Follow me
0

Co vyvolává migrény?

Ženy, dejte si pozor na červené víno.

Co všechno způsobuje migrénu a jak riziko jejího spuštění snížit? Možná jste to nevěděli, ale vyvolat záchvat migrény může často jídlo a pití. Velká část pacientů totiž identifikuje minimálně jako jeden ze spouštěčů právě potraviny. Nejčastěji to bývá například konzumace alkoholu nebo čokolády. Paradoxně může migrénu vyvolat i půst či vynechání pravidelného jídla.

Migréna trvá až 3 dny a výrazně tak omezuje běžný život. V současnosti trpí migrénou 10–12 % populace, přičemž ženy jsou postiženy častěji než muži. Jde především o reproduktivní fázi života (20–50 let). Pokud se migréna rozvine, může neléčená provázet pacienty po celý život.

Další příčinou bolestí hlavy je tzv. tenzní bolest hlavy. Ve 20–30 % případů se tenzní bolest hlavy dostavuje častěji než jednou měsíčně, u 3 % pacientů se jedná až o chronické bolesti, které je trápí více než 180 dní ročně. Počet pacientů trpících bolestmi hlavy navíc stále stoupá, a to s sebou nese i značné ekonomické náklady jednak na léčbu a také jako nepřímý náklad pro zaměstnavatele.

 

 

Jak poznáme migrénu?

Migrénu provází:

  • opakované pulzující stavy, převážně  jednostranné bolesti hlavy, střední nebo těžké intenzity, trvající obvykle 4 – 72 hodin a zhoršující se při chůzi či tělesné námaze.
  • intenzívní pocity kdy vadí světlo, zvuky, pachy
  • zhoršení komunikace, někdy  nemůže komunikovat vůbec, objevují se problémy s mluvením, přemýšlením, člověk je zpomalený a chce do postele, do klidu a spát

Migrénu nebo tenzní bolest hlavy mohou vyvolat různé spouštěče nejen z oblasti hormonálních vlivů či psychických faktorů, ale i životního stylu. V posledních letech je také zkoumán vliv životního prostředí, potravinových spouštěcích faktorů a nedostatku vody v organismu (dehydratace). Naprostá většina pacientů identifikuje minimálně jeden spouštěcí faktor, přes 95 % pacientů pak hned dva.

Diagnostika migrény by měla být plně v rukou lékařů a je jasná díky několika otázkám. Podstatné je také vyloučit jiné příčiny a druhotná onemocnění. Pokud pacient chce zjistit, zda trpí migrénou sám, existují dotazníky, které jsou na internetu. Nejznámější je MIDAS díky kterému si můžeme ověřit, zda se jedná o migrénu nebo ne.

Migréna s aurou

Před začátkem některých typů  migrén se objevuje tzv: „ aura“. Nejčastěji zraková aura. Projevuje se jako výpady zorného pole, například když čteme a nevidíme část textu, protože v té části, kterou nemůžeme přečíst  vidíme blikají cik cak linie, ale aura může být i komplexní.

  • interval mezi aurou a bolestí hlavy je kratší než 60 minut (4 – 20 minut)
  • je-li více typů aury, může být doba jejího trvání úměrně zvýšena
  • aura může být i jiná než zraková, záchvat nastupuje do několika minut
  • mezi koncem aury a začátkem bolesti hlavy mohou být poruchy nálad, deprese, poruchy vyjadřování apod.

U migrén bez aury je častá ostrá prudká pulzující bolest. Pacient nemůže chodit do schodů, běžet, vydávat fyzický výkon, objevuje se i  zvracení, které vede k úlevě.

 

 

Potraviny a migréna

   Mezi nejčastěji zaznamenané potravinové spouštěče bolestí hlavy patří alkohol. Řada studií potvrdila souvislost mezi spotřebou alkoholu a výskytem záchvatu migrény nezávisle na sobě jako statisticky významnou. Bolesti hlavy mohou vyvolat všechny druhy alkoholu, tedy tvrdý alkohol, pivo i víno, i když červené častěji než bílé. Bolest hlavy vyvolává etylalkohol, ale svou roli hraje i nástup dehydratace provázející konzumaci alkoholu.

Téměř dvacet procent pacientů uvádí červené víno jako příčinu i samostatně, přičemž u žen je tomu tak významně častěji. Dánské studie poukazují také na skutečnost, že spouštěcí účinek červeného vína je silnější v kombinaci se sýrem, zatímco u jiných druhů alkoholu tato kombinace vliv na zhoršení bolesti hlavy nemá.

Další nejčastěji uváděnou potravinou je čokoláda, kterou jako spouštěcí faktor opět identifikují ženy častěji než muži, a to téměř dvojnásobně. Jako další potravinové spouštěče bývají u citlivých osob uváděny: glutamát sodný ve vysokých dávkách a na lačno, kofein ve vysokých dávkách,  některé další potraviny, např. sýry, sardinky, citrusové ovoce, klobásy nebo párky

 

Nejíst a nepít je také problém

Pokud byste se ze strachu před migrénou jídlu nebo pití vyhýbali, také byste nečinili dobře. Vůbec nejčastěji uváděným důvodem bolesti hlavy je totiž právě absence jídla a pití. Vynechávání jídel a nepravidelné stravování jako hlavní spouštěč těchto problémů zmiňuje v různých studiích 30–75 % pacientů. Příčinou bolesti hlavy při hladu je většinou klesající hladina glukózy v krvi. Zásadní pro léčbu je v tomto případě pravidelný jídelníček (menší dávky jídla podávané pravidelně). Důležité je i předcházet dehydrataci. Při výzkumu tohoto spouštěče ustoupila bolest hlavy u 33 z 34 pacientů nejpozději do 3 hodin po podání 500– 750ml vody.

