Follow me
0

Zimní pohoda bez brýlí – sport a wellness – kontaktní čočky

Zima přeje radovánkám, sportu a zážitkům.
Brýle nahradí kontaktní čočky. Jsou vhodné za každého počasí.

Co si budeme nalhávat – brýle jsou v zimním počasí jen o něco větším komfortem než rozmazané vidění. Skla se zamlžují a jejich neustálé sundávání a leštění dává očím pěkně zabrat. Nemluvě o sněhové bouři či sluníčku. S brýlemi v zimě to prostě není snadné. Je několik důvodů, proč dát v zimě přednost kontaktním čočkám. Můžeme začít tím, že se podíváme na různé obavy, které jsou s nošením čoček spojené.

sauna-a-ceremonialŽe si zimu bez sauny nedovedete představit? Pak ale opravdu zapomeňte na brýle. Ty se totiž během pár vteřin zamlží, a pokud praktikujete ledový bazének po saunění, vězte, že toto rychlé ochlazení jim dobře neudělá. A i když si dáte pozor a rozpálená sklíčka nenamočíte, vždy se najde chytrák, který do bazénku skočí a ledovou vodou vás stoprocentně „ohodí“.

Kontaktní čočky se nezamlžují a konkrétně v sauně si udrží teplotu lidského těla, a proto oku nehrozí žádná újma teplem. Pro větší pohodlí je možné před saunováním nakapat umělé slzy, které zabrání dehydrataci čoček.

 

Mohou čočky zamrznout?

cocky_zimaMnoho otázek panuje kolem zamrznutí kontaktní čočky v oku. Kontaktní čočky představují komfort při nošení po celý rok, tedy i v zimě. V oku dobře sedí bez rozdílu na počasí. Jakožto biokompatibilní materiál se velmi rychle a ve své podstatě neustále přizpůsobují různým podmínkám. „Tím, že jsou nasazené na očích, tak neomrzají ani venku, ani při přechodu z venku do místnosti,“ říká Mgr. Pavel Beneš, Ph.D., optometrista.

Obzvláště při přechodu ze zimy do sucha a tepla můžeme zmírnit nátlak na oči tím, že budeme používat čočky z bioinspirovaných materiálů. „To jsou takové materiály, které jsou inspirovány vlastním prostředím oka, mají stejný obsah vody jako má lidská rohovka a na povrchu kontaktních čoček je struktura napodobující lipidovou vrstvičku slzného filmu,“ říká optometrista a dodává: „Tím je umožněno dostatečné zásobení oka kyslíkem. Díky tomu čočky zůstávají stále zvlhčené a oči nejsou podrážděné. Toto je výjimečná vlastnost materiálu hypergel,“ uzavírá Beneš.

Jakékoliv kontaktní čočky a čistící roztoky je vhodné mít v normálním prostředí – pokoji, koupelně atd. Pokud cestujete, je vhodné mít toto při sobě, nedávat je např. do zavazadlového prostoru letadla, kde by mohly během dlouhého letu přemrznout. „Poté by došlo k jejich znehodnocení a změně parametrů,“ potvrzuje optometrista. Výhodou jsou jednodenní kontaktní čočky, se kterými odpadá starost o péči.

 

Kontaktní čočky nabízí v zimě pohodlí
_MG_2466Bojíte se zmrzlých částeček sněhu, které padají, když jdete na procházku? Podle Mgr. Beneše, Ph.D. nemusíte! „Pokud se jedná jen o droboučké vločky, ty čočkám nijak neublíží. Navíc romantická procházka zasněženou krajinou v podvečer, s nasazenými kontaktními čočkami, které navíc zlepšují zobrazení díky vylepšeným vlastnostem, pak poskytnou svému nositeli ten nejlepší pohled na svět…,“ směje se optometrista.

Hypergelové kontaktní čočky (např. Biotrue One Day) mají asférické plochy a díky nim zobrazují lépe za zhoršených světelných podmínek, v šeru nebo při nočním lyžování. Jejich výhodou je i širší zorné pole než u brýlí, což oceníte nejen při lyžování, ale také třeba za volantem. Jedním z dalších takových praktických zlepšení je snadná manipulace s čočkami při jejich nasazování a sundávání.

Tím, že jejich plochy navíc napodobují lipidovou vrstvu slzného filmu, nedochází po jejich aplikaci na oko k nepříjemným pocitům a podrážděním. V neposlední řadě v sobě mají také zakomponovanou složku, která blokuje škodlivé UV záření. To je další z výhod, proč si brát takové čočky například na hory.
Pokud chcete čočky nosit bez problémů a pohodlně, ale jednodenní čočky vám z určitého důvodu nevyhovují, postupujte vždy podle těchto bodů:

● Čočky nikdy nedávejte do úst – znečistíte je slinami.
● Pokaždé, když čočky z očí vyjmete, řádně je opláchněte a vydezinfikujte. Ideální je bioinspirovaný roztok, který spojuje jedinečné inovace inspirované fyziologií vašich očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce pro její nepřekonatelnou účinnost.
● Čočky vždy uchovávejte v zavřeném pouzdře.
● Po vyjmutí kontaktních čoček použijte do pouzdra vždy nový roztok.
● Nikdy nedávejte kontaktní čočky opakovaně do pouzdra s nevyměněným roztokem
● Neměňte způsob péče o čočky. Zvykněte si jen na jeden způsob, který Vám Váš oční specialista doporučil.
● Čočky do očí vložte vždy před použitím kosmetických přípravků.
● Používejte kosmetiku vyrobenou na bázi vody.
● Čočky nesmí být vystaveny aerosolům ani jiným postřikům.
● Používejte jen oční kapky, oleje a léky, které Vám výslovně doporučil Váš oční specialista.
● Při péči a zacházení s čočkami se vždy řiďte pokyny svého očního lékaře.
● Pokud budou Vaše oči červené či podrážděné nebo pokud budete vidět rozmazaně, navštivte ihned svého očního lékaře.
● Nezapomeňte na pravidelné návštěvy u svého očního specialisty.

 

 

 

Kam dál?

Domácí wellness – inspirace

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Peelingové saunové rituály – domácí sauna
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování

 

                                              Další Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, dolnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do dauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.