Follow me
0

Zkuste letos bazén bez chlóru!

 Čistá voda v bazénu, bez chlóru a bez zápachu.

  V letošním roce můžeme pro domácí wellness využít velmi příznivou variantu ke klasické chlorové desinfekci domácích bazénů a vířivek.

 Komerční wellness, ale i každé domácí wellness, jehož součástí je domácí bazén nebo domácí vířivka, se neobejde bez přípravků pro udržení čisté vody. Proto, abychom udrželi vodu v bazénu nebo ve vířivce čistou, potřebujeme bazénovou chemii.

Častou volbou bývá bazénová chemie s chlórem, méně se už setkáme s bazénovou chemií bez chlóru. Přičemž právě chlór v bazénu nebo vířivce není tou nejlepší volbou. Chlór není přátelský ani k lidem, ani k bazénovému vybavení.

 

 

Nebezpečný chlór v bazénech a vířivkách

Česká republika platí v Evropě za zemi s nejvyšším počtem domácích bazénů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. „Téměř 95 % Čechů, kteří vlastní bazén, však nevědomky přetváří neškodnou vodní lázeň na nebezpečný chemický koktejl. Vodu v bazénu totiž čistí jedovatým chlórem. Ten v reakci s dalšími látkami zvyšuje riziko vzniku ekzémů, astmatu, zánětu průdušek nebo gynekologických potíží,“ upozorňuje Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

 

Před chlórem varují vědci i Česká pediatrická společnost

Ve vodě se z těla přirozeným způsobem uvolňuje pot, který obsahuje látky reagující s chlórem. Vzniká trichloramin, který je pak hlavní příčinou podráždění očních spojivek. Přítomnost chlóru v bazénech má rovněž nepříznivé účinky na dýchací systém batolat i starších dětí, jak ostatně upozorňuje i Česká pediatrická společnost.

Riziko je zvýšené ve špatně odvětrávaných prostorách, ale i ve zastřešených venkovních bazénech či vířivkách. Během plavání totiž vdechujeme nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou.

 Bazény bez chlóru

Alternativou pro bazénovou chemii je dezinfekce bez chlóru. Bezchlórová bazénová chemie má řadu výhod:

• Voda není cítit po chlóru
•  Nedráždí a nevysušuje pokožku
• Nedráždí oči ani sliznice
• Je vhodná pro alergiky, astmatiky a ekzematiky
• Nepoškozuje stavbu ani technologii bazénu
• Dávkuje se pouze 1x za 10-14 dní!
• Je pH neutrální
• odpadá riziko toho, že děti si budou v bazénu hrát s tabletou plnou chemie a chloru

 

 

Koupání v bazénu bez zdravotních rizik

Voda ošetřená bezchlórovovu desinfekcí je vhodná pro alergiky, astmatiky i pro děti do tří měsíců a jedince s citlivou pokožkou. Bazény i vířivky vyčistí a zanechává bez chlórového zápachu, nedráždí pokožku, oči ani sliznice.

Voda je čištěná organickou látkou, takže není agresivní vůči tělu prospěšným bakteriím. Je vhodná zejména pro ženy, které mají po koupání v bazénech problémy, protože zabraňuje množení plísní a kvasinek, zároveň vytváří ideální pH vody. Voda v bazénu je také přátelský ke všem, kteří trpí na ekzémy a dermatitidy.

Díky používání bezchlórové desinfekce v bazénech se již nemusíme celé léto trápit s poškozenými vlasy, protože jejich kvalitu nenarušuje přítomnost chlóru ve vodě.

Bezchlórová dezinfekce je naopak k vlasům šetrná, neničí je ani nezpůsobuje jejich lámavost. Konec léta se tak obejde bez radikálního střihu vlasů i drahých zábalů k oživení barvy a ošetření narušených vlasů. Navíc ani po odbarvování se žádná pravá blondýnka nemusí bát nepříjemného zeleného nádechu vlasů po koupání v bazénu.

Častou komplikací při plavání v bazénu s chlorovanou vodou jsou potíže s dýcháním. Během plavání totiž vdechujete nebezpečné aerosoly z chlóru, které se tvoří těsně nad hladinou.

Největší problémy pak vznikají ve špatně odvětrávaných prostorách, kterými mohou být i domácí zastřešené venkovní bazény či vířivky. Na vině přitom není chlór samotný, ale jeho reakce s dusitany a dusíkatými látkami. Chlór tedy začíná být toxický a zapáchá teprve ve chvíli, kdy likviduje nějaké mikroorganismy či nečistoty.

Alergie na chlór

Alergické reakce na chlor jsou časté. Podráždění očí a kůže jsou nejčastějším důsledkem koupání v bazénech s chlorovanou vodou. Koupání v chlorované vodě zhoršuje a někdy dokonce vyvolává kožní problémy, jako jsou vyrážky, ekzémy či atopický ekzém.

Tyto obtíže trápí především osoby s citlivou pokožkou a děti. Chlorovaná voda je dokonce zodpovědná i za zvýšené riziko rakoviny a to především rakoviny kůže, protože chlor narušuje pokožku těla, která pak hůře odolává i slunečnímu záření.

 

 

 Bezchlórová bazénová chemie je šetrná
i k materiálům a doplňkům do bazénu

Nemusíte kupovat nové plavky ani nafukovací matrace na další sezonu. Další předností bazénové desinfekce bez chlóru je její šetrnost vůči plavkám a zároveň také nafukovacím hračkám a doplňkům do bazénu.

Bezchlórová chemie do bazénu je neničí a nevyžírá barvu, jak se naopak děje při používání agresivního chlóru. Na působení chlóru jsou zvláště citlivé reflexní barvy. Chlór také snižuje elasticitu plavek.

 Bazénová chemie bez chlóru

Alternativou k běžné bazénové chemii, která obsahuje chlór je jednoduše bezchlórová bazénová dezinfekce. Výrobky fungují na bázi víceúčelového polymeru, který se používá jako dezinfekční prostředek – jedná se o vysoce efektivní baktericid, virucid, fungicid.

Tato bazénová chemie neobsahuje toxické látky a není dráždivá. „Úspěšně se používá ve zdravotnictví, textilním průmyslu, potravinářském průmyslu a v oblasti úpravy a hygienického zabezpečení vod a povrchů,“ informuje Mgr. Petra Režňáková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Produktovou řadu bazénové chemie pak představuje kompletní bazénová chemie bez chlóru, která je vhodná pro všechny typy bazénů a vířivých van, s filtrací i bez filtrace, venkovní i zastřešené, hodí se i do zahradních jezírek.

bazénová chemie bez chlóru, více →

 

Zdroj: text, foto: archiv webu a Guapex

Kam dál?

Rubriky

Bazény a vířivky
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

Zahradní wellness, outdoor

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Leave a Reply
If you want a picture to show with your comment, go get a Gravatar.