Follow me
0

Český fresh v lahvičkách – Ugo čerstvé štávy vydrží 21 dní čerstvé

100% ovoce a zeleniny – trendem jsou čerstvé šťávy.

Přírodní šťáva z ovoce a zeleniny zůstává tři týdny čerstvá, plná vitamínů, minerálních látek a skvělé chuti do poslední kapky.

Myšlenka, že většina Čechů a Slováků nezná chuť a barvu čerstvé zeleniny a ovoce, stála na začátku budování nové značky českých čerstvých nápojů UGO. Ta nyní otevírá úplně novou kategorii nápojů dostupných na našem trhu. Šťávy se vyrábí z čerstvých lokálních surovin převážně z Čech a Slovenska, nikoliv z koncentrátů. Šťávy mají vyladěné chutné receptury a vysokou nutriční hodnotu.

Nejenže jídelníček většiny lidí zaostává za doporučenými dávkami zeleniny a ovoce, ale lidé zapomínají, jak vlastně chutnají v syrovém stavu. Konkrétně u šťáv mnozí považují za normální pít džusy vyráběné z koncentrátů.
Přitom se způsob jejich výroby spolu s pasterací podílí na velikých ztrátách nutričních hodnot. Kvalitní nepasterované dřeňové zeleninové a ovocné šťávy mohou pomoci „zelený deficit“ doplnit i díky tomu, že je naše tělo schopné trávit tekutou stravu až desetkrát rychleji.

Jak se podaří uchovat šťávu čerstvou a zachovat všechny hodnoty čerstvého ovoce a zeleniny?
P A S K A L I Z A C E – vysoký tlak

Lahvičky se šťávou z čerstvé zeleniny a ovoce nejsou ošetřeny pasterací, tedy tepelnou úpravou, ale pouze vysokým tlakem, tzv. paskalizací. Lahvičky se krátce vystaví vysokému tlaku, který zahubí nežádoucí mikroorganismy a plísně, ale zachová hodnotné živiny a přirozenou chuť. Jako všechny čerstvé věci i tyto šťávy se uchovávají v chladu.

Díky paskalizaci vydrží šťávy při uchování v chladu čerstvá až 3 týdny. Přitom si zachová živiny, svoji přirozenou barvu a chuť. K dostání je v příchutích jablko, mrkev a jablko, řepa a jablko, celer a jablko, červené zelí a jablko. Na výrobu každé 200 ml lahvičky se zpracuje zhruba 0,5 kg čerstvého ovoce a zeleniny. Mrkev, ale i řepa, celer, červené zelí jsou druhy zeleniny, které se z našeho jídelníčku tak trochu vytrácejí, ale ve šťávách jsou díky přidanému jablku lahodné.

 

Jsme to co jíme – žít zdravě – nový životní směr

Náš životní styl se jasně odráží ve způsobu našeho stravování. Nedostatek času nebo zkušeností s vařením nás často nutí kupovat potraviny, které nejsou nutričně hodnotné.

Jedna lahvička čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny představuje alternativu k doporučenému množství ovoce a zeleniny, které bychom měli denně zkonzumovat.

Při uspěchaném rytmu a v zajetí denních povinností nemáme také příliš času si chutnou a zdravou šťávu připravovat doma v odšťavňovačích.

Hotové šťávy nám také ušetří čas při nakupování surovin.

 

Proč nejíme zeleninu? Zelenina nám moc nechutná

Z českého klasického jídelníčku se čerstvá zelenina téměř vytratila a cestu zpět hledá obtížně. Když jí tam najdeme, je většinou hodně zpracovaná: usmažená, uvařená, zapečená, zahuštěná moukou. Nejsme zvyklí na čistou chuť zeleniny, připadá nám, že „nemá chuť“. Také jsme se od našich maminek nenaučili zeleninu dobře upravovat a ochutit. Často proto, že to samy neuměly.

 Zeleninová jídla jsou moc složitá na přípravu

Pro začátečníka, člověka časově vytíženého, nebo tzv. „singla“ je jednodušší namazat si chleba se sýrem nebo strčit mraženou pizzu do trouby, než udělat salát nebo použít odšťavňovač kvůli šťávě na jeden, dva dny.

