Follow me
0

Jak postavit saunu? Důležitá izolace sauny. Atypická sauna a sauna na míru jsou žádané.

 Sauna je součástí každého wellness centra,
stále častěji i hotelového wellness nebo penzionů.

 

mala sauna doma sauna design (4)Sauna se stává běžnou součástí našich všedních dnů, do kterých přináší pohodu, relaxaci, uvolnění, prevenci a podporu zdraví i dobré nálady.

S renesancí saunování  u nás přichází na trh také pestrá nabídka možností jak si saunu pořídit a nebo jak si postavit saunu. Široký výběr saun, infrasaun i venkovních saun nabízí realizovat si  saunu přesně podle svých potřeb a představ, do interiéru i do exteriéru.

Typizované saunové kabiny na trhu doplňuje nabídka možností realizace sauny na míru. Žádané jsou atypické sauny, vyhovující v detailech všem přáním svých nadšených uživatelů a majitelů.

mala sauna doma sauna design (2) Sauna na míru a atypické sauny jsou volbou především pro menší prostory nebo pro individuální řešení sauny.

Při dodání sauny firmou i při stavbě sauny svépomocí je potřeba pečlivě vybírat materiál pro stavbu sauny a ohlídat si správný postup instalace, zejména pokud jde například o izolaci sauny, která se podstatně podílí na životnosti sauny a na jejím bezproblémovém užívání.

 

Sauna na míru
pro každý prostor elegantní a funkční řešení

Sauna na míru vychází vstříc všem, kteří si chtějí saunu realizovat přesně podle svých potřeb tak, aby sauna nabízela komfort při používání v menším i větším prostoru, v domě, soukromém wellness nebo i v rámci zahradního wellness, v rámci hotelu i penzionu.  Sauna na míru je také ideálním řešením  pro ty, kteří se chtějí saunovat na horské chatě nebo chalupě.

Majitel může volit i způsob atypické sauny ve stylu, který bude ladit se stavbou chaty či chalupy a budou spolu v harmonickém stylu i provedení. Sauna na zahradě může být i zajímavým solitérem, který venkovní prostor oživí a obohatí o další dimenzi relaxace.

 

luxusni-sauna-doma-sauna-na Sauna na míru – atypické sauny
ideální relaxace na horách

Zejména horské chaty ožívají  v poslední době opravdu dokonalou relaxací.

Sauna na míru při víkendovém pobytu nebo zimních pobytech na horách přijde vhod a pozvedá volné chvíle na luxusní a blahodárný odpočinek a nabízí uživatelům příjemné trávení volného času, bez nutnosti dopravit se do nejbližší veřejné sauny.

Sauna na míru nabízí příjemný program kdykoliv je nepříznivé počasí nebo zrovna  nejsou lyžařské podmínky ideální.  Pak takové útulné prostředí  chaty a zázemí se saunou zahřeje o to více..

Spousta rodin a lyžařů v sauně rádi relaxují, protože jim sauna nabízí něco navíc,  dokonalý odpočinek namoženým svalům i pohybovému aparátu. Možnost trávit relaxaci s přáteli a v dobré náladě.

 

Sauna pro každý prostor,
mala sauna do bytu sauna domusauna ideální i do menších prostorů

Sauna na míru je také vhodným řešením do malých prostorů, není potřeba instalaci sauny vzdávat s myšlenkou, že se sauna nevejde a neposkytne dostatek zázemí.
Malé sauny jsou vítané! Stále častěji jsou součástí provozů, kde nabízí pohodlí  bez nutnosti odcházet mimo hotel nebo penzion, přičemž sauna skvěle doplňuje nabídku služeb právě i menších wellness center nebo penzionů.

Není výjimkou ani stavba sauny v rámci chat a chalup k pronájmu. Sauna se může zrealizovat také v rámci terasy nebo balkonu.

