Follow me
0

Pistacia Lentiscus – Lentišek – Jedinečná energie z rostlin – pro zdraví a krásu

Vzácné esenciální oleje – pistacia lentiscus.

Hledáme-li přátele na celý život, najdeme je v přírodě, pomáhají, léčí, pečují o nás, potěší svou krásou, oddaně nám slouží. Jsou tu s námi i tisíce let a my znovu objevujeme, jak jsou pro nás významní a užiteční. Rostliny, květiny, keře stromy..

Plísně trápí většinu populace a příroda nám nabízí pomocnou ruku. Na plísně hledáme zdroje s protiplísňovými účinky (antimykotické vlastnosti).  Na plísně většinou působíme lokálně, natíráme a ošetřujeme místa na kůži, kde jsou plísně vidět a obtěžují.

Pokud se plíseň objeví někde na těle, většinou to ale znamená, že ji máme již v těle a vyvstává otázka jak na plíseň tedy působit vnitřně, nejen lokálně, v místě, kde se objeví.

Většinou je nutné hledat účinný vnitřní prostředek, který dlouhodobým působením organizmus pročistí. Protože jsou plísně vytrvalé a náročné na léčbu je třeba hledat účinné produkty, které aplikujeme dlouhodobě.  Velmi vhodné řešení nabízí rostlinné a esenciální oleje, čistě přírodní, které mají protiplísňové účinky.

 

Pistacia Lentiscus – Nejen lékař plísní

Z pohledu přírody a při výběru toho nejlepšího, tedy čistě přírodních produktů, se můžeme s důvěrou obrátit zejména na dvě rostliny. Jsou to rostliny Pistacia Lentiscus, někdy také nazývané jako Lentišek a zelená myrta nebo také myrta saharská. Obě rostliny jsou velmi pozitivně hodnoceny odborníky z obou stran, jak lékařské obce, tak například z řad aromaterapeutů, kteří se snažili najít éterické oleje s nejsilnějším antimykotickým účinkem.

Z vědeckých výzkumů a porovnáváním účinků rostlin, vyšly tyto dvě rostliny  jako ty, které vykazují nejsilnější protiplísňový účinek a zároveň také působí antivirově.

Řada rostlin, které se používají, například právě ve formě olejů, působí antibakteriálně, nicméně jen málo z nich působí antivirově a antimykoticky.  Pistacia Lentiscus má opravdu silný protiplísňový účinek.

 

Pistacia Lentistuc – vzácný esenciální olej

Menší keřovité husté stromy rostou v teplých oblastech středomoří a také v Severní Africe. Dorůstající do výšky 2 metrů a dožívají se i více než 100 let. Musí žít často ve velmi nehostinných podmínkách na vyprahlé, kamenité a chudé půdě. Musí přežít ve vysokých letních teplotách i v naprostém suchu, v některých oblastech v zimně přežívají silné mrazy. Možná právě proto disponují tak silnými léčivými účinky.

Keř pistacia lentistus roste například v horách severní Afriky, foto je z tuniských hor blízko Alžíru

Stálozelený menší strom či keř se pěstuje především pro svou aromatickou pryskyřici. Pryskyřice z keřů se používala v různých koutech světa k léčebným účelům a při duchovních obřadech již v biblických dobách. Přidávala se do mastí a balzámů a to zejména pro své velmi dobré hojivé vlastnosti. Pryskyřice se také používala v gastronomii jako koření, při výrobě žvýkaček, v Turecku se přidává do zmrzliny, tureckého medu a do pečiva, v Egyptě sloužila jako koření,  v Maroku se používala k aromatizaci vody. Někdy se pryskyřice přidávala do omítek na zdi a fasády.

Pistacii Lentiscus využívali hojně Řekové a nejen univerzita v Athénách, ale i další univerzity zkoumaly účinky a vlastnosti Pistacie Lentiscus. Vědci pak prokázali, že Pistacia Lentiscus má výrazné  antibakteriální a antivirové vlastnosti, účinná je při zažívacích problémech, vředech a také gastritidách.  Na tyto závěry navázaly další studie, které se zabývaly dalšími možnostmi využití v léčebných terapiích.

 

Při posuzování Lentišku z různých oblastí a analytické certifikaci rostliny pro další terapeutické využití došly vědci k závěru, že stromy Pistacia Lentiscus, které rostou především v celé Severní Africe, v Maroku, Alžíru a v Tunisu, mají nejsilnější účinky.

Esenciální olej z Pistacie Lentiscus z marocké oblasti prokazuje silné protizánětlivé účinky, má velmi intenzivní intenzívní, nelibou kořenitou vůni a je velmi účinný. Stromy jsou však chráněné a proto se olej považuje za vzácný a tomu odpovídá i jeho vyšší cena. Získává se z listů stromu Pistacia Lentiscus parovodní destilací. Na 1 litr éterického oleje je potřeba 3-4 tuny suroviny – listů. Listy sbírají domorodé ženy ručně časně z rána a to pouze v „sezoně“, která je v období září a října. Sběr je v například v Maroku povolen jen dvěma firmám.

Člověk, který s plísní bojuje i několik let může díky oleji projít kompletní očistnou kúrou.

Éterické oleje z Lentišku se podle původních léčebných postupů v oblasti zdroje používají stále. Při intenzivním působení na plísně se doporučuje užívat vnitřně jednu kapku oleje ráno do tučného jídla, kúra během 21-28 dnů pročistí organismus.  Období užívání po dobu 3-4 týdny kompletně pročistí celý organismus, bakterie a viry v organismu dostanou zcela určitě zabrat.

Při destilaci se také získává květinová voda, je velmi účinná a vhodná při léčbě plísní a ošetření pokožky celého těla i obličeje. Používá se pravidelně při zánětlivé, reaktivní pokožce, při dermatózách, akné a vředovité pleti. Pleť se potírá ráno i večer, voda se používá při přípravě pleťových masek a výrobě mýdel.

Strom Pistacia Lentiscus rodí drobné bobule, z nich se za studena lisuje rostlinný olej, který se užívá i vnitřně nebo na potírání kůže. Je také levnější variantou k esenciálnímu oleji. Není tak intenzívní v boji s plísněmi, ale má také dobré výsledky, případně se používá jako udržovací kúra poté, co organizmus prošel „detoxikací“ lentiškovým esenciálním olejem. Vhodný je  po dlouhodobém a opakovaném užívání antibiotik. Rostlinný olej se používá běžně i v gastronomii, například při přípravě salátů, ale neměl by projít tepelným zpracováním.

Éterický olej se k potírání kůže ředí  – 15 kapek do 10ml nosného rostlinného oleje ( např.olivový) a směsí se mohou potírat postižená místa plísní nebo záněty. Dobře také působí na oteklé a křečovité nohy. Dobré zkušenosti mají s olejem dermatologové, kteří jsou nakloněni používání přírodních surovin a zdrojů k léčbě různých dermatóz. Olejem se potírají ty části kůže, kde se objevují různě velké barevně odlišné fleky. Řada žen, ale i mužů trpí tímto plísňovým onemocněním, avšak často nevědí o tom, že se jedná právě o plíseň.  Navíc tlumí pocity svědění, změkčuje zrohovatělou pokožku, má na pleť antiseptické, antibakteriální a proti plísňové účinky.

Olej z Pistacie Lentiscus by se měl uchovávat v modrém či temném skle, které lépe uchovává jeho vlastnosti. Olej je éterický, může vyprchat, uzávěr by se měl vždy řádně zavírat.

Pistacia Lentiscus – pohladí tělo i duši

Blahodárný vliv má olej na celý organismus. Například také při masážích, kdy se kůží dostává do organizmu. Lentiškový olej celkově podporuje činnost obranyschopnosti organismu.

Nejsilnější a nejcennější jsou jeho účinky při působení na plísně, kůže, ženských potížích, při problémech s prostatou, při žilních a lymfatických potížích. Velice rychle regeneruje pokožku po spáleninách, odřeninách apod., urychluje hojení ran. Pomáhá při léčbě chronických i akutních zánětlivých onemocnění.

Ničí bakterie Helicobacter Pylori, pomáhá při léčbě žaludečních vředů. Snižuje hladinu glukózy v krvi. Má významné účinky proti bakteriím v dutině ústní a léčbě zánětů dásní.

Pokud neléčíme jen tělo, ale chceme ulevit i přetížené mysli a duši, Lentyšek nabízí účinnou pomoc při vyčerpání organismu, dušení únavě až letargii. Působí jako stimulant, dodává pocit jistoty, působí na rovině našeho sebevědomí. Aktivuje naše pozitivní myšlenky a emoce.

V rovině energie a čaker působí Pistácia Lentiscus na první čakru- podpora přežití a celková podpora, na rovině druhé čakry v oblasti přátelství a tvorbě nové energie, u třetí čakry působí na osobní energii, vyrovnání, uzemnění, pročištění. Celkově zvyšuje vytrvalost a emocionální rovnováhu. Lentišek také podporuje 8.čakru – meditativní funkci a  7.čakru – napojení duchovně na universum, přidávali si ho do vousů i vědci a léčitelé pro lepší auru.

Pro relaxaci a pohodu můžeme přidat několik kapek do koupele, stačí 2 kapky Lentišku, 2 kapky citronu a například 2 kapky cedrového dřeva. Pro podporu detoxikace a dobré hydratace pleti se může přidat himalájská sůl.

Zdroj: čerpáno z přednášky dr.Hany Khlaif- odbroný aromaterapeut, zakladatelka České aromaterapeutické společnosti, foto: archiv webu a paní Hany Khlaif. www.yasminka.cz

 

 

Kam dál?

Aktuality a novinky v kosmetikce, beauty a wellness

 Kosmetické novinky na trhu

Profesionální kosmetika

spa-wellness-kosmetika-profJarní linie ve wellness a spa – profi salonní ošetření
Jíly v kosmetice, wellness  a spa
Wellness trendy – zpomalení ve wellness – nový směr
Arganový olej – absolutní HIT v kosmetice a wellness
Novinky – wellness kosmetika a profi kosmetika
Profesionální aromaterapie pro kosmetiku
Aromaterapie do sauny
Profi SPA kosmetika

Tajemství krásy – Intenzivní boj s vráskami – nové trendy

 

 


rubriky:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Krása a zdraví
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy

 

 

články:
Arganový olej – absolutní HIT v kosmetice a wellness
Jak nalákat klienty do wellness a spa?
Novinky – wellness kosmetika a profi kosmetika

Profesionální aromaterapie pro kosmetiku
Tajemství krásy – Intenzivní boj s vráskami – nové trendy
Aromaterapie do sauny
Profi SPA kosmetika
Peelingové saunové rituály
Léčivá sůl ve wellness a spa

 

 

 

 

pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus. pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.pistacia lentiscus olej, esenciální olej pistacia lentiscus, rostlinný olej pistacia lentiscus.