V klasické nabídce restaurací, na pumpách nebo v rychlém občerstvení většinou nejsou k dispozici zeleninové nebo ovocné svačinky. A tak, jakmile jsme na cestách, na školení, celý den v autě nám čerstvá zelenina z jídelníčku vypadává jako první. A večer se dá už jen těžko dohnat deficit z celého dne.

 

Proč zařazovat čerstvé šťávy do jídelníčku

Zařazení čerstvých nepasterovaných šťáv je nenásilným způsobem jak ovoce a zeleninu do jídelníčku přidat. Odšťavňovat můžeme samozřejmě i sami. Větší města a obchodní centra již často nabízí možnost zakoupit si čerstvou šťávu ve freshbarech.

Novinka, kterou zde dnes představujeme, nepasterované čerstvé šťávy UGO, je skvělou  a oproti fresh-barům cenově velmi příznivou alternativou, když nemáte po ruce šťávu vlastnoručně vyrobenou a chcete její rovnocennou náhradu. Lahvičku lze vzít jednoduše do kabelky nebo tašky a během dne tak máme k zelenině snadný a rychlý přístup. Vtipný design navíc přesvědčí děti víc, než argumenty.

 

Nejvíce nám chybí čerstvá zelenina

Zelenina a ovoce jsou potraviny s vysokou nutriční a zejména zelenina s nízkou energetickou hodnotou. Což bylo nepříznivé pro naše předky, kteří si obstarávali potravu lovem a sběrem a přitom spálili mnoho energie. My za naším obědem už neběháme a jídla máme naopak s mnohem vyšší energetickou hodnotou. Větší energetický příjem než výdej vede k ukládání tuků a nadváze. Proto potřebujeme jíst (a pít) jídla, která jsou nutričně velmi hodnotná, ale obsahují málo kalorií.

Syrová zelenina a ovoce obsahují výrazně více živin než tepelně upravené. Teplem se kromě vitamínů a antioxidantů ztrácí i enzymy, které napomáhají například při trávení. Odstraňují plynné prostředí, které může vést ke kvašení, přemnožení bakterií
a nerovnováze ve střevech.

Živiny ze šťáv jsou rychleji a lépe vstřebatelné

V ovoci a zelenině je mnoho nutričních látek obsaženo ve vláknině, která je po procesu trávení z těla vyloučena, aniž by z ní byly všechny živiny uvolněny. Během procesu odšťavování se vláknina mechanicky rozruší a tělo je tak schopno vstřebat vysoce koncentrované živiny velmi rychle. Efektivita vstřebání tekutých látek je daleko vyšší než u pevné stravy (až 4x), vláknina je již oddělena od vyživujících látek a organismus tak může trávit mnohem rychleji (10-12x) a s menším zatížením. Šťáva je dokonale strávena během několika minut, což je ideální pro všechny časově velmi vytížené lidi, kteří potřebují okamžitě načerpat energii. Ocení to také lidé nemocní, kteří mají problémy s chutí k jídlu a mohou tak rychle doplnit živiny a energii.

 Fresh neznamená vždy čerstvou šťávu

Při výběru šťáv, stejně jako u většiny potravin, se vyplatí pozorně číst etikety. Velmi často je slovo fresh, evokující čerstvou šťávu, používáno k označení chlazených, tedy osvěžujících pasterovaných nápojů, s dlouhou dobou spotřeby. Kritériem při výběru čerstvých šťáv by mělo být, zda je šťáva vyrobená z čerstvých, za studena lisovaných surovin, ne z koncentrátu, bez přidaných cukrů, konzervantů či barviv. Pro svůj vysoký obsah živin a nižší obsah kalorií jsou ideální šťávy zeleninové, nebo kombinované s ovocem pro zlepšení chuti. Lepší jsou suroviny lokální, z našeho podnebného pásma.

Nepasterizované šťávy UGO používají druhy zeleniny, které jsou obzvlášť v syrovém stavu nutričně velmi hodnotné, ale v našem jídelníčku se objevují velmi sporadicky. Zelí, řepa i celer se upravují spíše tepelně, do salátu si je většinou nenakrájíme. Čerstvé šťávy UGO jsou ošetřeny pouze vysokým tlakem, který jejich nutriční hodnoty zachová. Obsahují velký podíl zeleninové složky, což je z tohoto energetického pohledu zajímavější než čistě ovocné šťávy a to je dalším důvodem, proč je doporučuji.

 

zdroj: Ugo, Monika Divišová – výživový poradce

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.