Follow me
0

Vitamín B5 – pro pleť i pohodu

Vitamín krásy a zdraví.
Úspěšně nejen proti akné.

 

Vitamín B5 (kyselina pantotenová) je jeden z důležitých vitamínů skupiny B, rozpustných ve vodě. Aktivní forma kyseliny pantotenové – koenzym A se podílí na veškerých procesech látkové výměny v našem těle.

Nezbytný je při metabolismu sacharidů a lipidů, při produkci glukokortikoidů, pohlavních hormonů a také při vedení nervových signálů.

Pro zdraví kůže, vlasů a sliznic je vitamín B5 tak důležitý, že je často označován jako vitamín krásy. Vitamín B5 také redukuje tvorbu androgenů (hormonů nadledvin), které hrají důležitou roli při vzniku akné – jejich zvýšená tvorba zodpovídá za nadměrnou produkci mazu.

Dále zlepšuje stav organismu při chronickém únavovém syndromu, migréně, zažívacích obtížích a některých případech alergie.

 

Účinky vitamínu B5

Příznivě působí při kožních problémech a při léčbě akné
Snižuje nadměrnou produkci kožního mazu
Příznivě ovlivňuje kvalitu nehtů
Napomáhá růstu, pigmentaci a regeneraci vlasů, zahušťuje vlasy
Brání předčasnému vypadávání vlasů a jejich šedivění
Stimuluje obnovu kožních buněk, podporuje hojení ran, jizev a popálenin
Zabraňuje zánětům a podráždění kůže, předchází tvorbě vrásek
Podporuje tvorbu protilátek a stimuluje imunitní systém
Pomáhá při léčbě bakteriálních infekcí, posiluje funkci jater
Udržuje vyrovnanou hladinu krevního cukru
Má protistresové účinky a to působením na nadledvinky, působí proti depresím a úzkostem
Používá se ke snížení cholesterolu a preventivně proti ateroskleróze
Působí proti zánětům sliznice dýchacích cest, zánětu tlustého střeva

Předávkování vitamínem B5

Stejně jako ostatní vitamíny skupiny B je i vitamín B5 (kyselina pantotenová) zcela rozpustný ve vodě a jeho nadbytečné množství je z organismu odváděno močí pryč bez dalšího ukládání. I vyšší dávky nejsou toxické a předávkování je takřka vyloučeno.

 

Přirozené zdroje vitamínu B5

Vitamín B5 je obsažen v mnoha potravinách, ale jeho účinnost se ztrácí vařením, konzervací nebo působením světla. Ničí ho konzervační postupy a průmyslové zpracování jídel, dále kofein, alkohol, léky obsahující síru, antikoncepční přípravky, léky na spaní. Zdroje: otruby, vejce – žloutek, droždí, včelí mateří kašička, syrové pšeničné klíčky, maso zejména vnitřnosti (játra, ledvinky), slupky z obilí, fazole, avokádo, brokolice, melasa, ořechy, sezamová a slunečnicová semena, sója, hrách, langusty, tresčí jikry.

 

Signály jeho nedostatku

Vyčerpanost, bolest hlavy a kloubů, předčasné šedivění, potíže zraku, tuhost v rukách a nohách, vypadávání vlasů, trhlinky v koutcích úst, snížená schopnost učit se, zácpa.

 

Vyšší dávky vitamínu B5 potřebují

Diabetici, starší lidé, lidé s onemocněním trávicího traktu a při užívání hormonální antikoncepce.

 

Akné a B5

Jak uvnitř, tak venku…

Důležité je si uvědomit, že akné není jen nemocí kůže. Kůže je zrcadlem toho, jaké je naše tělo uvnitř, vypovídá o stavu a funkci našich vnitřních orgánů.

Když tedy chceme úspěšně léčit akné, nestačí nám pouze ošetřovat kůži zvenku, je potřeba léčit celé naše tělo, vyčistit ho a zásobovat dostatkem výživných a léčivých látek.

Vitamín B5 (kyselina pantothenová) je doporučován jako účinný prostředek proti akné.

Vše způsobila studie zveřejněná v roce 1995 Dr. Lit-Hung Leungem, která uvádí, že vitamín B5 má schopnost léčit akné. http://www.vilantae.com/medicalResearch.php

Kyselina pantothenová, známá také jako vitamín B5, působí ve velkých dávkách na snížení produkce kožního mazu a pomáhá tak redukovat problémy s akné. Má podobné účinky jako Roaccutane (lék na akné na lékařský předpis), v tom smyslu, že snižuje nadměrnou produkci kožního mazu. Kyselina pantothenová působí tak, že pomáhá vašemu organismu metabolizovat tuky v těle, ovlivňuje mazové žlázy, a díky tomu se pleť nemastí a póry se neucpávají.

Jak tedy přesně funguje kyselina pantotenová?

Během metabolického procesu rozkládá vaše tělo tuky. Když tělo nemá dostatek koenzymu-A, ne všechny tyto tuky může rozložit. Tělo se jich pak musí zbavit například tak, že je vyloučí prostřednictvím mazu žlázami na kůži v podobě kožního mazu. Pokud má tělo k dispozici větší množství koenzymu-A, může tyto tuky metabolizovat spolu s ostatními a produkce kožního mazu se tak značně sníží.
Koenzym-A se skládá ze tří částí: cysteinu, ATP a kyseliny pantotenové. Vaše tělo si dokáže cystein a ATP obstarat samo. Třetí část – kyselinu pantotenovou (vitamin B5) však může tělo získat jen z externího zdroje tedy z potravy. Doplněním stravy o kyselinu pantotenovou získá vaše tělo více koenzymu-A k využití, dojde k lepšímu rozkládání tuků a tím ke snížení produkce kožního mazu. Nedochází tak k ucpávání pórů a množení bakterií způsobujících akné.
Více než 90% lidí, kteří vyzkoušeli Vitamín B5 uvádí, že jim s akné výrazně pomohl. Vzhledem k tomu, že tento vitamín je přirozený a rozpustný ve vodě, je tak mnohem bezpečnější než například zmiňovaný lék Roaccutane (derivát vitamínu A, který ve vodě rozpustný není a hrozí tak předávkování a poškození jater).

zdroj: www.aknevitamin.cz