Follow me
0

Obložení kolem bazénů, čím obložit bazén?

Prostory a plochy kolem bazénů
 – řešení pro interiér i exteriér.

Plochy kolem bazénů jsou náročné na splnění různých požadavků: Vyžaduje se zejména zátěžovost, bezpečnost a odolnost vůči chemiím, a také protiskluzová úprava nebo mrazuvzdornost, pokud je bazén v exteriéru. Další vlastnosti, které se také hodnotí je životnost obkladů a jejich snadná údržba.

Neřeší se pouze design

Volba materiálu pro obložení bazénu a plochy kolem bazénu je investicí, která by měla být pečlivě zvážená.

Nejen vzhledem k zátěžovým podmínkám kolem bazénu,  díky počasí v exteriéru, ale také vzhledem k tomu, že materiál pro obložení bazénů a přilehlých ploch by měl mít dlouhou životnost a být pokud možno co nejméně náročný na údržbu.

Kromě toho, že bude splňovat estetické požadavky investora, kladou se na materiály stále větší nároky tak, aby obložené plochy co nejméně zatěžovaly svojí údržbou a opravami.

Kromě výběru obkladů je také důležitý výběr lepidel a dokonalá úprava podkladu pro zvolený obkladový materiál. A pokud se obklady správně položí,  je možné počítat s tím, že se kolem bazénu bude opravdu více odpočívat a relaxovat, než opravovat a znovu investovat.

 

Kdy a jak vybírat obložení bazénu?

Obložení bazénu vybírá investor v momentě plánování bazénu, před jeho výstavbou, většinou tak, aby vše ladilo a splňovalo jeho představu o funkční a estetické bazénové hale nebo terase.

Obložení bazénu se ale také vybírá při rekonstrukcích či výměně dosluhujícího stávajícího materiálu.

Někdy také z prostého estetického důvodu.
Stávající obklady jsou nahrazovány novými, modernějšími a méně náročnými obklady na údržbu.

Vybírat obložení bazénu se kromě internetu vyplatí i v „terénu“ na výstavách, u výrobců a dodavatelů, tam kde je možné si vzorky obkladů prohlédnout, případně odnést do místa realizace k posouzení vhodnosti kombinace k dalším materiálům, tak aby se posoudilo, zda zamýšlené materiály spolu budou dobře ladit. Za denního ale třeba i večerního světla / provozu.

Specializované firmy mívají také dostatek katalogů s ukázkami realizace a především konzultanty a samotné montážníky. Ti mají neocenitelné, někdy dlouholeté zkušenosti s různými materiály, jejich výhodami či nedostatky.

 

 

Vhodné je také využít služeb architektů a projektantů, kteří se specializují na wellness, spa a lázně, ti by nejlépe měli znát problematiku těchto prostor a ohlídat, aby volba materiálu, ale také připravenost povrchu a použití lepidel a spárovacích hmot byl správný pro bazénové prostředí.

 

 

Při realizace wellness a spa provozů je samozřejmě také nezbytné dodržet veškeré zákony a vyhlášky o bezpečnosti, hygieně a vhodnosti použití materiálů do veřejných provozů.

Vyplatí se ptát se a hlídat si správné ošetření povrchů a používanou chemii, lepidla, tak, aby vše fungovalo i po záruční době.. Bohužel počet montáží, kdy se postupy a materiál šidí jsou stále častější než ty, kdy je vše tak jak má být.

 

 

Ven nebo dovnitř?

Při výběru dlažby či obložení ploch kolem bazénů  bude také důležité zvolit správné vlastnosti dlažby.

Zejména pro venkovní bazény je potřeba vybírat nejen obklady estetické, ale také praktické, bezpečné a odolné.

Kolem venkovního bazénu by se měla obkládat dlažba, která splňuje také vlastnosti jako je protiskluznost, odolnost a  mrazuvzdornost. Obklady by také měly být minimálně nasákavé.

 

 

Materiál pro obložení bazénů a jezírek

Bezpečný, odolný a nenáročný materiál v různých tvarech, barvách a dekorech se dá v podstatě rozdělit na přírodní materiály a „umělé“ materiály. Nebo také tradiční a moderní materiály. Díky stále modernějším technologiím výrobci přichází na trh se stále lepšími inovovanými materiály a povrchy, které lépe odolávají náročným podmínkám kolem bazénů.

Mezi tradiční materiály, které se používají na obložení plochy kolem bazénů, se řadí   zejména přírodní kámen a dřevo a také keramika a mozaika.

Kámen  je tradiční obkladový materiál kolem bazénů, dřevo je klasika, keramika a mozaika nabízí bezpočet designů a variant a jejich vzájemná kombinace originální řešení.

 

 

UMĚLÝ KÁMEN  a DŘEVOPLAST

Mezi moderní materiály patří materiály „umělé“, které jsou však vyrobené z přírodních materiálů a příměsí, které dávají materiálu další přidané hodnoty. Zejména větší odolnost, bezúdržbovost a bezpečnost.

