Follow me
0

Ochrana spotřebitelů nebo zadržování informací? Co nám nařizuje EU?

Výrobci aromaterapeutické a bylinné kosmetiky mají nové hobby.
Učí se komunikovat se zákazníky a přitom vůbec nic neříkat. 

 Bojují se slovíčky a o slovíčka. Kosmetické výrobky nemohou hojit, ale mohou zklidňovat, nemohou mít antiseptické účinky, ale antibakteriální ano. Úřední šiml řehtá radostí a malým výrobcům kosmetiky rostou náklady strmou křivkou. Učíme se být přijatelní v mezích zákona, používat nicneříkající formulace, učíme se nevybočovat a být šedí. Učíme se být stejní jako ostatní. Je toto ochrana spotřebitele? Podle čeho si tedy vyberete svoji kosmetiku?

Podobně jako evropské omezení využití léčivých bylin a zákaz zdravotních tvrzení o jejich účincích nařízením ES z roku 2006 (více se můžete dočíst na http://nedejmesiprirodu.cz/), svírá dnes výrobce kosmetiky velmi podobným způsobem nařízení ES č. 1223 / 2009 ES o kosmetických přípravcích, které zakazuje na kosmetických výrobcích uvádět případné léčivé účinky, i když přípravek obsahuje výtažky z léčivých bylin či jiných přírodních látek v účinném množství.

Lze pochopit snahu o lepší ochranu spotřebitele proti klamavým tvrzením výrobců kosmetických prostředků. Je však potřeba také říci, že za touto snahou se skrývá promyšlený lobbing nadnárodních kosmetických koncernů a farmaceutického průmyslu. Výsledkem snahy o ochranu spotřebitele je výrazné znevýhodnění malých firem, které se čímkoliv odlišují. Už samotná definice kosmetiky jako takové je scestná: „Kosmetickým přípravkem je jakákoli látka nebo směs určená pro styk s vnějšími částmi lidského těla (pokožkou, vlasovým systémem, nehty, rty, vnějšími pohlavními orgány) nebo se zuby a sliznicemi ústní dutiny, výhradně nebo převážně za účelem jejich čištění, parfemace, změny jejich vzhledu, jejich ochrany, jejich udržování v dobrém stavu nebo úpravy tělesných pachů.“

Z výše uvedeného a ze zákona o léčivech vyplývá, že kosmetika je určena pouze na zdravou pokožku, nesmí v žádném případě nic léčit nebo hojit. Co si ale počnou například lidé postižení lupénkou? Ano, lupénka je kožní onemocnění. Musejí tedy do lékárny pro drahé, i když neúčinné mazadlo. Přestože víme, že na zlepšení lupénky má výrazný vliv měsíček lékařský, nemůžeme to nebohému postiženému říct. Musíme doufat, že to zjistí jinak, pokud jej ovšem vůbec napadne si něco takového zjišťovat. Je toto ochrana spotřebitele nebo naopak trestuhodné zadržování informací? Je mi líto všech neinformovaných, ze kterých se stali neinformovatelní.

Zákaz zdravotních tvrzení na kosmetice vychází z předpokladu, že kosmetika neproniká do organizmu a látky z ní se tedy nedostávají do krevního oběhu, aby následně ovlivňovaly tělesné funkce. To už jsme v úrovni sci-fi, protože kožní bariéra je sice ochranná, ale samozřejmě pro řadu látek propustná. Jinak bychom už nebyli. Vše, co pokožkou proniká, nás nějakou mírou ovlivňuje, a to buď pozitivně nebo negativně.

Pokud jsou to přírodní látky, jako například vhodně zvolené éterické oleje nebo bylinné extrakty, ovlivňují zcela přirozeně správné fungování našeho těla. Ale dnes vám už nemohu říct, že šalvěj vám pomůže harmonizovat menstruaci nebo že vám rozmarýn pomůže zvýšit krevní tlak, zato se na éterickém oleji můžete dočíst podivuhodnou větu: „Vdechnutí může způsobit smrt“, jak nařizuje zákon o chemických látkách.

A proč se nemůžete zároveň dočíst, co pozitivního vám éterický olej může způsobit? Není to poněkud nevyvážené? Přemýšlejme, kdo má z těchto kroků na ochranu spotřebitele největší užitek. Mně osobně se zdá, že za krátký konec zde tahá právě spotřebitel, jehož jménem úřad koná. Z druhé strany je neinformovatelný spotřebitel vháněn do náruče farmaceutických firem, kde na něj čekají zaručené a „doporučené“ pilulky proti všemu.

A Evropská komise pro nás chystá v roce 2016 doslovný seznam tvrzení, která smíme na kosmetice uvádět, stejně jako je tomu v tuto chvíli na potravinách. A tak jsem zvědavá, co chytrého výrobci vymyslí, aby mohli hloupá nařízení obcházet. Zákazník je mezitím nucený vyhledávat si informace jinde. Účinky bylin, éterických a rostlinných olejů hledejte na nezávislých webech o bylinách, například na www.mojeprirodnilekarna.cz. Místo nicneříkajících tvrzení hledejte doporučení od přátel a známých, sdílejte informace, které jste shledali užitečnými. Nenechte si vzít přirozené a vyzkoušené prostředky k vlastnímu léčení a uzdravování. Užívejte kvalitní rostlinné oleje na pokožku i do jídla, i když se to na etiketě nedočtete. Pečujte o sebe a buďte zdraví, i když se to úředníkům a lobbistům nehodí do krámu.

autor: Adéla Zrubecká, Nobilis Tilia s.r.o.

 

 

Iniciativa proti institucionalizaci přístupu k rostlinným léčivým zdrojům v EU

V posledních 10 letech přijal Europarlament větší počet nařízení a směrnic, které ve jménu tzv. „ochrany spotřebitele“ zásadně omezí a zčásti už omezují léčivé rostliny v každém členském státě EU.

Cílem iniciativy Nedejmesipřírodu.cz je oslovit české zákonodárce, odbornou i laickou veřejnost a upozornit na nerozumnost této protibylinné legislativy, na její negativní dopad na zdraví a na obrovské ekonomické škody, které tato legislativa napáchá.

Cílem naší snahy je vytvořit smysluplný a právně relevantní postup (petice, europetice, nebo ústavní stížnost), který získá potřebnou podporu veřejnosti a kterým se veřejný názor promítne do praxe – konkrétních zákonných a systémových změn chránících právo na neinstitucionální přístup k léčivým rostlinám a přírodě obecně. Chceme získat podporu co nejširší části veřejnosti a následně také podpisy pro finální dokument. Máme zájem o názory nezávislých odborníku jako argumentační podklad pro politiky. Chceme pomoci, aby se výrobci, prodejci i zákazníci obeznámili se skutečným stavem této věci a domluvili se na společném postupu. více zde

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.