Follow me
0

Zdravé nehty, i z nehtů se dá číst – zkušenosti a dovednosti manikérek

Dovednosti zkušené manikérky.
I z nehtů se dá číst.

nethy-pece-trendy-wellnessNejen krásně nalakované nehty jsou součástí poctivé a dobré odborné manikúry. Své o tom ví i paní Marcela Mořkovská, soudní znalec v oboru manikúra, pedikúra a modelace nehtů.

Své zkušenosti nabízí v rámci odborných školení kde se snaží nabízet opravdu důležitý pohled na to, jak by manikérka nebo pedikérka měla postupovat v péči o klienty a jak si může zvýšit svoji profesionální úroveň.

„Podle stavu kůže může zkušený dermatolog vyčíst zdravotní stav svého pacienta, stejně tak i neurolog, cévní specialista nebo například ortoped. Nejinak je tomu i v oblasti rukou a nehtů. I zde se dá vyčíst, co koho trápí.

nehty-pece-profiKožní problémy vytváří obraz, který je úzce spjat s naším zdravotním stavem. Různé úrovně opticky či senzoricky zjistitelných anomálií, vedou dobrého diagnostika ke zjištění zdravotních problémů. Jako příklad bych uvedla třeba Raynaudův syndrom. Viditelně oddělené červené a bílé úseky prstů, dávají zkušenému oku informaci, o specifickém problému. Je zřejmé, že jde o spazmy drobných cév, které chvílemi zabraňují dostatečnému prokrvení. Stanovit důvod je však podstatně náročnější. Příčiny mohou být velmi rozmanité, a proto spadá finální diagnóza pouze do kompetence specializovaného lékaře“

O diagnostice nehtů dle fyzikálních vlastností by měla vědět každá profesionální manikérka. Co se dá dělat s křehkými, měkkými, málo pružnými nebo praskajícími a vysušenými nehty a poradit vhodnou péči. I aktuální stav nehtů prozrazuje co nás trápí a čím náš organizmus trpí.

„Nevidím důvod, proč by se v této věci neměla manikérka orientovat. Opravdový profesionál by měl mít názor, proč je asi ten nehet černý, když normálně je růžový. Znalosti anatomie a fyziologie s manikúrou úzce souvisí a rozhodně nejsou vymezeny pouze lékařům. Je však nutno s těmito informacemi umět zacházet. Manikérka by neměla určovat diagnózu.

Důvod je zcela jasný. Není k tomu kompetentní. Na základě svých znalostí může však pojmout podezření, že by se například mohlo jednat o podnehtový melanom. Stačí několik správně mířených otázek, aby takové podezření vzniklo. V tomto případě, zda tmavá skvrna odrůstá či nikoliv. Aniž bych porušila jakoukoliv svou kompetenci, navrhla jsem již několika klientům návštěvu u lékaře. V naprosté většině byla tato návštěva opodstatněná. Dokonce v několika případech se jednalo o maligní melanom. Vše vždy dopadlo dobře. Nesporně i proto, že klientka toto doporučení dostala zavčas.“

Barevných symptomů na nehtech může být celá řada
a vždy něco znamenají.

prirozene-lakovaniVše má svou příčinu. Zabarvení do červena může znamenat, že nehet je zeslabený odpilováním, či vytrháním částí dorzální vrstvy. Také se může jednat o vnitřní poruchy organizmu. Černé zabarvení může signalizovat obyčejný hematom, nebo absolutní selhání lokálního prokrvení, s následnou nekrózu, tzv. Burgerova choroba.

Černé nehty najdete také na nohou. Velmi často jde o fotbalisty. Utažené kopačky v kombinaci s nízkou teplotou jsou příčinou krvácení v oblasti nehtového lůžka. Ve hře však může být i melanom, který v maligní formě může ohrožovat život.

Žlutá barva je spojena s poměrně velkým spektrem patologických procesů. Může ale doprovázet obyčejné zvýšení vrstvy keratinu.
Zelená signalizuje přítomnost bakterií.

