Follow me
0

Bylinkové wellness rituály pro zdraví i krásu

Bylinky a koření v akci, nejen v kuchyni

Naladit se na pohodu, nastartovat organismus nebo si jen tak okořenit domácí wellness můžeme kdykoli během roku.
V létě bylinná koupel pohladí opálenou pokožku a dodá ji hydrataci, na podzim nás zláká bylinná sauna, v zimě masáž bylinnými váčky a na jaře nám bylinky pomáhají nastartovat organismus a také ho po zimě řádně pročistit. Napomáhá to zdraví, kráse, dobré kondici a náladě.
Domácí wellness, odpočinek a relaxaci doplní lahodný bylinný čaj.

Na jaře je únava a ztráta energie znát, chceme ji zpět, cítit se v pohodě, v kondici a v dobré náladě. Pomoci nám může příroda a je to také naprosto v rytmu dnešního trendu.

Zpět k přírodě a tradicím – objevujeme staré osvědčené metody a postupy, vracíme se k názorům našich babiček. Znovuobjevujeme tradiční české bylinky a stravu. Oblíbené je také koření.

Jarní wellness koktejly krásy a zdraví

Proto, aby organismus mohl načerpat novou energii a abychom mohli tělo dobře tvarovat či připravit pokožku na léto, pro to vše je důležitý základ: zbavit se toxinů, uložených zásob v podkoží, odvodnit organismus a odstranit odumřelé buněk z povrchu pokožky. Všechny procesy nejlépe nastartuje detoxikace, například formou lymfodrenáží, speciálních tělových zábalů a koupelí. Důležitá je řádná pitná kúra a pohyb.

 

 Bylinky ve wellness

Při domácích pravidelných detoxikačních koupelí používáme mořskou sůl a dubovou kůru.
Mořské produkty jsou součástí procedur v kosmetických wellness, beauty a spa salonech za-měřených na detoxikaci a hubnutí. Přírodní bohatství moří a oceánů je cenným zdrojem velkého množství minerálů, antioxidantů, vitamínů a enzymů. Účinky mořské terapie jsou pro svoje vitální a léčivé účinky na organizmus známy po tisíciletí. Koupele s mořskou solí mají velký vliv na detoxikaci pokožky a i když se zdá, že je vrchní vrstva kůže po koupeli vysušená, ve spodních vrstvách naopak sůl vodu váže a udržuje kůži zdravou a hydratovanou. Sůl pomáhá při detoxikacích, vyplavuje z kůže a z těla toxiny a kůže pak může lépe přijímat pro-spěšné látky, minerály, atd. Koupel je osvěžující a uklidňující a podporuje dobrou imunitu.

Dubová kúra – nedoceněné „čistidlo“ našeho organismu. Používá se k léčení mnoha neduhů již od nepaměti. Dub byl vždy uctívám pro svoji pevnost, energii a vysoké stáří, kterého se stromy dožívaly. Mladé výhonky byly používány k prodloužení mládí. Koupele z dubové kůry by měly doprovázet i čaje z dubové kůry.

Při jarních kúrách je podstatné zejména to, že léčí kožní záněty a hloubkově pročišťuje organismus, blahodárně působí na celý organismus při infekcích a nachlazení, tiší bolest a mírní záněty, často se používá při hemoroidech. Odvar- čaj se často používal při poruchách zažívání, katarech a průjmech, bylinkáři se k němu s oblibou vracejí.

Jako doplňkovou stravu je vhodné zařadit ostropestřec mariánský, považovaný za jedničku pro podporu jater. Játra jsou hlavním orgánem naší detoxikace a po zimně bývají přetížená.
Bát se nemusíme ani heřmánku, na který se často vyskytuje alergie, díky unikátní technologii je možné použít heřmánkový výtažek bez alergenů má vysoké protizánětlivé, hojivé a zklidňující účinky.


Bylinky najdou uplatnění zejména při různých detoxikačních masážích. Například detoxikační šalvějové, tymiánové či rozmarýnové procedury jsou opravdovou lahůdkou pro celé tělo. Ve starověku se věřilo, že rozmarýna posiluje mozek a paměť, používala se v kadidlech pro očistu obydlí a ochranu a prevenci před nemocemi, významná byla proti bolesti hlavy. Působí proti depresím, nespavosti, migrénám, podporuje krevní oběh a silně prokrvuje (pozor v těhotenství). Používá se k povzbuzení vlasové pokožky, pro výplachy úst i k celkovým koupelím. Esence můžeme přidávat do masážních olejů, do koupelí i aromaterapie v interiéru.
Drcené či sušené bylinky lez s úspěchem použít i pro dobrou kondici pokožky. Pro tělový peeling lze použít také mák nebo pepř. Pepřová voda po masáži je vhodná na lupenku, posiluje metabolismus, odvádí toxiny, očišťuje a viditelně redukuje vrásky. Chilli papričky zase působí dezinfekčně a podporují trávení.

Masáže s bylinkami a bylinnými váčky

Bylinky na jemno přidané do masážního oleje nebo napěchované do zavázaných plátěných sáčků nahřátých v teplém oleji nabízí vzpruhu pro celé tělo. Při masáži bylinnými razítky pronikají blahodárné aktivní látky ze směsí hluboko do pokožky a čistí póry, odstraní z pokožky odumřelé buňky a zanechají ji sametově hladkou. Zároveň ošetří namožené svaly, celulitidu a vyplaví toxiny.
Setkáme se ale i s procedurami okořeněnými skořicí, badyánem, hřebíčkem nebo zázvorem či kardamonem. Zázvor má na naše tělo přímo zázračný vliv, zejména díky tomu, že prokrvuje a zahřívá. Dokáže zároveň zahřát, uvolnit a nabít energií, používá se při masážích, nejčastěji ve formě oleje nebo se drcený přidává se do peelingu, pokožku detoxikuje a zahřívá, tím podporuje její prokrvení. Výborný je zázvorový čaj, k pročištění těla, na dobré trávení i pro dobrou imunitu. Bonbóny se zázvorem pomáhají při cestovní nevolnosti a bolestech v krku.

Sladké medové pokušení, nechte se zlákat!

Rozšířená je i medová detoxikační masáž (což ale není pouhá medová masáž, či medový zábal)  Při medové detoxikace se med nanáší na pokožku specifickými hmaty rukou – dlaněmi. Dlaněmi jakýmsi pumpováním či opakovaným přilepováním se tělo masíruje a lepivý med naleptáváním z pokožky „vytahuje“ škodlivé látky a toxiny. Tímto způsobem jsou vysávány toxické látky, které se ukládají hluboko v tělesných tkáních kolem páteře po celou dobu našeho života a přesouvají se na povrch pokožky. Struktura a barva medu při masáži se tak mění podle druhu a množství vyloučených toxinu. Masáž je možné aplikovat na celé tělo, zvládne se bez problému i v domácím prostředí.

Ať už tomu leckdo věří nebo ne, při hubnoucích, detoxikačních a očistných kúrách hraje svoji roli i fáze měsíce, tedy to zda měsíc přibývá nebo ubývá a také úplněk a nov. I tento fakt můžeme zakomponovat do přípravy domácích wellness rituálů s bylinkami.

Po masáži, po koupeli i po sauně by se mělo odpočívat. Tělo je po proceduře unavené, zejména, pokud odplavuje škodliviny a detoxikuje. Odpočinek je také součástí wellness procedury, kdy účinky doznívají.

 

Kam dál?

 

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Domácí wellness – inspirace

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Peelingové saunové rituály – domácí sauna
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

 

                                                  Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.