Follow me
0

Vykuřovadla – přírodní aromaterapie pro prostor, jak vykuřovat a využívat vykuřování?

Magie i realita vykuřovadel.
Někde součástí každodenního života, jinde znovuobjevované rituály.

 

vykurovadla salvej wellness spa (2)Vykuřovadla jsou stará jako lidstvo samo. Stejně tak, jako naši předkové používali  bylinky a koření k uzdravení těla, duše a mysli, používali bylinky a koření také k uzdravení a čištění prostoru, ve kterém trávili čas.

Uvědomovali si, že to, co je obklopuje, to na ně také působí. Prostor kde lidé bydleli, jedli, spali a trávili svůj čas, byl pro ně důležitý.  Stejně tak důležité a naprosto přirozené bylo starat se o veřejné prostory, jako byl místní kostel, nemocnice místa veřejných setkání.

Někde je to stále živá realita, běžná součást života, jinde zajímavý a lákavý příběh, který znovu ožívá. Důkazem toho je zejména západní svět, který objevuje vše už jednou objevené a vrací se ke kořenům a bylinkách, k přírodě.

vykurovani wellness energie bylinky (2)Přicházíme na to, že syntetické bytové a prostorové parfémy nám vlastně škodí, bolí nás z nich hlava, škodí našemu imunitnímu i hormonálnímu systému, atd..  a snažíme se najít alternativu v přírodě.

Vykuřovadla jsou staletími prověřené „bytové parfémy“, které umí více, než jen poskytnout krásnou vůni. Kromě toho, že směsi pro vykuřování krásně voní je v nich energie, která nám pomáhá cítit se lépe, pročistit si mysl i své okolí. Tuto energii do směsí vykuřovadel dávají přísady, byliny, koření, přírodní materiály.

Vykuřovadla se používají jako nejčistější bytové či prostorové vůně, nejsou zatížené syntetickými složkami jako chemické prostorové vůně, a pro ty kteří se do vykuřovadel ponoří hlouběji, nabízí jejich používání další hlubší rozměry, zejména intenzívní čištění energie kolem sebe, spirituální čištění, uvolnění a také radost a hravost při jejich přípravě a pálení.

Zajímavá je celá historie o používání vykuřovadel, krásné jsou misky a nádob používané pro vykuřování i samotný sběr bylin, pokud si je chceme v přírodě najít sami.

 

vykurovani wellness energie bylinky (10)vykurovani wellness energie bylinky (9)vykurovani wellness energie bylinky (7)

 

 

Vykuřovadla  jsou stará jako lidstvo samo

Někde tradiční vykuřování a pálení aromatických bylin a rostlin masivně vytlačil chemický průmysl a nabídka dnešních syntetických bytových parfémů, syntetických vonných svíček a aromalampy.

wellness aroma terapie vykurovadla (24)Vykuřování je ale stále běžnou součástí různých kultur, zejména mimo Evropu. Tato tradice je stále živá zejména v zemích Orientu, v arabských zemích, v Africe i jinde. Tradičním dnem, kdy se zde vykuřuje, čistí a provoní prostor je čtvrtek. Pátek už je „svátek“, oslavuje se příchod volna, soboty a neděle, dnů, kdy jsme doma s rodinou, chceme se cítit dobře, být v příjemné – pročištěné atmosféře.

Nám tu v západním světě zůstal živý snad jen jediný aktivní pozůstatek, a tím je vánoční František. Vůně, kterou používáme o Vánocích lehce připomíná to, co tenkrát bylo běžné, pálení vůní v prostoru pro zlepšení nálady, zintenzivnění nevšedního nebo slavnostního zážitku, pro dobrou atmosféru všech, kteří se v prostoru setkávají.

wellness aroma terapie vykurovadla (16)Jak to všechno začalo? Asi tenkrát, když se pravěcí lidé zahřívali u ohně a přidali dřevo z jehličnanů, zjistili, že některé dřeviny krásně voní! Vznikaly rituály, magické – provoněné ohně se používaly jako snaha o usmíření bohů, i jako očistné rituály. Kouř z vonných bylin a dřevin se přesunul časem i do interiérů. V dobách Egypta, Řecka, Říma byly vonné byliny a dřeviny součástí každodenního života. Na ulicích se pálila šalvěj, levandule a další byliny, které bránily šíření nemocí.

Využívaly se ty, které mají vyšší obsah silic s tímto účinkem. Bylinky se také pálili na ulicích, zejména v dobách výskytu epidemií ( mor ).  Kadidlo se dodnes používá v kostelích.

A nebyla v tom jen jakási magie. Bylinky a koření se používali pro desinfekci prostoru a pro své silné antibakteriální a antivirové účinky i pro pročištění atmosféry, přípravy na nějakou nadcházející událost, které se přisuzoval zvláštní význam a nemělo ji nic negativně ovlivnit.

