Follow me
0

Květinové vody, hydroláty, aromaterapie – aneb dělejte to jinak

Hydroláty – jemná péče magické přírody

kniha-aromaterapie-hanka-kh„Ocitla jsem se v zemích vůní a tajemných dálek, vlastně ani nevím přesně jak. Ovšem ty vůně mi prostě učarovaly. Nic podobného jsem nikdy předtím nezažila,“.. tak uvádí svoji knihu autorka, Hanka Yasminka Šimčíková, která objevovala kouzla aromaterapie při svém pobytu v severní Africe a tyto zkušenosti z oblasti využívání hydrolátů v kosmetice, wellness a spa shrnuje v krásné knize Květinové vody, hydroláty, aromaterapie – aneb, dělejte to jinak.hana yasminka khlaif aromaterapie knizka

„Lidé, kteří zde aromaterapii běžně používají v každodenním životě, znají rostliny, ze kterých lze vodu destilovat a naopak byliny, které k tomu vhodné nejdou.

Vědí vše o tom, co tyto kouzelné větové vody umí. Od nejstarších lidí se dodnes učím nejvíce, nikdo jejich moudrost a zkušenosti nezapisuje, ale jsou to staletími  prověřené nauky a já jsem se snažila přiblížit tento jedinečný svět aromaterapie a vůní v podobě květových vod právě v knize o hydrolátech“.

 

Posvátné hydroláty, cennější než esenciální oleje?

12-aroma-terapieTak to vlastně původně vše začalo. Lidé dříve prováděli destilaci pro získání léčivých aromatických vod a dnes mnohem více ceněné esenciální oleje byly považovány za druhotný produkt nebo odpad. Hydroláty se získávají při výrobě éterických olejů parovodní destilací, při které získáme dva produkty, olej a hydrolát.

Hydroláty – květinové vody mají snad dnes již v aromaterapii také své důležité místo, jsou označovány jako vody léčebné nebo terapeutické, jsou používány v rámci péče o pleť a pokožku, ale také v rámci léčby a prevence zdraví. Obsahují prakticky téměř stejné aromatické složky jako éterické oleje, ale v mnohem jemnější formě.

Haroma hydrodestilace-wellnesslifeydroláty, hydrosoly, květové vody či květinové vody ( všechny názvy jsou správné a znamenají totéž) jsou malým zázrakem v aromaterapii a stále důležitější v péči o tělo, duši a mysl.

Současně také jedinečné pro používání v denní péči o pleť, pokožku i vlasy  v rámci wellness, beauty a spa péče.

Hodí se pro každodenní péči kdykoliv potřebujeme účinné, vonné a terapeutické osvěžení. A nejen to.

 

hydrolat-kvetinova-voda-arohydrolat-aromate-terapie-wehydrolat-kosmetika-mimoza

 

Jak můžeme využívat hydroláty?

hydrolat-aromaterapie-wellnNapříklad v gastronomii, při péči o pleť a pokožku, jako podpůrný léčebný prostředek, při celostních koupelích, pro přípravu vykuřovadel a vonných dýmů, při přípravě léčivých vín a nápojů nebo vonných octů a čajů. Hydroláty se ale také dají využívat v péči o zahradu. Všechny tyto zajímavosti a mnohé další najdete v nové knize o hydrolátech, která vyšla na jaře roku 2017.

Kniha o hydrolátech nabízí ucelený pohled na to, jak se hydroláty získávají a co je pro kvalitní výrobu hydrolátů důležité.  Popisuje celý proces od výběru, sběru a zpracování rostlin až po tradiční i specifické využití hydrolátů. Kniha také nabízí řadu zajímavostí z historie i současnosti.

Zajímavostí je například i to, jaký vliv má při výrobě květinových vod samotná voda, nebo další okolnosti, které destilaci mohou provázet. Třeba zapojení muzikoterapie nebo litoterapie – využití polodrahokamů, a dalších spirituálních vlivů se může odrazit i v chemickém rozboru vody tím, že tyto vody, které jsou destilované s láskou a péčí mají vyšší hodnoty jednotlivých účinných složek.

Autorka popisuje i konkrétní využití jednotlivých kamenů při destilaci hydrolátů, nebo použití vážné hudby, která hraje při procesu destilace hydrolátů.  Kniha také napoví jak si destilací rostlin vyrobit hydroláty doma a rozhodně by neměla chybět v knihovně odborného aromaterapeuta stejně jako laika a nadšence či milovníka aromaterapie v domácí péči.

