Follow me
0

Chorvatsko – plavby po Jadranu, úžasné zážitky a relaxace. Jaká je dovolená na lodi?

Pocit volnosti, svobody.
Moře, slunce, zátoky a přístavy.

Chorvatsko je nejoblíbenější letní destinací Čechů. Právem! Je to krásná a dostupná destinace.
Mnozí z nás tu již byli, někteří opakovaně a někteří si léto bez pobytu v Chorvatsku už ani neumí představit.

Nicméně poznat Chorvatsko z lodi má úplně jiný rozměr, než prochodit ho suchou nohou po pevnině. Ten kdo si jednou zkusí variantu „loď“ pak má velké dilema, zda příští rok na loď nebo do kempu..

 

Úžasné zážitky na lodi

Jak úžasná je dovolená na lodi? Dopravíte se do přístavu, nastoupíte na loď a dokonalá symfonie zážitků může začít. Na rozdíl od pobytu na souši, kdy jste v podstatě na jednom místě, má dovolená na lodi přidanou hodnotu v tom, že během krátké doby poznáte spoustu krásných míst, zejména opuštěných zátok s průzračně čistou vodou a řadu přístavních městeček s jedinečnou atmosférou.

Jde o dovolenou, kdy se nemusíte o nic starat a také s sebou nic moc nepotřebujete, stačí malý batůžek a pak už se jen oddáte odpočinku, relaxaci, koupání a výletům do krásných míst. 

 

Moře, zátoky a přístavy

Plout a nechat své myšlenky jen tak připlouvat a odplouvat, nebo se aktivně zapojit do užívání si vodních radovánek. Dovolená na lodi je oázou klidu, odpočinku a užívání si. Voda, slunce vítr, přístavy.

Celý pobyt na lodi doprovází výrazný pocit volnosti a svobody a také intenzívní spojení s mořem. Možnosti vidět nádherná místa a koupat se v zátokách, které jsou ze souše špatně nebo vůbec dostupné a zabralo by to spoustu času se sem dostat, je balzámem pro duši i mysl.

Krásné a dobrodružné je usínání na lodi, na houpajícím se moři, téměř nepopsatelný zážitek, který stojí za to vyzkoušet, zažít a prožít. Nic člověka tak krásně a uvolněně neuspí. 

Loď může kotvit na volném moři v zátoce celou noc, stranou jakémukoliv ruchu a turistickému veselí, posádka může usínat přímo v náruči zátoky, v tom krásném klidu a při šplouchání vln pod noční oblohou plnou hvězd.

Svoji jedinečnosti má ranní i večerní koupání z lodi. Samozřejmostí je průzračná voda s viditelností až do desítek metrů, klidná hladina a jen mírný vánek v chráněných zátokách, klid všude v okolí – v blízkosti je jen pár jachet…

 

Nádherná noc na lodi

 Není nic krásnějšího, než usínat při západu slunce pod hvězdami na houpající se lodi a probouzet za svěžího vánku za svítání třeba i na palubě lodi.

Ještě před snídaní si skočit zaplavat do moře v některé z romantických chorvatských zátok, kde vás neruší hoteloví ani kempoví spolubydlící.. tak čistota, krása a jednoduchost je tak očistná, nabíjející a hluboce relaxační. 

 

 

Noční koupel v moři

Další rozměr dokonalé dovolené nastává při nočním koupání z lodi. Noční koupání pod hvězdami, třeba i za úplňku, když to vyjde, nabízí užít si klidné, tiché moře a díky malému osvětlení i světélkující plankton.

Stačí když po setmění loď zhasne hlavní světla a ve vodě rychle máváte rukama. Objeví se „vodní světlušky“, kolem vás začne blikat a svítit mořský plankton.

 

 

Na koupání je moře času

Na koupání je vždycky spousta času a lze si ho pořádně užít.  Pro zpestření pobytu ve vodě je na palubě zásoba vodních doplňků, které se řádně využívají. Určitě třeba plovací nudle nebo i paddleboardy, na kterých se vyřádí děti i dospěláci. Plout na paddleboardu vstříc zapadajícímu slunci v klidné zátoce je krásný zážitek.

Na lodi může být i pěkně živo. Pravděpodobně těžko odoláte šnorchlování  pod hladinou a objevování mořského života a „pokladů“ na dně moře, či  přeplouvání od lodi k pevnině na hladké a vyhřáté kameny.

Zabrousit můžete do lesa a nasát krásné, čerstvé a provoněné aroma jadranských borovicových lesů. Jsou plné bylinek a aromatických rostlin a lze z nich pak na lodi připravit lahodný bylinný čaj. 

Skvělé zážitky plavby doplní například i hejno skákajících delfínů, velké vlny na přídi nebo třeba plachetnice v okolí.

Buď se lze zapojit do vodních radovánek, nebo lze vše bez starostí krásně a nerušeně pozorovat z pohodlného lehátka. Jen tak,  nasávat atmosféru dokonalého nicnedělání, což nabízí intenzívní příliv krásné, štěstím a pohodou nabité energie.  Tady je vše jen krásné a pohodové.

 

 

Život v přístavu,
nocování v zátokách vystřídá pobyt v městečku

Není nad to, kotvit každý den jinde a užívat si tu volnost a jednoduchost pohybu, tiché romantické zátoky může prostřídat život v maríně nebo přístavní vesničce.

Další den po nocování v zátoce, může loď kotvit v krásném přístavním městě, kde je spousta času na objevování krásných uliček a obchůdků.

Během týdenní plavby je možné jich navštívit opravdu hodně a poznat rozmanitá místa a jejich typický přístavní ruch. Každé přístavní městečko je jiné a svojí atmosférou jedinečné.