Inspirovat se můžeme u severských národů, kde téměř každá rodina má svoji domácí saunu na míru doma a to i přes to, že například Finové často navštěvují i veřejné sauny.Ve Finsku najdeme také zajímavou inspiraci pro atypické sauny, které jsou zajímavé svojí neobvyklou stavbou, designem a umístěním.

U nás zatím taková situace není, ale pokud rodina vybírá místo svého víkendového pobytu a relaxace, možnost využití sauny je vždy výhodou.

Menší sauny jsou také většinou vybírány do saunových privátů, které si rodiny pronajímají.

 

mala sauna doma sauna design (3)luxusni-sauna-doma-wellnessmala sauna doma sauna design (1)

 

Co je důležité při stavbě sauny na míru?

luxusni-sauna-domaKvalitní materiál pro stavbu sauny a dobře provedená stavba sauny zajistí komfort při užívání sauny i její bezproblémový chod a dlouhou životnost sauny.

Jak se v během let používání sauny potvrzuje, izolace sauny je stejně důležitá jako například výběr dřeva pro saunu či výběr saunového topidla.

Je jasné, že u atypické sauny je velmi důležitý její vzhled, který je po celou dobu životnosti sauny „na očích“.  Budoucí majitelé sauny se tak často zaměřují především na výběr správného dřeva pro saunu, ale až budeme mít saunu v chodu, začneme ji oceňovat nejen z estetického hlediska, ale také z hlediska jejího provozu.

sauna na miru sauna domaci saunovaniPo počátečním nadšení nás začne zajímat ekonomický provoz sauny a to, abychom zajistili dlouhou životnost sauny.

Při stavbě sauny  je proto jednou z nejdůležitějších věcí izolace sauny.Tento fakt se ale nezřídka opomíjí a zanedbává. Místo pohodového užívání sauny pak přicházejí starosti, což je pravým opakem toho, co má sauna přinášet.

Správně navržená  a provedená izolace sauny nabízí majitelům sauny výrazné výhody, proto je potřeba se na izolaci sauny skutečně zaměřit.

Izolace sauny a provoz sauny
– úspory a pohoda

Díky saunové izolaci vytopíme saunu podstatně rychleji a na výrazně vyšší teplotu. Správná izolace sauny logicky zajistí i to, že nebudeme ztrácet teplo a sauna nebude degradovat.

 

 

 Jaké jsou způsoby izolace sauny?

izolace sauna doma stavba sauny domaci  (1)Minerální vata pro izolaci sauny: bývá většinou z čediče (proto se někdy nazývá kamenná vata), má stejné tepelně-izolační vlastnosti jako skelná vata, je měkká a tudíž dobře zpracovatelná.

Na rozdíl od skelné vaty není zdraví škodlivá. Je ale nasákavá vodou, proto by se měla pokrývat specialní galvanizovanou ALU folií, jež nepropouští vlhkost. Dvě sousední vrstvy ALU folie pak vždy přelepíme ALU páskou. Zde je vhodné vyvarovat se obyčejných ALU folií a pásek, které nemusí být bezpečné pro zdraví z důvodu uvolňujících se neznámých lepidel.

 

 

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci  (2)PUR desky pro izolaci sauny: jsou to tvrdé desky ze speciálního tvrzeného EPS polystyrenu, oproti minerálním vatám jsou 2x tenčí při stejných tepelně-izolačních vlastnostech, jsou již z výroby opatřeny oboustrannou vrstvou ALU fólie, nenasáknou vodou a tvarově se nedeformují.

Jsou ideální do malých saun, kde potřebujeme ušetřit místo, a do koupelnových saun. Jsou výrazně lehčí oproti minerální vatě, a tak při koupi přes e-shop ušetříte na ceně za dopravu.

 

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (3)Desky Sauna-SatuSpeciální izolace vyvinutá pro sauny:

Pokud jde o izolaci sauny, tak desky Sana-Satu jsou úplnou novinkou, přicházející na trh v roce 2016.

