Follow me
0

Vykuřovadla v sauně, vonné dýmy při saunování a soutěži v relaxačních ceremoniálech – Sauna Herbal Cup

Aroma zápisky z Herbalu
vykuřovadla  & vonné dýmy

Jasnou inovací  a novinkou na letošním jubilejním  – pátém Sauna Herbal Cupu 2018, bylo používání vykuřovadel během saunového ceremoniálu. Pálily se pryskyřice i svazky bylin. Součástí ceremoniálů byla jemná vykuřovadla i těžší vonné dýmy. 

Všichni prošli obrovskou očistou, včetně nové ceremoniálové sauny, jež je součástí nového venkovního saunového světa Wellness hotelu Frymbukr. Opravdu obrovskou očistou pak prošla skupina porotců, kteří hodnotili každý ceremoniál během čtyř dnů. 

Jednoduchá,  čistá vůně vykuřovadla, je určitě skvělým doplňkem při saunování, a používá se nejen pro efekt, ale zejména pro očistu – detoxikaci organismu – těla, duše i mysli. Vykuřování v sauně má své opodstatnění a jeho volba je na samotném saunérovi zda ho zařadí.

 

Vykuřovadla součástí příběhu

Vykuřování v sauně by mělo být v souladu s tím, jaké téma a příběh saunér v sauně „vypráví“,  volí také vhodný moment a způsob využití, kdy a jak vykuřovadlo zařadit, zda na začátku ceremoniálu nebo třeba až na konci.  Sám si volí, jaké zdroje a kombinace použije. Vždy je dobré myslet na to, jak se vonné dýmy v sauně chovají, jak se šíří, a jak pak spolupracují s další následně používanou aromaterapií v prostoru uzavřené sauny.

Každý saunový ceremoniál s vykuřovadly může být originální. Výhoda vykuřovadel je v jejich efektu a účinku při saunování i v tom, že se velmi dobře kombinují s používáním esenciálních olejů, živých bylin, výluhů a macerátů z bylin, které se také při relaxačních a meditačních ceremoniálech používají.

Krásné jsou kombinace vůní vykuřovadel a relaxačních zvuků.  Třeba zvuky tibetských mís vykuřovadla doplňují a podporují v jejich hlubokém očistném působení. Zvuk a vůně se v prohřáté a parou prosycené sauně krásně nesou a působí.

 Dalším levelem jsou pak vykuřovací směsky, takové, které kromě čisté očisty dýmem nabízejí také vonný zážitek právě z dobře namíchané receptury, která může někdy hravě nahradit i řekněme prostorový parfém. Stejně tak důležité jako u parfémů je složení i dávkování.

 

Saunéři si své vůně pečlivě vybírají a zkouší. Určitě je vhodné, když si je vyzkouší i jako účastníci saunového ceremoniálu. Když si ceremoniál jednoduše řečeno také „odsedí a očichají“, aby věděli, jak vykuřovadlo působí v sauně na klienty a to i v různých výškách sauny. 

Při používání vykuřovadel v sauně i při přípravě vykuřovacích směsí se používají pouze čistě přírodní zdroje. Nikdy žádná syntetika. Hledají se zajímavé zdroje, volný sběr divokých rostlin v přírodě. Používá se koření, esenciální oleje, hydroláty, bylinky, květiny, kůra, kořeny, kameny, plody..

Je to opět podobné jako u parfémů. Přírodní vůně s námi pracují, podporují nás, pomáhají nám, doplňují naši osobnost a rozvíjejí nás, léčí.  Syntetické vůně mají prokazatelně negativní až škodlivý účinek na naše zdraví, imunitu, hormonální systém a často způsobují bolesti hlavy a únavu. Ten kdo sestavuje vykuřovadla do sauny by si měl stát za tím, že dělá pro sebe i pro své saunové klienty to nejlepší. 

 

 

Vůně mohou být ohromující, zážitky jedinečné! 

Vykuřovadla se letošním rokem významně zapisují do standardní nabídky luxusních zážitků v sauně. Když se přidá efekt světla, třeba v podobě světélka umístěného do misky, ze které stoupá dým, který je pak v sauně vidět, je to famózní zážitek.

