Follow me
0

Osvětlení do sauny – pro dokonalou atmosféru při saunování – designové světlo v sauně

Správně vybrané světlo v sauně
umocní zážitky ze saunování.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (6)Odpočinek v sauně s příjemnou atmosférou

Pobyt v sauně je tradičně spojen s příjemnou relaxací, pohodou a odpočinkem. Sauna je místem kde čerpáme blahodárné účinky pro tělo, duši i mysl.  Kromě toho, že by sauna měla být technicky a stavebně v pořádku, je neméně důležité, aby měla příjemnou relaxační atmosféru.

Interiér sauny na nás působí pokaždé při našem pobytu v sauně. Velmi povzbudivé je, že si interiér díky široké nabídce osvětlení, můžeme opravdu individuálně doladit a vytvořit si tak svoji jedinečnou saunu.

Zejména pokud stavíme saunu na míru, je vhodné věnovat se i detailům a postavit si saunu přesně podle svých představ.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (2)Jaké světlo do sauny?
Tipy pro osvětlení sauny.

Designový kousek, osvědčená klasika nebo promyšlená technologie?

Při osvětlení do sauny se nevyhází z potřeby centrálního světla v sauně. Naopak. Je dobré vyhnout se jednomu centrálnímu osvětlení v sauně, kdy by světlo mohlo oslňovat, což je v sauně vlastně pro vytvoření příjemné, spíše tlumené – intimní atmosféry nežádoucí.

Osvětlení do sauny se vybírá tak, abychom docílili efektu, který podpoří pocit pohody a relaxace, proto se snažíme rozložit osvětlení mezi více menších světelných zdrojů. Takové osvětlení navodí intimnější atmosféru, zjemní a opticky rozčlení jinak malý a jednolitý prostor sauny či okolí.

Volit můžeme mezi klasickými saunovými světly, pořídit třeba i nějaké designové – zajímavé světlo nebo využít osvětlení, které kromě světla nabízí ještě terapii a zážitek z měnících se světel.

 

sauna-interier-wellness-lifKolorterapie v sauně,
barevná terapie.

Zcela nový rozměr saunování umožní využití  světelné terapie (kolorterapie) v interieru sauny.  Barevný systém světel se může používat jako hlavní osvětlení sauny, který současně také působí na saunujícího intenzivními barevnými podněty a jejich změnami, což pozitivně ovlivňuje stav mysli. Tohoto příznivého efektu využívali už kdysi dávno i staří Řekové.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo (5)Volit můžeme mezi klasickými saunovými světly, pořídit třeba i nějaké designové – zajímavé světlo nebo využít osvětlení, které kromě světla nabízí ještě terapii a zážitek z měnících se světel.

Světelný systém do sauny obsahuje různobarevné výkonné halogenové reektorové žárovky, které jsou umístěny v rohové dřevěné konstrukci. S pomocí dodané ovládací jednotky lze navolit požadovanou jednu konkrétní barvu, popř. měnit rychlost změn barev či stmívačem korigovat jas.

 

osvetleni-do-sauny-svetloLuxusní interiery sauny,
design s efektem

Sníte o  luxusní jedinečné sauně?

Naprostou novinkou do exkluzivnějších saun jsou skleněné panely – např. velký panel od Cariitti nazvaný Fantazia o rozměrech 1 465 × 565 × 36 mm, vytvářející z drceného skla postmoderní abstraktní vzory.

Je podsvícen velkým množstvím optických vláken, která jsou vlepena do skleněné tabule. Například modré podsvícení evokuje zobrazení rozdrceného ledu.

sauna-svetlo-do-saunyDalším zajímavým řešením je světelný systém imitující polární záři. Optická vlákna jsou vedena do dvou hliníkových lišt, které jsou umístěny za zádovými opěrkami.

Mezi projektor a svazek vláken je zařazen skleněný barevný kotouč s tzv. twinkle efektem, díky kterému se mění  barevnost a intenzita světla. Stejně tak je možné vykouzlit efekt plamenů ohně za kamny.