Jsou to speciální izolační PUR desky, které umožňují úsporu prostoru v sauně, kdy místo 60mm minerální vaty použijeme na každou stěnu pouze 30mm desku (na šířku tak v sauně dohromady ušetříme 6cm na obě strany).izolace-sauna-doma-stavba-s

Jedná se o původní finský produkt, navíc certifikovaný speciálně pro sauny.

Každá deska je také opatřena fólií s odrazovou vrstvou hliníku na obou stranách panelů – už tak není potřeba desky pokrývat ALU folií.

Vzhledem k uzavřené buněčné struktuře tento materiál neabsorbuje ani nepřenáší vodu – má dokonce ze všech izolací na trhu nejmenší propustnost vody λ 0,023 W/(mK).

izolace sauna doma stavba sauny domaci (10)Desky Sauna-Satu nabízí snadnou montáž a díky systému drážek se navíc eliminuje vznik tepelných mostů, které vznikají u minerálních vat.

Výhodou je také to, že konstrukční hranolky lze instalovat přímo na desku, a nikoliv mezi jednotlivé kusy minerální vaty – opět se tím minimalizuje vznik tepelného mostu.

Výhodou použití desek Sauna-Sautu při izolaci sauny je i nákup po jednotlivých deskách, nikoliv po balících, což je jinak obvyklé.

Nižší je opět i cena přepravy oproti minerální vatě.

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (9)izolace sauna doma stavba sauny domaci (7)

 

 

 

Návod jak izolovat saunu.

izolace sauna doma stavba sauny domaci (2)U dodavatele sauny na míru a atypických saun je potřeba si izolaci sauny dopředu konzultovat a vybrat vhodné řešení.

U stavby sauny svépomocí je potřeba si rozmyslet, jaký typ izolace zvolit a jak postupovat, abychom ji v  zvládli co nejlépe.

Což je v podstatě celkem jednoduché.  Zejména s možnostmi, které přinášejí nové materiály vyvinuté přesně pro to, aby instalace byla jednoduchá a přitom za použití vhodného a zdraví neškodného materiálu.

Výsledkem je sauna, která je plně funkční, s menšími ztrátami na teple, tudíž i s menší režií za zdroj tepla a navíc zbytečně nezadržující vlhkost.

 

izolace sauna doma stavba sauny domaci (4)izolace sauna doma stavba sauny domaci (1)izolace sauna doma stavba sauny domaci (6)

 

 

Lze pro izolaci sauny použít polystyrén?

Polystyrén určitě není vhodný pro izolaci sauny a to z následujících důvodů, jeho použití je v podstatě dosti riskantní.izolace-sauny-doma

  • Postupně při teplotách nad 50 °C sublimuje– zmenšuje objem. Je tedy pro izolaci sauny zcela nevhodný.
  • Pro zachování stejných izolačních vlastností by se musela použít cca 2x silnější vrstva – úspora prostoru zde tedy není a úspora finanční je také diskutabilní.
  • Polystyrén není bezpečný v případě požáru  – není samozhášivý.  Z toho navíc vyplývá bod č. 4
  • V případě požáru se bude při hrazení škod pojišťovna ptát, jestli byly na výrobu sauny použity vhodné a certifikované materiály. V případě, že díky sauně izolované polystyrénem shoří celý dům, není šetření na izolaci asi ideální rozhodnutí
  • Ze stejných důvodů nedoporučujeme izolaci způsobem „co dům dal“ u komerčních wellness.

 

Lze použít starší skelnou vatu,
kterou již máme ?

izolace sauna doma stavba sauny domaci (5)

Pokud si někdo bude izolovat svoji  saunu starou dobrou štípající skelnou vatou jež našel ve sklepě,  nebo ji má někde uskladněnou, tak nikdy neví, jaké látky se z ní mohou uvolnit.

To samé platí i s jinými materiály, které navíc na rozdíl od minerální vaty či PUR desek mohou urychlit hoření.