Jsou to například umělý kámen (betonové obklady a dlažby) a umělé dřevo, dřevoplast (wpc, kompozit).  Umělé materiály přírodní materiály věrně napodobují a imitují nebo vynikají svým vlastním zajímavý dekorem a strukturou.

V současné době jsou to sice velmi trendové a žádané materiály, ale pro jejich výběr hovoří také to, že jsou oproti přírodním materiálům levnější, váhově lehčí a jejich instalace je také cenově dostupnější.

Přitom vynikají dlouhou životností, stálobarevností, odolností proti UV záření, jsou impregnované již při výrobě látkami, které pomáhají materiálu odolávat proti houbám, plísním a hmyzu. V případě dřevoplastu a umělého kamene je také výhodu minimální nasákavost.

 

Materiály není nutné nijak zvlášť udržovat, natírat či impregnovat a snadno se čistí.

Jsou odolné vůči jakémukoliv počasí, vlhkosti na jaře, horku v létě a mrazům a sněhu v zimě.  Umělé materiály se dobře hodí i do exteriérů horských oblastí.

Umělé obkladové materiály splňují velmi náročné podmínky na podlahy, pochozí prostory a prostory přímo spojené s mokrou zónou, bazénem či přírodním jezírkem. Jsou vhodné i k saunám a vyhřívárnám.

Jejich instalace je vhodná jak do interiérů, tak do exteriérů.  Přímo k bazénům je důležité vybírat ty s protiskluzovým povrchem, aby se minimalizovalo riziko pádu a zranění.

 

 

 

 

 

  Elegantní KERAMIKA

Stále velmi oblíbené jsou keramické obklady kolem bazénů.

Výrobci nabízí velké množství vzorů, dekorů, barevných provedení a různých imitací, betonu, kamene nebo dřeva.

Keramická dlažba je cenově dostupná i nižších cenových relacích, pořídit se dá samozřejmě i luxusní provedení v módních trendech. Keramickou dlažbu můžeme použít v interiérech tak, že podlahy v bazénové hale budou ladit s ostatní povrchovou úpravou podlah a stěn v okolí, případně se dají stejné dekory použít i jako obklady stěn.

Keramické obklady ve stejném  provedení nabízí elegantní řešení prostoru v jednoduchém sjednoceném stylu za použití minimálního množství různých materiálů a dekorů. Lákavé jsou také kombinace různých velikostí dlaždic a jejich skladba.

Velmi trendovou záležitostí jsou velkoformátové obklady, kromě krásného design vzorů, které neruší spáry jsou také praktické na údržbu. Méně spár, méně problémů.

Velké formáty obkladů a barevné sjednocení prostoru může bazénové hale také nabídnout atmosféru obytné místnosti, oproti mozaice, která působí vyloženě bazénově.

Keramické obklady nabízí mnoho možností jak obložit bazény a uplatní se i v exteriéru,  na zahradě či  na terase.


Montáže a pokládky

 

 

♦ Není materiál jako materiál.  Každý z nás má určité životní zkušenosti s kvalitním, ale i s nekvalitním zbožím.

♦ Stejně tak i s kvalitní prací a přístupem k realizaci. Pokládka obložení k bazénům nebo například montáž terasy z dřevoplastu vypadají na první pohled vždy velmi jednoduše, zdání však klame.

♦ Dodržení správných postupů a použití kvalitních lepidel a chemie má na životnost, kvalitu a výsledek obložení kolem bazénu velký vliv.
zahradní wellness, plot, altán a bar obložený umělým kamenem, dřevoplastové obložení bazénu

foto: wpc centrum, archiv wellnessinteriery.cz, REŠ-STAVBY, archiv firem

Připraveno ve spolupráci s REŠ-STAVBY.
PRODEJ umělého kamene a přírodního kamene, lepidel a chemie, dřevoplast ( wpc) – umělé dřevo
MONTÁŽE – záruka 5 let na montáže,
STATICKÉ POSUDKY na obklady fasád
KOMPLETNÍ STAVEBNÍ ČINNOST
KAMENNÝ OBCHOD   Praha a Jizerské hory

REALIZACE WELLNESS – dodávka na klíč

www.res-stavby.cz, www.kamennafasadu.cz

článek vyšel na www.wellnessinteriery.cz

Kam dál?

Fotogalerie
Umělý kámen, přírodní kámen, obklady
Dekorativní obklady pro vstupy, vchody a fasády
Fotogalerie dřevoplast

Další články

Dřevoplast ve wellness a na zahr
adě
Kamenné obklady sauny a saunového světa
Originální kamenné dekorace sauny a saunového světa

Výhody pro obklady z umělého kamene
Dekorativní obklady ve wellness a spa


rubriky:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Krása a zdraví
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení

 

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny,

 

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,