Určitě jsou misky a různé dózy k vykuřovadlům skvělým doplňkem. Nejen estetickým a efektivně zajímavým, ale také praktickým. Kdyby ze svazku šalvěje a bylin odpadával více popel, bude padat do misky a ne na lidi a ani ne na zem. Hodí se určitě takové misky, které nejsou celokovové a nepálí saunéra do ruky.

Při vykuřování v sauně jsou krásným doplňkem nádherné kadidelnice, ze kterých dým stoupá. Zavěšené na řetízcích nebo uchopitelné jako lucerny. Sunéři si opravdu nechají záležet na tom, aby hledali a našli zajímavé doplňky do sauny. Stejně krásně působí i dřevěné misky z různých druhů dřevin.

Vonný dým v sauně se distribuuje do prostoru celé sauny i na každého jednotlivě, tak, aby si každý člen saunového relaxačního ceremoniálu užil. I když vonný dým stoupá a šíří se sám, saunéři k usměrnění pohybu dýmu používají třeba vějíře, metličky či svazky bylinek.

Kombinací zážitků z vůně, dekorací a pohybu saunérů vzniká pro diváky nádherné saunové mistrovské dílo plné hlubokých a smyslných zážitků. Mistři saunéři působí zároveň jako šamani či průvodci relaxací v sauně. Za to jim pak patří velké díky a ocenění. Při odchodu ze sauny jim poděkujte za skvělý zážitek a jejich snahu, dávají do toho celé své srdce, tělo i ducha, hodiny příprav a zkoušek a vzdělávání se. Jsou to kouzelníci s velkým srdcem a citem. A výdrží samozřejmě, pracují ve velmi náročném prostředí a pokud tuto práci dělají, pak jedině s  nadšením a láskou.

 

 

Proč vlastně vykuřujeme v sauně?

Očista těla, duše i mysli k podpoře plného zdraví

Vykuřování v sauně není součástí saunového ceremoniálu jen pro efektivní zážitek klientů ze saunování. I když i ten je úžasný.  Vykuřování v sauně má mnohem větší přesah a význam.

Navazuje a odkazuje nás k našim prakořenům, původu toho proč a jak se potní vykuřovací ceremonie dělaly. V teple se vdechovaly vůně a dýmy, které vycházely z doutnajících bylin, keřů a vonných větví. Cílem byla totální očista ducha především.

Tímto způsobem se léčily nemoci, šlo se prvotně k příčině nemoci, která byla jasně duchovní. Čistila se energie, vyháněl se duch nemoci, docházelo ke znovuzrození a člověk vyšel z potní chýše zdravý a znovuzrozený.

Byla to nejkratší a nejúčinnější cesta, jak se vyléčit. Trochu zjednodušená podstata i psychosomatiky. Problémy na duši a v naší  mysli se projevují na těle.  Obojí se jednoduše a skvěle léčilo v potní chýši, příčina i tělesné projevy.  Jak krásné a jednoduché.

 

Očista prostoru, ve kterém žijeme a pracujeme

Podobně se čistil – vykuřoval i prostor. Prostory domovů a hlavně společně užívané prostory. Trocha té praxe zůstala v západních evropských zemí snad jen v kostelích.

Možná si vzpomínáme, že nás učili ve škole, že v dobách nemocí a morů se na ulicích pálily byliny s jasně prokazatelnými desinfekčními účinky, zejména levandule. Aby se bránilo šíření nemoci, prosycoval se prostor vůní z bylin.

Jinde ve světě se ale setkáme i s tím, že  jsou tyto tradice vykuřování prostor nepřerušené. Princip a důvod proč to děláme je jednoduchý. Je to stejné, jako když doma uklízíme, luxujeme, vytíráme, stíráme prach. Dáváme si na tom záležet a pravidelně tak činíme. 

Ale energii, která zůstává v prostoru nijak neřešíme, je tam stále. Hromadí se. Od prvního momentu, kdy se dům či byt postavil.  Nikdo tu energii neuklízí a někde se pak cítíme opravdu dusně, nepříjemně, zejména poté když někdo onemocněl, zemřel, po velké hádce, atd…

V některých zemích je třeba tradicí pravidelně vykuřovat a čistit prostor každý čtvrtek. Má to své důležité opodstatnění. Pátek, sobota a neděle jsou dny volna a dny, kdy rodina je společně doma. Proto se prostor vyčistí, aby si to všichni dobře užili a nepůsobilo na ně nic negativního.