 

 

Postup, jak zvládnout izolaci sauny, můžete najít například zde: Jak si izolovat saunu krok po kroku – návod na izolaci sauny

 

kamen-v-saune-obkladVíce informací o tom jak správně izolovat saunu najdete zde:

 https://www.sauna.cz/
https://www.sauna.cz/izolace-sauny
https://www.sauna.cz/izolace-do-sauny-sauna-satu-30-mm

 

 

 

♦  Zdroj: archiv webu, archiv Finska Sauna

 

 

 Kam dál?

 

Aktuálně ve wellness a SPA

SPA WELLNESS beauty kosmetika do wellnessAktuality, pozvánky, akce ve wellness a spa  
Spa a wellness hotely –  wellness novinky a zajímavosti
N
ovinky v kosmetice – kosmetické produkty
Novinky a aktuality – wellness , beauty a SPA

Saunové ceremoniály a zážitkové saunování – trendy v saunování

Klientela ve wellness a spa
Wellness provoz – co se řeší ve wellness?

Wellness koncept – každé wellness je jiné

 

 

články sauny a saunování

Saunové ceremoniály – trendy v saunování
Výběr esencí do sauny – aroma do sauny -provoněná pohoda

Dekorace do sauny – doplňky do sauny

Kameny do sauny – obložení kameny, kámen v sauně
Kamenné dekorace v sauně

Peelingy do sauny – saunové zážitky
Jaké dřevo do sauny?
Solná dekorace do sauny – sůl v sauně
Léčivá sůl – solné terapie ve wellness provozu

 Metličkování v sauně – bylinky a větvičky v sauně – saunové ceremoniály

 

 

Dekorace ve wellness a SPA

wellness-interier-spa-dekorWellness interiér plný květin – květiny ve wellness a SPA – květinová dekorace
Jak zaujmout klienty ve wellness a SPA – mocné emoce
Dekorativní obklady ve wellness a SPA
Dekorativní sklo ve wellness a SPA – sklo s potiskem a motivy
O
blázky a kamínky ve wellness a SPA – fotogalerie
 Ohebný kámen – snadná dekorace s přírodním kamenem – kamenné tapety ve wellness a SPA
Originální paravany ve wellness a SPA interieru
Wellness vybavení
Terasy z dřevoplastu ve wellness a SPA

 

rubriky webu SPAwellness.cz:

Wellness kosmetika
Wellness trendy
Medical wellness- spolupráce medicíny a wellness
Wellness interiéry – stavba wellness
Wellness provoz – klienty, zaměstnanci-marketing
Bazény, vířivky, spa

Fotogalerie wellness – inspirace
Sauna a saunování

Wellness vybavení
Wellness procedury – procedury ve wellness a spa
Hai spa – vlasové rituály-péče o vlasy
Klienti ve wellness a spa, spa klientela a wellness klientela
Wellness design a wellness dekorace   

 

sauna

sauna, saunování, saunovani, domaci sauna, domácí sauna, v sauně, v saune, saunovací, saunovaci, saunove ceremonialy, saunové ceremoniály, saunovací ceremoniály, saunovaci ceremonialy, zážitky v sauně, zazitky v saune, saunové zážitky, saunove zazitky, zážitkové saunování, zazitkove saunovani, zazitkovesaunovani, zazitkovesaunovani.cz, sauner, saunér, profesionální saunér, do sauny, pro saunu, trendy sauna, trendy v saunovani, trendy v saunování, saunové trendy, saunove trendy,esence do sauny, aroma do sauny, vůně do sauny, vune do sauny, aroma v sauně, esence v sauně, vůně v sauně, vune v saune, saunové aroma, saunove aroma, saunové esence, saunove esence, saunové vůně, esence pro saunu, vůně pro saunu, vune pro saunu, aroma pro saunu, kosmetika v sauně, kosmetika v saune, kosmetika do sauny, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika saunování, peeling do sauny, peeling v sauně, saunový peeling, saunovy peeling,