Hravé detaily v sauně

Upoutat pozornost, osvěžit interiér a vnést zajímavý prvek do interiéru sauny. Menší světelné zdroje pomohu dotvořit jedinečnost sauny – lze tak například prosvítit polévací vědro či saunový teploměr nebo hrany kamen.

Efektivní je podsvícení lavic nebo spodní podsvícení kamen. V interiéru se využívají se krystaly, které zajímavě lámou světlo a vytváří v sauně světelné efekty.

 

 

osvetleni-do-sauny-svetlo-(Osvětlení sauny a bezpečnost,
co říká vyhláška?

Sauna, pára, infrakabina, potní chýše,…ale i odpočívárna, vše potřebuje osvětlení. Co na to říká vyhláška, zejména pokud jde o veřejné prostory?

Sauna a její součásti, jako je např. ochlazovna, jsou specifická prostředí, která mají jiné požadavky na parametry osvětlení než běžné prostředí.

 Podle vyhlášky 238/2011 Sb. je nutné v kolaudovaných, tj. komerčně provozovaných saunách zajistit nouzové osvětlení nejen v prohřívárně, ale i v chodbě, šatně, vnitřní ochlazovně a odpočívárně.

Toto osvětlení musí mít vlastní zdroj napájení. Kromě toho je nutné instalovat hlavní osvětlení. Podle stejné vyhlášky je nutné dodržet tuto osvětlenost:  v prohřívárně minimální intenzitu osvětlení 50 lx, v obou ochlazovnách (vnitřní i vnější) a odpočívárně min. 75 lx,  v chodbě a na záchodě 100 lx a v šatně min. 200 lx.

osvetleni-do-sauny-svetlo (4)osvetleni-do-sauny-svetlo (7)osvetleni-do-sauny-svetlo (3)

Jak hlavní, tak nouzové osvětlení musí splňovat požadavky dané podmínkami, které jsou v prohřívárně. Ve výšce  2 m může teplota dosahovat až 110 °C, ve výšce 1,5 m to může být až 80 °C. V sauně je navíc vysoká relativní vlhkost, proto je nutné zajistit tepelnou odolnost všech svítidel i kabeláže a jejich odpovídající krytí, což je podle normy ČSN EN 60529 krytí IP44. (Pozn.: Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších a před dotykem drátem a krytím proti stříkající vodě.) Jako kabeláž pro svítidla je v sauně ideální použít silikonové SiHF kabely vhodné pro použití při malém mechanickém zatížení, ve vlhkých i mokrých prostorách a při vysokých teplotách okolního prostředí. Jejich provozní teplota je od –60 do +180 °C, krátkodobě +250 °C. Jsou tedy vhodné do vnitřních i venkovních saun.

osvetleni-do-sauny-svetlo1Praktickým a profesionálním osvětlením do sauny je jeden centrální zdroj světla, tzv. projektor, který je umístěn vně sauny, popř. pod lavicemi, kde tep-loty dosahují max. 80 °C (v tom případě musí být dodrženo krytí IP44 pro umístění do vlhkých prostor). Z tohoto projektoru jsou vyvedena speciální skleněná optická vlákna, kterými je světlo rozvedeno do dalších světelných prvků (např. samostatná svítidla, zlaté čočky, teploměry, podsvícení kamen, krystaly Swarovski).

Na výběr je množství čoček, ozdobných zakončení, průměrů vláken i jejich rozdílný počet. Zákazník si může nechat orámovat stěny sauny tenkými paprsky světla či ze stropu úzkým kuželem nasvítit pouze saunová kamna. Použít světelná optická vlákna se doporučuje proto, že jsou bezpečná a neprobíjí elektrický proud. Velkou výhodou je také variabilita zakončení a možnost různě řešit nasvětlené prostory, tzn. jak intenzivně a kterým směrem budou paprsky světla vycházet, což je při navozování příjemné atmosféry velmi důležité.

