Follow me
0

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotenství i porodu.

Těhotným ženám je v sauně dobře.
Sauny se v těhotenství nemusíme obávat.

foto-1Sauna ženu provází od nepaměti, kdy vznikly potní chýše a první saunové domky.  Sauna byla v minulosti  pro těhotné ženy vždy důležitým místem.

Tradice porodů v sauně

Mnohé historické záznamy o saunování hovoří o tom,  že sauna měla v životě různých starých národů po celém světě své důležité místo, zejména pro svoji hygienickou funkci byla spojená se životem žen a matek, jejichž děti přicházely na svět právě zde.

V saunách, které měly po celém světě různou podobu, jako různé samostatné stavby a chýše, byl vždy ideální prostor pro pobyt těhotných a pro porody. Pobyty v sauně a i porody v sauně byly často předmětem různých zkoumání a pozorování.

Ukázalo se, že sauna, především dýmová sauna, je z bakteriologického pohledu pro porod vhodná, je sterilním prostředím a nabízí soukromí.  Sauny byly od ostatních obydlí vždy oddělené, poskytovaly dostatek soukromí, tepla a vhodného prostření pro rodičku i novorozence.

Vysoké teploty v sauně zajišťovali sterilní prostředí, v sauně bylo teplo a sauna nabízela oddělené, klidné prostředí. Dnes nabízí sauny a saunování těhotným zejména relaxaci a uvolnění.

 

 

 

Proč se  ale sauna všeobecně v těhotenství nedoporučuje ?

Finská obliba saunování vyvrací pochyby o prospěšnosti saunování v těhotenství.sauna-a-saunovani

Kdo se saunování věnuje ví, že pravidelné saunování je součástí života většiny Finů a severních národů všeobecně. Téměř každá rodina ve Finsku má svoji saunu doma a navštěvuje i veřejné sauny a ti ostatní, co saunování neholdují,  to už asi také slyšeli.

V některých zdrojích a informacích o saunování  se uvádí, že až 90% finských žen navštěvuje v těhotenství saunu a to až do porodu. Finské ženy prostě saunování neomezují a do sauny v těhotenství chodit nepřestávají.  Saunování je také velmi oblíbené například v Německu i v Rakousku a i zde se saunuje řada těhotných žen.Je zde v médiích také lepší osvěta o saunování a těhotné nejsou ze saunování tak vystrašené.

sauna-a-ceremonialAčkoliv všeobecně spíše dominují o saunování v těhotenství spíše negativní informace a různá  doporučení a omezení, která se těhotným ženám většinou preventivně doporučují, co se saunování v těhotenství týká, nejen Finsko dokazuje, že saunovat se v těhotenství neškodí.

Ba naopak, že saunování v těhotenství prospívá. Často se například jako rizikové uvádí přehřátí plodu během saunování a riziko narození poškozeného plodu vlivem vystavení se vysokým teplotám během saunování. Jak ale dokazují tisíce let zkušeností Finů i seriozní výzkumy a sledování, k ničemu takovému nedochází.

Právě otázka, jak je to možné, že ve Finsku jsou těhotné ženy v dobré kondici během pravidelného saunováni a mají pohodové porody vyzvala řadu odborníků k tomu, aby se touto otázkou zabývali. A tak najdeme řadu studií, které tímto směrem proběhly a ukazují to co Finové vědí už velmi dlouho, že pokud těhotenství probíhá v pořádku, není důvod se saunování v těhotenství zříkat.  Bohužel ale setrvačnost „preventivních zpráv a doporučení“ je dlouhá a tak se ženám v těhotenství saunování spíše nedoporučuje. Přitom je to velká škoda.

 

foto Finska sauna

foto Finska sauna

Saunování – pravidelný trénink pohody a relaxace

Ačkoliv se saunování při těhotenství z různých preventivních důvodů stále nedoporučuje, právě Finsko i řada pozorování  ukazuje, že pravidelné saunování těhotných žen přináší řadu výhod.

V sauně dochází k fyzickému i psychickému uvolnění, je prokázáno, že saunování ulehčuje a zkracuje porod až o třetinu v porovnání se ženami, které saunu nenavštěvují.  Saunování těhotných má příznivý vliv i na zmírnění porodních bolestí.

luxusni-sauna-doma-sauna-naŽeny nacházejí v sauně pohodu, příjemné prostředí, relaxaci, uvolnění,  psychické i fyzické, které přispívá k pohodovému průběhu těhotenství.

Ve Finsku jsou ženy na saunování zvyklé od mala, saunují se celé rodiny a ani v těhotenství se saunování nijak neomezuje. Těhotné ženy chodí do sauny i každý týden, tak jak jsou zvyklé.

V literatuře o saunování finských žen a z pozorování finských porodníků a lékařů vyplývá, že  během saunování nedochází k přehřátí plodu, u některých žen, které trpí na varixy a křečové žíly,  tyto problémy v sauně ustupují ,dochází také ke snížení různých poporodních komplikací .