 

profesionální kosmetika, profesionalni kosmetika, kosmetika pro kosmeticky, kosmetika pro kosmetičky, kosmetika do salonu, spa kosmetika, profi kosmetika pro kosmetičky, kosmetika profi, profi kosmetika, saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness kosmetika, kosmetika wellness, bio kosmetika, přírodní kosmetika v salonu, prirodni kosmetika do wellness, kosmetika novinky, novinky kosmetika, kosmetika pro profesionály, kosmetika pro profesionaly, kosmetika wellness, spa wellness kosmetika, profesionální kosmetika salonní, salonni kosmtika, kosemtika do salonu, profesionalni kosmetika do salonu, profesionalni spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionální salonní kosmetika, profi kosmetika, spa kosmetika, kosmetika spa,  saunová kosmetika, saunova kosmetika, kosmetika do sauny, wellness marketing, marketing ve wellness, marketing pro wellness, spa marketing spa wellness marketing.

spa, spa wellness, wellness spa, wellness a spa, spa kosmetika, profesionální spa kosmetika, profesionalni kosmetika, profesionalni spa, day spa provoz, interiéry spa, interiery spa, spa dekorace, spa procedury, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybaveni wellness, wellness vybaveni, vybavení wellness, wellness vybavení, wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellenss, wellness pristroje, pristroje pro wellness, přístroje pro wellness, wellness přístroje, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, virivky wellness, vířivky wellness, lehátka wellness, lehatka do wellness,

wellness trendy, trendy ve wellness a spa, wellness procedury, wellness ošetření, wellness osetreni,

hubnutí – tělo – detox  tělová ošetření v salonu, telova osetreni v salonu, ošetření celulitidy, celulitida, bandáže Arosha, bandaze Arosha, tělové kosmetické bandáže, telove kosmeticke bandaze kosmetika Arosha, zeštíhlující bandáže, zestihlujici bandaze Arosha, zeštíhlení ošetření, zestihleni osetreni salon, zábaly hubnutí, zabaly hubnuti, hubnutí v salonu, hubnuti v salonu, formování postavy v salonu, formovani postav v salonu, formování těla, formovani tela, modelační ošetření, modelacni osetreni, konturovací zábaly, konturovaci zabaly, detox, detoxikační ošetření, dekoxikacni osetreni, jarní detoxikace v salonu,

 

 

Wellness spa wellness, wellness a spa, spa a wellness, wellness spa, wellness-spa, spa wellness wellness styl, exotické wellness, wellness centrum, spa – wellness, exkluzivní wellness, exkluzivni wellness, spa wellness centrum, wellness spa, wellness a spa, wellness a spa, atmosféra wellness, wellness atmosféra, atmosféra ve wellness, wellness hotel, wellness trendy, wellness interiery, interiery wellness, wellness design, wellness dekorace, wellness koncept, wellness kosmetika, dekorace do wellness, dekorace pro wellness, Domácí wellness, domaci wellnes, wellness doma, soukromé wellness, soukrome wellness, soukromé wellness, soukromé wellness centrum. Domácí wellness Domácí wellness, domaci wellness, wellness doma, soukrome wellness, soukromé wellness, wellness centrum doma, home spa, home wellness, výstavba domácího wellness, vystavba domácího wellness, jak postavit domaci wellness, jak postavit domácí wellness, domácí wellness centrum, domaci wellness centrum, domácí fitness, domaci fitness, fitness doma, vybaveni pro domaci fitness, domácí fitness vybavení, domaci fitness vybaveni

