Follow me
0

Guarana – elixír života a zdroj energie, jaká guarana je kvalitní?

Guarana je v poslední době velmi oblíbená,
ale která guarana je nejlepší?

guarana_semena-  Guarana se v poslední době začíná dostávat stále více do povědomí veřejnosti. Je to zejména pro její všestranné pozitivní účinky na lidský organismus. Dovede totiž dodat energii, pomoci s koncentrací, podpořit hubnutí, působí i jako výborný antioxidant, má afrodiziakální účinky.

Jako elixír života pro posílení imunity je po staletí využívána originální brazilská guarana. Má totiž nejvyšší obsah guarany (71,5% v tabletě vyrobené podle původní receptury), takže udržuje imunitní systém v plné síle. Skvěle harmonizuje únavu a vyčerpání a zlepšuje náladu. Tablety guarany jsou rozpustné ve vodě, proto můžete připravit snadno guaranový čaj s mletým zázvorem, několika hřebíčky a citronem, který lépe prohřívá a udržuje imunitní systém v pohotovosti. Guarana nezpůsobuje překyselení žaludku a bušení srdce a snadno ji seženete nově v každé lékárně.

V Brazílii věří, že i omlazuje. Zde byla vždy důležitou součástí života mnoha brazilských kmenů, byla a je zejména jejich elixírem – přírodním zdrojem energie.  Jak se ale zorientovat na trhu s guaranami a jak poznat, která je ta nejúčinnější pokud se rozhodneme guaranu vyzkoušet? Seznamte se s jednoduchými zásadami, abyste nenaletěli na reklamní triky firem a výrobců a nekoupili jen náhražku originální brazilské guarany.

Guarana – elixír mládí je zajímavý přírodní zdroj, který si oblíbila řada výrobců pro své výrobky. Nejrůznějších forem guarany je u nás k dostání celá řada. Stačí se jen podívat na některý ze srovnávačů zboží nebo zajít do lékárny či prodejny zdravé výživy. Najednou se ocitnete ve změti guaran minimálně 8 – 10 výrobců, kteří nabízejí guaranu v šamponu, vlasovém kondicionéru, čaji, kapkách, prášku a samozřejmě v tabletkách.

 

Jak nakupovat guaranu a na co dát při koupi pozor?

 • kosmetika s guaranou, záleží na obsahu

Pokud chcete na vlastní kůži poznat veškerá pozitiva guarany, je třeba jako první zapomenout na nejrůznější kosmetické prostředky jako jsou šampony, sprchové gely, tělové olejíčky, kondicionéry nebo krémy. Ty sice mohou nějakou guaranu skutečně obsahovat, ale většinou se jedná jen o svěží aroma, v lepším případě o výtažek. Mohou sice skutečně zlepšit pleť a osvěžit tělo, ale z dlouhodobého hlediska rozhodně nedokážou nabídnout kompletní účinky, pro které především je guarana ceněná.

 • Co se hodnotí při koupi celých semen a guarany v prášku

Jaké může být riziko nákupu guarany?

semena-guaranyV internetových e-shopech a prodejnách zdravé výživy se už dnes také můžeme setkat s guaranou v prášku, ale i s celými semeny. Ten kdo si myslí, že stačí, aby si koupil celá semena, která si pomele a pak tento prášek bude konzumovat, by se měl mít na pozoru. Semena se skutečně dají sehnat docela levně, ale neexistuje jistota, že neabsolvovala například postřik pesticidy. Navíc celá semena nejsou ani umyta a není jasné, zda byla řádně vysušena.

 

V takovém případě jsou náchylná k chytání plísní, a právě plísně jsou u nich téměř nerozpoznatelné. Riziko by v tomto případně představovala také dlouhá doprava brazilské guarany ze země původu až k nám. A nejen zdlouhavá doprava, ale i původní prostředí bohaté na vlhkost i nejasné skladování nakonec mohou při konzumaci guarany v prášku, vyrobeného z takovýchto semen, našemu tělu spíše uškodit než prospět. Riskovat se tedy v tomto případě, a zvláště se zdravím, nevyplatí.

 

Ve zdravých výživách rovněž můžete sehnat již pomletou guaranu v prášku. Důležitý je u ní původ a kvalita semen guarany, ale neméně důležitá je i kvalita zpracování – vyčištění, omytí, vysušení a pomletí na prášek. Tuto kvalitu obvykle zaručí jen renomovaný výrobce. Prášek by měl být také balen do uzavíratelného obalu – zipový sáček, lahvička nebo dóza, proto, aby zbytečně neoxidoval. Stejně jako u mleté kávy, by po čase prášek ztrácel na účinnosti a pokud by byl dlouho ve vlhkém prostředí mohl by chytit i plísně.