Modrá nedostatek hemoglobinu v závislosti na obsahu kyslíku v krvi. Může jít také o otravu těžkými kovy nebo arzénem.

Žlutohnědá zabarvení mohou informovat třeba o onychomykóze, nebo psoriáze.

Bílé flíčky či pruhy varují před nedostatkem minerálních látek a stopových prvků. Nemusí to nutně znamenat, že máme malý příjem těchto látek. Problém může být třeba v zažívacím traktu.

Nehet nám prozradí svůj stav také strukturou. Zdravý nehet je hladký. Vše ostatní jasně vypovídá, že něco není v pořádku. Příčné rýhování, podélné patologické rýhování, povrch rozbrázděný dolíčky a podobně, může informovat o závažných systémových chorobách. Případně o tom, že manikérka stříhá kutikulu, nebo pilníkem poškodila dorzální vrstvu nehtu.

nehty-pece-wellnessDalší informace vyčítáme z tvaru nehtů. Nemusí se hned jednat o všechny nehty. Stačí jeden, který začne razantně měnit tvar. Veškeré deformace mohou mít důvod v genetické dispozici, nebo vzniknou spontánně jako reakce na vnitřní stav organizmu. Taková hektická reakce typu hodinkových nehtů, může mít spojitost s kardiovaskulárním systémem.

Tato okolnost by měla být varovnou informací pro manikérku, že v takovém případě není vhodné na nehet aplikovat jakoukoliv umělou hmotu. Obzvláště metody s toxickými složkami jako je např. akryl. Kyselina metakrylová totiž ještě oslabuje lokální imunitu, a patologické působení se tím graduje. Přes modelaci to opravdu není vidět. Nekontrolovatelná infekce dokáže v tomto prostředí poměrně rychle prostoupit do krevního řečiště.
Důsledky takových nezodpovědných přístupů mohou být fatální pro obě strany. Je dobré si uvědomit, že každý podniká na vlastní zodpovědnost. Nesporně existuje mnoho kurzů, ve kterých tyto informace nejsou k dispozici. Neznalost však neomlouvá. Proto je na každé manikérce, jak a kde bude vyhledávat informace, které jí pomohou orientovat se v celé problematice péče o ruce. Samozřejmě to platí také pro pedikérky.

Nemyslím, že je nutné pronikat hluboko do systémových onemocnění typu psoriáza nebo diabétes. Tuto složitou problematiku je lépe přenechat odborníkům. Je ale minimálně velmi užitečné orientovat se v příznacích (symptomech) a obrazu. To nás vede ke správnému nasměrování klientů k patřičnému odborníkovi.

laky-na-nehty-wellnessTaké je dobré znát situace, kdy manikérská péče není vhodná. Především se jedná o zánětlivé procesy a zjevné projevy kožních chorob. To vše je vidět nejen na nehtech, ale i na přilehlých tkáních. Manikúra a pedikúra jsou obory zabývající se péčí o zdravé tkáně. Je dobré znát spektrum lékařských disciplín, které s touto péčí mohou souviset. Není však vhodné jakýkoliv takový úkon provádět. Občas se setkáváme s komerční snahou vštěpovat pedikérkám, že mohou provádět například tzv. protetiku. Bohužel jde o jasné vybočení z vymezených kompetenčních sektorů. Je to opravdu tenký led. Ten se boří v okamžiku, kdy se objeví zdravotní komplikace způsobená nekompetentním zásahem.

„Několikrát se mi také vrátila informace, že tato reakce má přímou souvislost s onemocněním srdce. Ráda bych chtěla naznačit vnímavým manikérkám, že jejich profese nabízí tolik možností, kolik si jich samy vytvoří. Je třeba si uvědomit, že nastudováním souvisejících symptomů se nestáváte kompetentní k určování diagnózy anebo dokonce léčení. Přesto se to ale vyplatí. Vaše profesionalita stoupá s každou informací.“

Autor: Marcela Mořkovská, soudní znalec v oblasti manikúra, pedikúra a modelace nehtů.

 

Kam dál?

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.