Follow me
0

Lázně Luhačovice se po padesáti letech pyšní dalším pramenem. Zpřístupnily Nový Jubilejní.

Dne 8. září byl v Luhačovicích slavnostně zpřístupněn další pramen – Nový Jubilejní. Pavilon vybudovala akciová společnost Lázně Luhačovice na Lázeňském náměstí mezi Společenským domem a vilou Alpská růže. Stovky návštěvníků tak mohly poprvé zhlédnout dílo v hodnotě 1,3 mil. Kč. Slavnostního aktu se kromě generálního ředitele Lázní Luhačovice, a.s. MUDr. Eduarda Bláhy a starosty města Dr. Františka Hubáčka zúčastnili vnučka slovenského architekta Dušana Jurkoviče Katarína Salajová Jurkovičová, prof. Eva Blahová, šéfka Janáčkovy opery v Brně, herec a pedagog Jan Přeučil, architektka Ing. Alena Vránová, autorka díla a sochař Ondřej Oliva, syna známého sochaře Otmara Olivy, který je autorem samotného vodního prvku. Po Vincentce, Ottovce, Aloisce a pramenu Dr. Šťastného se tak široká veřejnost po téměř padesáti letech dočkala v pořadí pátého veřejně dostupného pramene v Luhačovicích.

„Naším záměrem bylo vybudovat něco moderního a neotřelého. Tvar krystalu korespondující se strohou funkcionalistickou architekturou přilehlého Společenského domu se nám zdál nejvhodnější,“ řekl MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. „Slavnostní otevření jsme naplánovali na závěr Dnů slovenské kultury, které by se měly stát impulsem pro další setkávání Čechů a Slováků v Luhačovicích. Historie našich lázní je totiž úzce spjata právě se Slovenskem,“ doplnil E. Bláha.

„Pramen Nový Jubilejní byl navrtán v roce 1988 a jeho vydatnost je 15 litrů za minutu. Tento přírodní léčivý zdroj se nachází v hloubce 50,5 m a doposud byl využíván hosty akciové společnosti Lázně Luhačovice k přírodním minerálním koupelím a inhalacím,“ řekl MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. „Po čtvrt století tak dostanou všichni návštěvníci také možnost pramen ochutnat a využívat k pitné kúře,“ poukázal na zajímavost E. Bláha.

Nově vzniklý pavilon bude komponován do kruhu obklopeného stále zelenými rododendrony. Vznikne tak uzavřené intimní zákoutí, které je však otevřené pohledům na okolní stavby. Uprostřed kruhu se nachází samotný vodní prvek (pítko), jehož tvar připomíná krystal soli, která je ve zdejších minerálních pramenech bohatě obsažena a podle legendy o solných sloupech ukrytých v zemi vystupuje symbolicky nad terén. Tvar krystalu koresponduje se strohou funkcionalistickou architekturou přilehlého Společenského domu.

Horní část kvádru je tvořena skleněnou nádobou, pod níž se voda rozstřikuje a vnáší tak do celé kompozice pohyb. Minerální vodu je možné nabírat u čtyř okrasných kohoutků. „Technickou zajímavostí je, že kohoutky jsou ovládané fotobuňkou reagující na pohyb návštěvníka již při vstupu do prostoru a ne až u vlastního pramene,“ dodal E. Bláha.

Na stranách kvádru jsou otištěny stylizované květinové motivy vycházející z původního názvu tohoto pramene jako Lučního, objeveného v lučním porostu. Přesněji se jedná o květy bedrníku, které se staly základním motivem a inspirací Jurkovičovy architektury. Celý prostor dotváří výrazná atypická čtrnáctimetrová lavice s opěradlem komponovaná jako pohodlné křeslo. K výrobě bylo použito speciální dřevo ze severského smrku. Dřevěná lavice symbolicky propojuje pavilon s vilou Alpská růže, která je dnes nejcharakterističtějším představitelem alpského stylu z druhé poloviny 19. století.

„Pítko vznikne na strategickém místě na Lázeňském náměstí poblíž Společenského domu, proto se dá očekávat, že první ochutnání tohoto pramene si nenechá ujít velké množství návštěvníků i místních obyvatel,“ řekl E. Bláha.

„Veškeré náklady na vybudování pavilonu hradily ze svých prostředků Lázně Luhačovice, a.s. V době, kdy se české lázeňství potýká s poklesem hostů a doba není rozvoji lázeňství příliš nakloněná, je tento počin opravdu ojedinělý. Je to investice, která nebude sloužit jen hostům akciové společnosti, ale i všem dalším návštěvníkům. Kromě zpřístupnění pramene jsme v únoru dokončili také rozsáhlou rekonstrukci dětské léčebny Miramonti,“ dodal na závěr E. Bláha.

Generálním dodavatelem je firma Zevos a.s. Uherské Hradiště. Dílo vzniklo podle architektonického návrhu manželů Vránových a samotný krystal je dílem sochaře Ondřeje Olivy, syna známého sochaře Otmara Olivy.

Akciová společnost v současné době spravuje celkem 12 minerálních pramenů. Nejznámější z nich je Vincentka, která je přístupná v hale na kolonádě. Dalšími veřejně přístupnými prameny jsou  Ottovka, Aloiska a pramen Dr. Šťastného. Všechny prameny jsou charakteru hydrogenuhličitanochloridosodných kyselek s obsahem jódu. Jedná se o studené minerální vody o teplotě 10 – 12 °C. Při lázeňské léčbě se minerální vody užívají k pitné kúře, inhalacím a přírodním minerálním koupelím. Lázně Luhačovice, a.s., je jednou ze dvou společností v Luhačovicích, která může garantovat použití minerálních vod k uhličitým koupelím. Žádný jiný hotel nebo penzion v Luhačovicích tuto možnost nemá.

V Lázních Luhačovice se u dospělých léčí onemocnění dýchacího ústrojí, poruch pohybového aparátu, trávicího ústrojí, výměny látkové (cukrovka), nemocí oběhového ústrojí a onkologická onemocnění. Na základě nově vzniklých podmínek pro poskytování lázeňské péče daných Indikačním seznamem platným od 1.10.2012 lze také léčit nemoci nervové a také nemoci pohybového aparátu formou plně hrazené komplexní lázeňské péče. U dětí se léčí nemoci dýchacího ústrojí, obezita, nemoci trávicího ústrojí a také kožní a onkologická onemocnění. Lázeňská léčba je nově poskytována dětem již od 1,5 roku s doprovodem.

 

zdroj: tisková zpráva Lázně Luhačovice

 

Kam dál?
rubriky:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Krása a zdraví
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení

 

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny,

 

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,