 • Tablety s guaranou, sleduje se obsah, ten určuje kvalitu

Nejjistější a nejbezpečnější způsob, jak do sebe dostat guaranu se všemi jejími pozitivy je koupě tabletek. I v tomto případě je ale potřeba obezřetnost a zájem o obsah a složení. Řada tabletek na našem trhu totiž obsahuje pouze extrakt z guarany doplněný pojivy, jež zaručují tabletce soudržnost a lesklý a hladký povrch. Abyste však opravdu pocítili účinky guarany, je potřeba vybrat si takové tabletky, které obsahují celá pomletá semena. Ne nadarmo ji takto vyráběli brazilští Indiáni ve své originální receptuře. Semena nejprve umyli, pak je na pánvi nad ohněm vysušili a rozdrtili na prášek. Do prášku přidali vodu a vytvořili těsto, ze kterého dělali kuličky nebo válečky, které nechali vysušit až do ztvrdnutí. Takto upravená guarana jim vydržela i ve vlhkém prostředí. Když ji chtěli použít, tak si z guaranového válečku nastrouhali prášek do vody a pili nápoj, který zaháněl únavu i hlad.

 

guarana_semena-detailguarana_semena-

 

Své o tom ví i cestovatel Bronislav Hábl, jenž se svým bratrem v Brazílii nějaký čas pobýval a měl možnost poznat a porovnat rozdíl v guaranách. „Po návratu z Brazílie mi došla originální brazilská guarana a naivně jsem si myslel, že v tom není žádný rozdíl a šel jsem si ji koupit do lékárny. Tabletky byly dokonce větší než u té brazilské a byly i levnější, což mě zpočátku potěšilo, ale jen do té doby než jsem zjistil, že účinky se nedají absolutně srovnat s těmi dovezenými z Brazílie. Začali jsme se s bratrem zajímat proč tomu tak je a zjistili jsme, že účinek tablet guarany, které jsou vyrobené jen z hromady neužitečných pojiv s kapkou extraktu guarany, se nedá srovnat s těmi, které jsou vyrobeny z pomletého semena guarany – tam jsou totiž zachovány všechny účinné látky, minerály a vitamíny, které na člověka blahodárně působí jako celek. Navíc si myslíme, že Brazilci si svůj národní produkt, na který jsou tak pyšní nebudou šidit a dělají to poctivě,“ vysvětluje cestovatel.

 

 • Přednost mají tabletky s hrubě pomletými semeny brazilské guarany

guarana-tabletyPři shánění a koupi té nejúčinnější guarany se vždy vyplatí zajímat se o původ. Nenechte se však obalamutit jen prodejcem a zároveň se aktivně zajímejte o obsah guarany v tabletkách, o množství pojiv a především o to, v jaké formě je guarana v tabletě zakomponována. Důležité je, aby se jednalo skutečně o pomleté semeno, ne jen o extrakt z guarany.

Tip závěrem: Zda se skutečně jedná o pomleté semeno brazilské guarany, poznáte už jen pouhým okem. Takovéto tablety jsou totiž už od pohledu hrubší a tmavší – tmavě hnědé, jako jsou jejich semena. Pokud by vám někdo tvrdil, že tablety obsahují pomletá semena a byly přitom béžové až světle hnědé a hladké a lesklé není to pravda. Soustřeďte se zároveň i na množství pomletého semene. Tablety s nejvyšším množstvím brazilské guarany, které jsou u nás na trhu k dostání, obsahují 71,5% semen a seženete je např. v lékárnách.

Tak proč se spokojit jen s výtažkem či minimálním množstvím, když můžeme bez problému mít daleko více? Kvalita začíná u nákupu!

 

Jak nám může brazilská guarana prospět
účinky guarany na naše zdraví

 

 • dodává energii
 • zlepšuje náladu
 • zvyšuje koncentraci
 • detoxikuje tělo
 • odbourává příznaky kocoviny
 • zlepšuje krevní oběh
 • podporuje činnost srdce
 • blahodárně působí proti depresím a PMS (premenstruační syndrom)
 • brání usazování cholesterol
 • je také dobrým pomocníkem při snižování nadváhy
 • spaluje přebytečné tuky
 • pomáhá při poruchách trávení
 • má omlazující účinky
 • má afrodiziakální účinky
 • neobsahuje lepek

 

Zdroj: tisková zpráva

 

 

Kam dál?

 

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Domácí wellness – inspirace

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Peelingové saunové rituály – domácí sauna
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

 

                                                  Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.