Pravidelné saunování také snižuje bolesti, zejména bolesti hlavy a pohybového aparátu, ustupuje únava a uvádí se i menší problémy s trávením.

Stejně tak i saunování po čas kojení je přínosné, saunování zvyšuje sekreci mléka.

 

 

Jak se saunovat v těhotenství?

1-parní-sauna-bio-sauna-aromaPokud je těhotná žena v pořádku a je na saunování zvyklá a sauna jí vyhovuje, není důvod se saunování v těhotenství vyhýbat. Pokud žena na saunování zvyklá není, ale sauna jí prospívá asi také nebude důvod se saunování vyhýbat. Stačí se saunovat tak, aby pobyt v sauně byl příjemný, v teplotě a délce pobytu v sauně tak, aby se žena cítila dobře. Následovat by mělo postupné ochlazování a odpočinek po saunování. Samozřejmě, pokud těhotné sauna z nějakého důvodu nevyhovuje, saunování vyhledávat v těhotenství nebude.

Saunování v těhotenství by rozhodně mělo probíhat tak, aby se žena cítila v sauně dobře, uvádí se že saunování nemá přesáhnout délku 10 minut a nedoporučuje se příliš razantní, silné ochlazování. Vhodný je pobyt venku na čerstvém vzduchu, pokud to jde a také dostatečná relaxace po i během saunování a dostatečný pitný režim.

Pochybnosti o přínose a příznivém účinku saunování na těhotné ženy a na organizmus těhotných žen vyvracejí různé statistiky a pozorování zejména právě z Finska, kde je saunování těhotných žen běžnou součástí jejich těhotenství. Pozorování, výzkumy a tradice saunování v severských zemích, dlouhá více než 2 tisíce let dokazují, že není čeho se obávat. Pokud je žena v pořádku, může se i v těhotenství pravidelně saunovat. Saunování má příznivý vliv na normálně probíhající těhotenství.

 

Kde je možné dočíst se více? Kniha Sauna v zdraví a chorobe, autor Miloš Matej a kolektiv, knihy o saunování napsal také Antonín Mikolášek.

Česká asociace saunérů.

Článek o těhotných v sauně-časopis rodiče

 

 

 

Kam dál?

Další články o saunování – sauny a saunování

 – sauny a saunování, domácí sauna

Domácí sauna – jak vybrat saunu domu?
Jaké dřevo do sauny?
Stavba sauny – důležitá je izolace sauny
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení sauny kameny, kámen v sauně
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně – solné panely
Fotogalerie  sauna – inspirace – suna doma a luxusní sauny
Hamam lázně a procedura – co je to hammam?
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie – světlo do sauny
Jak vybrat dveře do sauny?

 trendy v sauně – zážitky v sauně, ceremoniály

ceremonial sauna bylinky aromaMetličkování v sauně – větvičky v sauně, jak je používat?
Saunový ceremoniál – jak probíhají ceremoniály v sauně?

Saunování v těhotenství – saunování prospívá těhotné i porodu
Těhotná v sauně, na co se maminky ptají?
Mrazivá sauna – kryosauna – léčba mrazem
Saunování dětí – děti v sauně
Zážitkové saunování -nové trendy v saunování

Práce saunéra – profesionální saunér a jeho role v sau

  saunová kosmetika – aromaterapie do sauny

aroma-koupele-wellness-a-spPeelingové saunové rituály – kosmetika do sauny– peeling do sauny
Aromaterapie do sauny – vůně do sauny a esence do sauny, jaké zvolit?
P
řírodní kosmetika do sauny – péče během saunování

 

 

 

Wellness interiéry a dekorace

Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa
Kamenné tapety – ohebný kámen pro dokonalé obložení
Barvy v interiéru – barvy kolem nás, jak na nás působí barvy?

 

Další články:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy 
Bylinkové maceráty – třezalkový olej, růžový olej, ..

 

 

 

Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Bylinky a koření ve wellness a spa
Wellness

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaven, wellness doma,

Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy,  aromaterapie aroma terapie ve wellness, aroma, esencialni oleje ve wellness, vune ve wellness, rostlinne oleje ve wellness, wellness kosmetika, kosmetika wellness spa kosmetika, wellness procedury, zahradni wellness, wellness na zahrade, Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy, bylinky ve wellness herbal spa, wellness bylinky, aroma koupele, bylinne koupele, bylinky, tinktury, maceraty

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

 Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,

 sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

Sauna  Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, sauna doma, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny, Sauna domu, sauna doma,

Finska sauna: Sauny na míru, sauny na miru, sauna na miru, sauna na míru, atypicke sauny, Atypické sauny, atipycká sauna, atypicka sauna, izolace sauny, izolace do sauny, sauna izolace, izolace pro saunu, Sauna.cz,  SPU- Sauna-satu, Kingspan, izolacni material do sauny, izolační materiál do sauny, desky do saun izolace, účinky sauny děti v sauně, těhotné  saunování doma, deti v saune, děti v sauně, saunování saunovani ucinky.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.