Objevujete místní kostelíky, kavárny, restaurace…

Večer v přístavu může být živý, plný veselí a nákupů třeba i místních gastronomických rarit nebo ručně vyráběné přírodní kosmetiky z bylin a olivového oleje. Pro chorvatské ostrovy je typický levandulový olej a mýdla.

Někde probíhají koncerty, vystoupení místních pěveckých sborů, hraje se a zpívá. Ráno po probuzení si v přístavu můžete dát ranní kávičku a pozorovat probouzející s přístav, připlouvající a odplouvající lodě.

 

Plavby na lodích Silva a Vjeko

To jsou dvě úžasné jachty, na kterých se cítíte vždy báječně, jsou zařazeny do kategorie obytných lodí, na nichž klienti spí, stravují se, opalují se a koupou se z nich v době jejich zakotvení v opuštěných zátokách. O blaho turistů pečuje od rána do pozdního večera obvykle čtyřčlenná posádka – kapitán (většinou majitel lodě), kuchař/ka, steward a plavčík.

Jachta „Silva“ je jediný reprezentant klasické jadranské lodě typu „trabakul“, celodřevěného bachratého a nízkého dvojstěžníku se zaoblenou přídí. Je určena pro max. 28 osob, které jsou ubytovány v podpalubí, ve dvou- a třílůžkových kajutách, sociální zařízení je společné a v dostatečném množství je situováno na úrovni hlavní paluby.

Plná penze je poskytována v salonu, příp. zastíněném sezení na přední palubě, což je úžasné a velmi relaxační. K dispozici je velká horní sluneční paluba.  

Turisty vozí po Jadranu již od roku 1982, před tím cca 60 let sloužila jako loď pro transport písku. Jachta „Vjeko“, celokovový dvojstěžník, byla postavena a spuštěna na vodu v roce 2009, je to jedna z nejmodernějších a nejluxusnějších obytných lodí na Jadranu a je určena pro max. 21 osob, které jsou ubytovány ve dvou- a třílůžkových klimatizovaných kajutách s vlastním sociálním zařízením.

Kajuty jsou situovány jak v podpalubí, tak na úrovni hlavní paluby. K dispozici je velký klimatizovaný salon, kryté venkovní posezení a veliká horní paluba. Na obou lodích jsou k dispozici různé rekreační doplňky, např. mořské kajaky, míčové vodní hry, apod.

 

 

Trasa lodí po Jadranu?

A kam všude se s jachtami můžete podívat. V podstatě od ostrovů v Kvarneru (Cres, Lošinj, Rab, Krk) až po Dubrovník. Plavby obvykle začínají a končí v sobotu v Omiši, městečku u ústí řeky Cetinje, zde je také zajištěno parkování pro auta účastníků

Trasa a směr pak vede na Zadar, Kornátské ostrovy, řeka Krka, Šibenik, Primošten, směr ostrovy Šolta, Hvar, Brač, Vis, Korčula, směr Makarská, Pelješac, Korčula, ostrov Mljet, Dubrovník.

Pokud jsou občas plánovány trasy do oblasti Kvarneru, pak je nástupním přístavem Biograd na Moru. Trasy plaveb se každý rok mění a  kombinují návštěvy historicky  architektonicky zajímavých přístavů (Hvar, Stari Grad, Korčula, Dubrovník, Zadar) s návštěvou národních parků a přírodních zajímavostí (ostrov Mljet, Kornátské ostrovy, řeka Krka, Modrá jeskyně na ostrově Biševo) a pobytem v malých malebných přístavech na mnoha jadranských ostrovech (Jelsa na Hvaru, Pučišče a Bol na Brači, Komiža a Vis na Visu,  Stomorska na Šoltě, atd.). 

O tom, že takto neobvykle prožitá dovolená na Jadranu je to pravé, svědčí skutečnost, že drtivá většina účastníků se na jachtu vrací. Není výjimkou potkat na palubě účastníky, kteří jsou zde již popáté, podesáté, po patnácté.

Každý den v jiném přístavu, sledování krás chorvatského pobřeží a ostrovů z moře, koupání přímo z lodě v opuštěných zátokách s průzračnou vodou, „pláž“ na horní palubě, výborná „domácí“ kuchyně, celodenní péče stewarda s různorodou nabídkou nápojů – co více si lze přát,  „to se nedá popsat, to se musí prožít“.

 

Jaké jsou varianty pobytu na lodi?

Život na lodi se nikdy stejně neopakuje a nikdy neomrzí. V Chorvatsku je množství ostrovů, zátok a marín a každá plavba je vždycky jedinečná. Většinou záleží na počasí a na tom jak a kde fouká.

Zkušená posádka vždycky volí ideální místo pro kotvení i koupání. Samotný týdenní pobyt na lodi bez programu je nádherných zážitkem, nicméně na loď se jezdí i s různými programy, například cvičit jógu.

 

Velmi uvolněnou a pohodovou podobou plavby po Jadranu jsou také naturistické plavby po Jadranu. Mezi jachtaři je poměrně obvyklé, že se na palubách jachet sluní či se z nich koupou bez plavek, stejně jako lidé relaxují v saunách či wellness centrech.

Některé z  plaveb jsou tak označeny jako „naturismus friendly“, kde si každý zvolí, co je pro něj příjemnější, zda se bude koupat a slunit v plavkách či bez nich.

Už jste vyzkoušeli? Ještě ne, nebo už se znovu těšíte: Zkuste se svěřit do péče skvělému týmu, úžasné posádce Natur Travel, která se o vás postará a zažít úžasné plavby po Jadranu.

Kde hledat inspiraci ???     FB Plavby po Jadranu,   FB: CK Natur Travel ..  CK Natur Travel,

 

text a foto, archiv webu, 2019.

 

 

 

Kam dál?

 

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.