obezitou v průměru 15 % chlapců a 11 % dívek. Zatímco v roce 1951 u nás trpělo obezitou v průměru 1,8 % sedmiletých chlapců a 1,6 % dívek, současný trend ukazuje, že obezita v tomto věku nyní zasahuje přibližně 7 % dětské populace. Obdobný je i trend zvyšující se nadváhy hodnocených dětí.
Česko dlouhodobě bojuje s dětskou obezitou. Za posledních padesát let přibylo čtyřnásobně dětí trpících tímto onemocněním. Přesto se v posledních letech objevují pozitivní změny ve školních stravovacích zařízeních. Díky projektu Česko se hýbe ve Školách plných zdraví zařadilo pravidelně zeleninu do svého jídelníčku nad 400 000 dětí a přes 2 500 dětí se v rámci své školní docházky začalo pravidelně hýbat.
„Současný stav se snažíme změnit, a proto apelujeme na jídelny mateřských a základních škol, aby zvýšily kvantitu i kvalitu konzumace zeleniny u jejich strávníků. Jsme potěšeni, že se nám podařilo do projektu Škola plná zdraví za necelé tři roky zapojit 1060 školních jídelen, kterým není lhostejné zdraví jejich žáků,“ říká organizátorka projektu Mgr. Eva Šťovíčková.
Na neblahý vývoj poukazuje také iniciativa Společnost pro výživu, která nad projektem převzala odbornou záštitu. „Podíleli jsme se na tvorbě spotřebních košů, podle kterých se řídí výživa dětí ve školních jídelnách. Uvedený systém výživy vychází z odborných studií nutričních potřeb dětí. Snažíme se nastolit systém, který by měl zvrátit současný trend a byl účinným nástrojem prevence dětské obezity, uvádí uznávaný odborník MUDr. Petr Tláskal, CSc, předseda Společnosti pro výživu a ústavní dietolog z Fakultní nemocnice Motol.
V roce 2011 byl u nás v důsledku stoupajícího množství dětí trpících nadváhou vyhlášen Den boje proti dětské obezitě, který připadá na 25. května. V rámci tohoto data je veřejnost každoročně seznamována s programy, které se zabývají otázkou edukace, pohybových aktivit a výživy v prostředí škol. Jednou z takových aktivit, které se dle slov ředitelů a vedení škol daří i díky oblibě dětí samotných implementovat mezi žáky, je program Česko se hýbe ve Školách plných zdraví. Ten se zasazuje o pravidelný pohyb dětí na základních školách.
Odborníci se shodují, že nasnadě dětské obezity jsou kromě nedostatku pohybu často i nevhodné stravovací návyky, které si děti přinášejí ze svého domácího prostředí. I kdyby byla skladba jídelníčku a pohybu dětí v rámci školní výchovy ideální, proti dětské obezitě budeme těžko bojovat, pokud nedojde k fixaci lepších návyků pro další generace. Podle psychologů bývá změna životního stylu (skladba jídelníčku, fyzická aktivita) celé rodinyčasto složitější, než si uvědomujeme. Významná je proto i úloha školy.
„Změnit jídelníček sebe i celé rodiny často není tak jednoduché jak se zdá. Narážíme totiž na zakořeněnou neochotu experimentovat. Člověk od své podstaty nerad riskuje to, co je spojeno s jeho základními pocity jistoty. Jakákoli změna v jídelníčku přinášející možnost ztráty jistoty, že se budu cítit nasycen, člověka prostě přirozeně zneklidní. U dětí je potom tento stav možno pozorovat například v podobě rozladěné nálady, ztrátě zájmu o cokoli jiného než je jídlo, pasivitou, zvýšenou únavou, plačtivostí nebo i vztekem,“ prozrazuje psycholožka PhDr. Marta Boučková.
DEN PROTI DĚTSKÉ OBEZITĚ – 25.5. :
• Je zaměřen na dětskou populaci
• Byl poprvé vyhlášen na konferenci školního stravování v Pardubicích dne 25.5.2011, snahou je podpořit prevenci, zavádění zdravého životního stylu do praktického života naší mladé generace a zejména snaha o ovlivnění stravy, kterou děti dostávají v mateřských a základních školách
• Je vnímán jako soubor opatření k prevenci rozvoje dětské obezity a tím i dalších nemocí, které ohrožují život člověka do dospělosti, zhoršují jeho výkonnost a jsou tím i pro stát ekonomicky zatěžující
• Je výzvou pro rodiny, školy, instituce, státní i nestátní organizace a další subjekty k pozitivnímu ovlivňování životního stylu dětí, budoucí generace naší společnosti
V názvu projektu Česko se hýbe ve školách plných zdraví se skrývají dvě velmi prospěšné iniciativy. První – Škola plná zdraví, druhá – Česko se hýbe. Cílem projektu je podporovat pohybové aktivity v rámci školní docházky a upozorňovat na zvyšující se trend konzumní společnosti včetně nedostatku pohybu a nárůstu civilizačních chorob a obezity u dětí.
Informace o projektu:
Škola plná zdraví: www.skolaplnazdravi.cz – 3 roky probíhající projekt na podporu zdravé životosprávy dětí v základních školách, záštita a odborná garance Společností pro výživu v čele s předsedou MUDr. Tláskalem, edukace formou zábavného a soutěžního projektu, do kterého se zapojilo během 3 let 1060 škol, 400 tisíc dětí, spotřeba zeleniny v registrovaných školních zařízeních vzrostl meziročně o 23%. 70% jídelen v ČR a téměř 100% v SR zařazuje zeleninová jídla na jídelníček alespoň 1x týdně. 86% jídelen v ČR potvrzuje pozitivní vliv projektu na nárůst zvýšení konzumace zeleniny o 10-15%. Spotřeba zeleniny na hlavu dítěte vzrostla během 3 let projektu o 2 % a dosahuje 1,5 kg na žáka. V roce 2013 se projekt rozšířil o pohybové aktivity v rámci iniciativy Česko se hýbe.
Česko se hýbe ve Školách plných zdraví: www.ceskosehybe.cz – připojením pohybových aktivit k výše realizovanému projektu iniciativou Česko se hýbe. Tím se projekt zaměřený na zdravou výživu dětí rozšířil o vhodné pohybové aktivity pod odbornou garancí Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF.cz – Česko se hýbe.
Česko se hýbe má za sebou již mnoho akcí, na kterých lidem nabízí dostupné sportovní aktivity. Každým rokem organizuje Den otevřených dveří ve fitness center. Lidé si tak mohou zdarma vyzkoušet po celý den jakékoli fitness centrum, které je zařazeno v projektu. Nyní se projekt Česko se hýbe zaměřuje hlavně na děti. Průzkumy Společnosti pro výživu ukazují, že nadváhou trpí 15% dětí ve věku 7-10 let a 12-13% dětí ve věku 10-14let. Se zvyšujícím se věkem dětí přechází stále vyšší procento k obezitě dospělých. Nadváha a obezita v naší republice postihuje již více jak 50% dospělých.
další články:
Psychologové se shodují: Změnit jídelníček nás i našich dětí může být těžší, než se zdá
rubrika: výživa