Spa Spa, day spa, destination spa, resort spa, spa wellness, exkluzivni spa, spa hotel, hotel spa, spa péče, spa, spa centrum, hotel spa, spa hotel, destination spa, day spa, hotelové spa, spa v hotelu spa koncept, spa kosmetika, spa interiery, interiery spa, spa design, spa dekorace, dekorace do spa, dekorace pro spa, wellness a spa, spa a wellness, home spa, domácí spa, soukromé spa, domaci spa, soukrome spa,
Vybavení
Wellness vybavení, wellness vybaveni, vybavení wellness, vybaveni wellness, vybavení pro wellness, vybaveni pro wellness, vybavení do wellness, vybaveni do wellness, spa vybavení, spa vybaveni, vybaveni spa, vybavení spa, vybavení do spa, vybaveni do spa, vybavení pro spa, vybaveni pro spa, spa wellness vybaveni, spa a wellness vybavení, spa a wellness vybaveni, vybavení pro wellness centrum, vybaveni pro wellness centrum, vybavení domácí wellness, vybaveni domaci wellness, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybavení do wellness doma, vybaveni do wellness doma, wellness doma vybavení, wellness doma vybaveni, vybavení pro domácí wellness, vybaveni pro domaci wellness, vybaveni soukrome wellness, soukrome wellness vybaveni, vybavení pro soukromé wellness, vybaveni pro soukrome wellness,

Interier
Wellness interier, wellness interiér, spa interiér, spa interier, interiér wellness, interier wellness, interiér spa, interier spa, spa wellness interiér, spa wellness interier, wellness interiéry, wellness interiery, spa interiéry, spa interiery, wellness spa interiery, wellness a spa interiery, wellness centrum interiér, interiéry wellness centrum, interiery wellnes centrum, exkluzívní interiéry, exkluzivní interiery wellness, exkluzivni wellness interiery, exkluzivní spa interiéry, exkluzivni spa interiery, exkluzivni interiery wellness a spa, exotické wellness interiéry, exoticke wellness interiery, zajímavé wellness interiéry, zajimave wellness interiery, zajimave interiery wellness, zajimave spa interiery, zajímavé spa interiery, interier dekorace, Exotický interiér wellness, jávský interiér wellness, thajský interiér wellness
Design         Wellness design, design wellness, spa design, design spa, wellness spa design, design pro wellness, wellness a spa design, spa wellness design, wellness centrum design, design wellness centrum,

Trendy  Wellness trendy, tredny wellness, spa trendy, trendy spa, spa wellness trendy, wellness a spa trendy, medical wellness trendy, trendy ve wellness, trendy pro wellness, trendy ve spa, trendy wellness ošetření, wellness interiery trendy, wellness centra trendy

Wellness nábytek, nábytek wellness, wellness nabytek, nabytek wellness, nabytek do wellness, nábytek do wellness, nabytek pro wellness centrum, spa nábytek, wellness a spa nábytek, wellness a spa nabytek, nábytek do sauny, nabytek do sauny, nábytek do wellness centra, nabytek do wellness centra, saunový a wellness nábytek, saunovy a wellness nabytek, wellness lehátka, wellness lehatka, lehatka do wellness, lehátka do wellness, relaxační nábytek, relaxacni nabytek, nabytek k bazenu, nabytek pro soukrome wellness, nábytek pro wellness, nábytek do odpočívárny, nabytek do odpocivarny, potahy nabytek wellness, zahradní nábytek, nábytek do wellness a spa, luxusní zahradní nábytek, outdoor nábytek, odpočinkový nábytek, kvalitní zahradní nábytek, teakový nábytek, zahradní wellness, zahradní velnes, zahradní welnes, wellness vybavení, wellness trendy, wellness doplňky, wellness doma, domácí wellness, wellness dekorace, výstavba wellness, výstavba domácí wellness, vybavení relaxačních zón, relaxační nábytek, nábytek do wellness, spa vybavení, soukromé wellness, designový nábytek do zahrady, ratanový nábytek, kovový nábytek, vyplétaný nábytek, proutěný nábytek, napínané plachty na zahradu, relaxace na zahradě, obložení krbu, zahradní krb, home spa, home wellness, domácí wellness, wellness doma, soukromé wellness,

 

 

 

 

 

 

Uložit