Má to své postupy a praktiky. Z našeho západního pohledu je to na první pohled zajímavé a hravé. Ale jakmile vykuřování jednou vyzkoušíte a začnete využívat, sami pocítíte ten rozdíl. Vykuřovat můžete třeba i po náročné návštěvě, přestavbě, po nastěhování do nového bytu nebo i kanceláře.

 

Jak a čím vykuřovat?

Kdo začíná s vykuřováním, často zkouší všechno a různé způsoby. Asi proč ne, je dobré si to osahat a být kreativní. Ale upřímně, další myšlenky by měly vést naši mysl tak, abychom si byli vědomi toho, co děláme a ptát se sami sebe, jestli rozumíme tomu, co děláme a jak to na nás může působit.

Hledat informace tam, kde má vykuřování tradici a kde to není jen znovuobjevený hravý trend.  Najít si své kvalitní zdroje informací. 

Historie vykuřování má dlouhý rodokmen a své, řekněme zákonitosti, které dávají smysl. Kromě toho, že vykuřováním vyháníme „zlé duchy“ z prostoru i těla, mysli a duše, má také každá rostlina svého ducha.

Tento rostlinný duch může být naším spojencem, pokud mu dobře porozumíme a víme, jakou má moc. Zabývat se tím, jakého rostlinného spojence si vybereme má také svůj smysl. Každý jsme jiný a žijeme někde jinde, tomu odpovídá i složení rostlin v našem okolí.

Princip je jednoduchý a můžeme se orientovat i podle toho, že si uvědomíme, že naši nelepší spojenci jsou většinou ti, kteří jsou nám nejblíže, v našem okolí.

Pro příklad je to typické využití naší skvělé šalvěje lékařské pro vykuřování místo šalvěje bílé. Ta roste jinde, z jiného důvodu. To by nás samozřejmě nemělo rezolutně omezovat v jejím použití, ale je dobré přemýšlet proč ji potřebujeme a  co nabízí, když máme tu svoji, místní, která roste mezi námi a rozumí nám, tudíž může nabídnout cílené řešení.

Další kapitolou ve vykuřování by pak mohlo být správné načasování vykuřování, třeba vzhledem k pohybu měsíce, denní, roční doby.

 

V sauně mají dýmy větší účinek

Vykuřování  je určitě zajímavé a blahodárné a v sauně to platí dvojnásob. Sedíme zde nazí, vystavujeme svoji kůži teplu, horku, aromaterapii. Pokožka se horkem a parou otevírá a více pouští, dovnitř i ven. Stejně tak jsou v akci i naše sliznice, dýcháme, pusou i nosem „nabíráme“ vzduch, který je prosycený horkem, parou a vůněmi..

Pro dokonalý blahodárný zážitek by rozhodně mělo po saunování následovat ochlazení, třeba i pobyt na čerstvém vzduchu a jednoznačně následná relaxace. Kdy teprve pak je účinek saunování s vykuřovadly a aromaterapií celistvý a jedinečný, takový, jaký má být. Maximálně přínosný.

Určitě se hodí i něco dobrého, čaje, minerálky a něco dobrého na zub. Úžasný svět saunování je dokonalý! Pro autentické zážitky a skvělou  možnost zažít řadu jedinečných saunových ceremoniálů s vykuřovadly se vyplatí zúčastnit se Sauna Herbal Cupu nebo SaunaFestu, jako saunér, který nabere mnoho inspirace a zkušeností i jako návštěvník, který zažije nepopsatelné zážitky a dokonalý efekt na pohodu těla mysli i ducha.  Tyto jedinečné akce jsou otevřené veřejnosti a přijít může kdokoliv. Soutěžit, účastnit se i hodnotit.

 

Zdroj: text-Jiřina Kopřivová – Česká asociace saunérů, foto: archiv webu, Sauna Herbal Cup,
Kurzy vykuřovadel v saunách pořádá Česká asociace saunérů.

 

 

Kam dál?

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví
Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.