Follow me
0

BIO – inspirované kontaktní čočky

Ještě lepší kontaktní čočky.

Kontaktní čočky Biotrue™ ONEday byly vytvořeny specialisty na zdraví očí a jako první jednorázové denní čočky jsou inspirované biologií lidského oka.

Čočky inspirované přírodou obsahují 78 procent vody, stejně jako rohovka, a současně poskytují prakticky stejně kyslíku jako otevřené oko. Vnější povrch čočky je navržen tak, aby napodoboval lipidovou vrstvu slzného filmu, která brání vysychání čočky.

Udržuje tedy stálé optické poměry a dodává oku tolik kyslíku, kolik oko potřebuje, aby zůstalo zdravé, bílé. Kontaktní čočky Biotrue™ ONEday zajišťují více vlhkosti než kterákoli jednorázová denní kontaktní čočka dostupná v současné době na trhu, a to i po 16 hodinách nošení.

Pro dokonalé pohodlí

Jednorázové kontaktní čočky sou vyrobeny z nového materiálu HyperGel, který má nejlepší vlastnosti obvyklých hydrogelů a silikonových hydrogelů a je materiálem příští generace na výrobu jednorázových denních čoček. Čočky mají  vysoký obsah vody a lépe propouštějí kyslík než tradiční hydrogel, aniž by byl potřebný silikon, a přitom zajišťují stejné pohodlí jako konvenční hydrogelové čočky.

Kontaktní čočky umožňují trvalé, jasné, pohodlné vidění po celý den, protože jim tento inovativní materiál inspirovaný přírodou pomáhá zadržovat vlhkost a udržovat optický tvar dokonce i po několika hodinách nošení a dovoluje kyslíku volně prostupovat čočkou.

„Pacienti často hlásí, že mají na konci dne rozmazané vidění nebo musí několikrát mrknout, aby se jim vidění vyjasnilo, když pracují s počítačem. Rozmazané vidění může být způsobeno tím, že kontaktní čočky jsou ke konci dne suché.

Tím se mění jejich tvar a jasnost vidění může být zhoršená,” popisuje problém optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. a pokračuje: „HyperGel™ pomáhá  napodobovat vlastní zdravé slzy a bylo prokázáno, že udržuje stejnou úroveň vlhkosti jako přírodní oko. Kontaktní čočky si tak mohou udržet původní tvar a umožňují svému nositeli jasné vidění po celý den.”

 Praktické a časté dotazy na kontaktní čočky

♦ Stane se mi, že při práci s mobilním telefonem nebo počítačem nastane moment, že mi čočky začnou osychat. Proč?

Při práci s elektronickým zařízením nebo počítačem naše oči méně mrkají. Tím dochází k osychání povrchu oka a nevytváří se tak stabilní a plynulá vrstva slzného filmu, který udržuje oko ve zvlhčeném stavu. Proto je potřeba více myslet na mrkání nebo používat lubrikační kapky. Jako vhodné je pro nositele kontaktních čoček si zvolit například jednodenní kontaktní čočky Biotrue OneDay vyrobené z materiálu Hypergel, který obsahuje více vody, zvlhčující komponenty a propouští velké množství kyslíku.

 

♦ Mám v průběhu dne pocit unavených očí a musím mrkat. Trošku to bolí. Co s tím?
Základem zdravého životního stylu je i potřeba dostatečná zásoba těla tekutinami, zejména vodou. To platí i pro oči, které také potřebují dostatečnou zásobu hydratace a zvlhčení. Pokud máme pocit unavených očí, může to souviset i s nižší tvorbou slz – tekutina, která omývá povrch oka. V takovém případě nastávají příznaky jako pálení, řezání, pocit písku v očích. Pak je potřeba zvýšeně mrkat nebo kapat zvlhčující oční kapky. U nositelů kontaktních čoček lze tomuto předejít používáním čoček z bioinspirovaných materiálů, které dostatečně zvlhčují povrch oka a dodávají mu kyslík.

 

♦ V noci při řízení mívám pocit, že protijedoucí auta mne oslňují a vidím kruhy okolo světel. Proč?

Za soumraku nebo snížených světelných podmínek se lidská zornička rozšiřuje a do oka se dostávají i paprsky světla, které se lámou jiným způsobem, než ostatní. To následně způsobuje neostré a rozmlžené vidění, barevné kruhy kolem světel, například od protijedoucích aut. V takové případě je vhodné používat kontaktní čočky, které mají HD optiku – vysoké rozlišení. Jsou vyrobeny s asférickou plochou, která tyto nežádoucí efekty snižuje a zajišťují nám tak ostré vidění i v noci.

 

♦ Nechci věnovat péči o čočky tolik času. Existuje nějaká vychytávka?

Pokud nechcete věnovat péči o Vaše kontaktní čočky více času, který je potřeba například u čoček měsíčních, můžete se rozhodnout pro nošení jednodenních kontaktních čoček. Novinkou v této oblasti jsou jednodenní kontaktní čočky Biotrue OneDay, společnosti Bausch + Lomb. Zcela převratný materiál Hypergel nabízí veškeré výhody pro zdravé nošení. Jednodenní kontaktní čočky se ráno nasadí, večer se z oka vyndají a jednoduše vyhodí. Tím odpadá veškerá péče o ně samotné a není potřeba se tak zásobovat víceúčelovými čistícími roztoky. Samozřejmostí jsou ale pravidelné kontroly u kontaktologa.

 

♦ Nosím kontaktní čočky a při práci s počítačem musím často mrknout, aby se mi vidění vyjasnilo. Čím to může být?

Práce na počítači či jiném elektronickém zařízení je všeobecně velmi namáhavá pro náš zrak. Naše oči méně mrkají a tím pádem nejsou dostatečně hydratovány a začínají „osychat“. Jako vhodné je používat kontaktní čočky vyrobené z bioinspirovaných materiálů – např. hypergel, které se díky svým vlastnostem přibližují vlastnostem oka a jeho prostředí. To platí i pro roztoky. Rozmazané vidění může být způsobeno tím, že kontaktní čočky jsou ke konci dne suché. Tím se mění jejich tvar a jasnost vidění může být zhoršená. Doporučuji hypergelové jednodenní kontaktní čočky.

♦ Nosím kontaktní čočky a na konci dne mám často rozmazané vidění. Může to být nesprávným výběrem čoček?

Parametry oka mají velký vliv na to, jak budou kontaktní čočky „sedět“ a jak budou každému klientovi vyhovovat. Rozmazané vidění je zpravidla způsobeno sférickou aberací, což je vada v optickém zobrazení každé čočky. Proto je vhodné si vybrat kontaktní čočky, které mají HD optiku – s vysokým rozlišením. Díky asférické ploše tak snižují tyto nežádoucí efekty a zobrazují lépe a ostřeji.

 

Odpovídá Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. – Optometrista

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.