Follow me
0

Tinktury z bylinek – bylinky naložené v lihu -účinky bylinné tinktury

Přírodní energie a síla bylin v lihovém nálevu.
Účinná přírodní léčba.

tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (10)Bylinky uvolní svoji energii a sílu do tinktury a ta je nám k dispozici kdykoliv nás něco trápí. Jednoduchý a staletími osvědčený způsob, jak řešit naše potíže a neduhy, jak vrátit radost a chuť do života.

Působí na fyzické i duševní rovině. Bez vedlejších účinků a konzervantů.

Slovo TINKTURA se původně používalo v lékárnictví, z latinského tingo, tinctus – obarvený,  znamenalo barvivo nebo léčivo . Na některých lahvičkách pak byly zkratky „T“, „Tct“ nebo „Tinct“.

tinktury-wellness-kosmetika

 

Bylo to tekuté léčivo, výluh z rostlin získaný extrakcí vhodný rozpouštědlem, většinou alkoholem.

Bylinné tinktury se používají dodnes, k osvědčeným patří například  propolisová tinktura nebo tinktury z pupenů rostlin.

Bylinné tinktury jsou účinným fytoterapeutickým prostředkem, kdy se využívá komplexu účinných látek obsažených v rostlině, jež výluhem přechází do alkoholu.

S alkoholem pak tento komplex látek přechází do organismu. Tinktury se používají po kapkách a nemají žádné vedlejší účinky, které má léčba syntetickými léčivy.

V sortimentu dostupných tinktur  na trhu lze najít kapky na většinu nemocí téměř pro každého. Výroba tinktury je celkem snadná, takže si je stále častěji připravujeme doma, podle toho, co nás trápí a jaké bylinky můžeme posbírat.

 

 

Jkvetinova-voda-myrta-hydrolak působí  bylinné tinktury?
Jaké účinky mají tinktury?

Tinktury – bylinky naložené do lihu působí léčivě na celý organismus, zevně i vnitřně.

Komplex účinných látek se z rostliny uvolní do alkoholu – alkohol z roslin vytáhne tyto účinky a uchová je na dlouhou dobu. Bylinné tinktury můžeme  mít kdykoliv při ruce, aniž by se kazily.

Tinktury z bylin se používají od nepaměti, jsou to přírodní zdroje pro naše zdraví a vždy byly součástí domácích lékárniček.

Záleží odkud bylinky jsou, nejlepší jsou z čisté volné divoké přírody, kde samy vyrostly, ale používat na tinktury můžeme i ty ze zahrádky nebo i z truhlíku.

 

 tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (8)tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (5)tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (12)

Tinktury jsou účinější než bylinné čaje a výluhy, díky alkoholu, který z bylin vytáhne maximum účinných látek, některé látky se do vody vůbec nevylouhují.bylinka tinktura spa wellnessTinktury z bylin užíváme kdykoliv je potřebujeme, ty s vyšším obsahem alkoholu se doporučují ředit, přidá se pár kapek do vody nebo do čaje.

Existuje poměr, kdy máme během dne užít tolik kapek, kolik sami vážíme (pokud máme na lahvičce kapátko) a dávku si rozdělit do 2-3 užití během dne, třeba ráno a večer. Všeobecně, ale lze použít zhruba jednu lžičku ráno do horkého čaje.

U dětí se přímé  používání tinktur vzhledem k alkoholu nedoporučuje, ale i dětem velmi pomáhají a děti je užívají. Nejlépe, když tinkturu nakapeme do horké vody nebo čaje a alkohol necháme vypařit.

 

 

tinktury-bylinky-wellness-aJak vyrobit tinktury z bylinek?

Nakládají se rostliny, květy, listy nebo i pupeny. Tinktury z pupenů a mladých výhonků si připravujeme na jaře, když stromy začínají rašit, další tinktury si připravujeme po celou sezonu tak, jak rostliny kvetou a rostou.

Kořeny se sbírají většinou na podzim, když se síla rostliny přesouvá právě do kořenů.

Bylinné tinktury si připravíme tak, že čerstvé, ale vždy suché, bylinky nakládáme do lihu do čistých a suchých skleněných lahviček.  Když nemáme čerstvé, můžeme použít i sušené bylinky, lepší jsou ale ty čerstvé.

Použít bychom měli minimálně 40% alkohol, lepší je 70-80% alkohol. Bylinky se nakládají většinou na  cca 3 týdny, nechávají se v běžné pokojové teplotě. Doporučuje se skleničku s naloženými bylinkami protřepávat.

Poté se přes čisté plátno roztok přecedí a uloží ve skleněné lahvičce. Ideálně někde v temnu a s popisem tinktury, případně datem, kdy jsme tinkturu připravili.

 

 

 

Jak používat tinktury z bylin?

 

tinktury-bylinky-wellness Tinktura z VLAŠTOVIČNÍKU

Známá je například tinktura z vlaštovičníku. Vlaštovičník působí anitbakteriálně a antivirově, také antimykoticky (proti plísním). Pomáhá při úporném dráždivém kašli, podporuje vylučování žluči a používá se  při křečích spojených s problémy močových cest a žlučníkem, při střevních a žaludečních potížích.

Účinná je při horečkách a zimnicích. Vlaštovičník je známý jako účinný prostředek při péči o kůži, zejména u kuřích ok a zánětech kůže, kdy se používá přímo na pokožku. Vlaštovičníková tinktura se také užívá pro zdravé klouby a při potížích s menstruací.

 

 

lichorerisnice kvety jedle bylinky wellness (6)Tinktura z LICHOŘEŘIŠNICE

Oblíbená tinktura z lichořeřišnice je nepostradatelná v domácí lékárničce, je jako přírodní antibiotikum. Nakládá se do alkoholu zhruba na 3 týdny, pak se scedí a uloží do chladna.

Ničí baktérie, výrazně podporuje a posiluje imunitu a velmi často  a úspěšně se používá při léčení močových cest.

Působí také na dýchací cesty a vše, co souvisí se sezonními virózami, kdy nám pomáhá být mnohem odolnější. více o lichořeřišnice najdete zde.

 

 

tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (11)Tinktura z ŘIMBABY

Na hlavu je ŘIMBABA. Pro ty které trápí bolesti hlavy lze doporučit tinkturu z řimbaby, hezky uvolňuje hlavu a vrací radost do života.

Užívá se preventivně  1 x deně 2 kapky , akutně 3-5 kapek do pusy. Když je bolest urputná může se po 30 minutách až 5 x denně.

Využít ji můžeme také při zánětech tlustého střeva včetně Crohnovy nemoci.

 

 

wellness-bylinky-myrtaTinktura z MYRTY

– myrtová tinktura je velmi vhodná v rámci detoxikace organismu, léčbě úzkosti, strachu, depresí, vynikající je v rámci eliminace plísní, akné, ekzémů, lupénky. Vhodná je i jako imunostimulátor, podporuje imunitu našeho organismu, při respiračních onemocněních, potíže s hlasivkami, nespavostí, bolesti hlavy.. užívá se 5-10 kapek denně, na lačno, mezi jídly nebo do sklenice vody..

Na úporné kašle a záněty je vhodná tinktura z TYMIÁNU.  působí jako přírodní antibiotika proti křečovitému kašli, černému kašli, chronickému zánětu průdušek, bronchiálnímu astmatu.   Je vhodná i k dezinfekci ústní dutiny, potlačuje zápach z úst. Pomůže i jako obklad hnisavých ran. Osvědčuje se i proti plísním, kvasinkám a střevním parazitům.

 

 

 Tinktury pro ženy

bylinky wellness geranium tinkturaTinktura z GERANIA

Tato rostlina je určena především k eliminaci a terapii hormonálních onemocnění, klimakteria, nemoci stítné žlázy, jakékoliv nemoci spojené s hormonálním systémem.
Účinná je při péči o pleť s akné, u dermatitid a kožních lišejů. Působí na záněty žláz a psychosomatická onemocnění a také při potížích s oběhovým systémem a žilními stěnami, například pokud řešíme křečové žíly.

 

 

jetel-bylinky-ve-wellness-sTinktura z  ČERVENÉHO JETELE

Jetel obsahuje přírodní fytoestrogeny, které jsou velkým pomocníkem při nahrazení substituční hormonální terapii u žen při potížích v klimakteriu.
Účinný je i při bronchitidách a lymfatických otocích a cukrovce.
Většinou se doporučuje užívat 3x denně 20 kapek do vody či čaje.

 

 

 

 

tinktury bylinky wellness aroma oleje kosmetika (15)Jak a které tinktury používat?

Určitě je velmi krásné, příjemné a relaxační, toulat se v létě v přírodě a sbírat bylinky, které si pak naložíme do krásných skleněných lahviček….

V tom jaké bylinné tinktury, kdy a na co používat, vám může poradit zkušený bylinkář, fytoterapeut nebo aromaterapeut. Člověk, který má s tinkturami zkušenost a má prostor si Vás vyslechnout a vše s Vámi konzultovat.
Pokud si chcete bylinné tinktury připravovat sami:  Jakou tinkturu z jaké bylinky – o tom rozhodují účinky bylinky, dále na co konkrétně chceme bylinku použít. Je dobré si o tom něco načíst, případně si zajít na nějaký odborný kurz o bylinkách, kde dostanete  odpověď na všechny vaše otázky, ohledně  účinků a působení bylinných tinktur.

 

 

 

Kam dál?

 Aura parfémy

Akce, pozvánky, školení, konference

 Další články v rubrice Bylinky a koření

Bylinky pro dobrou náladu
Kurkuma, zázračné koření pro zdraví a krásu
Bylinkové wellness rituály
Aroma koupele – magické rituály krásy
Bylinkové wellness rituály – bylinky a koření ve službách krásy, pohody a zdraví

Bylinky na bolest hlavy

 

 

Aromaterapie ve wellness a SPA

ruze-aromaKvětinové vody ve wellness  – hydroláty jsou oblíbené
Intuitivní aromaterapie – Mikael Zayat – aromaterapie jinak
Vykuřovadla – přírodní parfémy pro prostory – jak vykuřovat?
Magická aromaterapie ve wellness, jak nás ovlivňuje? Co je to scent marketing?
Aromaterapie do sauny, vůně do sauny pro relaxaci a zdraví
Aroma koupele, vůně a voda, harmonie pro tělo, duši i mysl

 

 

 

Další články domácí wellness:

Domácí wellness rozmazlování – vana plná pohody
Aroma koupele- magická energie z přírody
Bylinkové wellness rituály pro zdraví a krásu
Wellness kosmetika a beauty
Aromaterapie – ovlivní náladu
Víc než jen koupelna – wellness v koupelně – trendy v obkladech

Wellness vybavení pro domácí wellness
Jak postavit domácí wellness?    
Esence do sauny, vůně do sauny  
Bylinky ve wellness – wellness rituály – bylinky a koření  

                                             

 

Wellness interiéry

 
Čím obložit vířivky
Nejčastější problémy s vířivkami a jak to řešit I. část

Nejčastější problémy s vířivkami, jak to řešit II.část
Víc než jen koupelna – domácí wellness-nové trendy v obkladech
Stavíme domácí wellness
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

                                            

 

Další články – sauny a saunování

Výběr esencí do sauny – provoněná pohoda
Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Dekorace do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Fotogalerie domácí sauna – inspirace
Hamam lázně a procedura
Barevné osvětlení sauny – kolorterapie
Peelingové saunové rituály – pro domácí sauny
Domácí wellness

 

 

Rubriky na wellnesslife.cz

Wellness procedury
Wellness terapie
Zdraví a péče
Wellness trendy
Wellness interiéry
Wellness vybavení
Wellness kosmetika
Domácí wellness
Domácí sauna a saunování
Zahradní wellness, outdoor
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 
Wellness
Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness,

wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum.
Domácí wellness  Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Sauna, sauny, saunování, sauna ve wellness, sauna ve spa, vybavení sauny, vybaveni sauny, vybavení do sauny, vybaveni do sauny, vybavení pro saunu, kosmetika do sauny, druhy sauny, jak postavit saunu, saunování doma, sauna pro domácí wellness, sauna do bytu, domácí sauny, domácí sauna, sauny doma, saunové domy, saunové sruby, sauny inspirace, sauna interiér, interiér sauny, dekorace sauny, doplnky do sauny, doplňky do sauny, kosmetika do sauny, obložení sauny, kameny do sauny, obložení sauny kamenem, dřevo na saunu, drevo na saunu, venkovní saunové domky, parní sauny, aroma do sauny, aromaterapie do sauny, finská sauna, finské sauny, finská sauna domu, domácí finská sauna, finska sauna, finska domaci sauna, finská domácí sauna, interiery sauna, sauna interiery, jake drevo do sauny, jake drevo na saunu, kamen obklady sauny, obklady do sauny, obklad v sauně, sauna domácí, sauna interier, saunování sůl, saunovani sul, sul do sauny, sůl do sauny, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek saunování, saunový nábytek, saunovy nabytek, slana sauna, slaná sauna, sůl do sauny, směsi do sauny, byliny do sauny, bylinky do sauny,
Sauna domu, sauna doma,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tinktury z pupenů

Komentáře (0)

Trackback URL | Comments RSS Feed

Komentáře nejsou povoleny.