 

 

Moderní aromaterapie v prostoru

aroma-wellness-koupelnaProstory se vykuřovaly – čistily a provoněly. Což v podstatě děláme i dnes, v podobě aromaterapie, kdy vonné éterické oleje kapeme do aromalamp a difusérů, používáme je v do vířivek a saun. Nejen wellness centra a lázně, ale i kliniky používají aromaterapii do provozu, aby vytvořili tu správnou atmosféru, aniž bychom tolik věnovali pozornost tomu, jaký vliv mají zvolené účinky na naše zdraví, vůně je nám příjemná.  Trochu více se s vůní pracuje tam, kde je snaha příjemně ovlivnit kromě nálady také i  chování lidí, zejména klientů.

Je prokázané, že cílené používání různých vůní -aromaterapie v prostoru může například zvýšit příjmy provozu. Tomuto cílenému využití vůní a silic v rámci aromateapie se odborně věnuje obor scent marketint, nebo také aroma marketing.

Řada významných luxusních  hotelových řetězců po celém světě používá přírodní aromaterapii do svých recepcí i restaurací, aby se zde klienti cítili maximálně příjemně.

wellness aroma terapie vykurovadla (17)wellness aroma terapie vykurovadla (25)wellness aroma terapie vykurovadla (27)wellness aroma terapie vykurovadla (28)

 

Vykuřovadla znovu objevovaná,
další směr aromaterapie, který se opět probouzí a láká

wellness aroma terapie vykurovadla (22)Když jsme v přírodě, je nám přirozeně dobře. Obklopeni rostlinami a jejich vůní, zejména v lese. Nikdo asi nemůže říci, že je mu to nepříjemné, nebo že se necítí dobře. Problém ale máme v interiérech, zejména  během dlouhého zimního období, kdy jsme v interiérech.

I pobyt ve vlastním domově pro nás může být někde tíživý, jsou prostory, kde se cítíme lépe, někde hůře a ani vlastně nevíme proč.   Některé prostory na nás mohou působit i těžkopádně, cítíme se unaveně, podrážděně, často nevíme proč, prostě jen cítíme, že to není ono nebo že chceme pryč, odejít jinam.

wellness aroma terapie vykurovadla (20)Vykuřovadla a vykuřování nejsou jen jakousi spirituální odnoží aromaterapie nebo šamanská praktika, jak se na to možná někdy ze západu díváme.

Vykuřovadla  nabízejí přeci jen něco navíc, než aromaterapie v prostoru. Je v tom krásná alchymie, mísení ingrediencí, bylin, dřevin, kamenů, plodů… je to zajímavá a kreativní kuchyně.

Zajímavé jsou všechny postupy přípravy a používání vykuřovadel. Ingredience se sbírají a míchají podle receptur a záměru. Příprava i použití mají své tradice, postupy, zvyky.  Jsou účinné i magické.

wellness aroma terapie vykurovadla (19)Fungují přirozeně, příjemně a jsou to čistě přírodní produkty. Důležité je postupovat a míchat vždy jednotlivé suroviny postupně, zvolit i vhodné ingredience a éterické oleje, některé jsou naprosto základní, pak přidávat doplňkové, dle účelu vykuřovadla.

Za mnohé ingredience, které i dnes můžeme použít, vděčíme především zemím jako je Orient, severní Afrika, Egypt, odtud se postupně dostaly do Řecka, na Krétu, do Říma…

 

 

 

 

Aromaterapie v prostoru, vykuřovadla jsou silnější

vykurovadla salvej wellness spa (3)Jak si účinně zlepšit náladu aromaterapií? Přidáme si  do aromalampy vonný éterický olej, která nám příjemně voní, přidáme si ho i do sauny, do vany, ale provonět si můžeme i prádlo při praní, ručníky a župany. Můžeme se obklopovat svojí oblíbenou vůní, která na nás příjemně působí, zejména na naši náladu, emoce, mysl.

Pro silnější zásah v prostoru mnohé kultury stále používají vykuřovadla, jsou velmi silnou a účinnou nadstavbou aroamterapie v prostoru. V západním – moderním světě se s tímto léta moc nepracovalo, ale postupně se opět vracíme ke kořenům a počátkům využívání přírody a toho, co nám nabízí. Opouštíme syntetické parfémy, deodoranty a interiérové vůně, syntetické svíčky. Obracíme pozornost ke kulturám, které touto “ Chemickou pauzou“ neprošly a  přírodní deodoranty – vykuřovadla, stále patří do jejich běžného života čištění prostoru a jeho energie.

