Follow me
0

Když nás trápí problémy s kůží

 Lupénka nemusí být navždy důvodem vašeho trápení.
Mobilní aplikace usnadní život nemocným s lupénkou.

Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) startuje další projekt, který neobvyklým způsobem upozorňuje na situaci pacientů s lupénkou v české republice. 

Záměrem však nebyla pouze osvěta, ale konkrétní pomoc nemocným s lupénkou prostřednictvím mobilní aplikace, která obsahuje tipy a doporučení jak lépe překonávat úskalí nemoci.

Pacient jistě ocení i možnost zaznamenávání svého zdravotního stavu pomocí jednoduché „auto diagnostické pomůcky“.  Ti, kteří si v průběhu kampaně stáhnou aplikaci do chytrých telefonů, nebo se zaregistrují od 1. dubna 2014 na www.navzdy.info, mají navíc šanci soutěžit o zajímavé ceny a týdenní pobyty v lázních zaměřených na léčbu lupénky. Spuštění projektu a webu je od 1. dubna 2014.

Psoriáza (lupénka) je chronické zánětlivé progresivní autoimunitní onemocnění, které se pojí se závažnými doprovodnými onemocněními. V České republice postihuje 2- 4 % osob. „To je téměř třísettisícová armáda našich obyvatel. Patnáct procent z nich trpí těžkou formou s rozsáhlým postižením, které často není z různých důvodů dostatečně léčeno“, řekl předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady,  prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA.

Pro Českou republiku to znamená 264 828 pacientů s lupénkou. Pokud budeme předpokládat počet nově diagnostikovaných pacientů ročně ve výši 60,4/100 000 obyvatel, docházíme pak k ročnímu počtu nově diagnostikovaných pacientů 6 322 osob. Pacienti s lupénkou, obzvláště pokud není jejich nemoc pod kontrolou, mají vysokou míru pracovní neschopnosti a invalidity. Na jednoho pacienta v rámci pracovní produktivity tak přicházíme o více než 60 tis. Kč ročně a na celou Českou republiku je toto číslo odhadováno na 4 miliardy Kč ročně.

„Kožní zánět, který je s rozsáhlou neléčenou lupénkou spojen, je doprovázen zvýšenou přítomností zánětlivých mediátorů v celém organismu. Ty pak vyvolávají zánětlivé pochody i v jiných orgánech a urychlují například rozvoj aterosklerózy se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a další přidružená onemocnění“, doplnil prof. Petr Arenberger.

Fakta o psoriáze:

  •   Psoriáza je závažné chronické autoimunitní onemocnění postihující každého padesátého člověka ve všech částech světa.
  •   Nepostihuje „pouze“ kůži, ale zasahuje i vnitřní orgány organismu (mnoha aspektové systémové onemocnění).  Onemocnění „nad“ a „pod“ kůží, onemocnění, které je „zrcadlem“ jiných vnitřních chorob.
  •  U 30-40% pacientů s psoriázou se rozvine psoriatická artritida a další závažná doprovodná onemocnění  jako metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, diabetes, Crohnova nemoc,  deprese a další.
  •  Není nakažlivá – nepřenáší se dotykem od jiné osoby.
  • Může být bolestivá, nevzhledná a velmi stresující .
  •  Psoriáza se může objevit všude, dokonce může pokrývat celé tělo.
  • Psoriáza není zatím vyléčitelná, ale léčitelná –  pro každého pacienta dnes existuje možnost léčby, záleží na její dostupnosti.
  • Léčba psoriázy – pomáhá kyselina salicylová, sluneční záření, soli Mrtvého moře, změkčovadla

Pokud není pacient včas a dobře léčen, vede to ke zkrácení délky života, rozvoji přidružených onemocnění,  ztrátě produktivity a tedy i zatěžování nejen zdravotního, ale i sociálního systému (invalidní důchod, nemocenská, soc. příspěvky atd.). Při včasné léčbě dochází k udržení soběstačnosti, práceschopnosti, zlepšení kvality života a prevenci komorbidit. Pouze zahájení včasné a vhodné léčby může těmto ztrátám zabránit.

 

Exematici ve vodě – co je trápí?

V akutním stadiu (pupínky a zarudnutí kůže) by se měl ekzematik bazénu vyhnout v každém případě. V klidovém stadiu záleží na individuální citlivosti.

To znamená, že někteří ekzematici snáší koupání v bazénech s upravovanou vodou dobře, u jiných může dojít k podráždění ev. k ekzematoznímu výsevu, zhoršení příznaků, svědění. Ti by měli koupání v bazénech raději vynechat ze svých sportovních aktivit.

Obecně chlorovaná voda kůži ekzematiků vysušuje, obvykle se koupání nedoporučuje, i pro mytí se doporučuje jen krátká sprcha. Záleží však na individuální citlivosti a tíži onemocnění. Vždy je žádoucí poradit se s dermatologem, ev. se zachovat podle aktuálního stavu a osobních zkušeností.

Příprava před koupáním

Kůže by před vstupem do bazénu měla být dobře ošetřena vhodným přípravkem (na doporučení dermatologa), po koupání by měla následovat sprcha a opět pečlivé ošetření doporučeným a vyzkoušeným mlékem, krémem nebo mastí. Sauna zlepšuje prokrvení kůže, v zásadě by neměla zhoršovat stav pokožky. Snášenlivost je však individuální.

Pozor také na okolnosti — vodu ve zchlazovacím bazénku nebo bylinné výpary, které se někdy používají pro zesílení účinků sauny. Pozor též na individuální snášenlivost zvýšeného pocení. Nedoporučuje se ani „masáž“ masážní žínkou nebo lufou v průběhu saunování.

Pozor i na textilní materiály používané v sauně (deky pro zábal při odpočívání). Kůže ekzematika by se měla setkat jen s čistým (raději bavlněným) prádlem bez vlasu.

 

Kam dál?

 Akce, pozvánky, školení, konference

 

Další články v rubrice Bylinky a koření

 Aura parfémy
Květinové vody – hydroláty/hydrosoly – jaké jsou pravé květinové vody? 
Vykuřovadla a vykuřování, jak čistit prostor, nový směr v aromaterapii, jak vykuřovat pomocí bylinek?

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.