Nejpodstatnější výhodou je však vysoká odolnost a dlouhá životnost (4 000 h provozu, jednoduchá výměna jediného světelného zdroje). Skleněná optická vlákna jsou odolná do 400 °C a vynikají skvělou světelnou vodivostí.

Levnější plastová optická vlákna je možné instalovat do běžného interiéru nebo do infrasaun či parních saun – všude do teploty 80 °C. Jsou-li instalovány do klasické či finské sauny, musí to být na místo pod lavice, max. do výšky zádových opěrek. Jestliže není toto pravidlo dodrženo, začínají černat a propouštějí čím dál méně světla. Další jejich nevýhodou je skutečnost, že propouštějí o 30 % méně světla než skleněná vlákna, jde-li o plně funkční, nový výrobek.

 

 

 svetlo-wellness-osvetleni spaOsvětlení ve wellness

Sauny, bazény, kompletní wellness provoz, zde všude musíme respektovat a dodržet požadavky na bezpečné a funkční osvětlení. Zejména pokud jde o náročné vlhké prostředí a prostory v exteriéru.

I bazény mohou mít díky zajímavému osvětlení svoji osobitou a jedinečnou atmosféru, která vyniká zejména v tlumeném nebo nočním světle.

Kromě nutného provozního osvětlení a zajištění bezpečnosti se kolem bazénů stále častěji využívají doplňková efektivní světla, originální zahradní osvětlení, nebo plovoucí bazénová světla.

svetlo-wellness-osvetleni spa 4Pro zajištění bezpečnosti ve wellness a spa se používají světla s různou hodnotou krytí, která vyjadřuje a umožňuje způsob použití světel v náročném prostředí.

Do bazénů či venkovního prostředí je vhodné použít vodotěsná svítidla s krytím IP68 (trvalé ponoření do vody pod tlakem).  Při použití čiré vnitřní čočky světlo vyzařuje pod úhlem 15°, při použití mléčné čočky pod úhlem 50°. Nad vodní plochu i v okolí bazénu je  nutné instalovat osvětlení s krytím IP44.

Využít lze například stylový duální projektor pro osvětlení,  jako klasické svítidlo  (2× 18W klasická žárovka) či jako projektor se 75W halogenovou žárovkou, který na vodě vykouzlí magickou atmosféru, či oba světelné zdroje dohromady.  Je možné projektor doplnit efektem jiskření či změny barvy (například až šest barev – červená, žlutá, světle modrá, fialová, zelená, bílá). Barevnost se mění v nekonečné smyčce či zastavením na jedné barvě.

 

Pod hvězdami za každého počasí
hvězdné nebe ve wellness

 

osvetleni-do-sauny-svetlo-4Působivým doplněním ochlazovací místnosti, bazénu nebo celého wellness může být tzv. hvězdné nebe, někdy také hvězdná obloha

Je to komplet projektoru a optických vláken, při použití rotačního kolečka mezi projektorem a svazkem vláken, který vzniklým „hvězdám“ dodá efekt jiskření. Vlákna i projektor se instalují do podhledů. Velikost a intenzita takto vytvořeného hvězdného nebe závisí na počtu vláken, např. se 300 optickými vlákny lze připravit velkolepou mihotající se oblohu na prostoru 10 m2.

Při tomto počtu vláken je jejich délka následující: 25× 2,0 m, 50× 2,5 m, 75× 3,0 m, 75× 3,5 m, 50× 4,0 m, 25× 4,5 m. Dokonalost dojmu hvězdné oblohy dokreslí několik zakončení v podobě krystalů v kombinaci s vlákny a to díky zajímavé koncovce, která může mít různý tvar.

Osvětlení do wellness je obor, který se stále rozvíjí a vyvíjí. Umožňuje nám to navrhnout a realizovat jedinečné relaxační i zážitkové prostory. Určitě stojí za to se této oblasti věnovat již v projektu, ale i do již existujícího prostoru si můžeme vždycky pořídit něco nového a zajímavého a potěšit sebe i své hosty.

 

osvetleni-do-sauny-svetlo5Inspiraci pro osvětlení sauny a osvětlení do wellness najdete zde:
Osvětlení do sauny
Efekty z optických vláken pro sauny
Interiérové osvětlení do wellness a spa

 

 

♦  Zdroj: archiv webu, archiv Finská Sauna, archiv firem webů Finská Sauna

 

 

 

 Kam dál?

Aktuálně ve wellness a SPA

SPA WELLNESS beauty kosmetika do wellnessAktuality, pozvánky, akce ve wellness a spa  
Spa a wellness hotely –  wellness novinky a zajímavosti
N
ovinky v kosmetice – kosmetické produkty
Novinky a aktuality – wellness , beauty a SPA

Saunové ceremoniály a zážitkové saunování – trendy v saunování

Klientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?

Wellness koncept – každé wellness je jiné

 

 

články sauny a saunování

Saunové ceremoniály – trendy v saunování
Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda

Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitky
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu

 Metličkování v sauně – bylinky a větvičky v sauně – saunové ceremoniály

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
O
blázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie
 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

rubriky webu SPAwellness.cz:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela
Wellness design a wellness dekorace   

 

sauna

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness marketing, marketing ve wellness, marketing pro wellness, spa marketing spa wellness marketing.

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
Vybavení
Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

Interier
Wellness interier, wellness interiér, spa interiér, spa interier, interiér wellness, interier wellness, interiér spa, interier spa, spa wellness interiér, spa wellness interier, wellness interiéry, wellness interiery, spa interiéry, spa interiery, wellness spa interiery, wellness a spa interiery, wellness centrum interiér, interiéry wellness centrum, interiery wellnes centrum, exkluzívní interiéry, exkluzivní interiery wellness, exkluzivni wellness interiery, exkluzivní spa interiéry, exkluzivni spa interiery, exkluzivni interiery wellness a spa, exotické wellness interiéry, exoticke wellness interiery, zajímavé wellness interiéry, zajimave wellness interiery, zajimave interiery wellness, zajimave spa interiery, zajímavé spa interiery, interier dekorace, Exotický interiér wellness, jávský interiér wellness, thajský interiér wellness
Design         Wellness design, design wellness, spa design, design spa, wellness spa design, design pro wellness, wellness a spa design, spa wellness design, wellness centrum design, design wellness centrum,

Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy

Wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellness, nabytek do wellness, nábytek do wellness, nabytek pro wellness centrum, spa nábytek, wellness a spa nábytek, wellness a spa nabytek, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek do wellness centra, nabytek do wellness centra, saunový a wellness nábytek, saunovy a wellness nabytek, wellness lehátka, wellness lehatka, lehatka do wellness, lehátka do wellness, relaxační nábytek, relaxacni nabytek, nabytek k bazenu, nabytek pro soukrome wellness, nábytek pro wellness, nábytek do odpočívárny, nabytek do odpocivarny, potahy nabytek wellness, zahradní nábytek, nábytek do wellness a spa, luxusní zahradní nábytek, outdoor nábytek, odpočinkový nábytek, kvalitní zahradní nábytek, teakový nábytek, zahradní wellness, zahradní velnes, zahradní welnes, wellness vybavení, wellness trendy, wellness doplňky, wellness doma, domácí wellness, wellness dekorace, výstavba wellness, výstavba domácí wellness, vybavení relaxačních zón, relaxační nábytek, nábytek do wellness, spa vybavení, soukromé wellness, designový nábytek do zahrady, ratanový nábytek, kovový nábytek, vyplétaný nábytek, proutěný nábytek, napínané plachty na zahradu, relaxace na zahradě, obložení krbu, zahradní krb, home spa, home wellness, domácí wellness, wellness doma, soukromé wellness,

 

 

 

 

 

 

Uložit

Uložit