Negativní energie v prostou ovlivňuje vše, co se v tomto prostoru nachází. Aniž si to uvědomujeme, ovlivňují různé přítomné energie zejména nás samotné, naši mysl, energii, zdraví. Proto se různé kultury a národy brání a pečují o sebe právě i formou vykuřování prostoru. A to pravidelně, nejen při různých významných událostech  a oslavách.

 

vykurovani wellness energie bylinky (4)vykurovani wellness energie bylinky (6)vykurovani wellness energie bylinky (5)

 

Jak vypadají vykuřovadla?

wellness aroma terapie vykurovadla (21)Pravá vykuřovadla mají svůj vlastní příběh. Nejsou to zpravidla jen jednotlivé vykuřovací tyčinky, ale zejména různé sypké směsi, které jsou ceněné a hojně využívané pro pravé a intenzívní vykuřování prostoru.  Ten, kdo tyto směsi připravuje by měl vědět s čím pracuje, jak a pro jaký účel vykuřovací směs připravit. V České republice je již několik pár firem, které vykuřovadla začínají nabízet.  Málokdo ale ví, jak je používat, v jakých nádobách, jak je zapalovat, jak postupovat při vykuřování a jak vykuřovadla skladovat.vykurovadla-workshop

Jednou z příležitostí jak zjistit co vše je správné kolem vykuřovadel je snad úplně první workshop zaměřený na používání, míchání a magii vykuřovadel. Dá se asi předpokládat, že stejně jako kurzy a workshopy aromaterapie se v brzké době objeví i nabídky kurzů na vykuřovadla..

Hana Yasminka, odbornice na orientální aromaterapii, zakladatelka Slovenské a České aromaterapeuitcké společnosti a také organizátorka aroma stáží v zahraničí, učí nejen ve Škole aromaterapie, ale nově i na jednotlivých kurzech vše o vykuřovadlech tak, jak se to v místech, kde je vykuřování stále živá realita, dělá a jak to i ona sama běžně praktikuje více než deset let…Její zkušenosti z pobytů v Africe a dalších místech,  i osobní zkušenosti, jsou zárukou toho, že vykuřovadla a jejich tradice budou předávány dál v té nejlepší podobě a víře v probuzení dobré energie kdekoliv vykuřovadla zavoní….

První takový workshop pro veřejnost, zaměřený na vykuřovadla a používání vykuřovadel se koná v dubnu na Moravě a v květnu 2016 v Praze.

 wellness aroma terapie vykurovadla (18)vykurovani (2)vykurovani (1)

 

 

Které bylinky se také například používají pro čištění prostoru?

wellness aroma terapie vykurovadla (23)Kadidlo známe asi všichni, dodnes se používá po celém světě v kostelích a při různých náboženských obřadech. Existují kadidla z různých koutů světa a je krásné je objevovat.. Latinsky se mu říká OLIBAMUM, francouzsky  FRANKINCENSE, je to vonná pryskyřice ze stromu Boswellia, která má nádhernou vůni, do vykuřovadel se přidává surová pryskyřice,  ale kadidlovník používá se i do aromalamp v podobě esenciálního oleje.

Kadidlo má na lidský organismus relaxační účinky včetně pozdvihování nálady a zvyšovaní pozornosti. Podle studie z roku 2008 mají aktivní látky v kadidlové pryskyřici psychoaktivní účinky – snižují úzkost a působí antidepresivně.

wellness aroma terapie vykurovadla (30)Objevovat můžeme ale řadu dalších ingrediencí, rostlin, bylin. Z celého světy i z louky za humny. Použít můžeme pryskyřici, kůru, plody, květy, kameny. Používají se hlavně vonné a antiseptické dřeviny, jejich kůra, palo santo, cedrové dřevo, dubová kůra, skořice, plody jalovce. Květy bylin – levandule, růže,  listy šalvěje, ….

Sbírání rostlin, květin a různých větviček a drobných plodů v přírodě může být i zajímavou tvořivou činností, i pro celou rodinu. Můžeme si najít ty, které nám hezky voní, které krásně vypadají a ze sušených si pak míchat různé směsi, nejen pro dekoraci prostoru, ale jako poudpoury a jako směsi pro vykuřování prostoru.

Směsi pro vykuřování můžeme pořídit i hotové, ale je určitě zajímavé naučit se je připravovat sami a vložit do jejich přípravy i svůj vlastní záměr. Víme také, co ve směsi máme a jak nám bude fungovat…

 

foto: archiv webu, Yasminka, Připraveno ve spolupráci s Yasminka.cz, paní Hankou Yasminkou Khlaif

 

 

 

 

Kam dál?

Květinové vody- hydroláty

Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?
Bylinky pro dobrou náladu

Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy
Bylinkové oleje – jak  připravit maceráty z bylin?

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.