 

Malá ochutnávka květinových vod

aromaterapie-kniha-Hanka-KhV kosmetice jsou hydroláty ceněné pro úžasnou, jemnou, ale přitom velmi účinnou a blahodárnou péči o pleť.

Používají se nejen přímo na pokožku, jako osvěžení a péče, nebo při hand spa a foot spa, ale jsou výborné například i pro přípravu účinných pleťových masek.

Autorka v knize uvádí úžasné receptury a možnosti použití hydrolátů v kosmetice. Malou ochutnávkou z úžasných receptur, typů a možností jak hydroláty využít je například květinovo-bylinná pleťová maska:

ruze-aroma-bylinkySušené a nadrcené růžové květy smícháme se špetkou pudru z květu mimózy, přidáme květovou vodu růžovou a mimózovou a necháme chvíli odpočinout. Bylinky mají tendenci lehce nabobtnat.

Poté přidáme rostlinný olej, kapku éterického oleje z růže a kapku z éterického oleje cistu ladanifera. Když vše důkladně promícháme do podoby kašičky a naneseme na pleť získáme jedinečnou péči, po které pleť září a je vyživená, hydratovaná a dokonale osvěžená a již nevyžaduje další péči v podobě krému.

 

Hydroláty pro zdraví

aroma-hydrolaty-ve-wellnessHydroláty se také dají využít při alergiích, astma nebo chřipce a nachlazení. Účinné jsou při detoxikaci a pro zlepšení látkové výměny, mohou se také podílet na posilování jednotlivých orgánů.

Velmi účinné jsou hydroláty v oblasti spirituální aromaterapie, řeší efektivně různé emoční stavy, strachy, úzkosti, fobie a šoky. Celkově harmonizují naši energii.

Například mátová květinová voda je  jednou z nejoblíbenějších pro své široké možnosti využití. Působí zejména při potížích trávicího traktu a užívá se i vnitřně. Zastavuje zvracení a pomáhá při pocitu nauzey či při poruchách žlučníku.  Výborná je při péči o pleť, nejen pro osvěžení, ale  hlavně v péči o problematickou pokožku. mata-hydrolat-aroma-wellnes

Rozprašování mátové květinové vody pomáhá při šoku, nebo omdlévání, jako nosní kapky se osvědčuje při senné rýmy a ucpaného nosu. Ulevuje i astmatikům. při použití na pokožku a masírování je ideální při revmatismu. Také se jí doporučují natírat těžké a unavené nohy. Její krásná vůně nás uklidňuje, pomáhá při emočním vypětí a psychickém vyčerpání, čistí mysl a krásně osvěžuje, na těle i na duši.

Jaké vybrat hydroláty?

Na co se zaměřit a jak vybrat kvalitní hydroláty? Účinky hydrolátů jsou podobné účinkům éterických olejů, ale nejsou ve všem stejné. Jak které používat a jak působí, to najdeme v profilech květových vod. Seznámíme se s jednotlivými květinovými vodami, s jejich historií, způsobem výroby, složením a způsobu použití pro tělo duši i pro spirituální použití.

Určitě neváhejte objevovat další skvělé možnosti jak využít hydroláty. Tato krásná kniha je skvělým průvodcem jak na to, aby se hydroláty staly pomocníkem dobré nálady, krásy a zdraví.

kvetinova-voda-myrta-hydrolkvetinova-voda-myrta-wellnewellness-bylinky-koupele-sp

 

 

HANA-Khlaif-Simcikovao autorce: PhDr. Hanka Yasminka Khlaif/Šimčíková je uznávanou profesionální aromaterapeutkou, která se zabývá aromaterapií nejen po stránce teoretické, ale i praktické. Aromaterapii, fytoterapii a litoterapii se věnuje více než deset let. Aromaterapii studovala také v rámci odborných stáží v severní Africe, kde je jedinou a váženou členkou v Institutu pro zachování tradiční medicíny a to za střední a východní Evropu. Aktivně se zúčastňuje destilací éterických olejů přímo v zemích, kde se byliny pěstují. V současné době vede Českou holistickou aromaterapeutickou školu a je spoluzakladatelkou České aromaterapeutické společnosti. Účastní se také jako přednášející mnoha tuzemských i mezinárodních konferencí.

 

kontakt: www.yasminka.cz

 

 

 

Kam dál?