Spouštěcí faktory migrény, co vyvolává migrénu?

1) Dietní: – hlad, alkohol, určitá jídla (čokoláda, glutaman, ořechy, tyramin – sýry, kompoty, kyselá zelenina, citrusy, barviva, sladidla, konc.cukr)

2) Chronobiologie – nepravidelnost spánku a konzumace jídla, různé diety nebo víkendové oslavy a akce, opoždění jídla

3) Hormonální – menstruace, menopauza, ovulace

4) Prostředí – ostré světlo, pachy, změny počasí

5) Fyzická zátěž – cvičení, dlouhé cestování

6) Stress a úzkost

7) Trauma hlavy

8/ Alergie – intolerance laktózy, barviva

9) Léky – vazodilatancia, kontrasty při RTG

10) Nadměrné kouření, expozice nikotinu

11) Metabolické a infekční poruchy

12) Lokální onemocnění v oblasti hlavy

13) Infekce, nemoci oční, zubní, ORL, poruchy žvýkání

♦ Z nejdůležitějších spouštěčů jsou to potravinové faktory, to jsou ty faktory, které pacient může ovlivnit sám. Při léčbě je pacient žádán,  aby si vedl deník. Z toho se pak usuzuje, zda se ve stravě objevují  jevy, které se opakovaly u jednotlivých záchvatů, a které lze eliminovat a odstranit, aby pacient nemusel brát kvanta léků.

 ♦ Např. pojídání čokolády. V čokoládě jsou složky, které jednoznačně významně zvyšují výskyt migrény. Další potravinou je červené víno (bílé víno ani destiláty toto nedělají). Dále ořechy, glutaman sodný /pravá čínská kuchyně, umělé polévky. Patří sem i uleželé zrající sýry (syrečky), dále citrusové plody, dále se uplatňují faktory jako káva či čaj (v malém množství nevadí, ovšem u pacientů, kteří konzumují tyto ve velkém, může dojít k vyvolání migrény.)

♦ Dále je tam velké množství  určitých potravin, nakládané okurky, cibulky, nebo když se připravuje maso na grilování a nechá se uležet. Pak se může stát, že spouštěčem jsou uleželá masa nebo ryby naložené v marinádách, uzená masa, pomazánky, které se připraví s cibulí a nechají uležet.

 ♦ Také sladké zákusky, barviva hlavně červená a oranžová – barviva v limonádách, zákuscích, želé červené a oranžové, jiná barviva potíže nevyvolávají. Dále nedostatečná strava nebo hladovění. Mladé ženy, které jsou náchylné k dietám a jsou hladové. Pokud trpí na migrény, je důležité, aby důsledně dodržovali stravovací návyky. Důležitá jsou i malá jídla mezi hlavními jídly, aby nedošlo k hladovění, kdy poklesává cukr, což může migrénu také spouštět.

♦ Jídlo pro migreniky by mělo být připravované z jednoduchých potravin. Vyhnout bychom se měli nakládaných potravin, vyloučit ostré omáčky. Vařit spíše přírodně, nebo dušená jídla, vyvarovat se glutamátu, masoxů, konzervantů a barviv. Optimální potravinou by byla příloha z čistě žitné mouky, nebo žitný chleba (bez pšeničné mouky) nebo vařené brambory či rýže.  K pití se doporučuje spíše jen voda, bylinné čaje, ale i bílé víno. Zelenina spíše vařená nebo dušená, ochucené třeba pažitkou, petrželkou, připravovat spíše přírodní chutě, pokud možno jen osolené.

Ženy trpí na migrény častěji

U žen se na projevech migrény významně podílí hormony. U mužů se hormony neuplatňují vůbec. U žen je hladina estrogenu a progestinu významná – velmi často je potvrzuje vazba na menstruaci. Tento typ migrény lze hormonálně ovlivnit.  Bývá spojena s otoky a jinými projevy, které hodně běžný život zatěžují. Nejvíce migrénových projevů se vyskytuje u žen v produktivním věku. V přechodu u poloviny žen migrény vymizí a u té druhé poloviny bývá naopak migrény více.

Dalším problémem u žen je vysoký tlak – němá choroba – nemusí se projevovat, ale pokud se objeví vyšší kolísavý tlak, může způsobit migrénu a také depresívní stavy, stres a úzkost.

Co se týče těhotenství, první trimestr bývá beze změn, i když ženy zvolní rytmus, problém je spíše jaké léky používat. Těhotné pak zůstávají více doma a odpočívají. Po prvním trimestru většina migrén vymizí. Výjimečně se migrény objeví v třetím trimestru. Po porodu se migrény opět objeví. Zatěžující je období, kdy žena kojí, nepravidelně vstává a řeší další problémy.

Čím rychleji bolest utlumíte, tím lépe

Pokud vás migréna zastihne, nesnažte se jí „přechodit“ nebo přetrpět. Tlumení bolesti je součást efektivní léčby. První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, na trhu je však i volně prodejný lék speciálně určený pro tlumení migrény a tenzní bolesti hlavy s názvem Migralgin. Jeho výhodou je, že využívá kombinace tří účinných látek (paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu), což zvyšuje jeho účinnost a hlavně urychluje nástup účinku. Čím rychleji přitom bolest utlumíte, tím lépe. V náročných situacích, ve kterých se denně nalézáme, například při řízení automobilu na dálnici, na těžkém jednání v práci nebo ve společnosti vesele halekajících dětí, je každá minuta bolesti navíc zbytečná.

 

Zdroj informací: tisková zpráva

 

 

Kam dál?

Rubriky

Zdraví a péče
Bazény a vířivky
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.