Follow me
0

Nejoblíbenější, nejúčinější a nejpoužívanější bylina nejen v Ajurvédě – kurkuma

Zlatá bohyně – kurkuma je jedním z koření,
které by člověk měl znát a „žít s ním“

kurkuma-jak-vypada-rostlinaKurkuma dodává zevní krásu a vnitřní čistotu, po tisíce let ji používá většina obyvatel Indie a traduje se, že má tucty prospěšných vlastností. To co ayurveda zná již po tisíciletí se nyní začíná ověřovat i v laboratořích a na klinikách po celém světe.

“ Kdybych se měl spolehnout jen na jednu bylinu v oblasti zdravotní i kulinářské, bez váhání bych sáhl po tomto indickém koření. Je na svět jen málo, s čím si kurkuma ve světě uzdravování nedokáže poradit a málo v čem by ji jiná bylina nahradila.“ říká o kurkumě učitel, znalec a autor knih o ayurvedě.

Kurkuma – pozemská bylina Slunce

  Zlatá bohyně,
léčivé účinky kurkumy

Pro ájurvédu je typické, že každá bylina má spousty jmen, která upozorňují na různé aspekty v ní, včetně jejího vzhledu, mytologie a jejích léčebných schopností.

Jeden z překladů kurkumy zní Zlatá bohyně,  Radostná, Ta, která vítězí, Božský dar, Bohyně transformace a nádhery, Vyvolená, aj. Často se vyskytuje ve Védách, nejstarších knihách moudrosti, starých nejméně 10 000 let.koreni-wellness-spa-bylinky

Podle dochovaných dokladů se používá kurkuma denně v Indii nejméně  6000 let jako lék, zkrášlovací prostředek, koření při vaření a jako barvivo. Ženy ji používají k projasnění a zlepšení kvality pokožky. Čínská medicína používá kurkumu přinejmenším 1000 let, říkalo se jí „omezené zlato“ . Zmínil se o ní i Marko Polo ve svém deníku: „Našel jsem bylinu, která má všechny kvality šafránu, ale je to kořen“. Její síla je vyvážená a má velmi široké spektrum působení.

 

Jemný kořen barvy šafránu – blahodárné účinky kurkumy

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma má široké spektrum účinků, které jsou jemné, ale zaručené. Je vhodná jak pro dlouhodobé tak i denní užívání. I když je známým kořením, jen málo lidí zná její hodnotu a možnosti širokého působení a použití.

Kurkuma je především známá jako indické koření, je základem kari koření, dává jídlu typické žluté zabarvení, bylina má jemnou chuť koření a je mírně nahořklá. Prohlubuje přírodní chuť potravin, není příliš pálivá a je vhodná i pro ty, kteří nemají rádi čili koření, nebo jiné příliš aromatické koření.

Kurkuma léčí – přírodní lékárna domácí
Zlatý prášek první pomoci

Kurkuma má široké spektrum účinků. Zvyšuje odolnost a regeneraci organizmu, podporuje imunitu a má vliv i na psychiku, správné tvoření tkání a celkovou regeneraci – omlazuje a tím podporuje dlouhověkost. Kurkuma jemně stimuluje zažívání, zlepšuje stravitelnost potravy a zlepšuje vstřebávání živin. Pomáhá také detoxikovat potravu, zabíjí bakterie a dokonce parazity, pokud jsou v ní obsaženy. Celkově zlepšuje kvalitu potravy.

kurkuma-koreni-wellness-terV tradiční lidové medicíně, ale i po celém světě,  se kurkuma používá jako první pomoc, může se použít na nejrůznější poranění akutní i chronická. Má mírně svíravý účinek a při zevním použití přímo na ránu je úžasná na řezná poranění, pohmožděniny a modřiny. Kurkuma pomáhá zlepšovat hojení, čistí odumřelou a poškozenou tkáň, přičemž podporuje růst nových a zdravých buněk. Stačí práškem posypat místo problému.

Kurkuma je vhodná po operaci pro podporu hojení a prevenci tvoření jizev. Je to také významná bylina při mnoha ženských obtížích a bylina důležitá pro srdce a játra. Posiluje srdce, snižuje cholesterol a působí preventivně proti srdečním chorobám či záchvatům. Čistí játra a mírně zvyšuje tok žluče. Přináší úlevu při emočním napětí a depresi, očišťuje od toxinů uložených hluboko v těle.

Kurkuma má analgetické vlastnosti – zmírňuje bolesti, antibakteriální a protiplísňové – působí na bakterie a ničí je (konzervuje potraviny), působí také protizánětlivě – proti různým zánětům, je silným antioxidantem a antiseptikem.Uklidňuje zažívání, uvolňuje křeče, posiluje imunitu, srdce, podporuje tvorbu a vylučování žluči za jater, ochraňuje buňky proti stárnutí, mírní ekzémy a záněty kůže, působí proti únavě, má antidepresivní účinky. Oživuje mozkovou činnost, je vhodná proto pro většinu starších lidí.

Kurkuma v kosmetice

Kurkuma zlepšuje jaterní a srdeční funkce, pomáhá při artritidě, cukrovce, napadá karcinogeny, její účinek zaznamenává i naše kůže, je obdivuhodně čistá!

Účinky kurkumy, jejích esenciálních olejů, jsou prokázány stovkami věděckých studií ze spolehlivých zdrojů, a tisíciletími každodenního používání miliónů lidí na celém světě.

Kurkuma podporuje dobrý stav a pěkný vhled kůže a pomáhá cirkulaci a výživě povrchu těla. Proto ji ženy v Indii používají jako pleťovou masku zdraví a krásy. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné i na pihy.

Největší léčivou sílu ze všech složek kurkumy poskytují éterické oleje a kurkuminoidy. Éterický olej z kurkumy je velice potentní částí rostliny protože je koncentrovanou směsí silných vzácných a unikátních molekul.  Olej má protivirový, protibakteriální, protiplísňový a protiparazitální účinky.

Kurkuma v ayurvedě

kurkuma kosmetika wellness spaKurkuma je nejpoužívanější ajurvédskou bylinou. Všichni hledáme ty nejlepší lékaře a léčitele, snažíme se najít to, co nám umožní být zdraví, spokojení a mít radost. Kurkuma je jedním z nejlepších léčitelů na této planetě. Nejčastěji se používá na čištění krve a jako léčebný prostředek kožních potíží.

Kurkuma pomáhá na všech úrovních podpořit dobré zdraví. Zejména při oslabené imunitě působí jako přírodní regulátor optimálního zdraví a energie. Podle ájurvédy působí kurkuma dobře na všechny dóši, její chuť a účinek jsou především anti-kapha, snižuje tuk a hlen v těle. Jako mírné a ne příliš ostré koření je použitelná i pro typy pitta, především v kombinaci s hořkým a nepálivým kořením, působí na ně jako jaterní regenerace.

Kurkuma působí dobře v kombinaci s jinými bylinami, což přináší další  vlastnosti a možnosti. Kurkuma vitalizuje naše tělo naší vlastní přirozenou léčivou energií tím, že posiluje zažívání a cirkulaci. Pomáhá také regulovat všechny tělesné systémy. Může být použita jako koření i jako medicína, je jednou z nejlepších očistných bylin.

 

Odhalte tajemství této skvělé byliny.
Vše o kurkumě

Kurkuma- ájurvédské koření života – Prashanti de Jager MSc,

Kniha Kurkuma by měla být přítomna v knihovně každého bylinkáře nebo každého, kdo se zajímá o své zdraví, rostliny a koření.
Kurkuma je skutečně kořením života, přináší energii života do celé naší bytosti.

Kniha o kurkumě je bohatým a dobře čitelným zdrojem informací, je dobrým rádcem v kulinářské oblasti i zdravotní. Překypuje informacemi o zdravotních účincích a tipech využití kurkumy k prevenci, posílení i zlepšení zdraví.  Slouží i pro ti, kteří se zdravím zabývají profesně. Obsáhle se zabývá medicínským použitím  kurkumy, nabízí ájurvédskou klasifikaci a kategorizaci, použití kurkumy v tradičních a běžných kuchyních, domovech, rituálech, kosmetice a lékárničce.  Nenabízí žádná holá fakta, ale velmi podrobné a široké spektrum možností, jak kurkumu používat. Kniha o kurkumě obsahuje řadu vědeckých fakt, referencí z přírodní medicíny, lidové zvyky a zkušenosti a  také úchvatný seznam použití podpořený vědeckými referencemi. Kniha o kurkumě zcela jistě ohromí laickou i veřejnou skupinu čtenářů. Potěší zejména i tím, že čtenář má všechny praktické informace i návody stále při ruce, zejména v době, kdy nám EU omezila šířit informace o léčivých účincích bylin.  ČLÁNEK zde

Zajímavosti o kurkumě

autor v knize uvádí například:

♣ “ Jak jsem putoval Indií, kurkuma se stávala zcela běžným jevem, nebo spíše zajímavostí, nejčastěji byla ke spatření červená kurkuma, sestra žluté kurkumy. Používá se jako t i l a k , červená tečka mezi obočím u většiny hindských žen a mnoha mužů. Tilak symbolizuje několik věcí, od manželství po zasvěcení. Jsem přesvědčen, že slouží jako medicína, neboť je aplikována na tzv. „třetí oko“, což je velmi citlivé místo, a tudíž mimořádně vhodné na aplikaci bylin. Kurkuma pravděpodobně filtruje vnímání „třetím okem“. Pravděpodobně také pomáhá udržovat dutiny v obličeji čisté a chrání před negativními vlivy.

♣ recept na krásu: V Indii běžně spatříte žlutě natřené obličeje místních žen. Pokud si nanesete na obličej vrstvu pasty vyrobené ze směsi kurkumy a mléka nebo vody, dáte tak svému obličeji jednu z nejlepších pleťových masek.

♣ kurkuma v kosmetice – kurkuma ke zkrášlování: zdraví je tou nejvyhlášenější kosmetičkou a kurkuma nám pomáhá býti zdraví. Konečný výsledek užívání kurkumy není pouze zářivá kůže ale vede také k harmonii těla a mysli. Kurkuma čistí a vyživuje pleť pomáhá jí udržovat elastickou a mladistvou. Kůži hluboce pročišťuje, nevysušuje ji a udržuje ji hydratovanou a zářivou, používá se při ekzémech, akné, na pihy

Jak používat kurkumu v medicíně, kosmetice, při podpoře imunity a celkového zdraví ? Tipy a recepty uvádí autor v knize o kurkumě.

Zajímavé kapitoly v knize o kurkumě

♦ kurkuma v ayurvedě a v historii, v medicíně,
♦ botanika a chemie, aromaterapie,
♦ kurkuma ke zkrášlování
♦ kurkuma jako první pomoc, kurkuma na bolest a záněty, výtečný antioxidant,
♦ kurkuma v kuchyni, koření života,
♦ recepty a příběhy,
♦ kurkuma a čakry, detoxikace, srdce a krev, dýchací systém, žaludek a střeva, ženský reproduktivní systém

kontakt pro objednání knihy:
Vladimír Mazal – Ájurvédské rodinné lázně v Českém ráji
www.ajurv.cz, mazal@ajurv.cz

 

Kam dál?

obcerstveni-ve-wellness-vyzObčerstvení ve wellness a spa, co nabízet klientům 
Gastronomie ve wellness a SPA, občerstvení je součástí wellness filozofie

Čajové koutky ve wellness a SPA

 Rubrika Výživa

 Rubrika wellness trendy – novinky ve wellness a SPA

 

 

Aktuálně ve wellness a SPA

SPA WELLNESS beauty kosmetika do wellnessAktuality, pozvánky, akce ve wellness a spa  
Spa a wellness hotely –  wellness novinky a zajímavosti
N
ovinky v kosmetice – kosmetické produkty
Novinky a aktuality – wellness , beauty a SPA

Saunové ceremoniály a zážitkové saunování – trendy v saunování

 

wellness-inteerier-spaKlientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?
Wellness koncept – každé wellness je jiné

Thalassoterapie a thalasso procedury
Arganový olej – absolutní HIT v kosmetice a wellness
Jak nalákat klienty do wellness a spa?
Profesionální wellness a  SPA kosmetika
Profesionální aromaterapie pro kosmetiku

 

Další články –  sauny a  saunování

Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda
Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitkyJaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu

 

 

rubriky webu SPAwellness.cz:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela
Wellness design a wellness dekorace   

 

 

 

sauna

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness marketing, marketing ve wellness, marketing pro wellness, spa marketing spa wellness marketing.

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
Vybavení
Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

Interier
Wellness interier, wellness interiér, spa interiér, spa interier, interiér wellness, interier wellness, interiér spa, interier spa, spa wellness interiér, spa wellness interier, wellness interiéry, wellness interiery, spa interiéry, spa interiery, wellness spa interiery, wellness a spa interiery, wellness centrum interiér, interiéry wellness centrum, interiery wellnes centrum, exkluzívní interiéry, exkluzivní interiery wellness, exkluzivni wellness interiery, exkluzivní spa interiéry, exkluzivni spa interiery, exkluzivni interiery wellness a spa, exotické wellness interiéry, exoticke wellness interiery, zajímavé wellness interiéry, zajimave wellness interiery, zajimave interiery wellness, zajimave spa interiery, zajímavé spa interiery, interier dekorace, Exotický interiér wellness, jávský interiér wellness, thajský interiér wellness
Design         Wellness design, design wellness, spa design, design spa, wellness spa design, design pro wellness, wellness a spa design, spa wellness design, wellness centrum design, design wellness centrum,

Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy

Wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellness, nabytek do wellness, nábytek do wellness, nabytek pro wellness centrum, spa nábytek, wellness a spa nábytek, wellness a spa nabytek, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek do wellness centra, nabytek do wellness centra, saunový a wellness nábytek, saunovy a wellness nabytek, wellness lehátka, wellness lehatka, lehatka do wellness, lehátka do wellness, relaxační nábytek, relaxacni nabytek, nabytek k bazenu, nabytek pro soukrome wellness, nábytek pro wellness, nábytek do odpočívárny, nabytek do odpocivarny, potahy nabytek wellness, zahradní nábytek, nábytek do wellness a spa, luxusní zahradní nábytek, outdoor nábytek, odpočinkový nábytek, kvalitní zahradní nábytek, teakový nábytek, zahradní wellness, zahradní velnes, zahradní welnes, wellness vybavení, wellness trendy, wellness doplňky, wellness doma, domácí wellness, wellness dekorace, výstavba wellness, výstavba domácí wellness, vybavení relaxačních zón, relaxační nábytek, nábytek do wellness, spa vybavení, soukromé wellness, designový nábytek do zahrady, ratanový nábytek, kovový nábytek, vyplétaný nábytek, proutěný nábytek, napínané plachty na zahradu, relaxace na zahradě, obložení krbu, zahradní krb, home spa, home wellness, domácí wellness, wellness doma, soukromé wellness,