 

 Aromaterapie ve wellness a SPA

ruze-aromaKvětinové vody ve wellness  – hydroláty jsou oblíbené
Intuitivní aromaterapie – Mikael Zayat – aromaterapie jinak
Vykuřovadla – přírodní parfémy pro prostory – jak vykuřovat?
Magická aromaterapie ve wellness, jak nás ovlivňuje? Co je to scent marketing?
Aromaterapie do sauny, vůně do sauny pro relaxaci a zdraví
Aroma koupele, vůně a voda, harmonie pro tělo, duši i mysl

 

 

Aktuálně ve wellness a SPA

SPA WELLNESS beauty kosmetika do wellnessAktuality, pozvánky, akce ve wellness a spa  
Spa a wellness hotely –  wellness novinky a zajímavosti
N
ovinky v kosmetice – kosmetické produkty
Novinky a aktuality – wellness , beauty a SPA

Saunové ceremoniály a zážitkové saunování – trendy v saunování

Klientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?

Wellness koncept – každé wellness je jiné

 

Další články na webu SPAwellness.cz

wellness-inteerier-spaKlientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?
Wellness koncept – každé wellness je jiné

Thalassoterapie a thalasso procedury
Arganový olej – absolutní HIT v kosmetice a wellness
Jak nalákat klienty do wellness a spa?
Profesionální wellness a  SPA kosmetika
Profesionální aromaterapie pro kosmetiku

 

Další články –  sauny a  saunování

Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda
Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitkyJaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu

Saunové ceremoniály – trendy v saunování

Saunové ceremoniály – fotogalerie – ukázky

 

wellness interiéry wellness design umělý kámen obklad stěny Fotogalerie: 

Umělý kámen, přírodní kámen, obklady
Dekorativní obklady pro vstupy, vchody a fasády

Další články
Kamenné obklady sauny a saunového světa
Originální kamenné dekorace sauny a saunového světa

Výhody pro obklady z umělého kamene
Dekorativní obklady ve wellness a spa

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
O
blázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie
 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

rubriky webu SPAwellness.cz:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela
Wellness design a wellness dekorace   

 

sauna

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness marketing, marketing ve wellness, marketing pro wellness, spa marketing spa wellness marketing.

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
Vybavení
Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

Interier
Wellness interier, wellness interiér, spa interiér, spa interier, interiér wellness, interier wellness, interiér spa, interier spa, spa wellness interiér, spa wellness interier, wellness interiéry, wellness interiery, spa interiéry, spa interiery, wellness spa interiery, wellness a spa interiery, wellness centrum interiér, interiéry wellness centrum, interiery wellnes centrum, exkluzívní interiéry, exkluzivní interiery wellness, exkluzivni wellness interiery, exkluzivní spa interiéry, exkluzivni spa interiery, exkluzivni interiery wellness a spa, exotické wellness interiéry, exoticke wellness interiery, zajímavé wellness interiéry, zajimave wellness interiery, zajimave interiery wellness, zajimave spa interiery, zajímavé spa interiery, interier dekorace, Exotický interiér wellness, jávský interiér wellness, thajský interiér wellness
Design         Wellness design, design wellness, spa design, design spa, wellness spa design, design pro wellness, wellness a spa design, spa wellness design, wellness centrum design, design wellness centrum,

Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy

Wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellness, nabytek do wellness, nábytek do wellness, nabytek pro wellness centrum, spa nábytek, wellness a spa nábytek, wellness a spa nabytek, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek do wellness centra, nabytek do wellness centra, saunový a wellness nábytek, saunovy a wellness nabytek, wellness lehátka, wellness lehatka, lehatka do wellness, lehátka do wellness, relaxační nábytek, relaxacni nabytek, nabytek k bazenu, nabytek pro soukrome wellness, nábytek pro wellness, nábytek do odpočívárny, nabytek do odpocivarny, potahy nabytek wellness, zahradní nábytek, nábytek do wellness a spa, luxusní zahradní nábytek, outdoor nábytek, odpočinkový nábytek, kvalitní zahradní nábytek, teakový nábytek, zahradní wellness, zahradní velnes, zahradní welnes, wellness vybavení, wellness trendy, wellness doplňky, wellness doma, domácí wellness, wellness dekorace, výstavba wellness, výstavba domácí wellness, vybavení relaxačních zón, relaxační nábytek, nábytek do wellness, spa vybavení, soukromé wellness, designový nábytek do zahrady, ratanový nábytek, kovový nábytek, vyplétaný nábytek, proutěný nábytek, napínané plachty na zahradu, relaxace na zahradě, obložení krbu, zahradní krb, home spa, home wellness, domácí wellness, wellness doma, soukromé wellness,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit